Jeremiah Johnson

Jeremiáše Johnsona civilizace neláká. Zahořklý civilizačními neduhy a válkami se v polovině 19. století rozhodne pro zálesácký život, stane se horalem, vyhledávajícím samotu v nedotčené divočině, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval. První zima prožitá ve Skalistých horách však Jeremiáše málem sklátí. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého prohnaného trapera, který jej učí nejrůznějším způsobům přežití, včetně přímého souboje s grizzlym. Jeremiáš je dobrým žákem, a tak když se opět vydává za svým cílem, lze říci, že z někdejšího zelenáče je ošlehaný muž, kterého drsností může předčit jenom velkolepá a hrůzu nahánějící příroda. (Warner Home Video CZ)

andrii

"Už zní z hor...čistoty i syrovosti chór." Baladická sugestivnost, poezie, svébytnost, nespoutanost, ryzost i nástrahy panenské přírody, zákony a tradice domorodých kmenů. Magický horal Robert Redford coby vlk samotář, odvážný dobrodruh a fešácký "rytíř" oddaný životu v naturalistické krajině, s níž i jejími pravidly se snaží splynout. "Rodina," kterou postupně získává a náhle ztrácí, v něm probouzí pud pomsty i vlastní sebezáchovy. ()

Sekero

Míle a míle vzdálené od civilizace, tam se odehrává příběh Jeremiaha Johnsona. Drsný život horala a lovce kožešin. Jak říká místní bard: ‘Tam na pláních z kamene se toho dne Jeremiah Johnson rozhodl své srdce horám dát, příváben horským třpitem … Teď už jen tam štasten muže být, Jeremiah Johnson horal a lovec kožešin‘. Na začátku filmu přijíždí do přístavu pln nadšeného očekávání z dobrodružného života v horách. Vydává se na cestu a s velkým štestím a velkou pomocí, pomalu nachází skryté principy fungování tohoto jedinečného světa. Původní obyvatelstvo Indiánů, které má zásadní podíl na směřování příběhu ještě přidává ten správný prvek divočiny. Velmi dobře jsou zde vykresleny jednotlivé charaktery, které jsou neodmyslitelnou součástí Johnsonoveho drsného putování. Pollack+Redford, perfectissimo! ()

Decker

Duchem trochu Útěk do divočiny a trochu Tanec s vlky, ale ze všeho nejvíc nádherný film ze staré školy o jednom dávném traperovi, který se vydal hledat dobrodružství a možná i sám sebe na daleký sever. Robert Redford je duší i motorem celého filmu. Sydney Pollack pak jeho průvodcem. ()

LeoH

Čisté, deadmanovsky polomeditativní, ale místy i třeskutě vtipné: He was a wild one, old Hatchet Jack. He was livin' two year in a cave up on the Musselshell with a female panther. She never did get used to him. Hned na začátku pro mě jedno překvapení: dlouhé krajinářské mezititulky s hudbou tu byly dávno před von Trierem. Za rozplývavý konec-nekonec u mě body navíc. Těším se na blu-ray, kvůli takovýmhle filmům ho vynalezli. ()

Khumbac

Když už překonáte začátek a setrváte...tak je to dobrá jízda. Vĕrohodné. Sympatické. S indiány se nesral. ()

Mirokukii

Dobrodružný film jak se sluší a patří. Osamělý příběh muže, co se vydal dobýt divočinu, která se indiány jenom hemží. Pouze pro příznivce žánru. S minimem dialogů, s mírně ubírajícím se dějem. Pln záběrů, nádherné, nespoutané divočiny, kterým by dle mého i slušel lahodnější, lyričtější a o to výraznější hudební doprovod. Avšak o to hutnější a méně kýčovitá je atmosféra. Ke všemu jen lehce romantické. Vynikající Robert Redford. ()

danoo

Zvláštne neotesaný až barbarský western bez akéhokoľvek charakteristického klišé je príjemným osviežením tohto žánru. ()

Kmotr76

Přímočarý film, který si na nic nehraje a jen tak plyne. V dnešní hektické době není na škodu zastavit se na dvě hodiny a ponořit se do světa, kde hlavní protagonista netuší, jaký je měsíc a rok; a kde se mluví opravdu zřídka. Ideální podívaná na deštivý listopadový večer. ()

pursulus

Příběh, který říká víc.¬         Jsem ještě plný dojmů ze shlédnutí Jeremiaha Jonhsona. "Indiánky", "westerny" uchvacují evropského diváka jaksi samočinně. Je v nich cosi, co jeho život už neobsahuje, a nebo v míře tak malé, že se to ztrácí v přemíře jiných životních prvků, jež tvoří jeho život, život civilizovaného, "technického" a "rozumového" člověka. Ryzost prožitku a citu; jednoduchost měřítek a spjatost se základem stvořeného světa, jak nám byl dán: to vše a mnohé další by stále chtělo býti a vejíti v život; ale je to surově zatlačeno do říše malomocenství mechanismy, jež svou obludnou silou předčí kterékoli výjevy vržené kdy na filmové plátno. Odtud tedy to dojetí, ta přesvědčivost těchto příběhů.¬                 Příběh nám předložený nám ale říká o hodně víc než to, co v nás vzbuzuje ono dojetí a zdání přesvědčivosti. Za jeho prostotou se skrývají odpovědi odkrývající povahu základních konstrukcí světa a spolu člověka. Po té, co Jeremiah založí rodinné hnízdo, přichází o ně. Na místo počínající lásky a sil, které by jej posléze uvedly do stavu vyrovnanosti, porozumění světu potažmo sobě a vlastní moudrosti přichází odplata, nenávist a boj. Neví ničeho o slepé spravedlnosti; teprve docela obyčejný rozhovor se starým medvědobijcem předurčí posunek, jímž snímek Jeremiah Johnson končí...¬                 Nemyslím, že by šlo o nějak mimořádně vynikající nebo zvláštní snímek hodnoceno jeho filmovými kvalitami. Jeho síla pramení v jiné oblasti, pro náš svět a jeho osud však nad míru důležité. ()

Compadre

No samá pozitiva tady vidím a jedno důležitější než druhé. Zaprvé skvělý příběh (Sydney Pollack je profík, co dodat..), skvělý hlavní hrdina Robert Redford, kamera je luxus jak prase, ty záběry na neznásilněnou přírodu, kam se kůrovec nikdá ani nekouk, to je radost pohledět. Klidně bych si to dal hned znova. ()

Brain-D

Nádherná krajina, skvělý charakterní lovec Redfort uprostřed mezi Indiány. Snaží se jim zavděčit, ale dlouho mu to nevydrželo. Krásně natahované drama a takový menší "Tanec s vlky" i když ten tohle vykradl. Vzal si z toho snad vše a ještě více to rozvedl. ()

fabecc1222

Nojóooo, krásná příroda, to je moje :):) Tady si jí člověk užije opravdu dost a dost. Člověk má až chuť se sebrat, nasednout na koně, a jet se projet někam do zasněžených hor Technicky už film sice trochu zestárnul (wtf létající vlci při útoku na Redforda :D :D :D), ale jinak se příběh melancholicky příjemně kolíbá směrem dopředu. ()

AngelusCZ

Na ČT2 dávají samé skvělé filmy a tenhle nebyl vyjímkou. Robert Redford se do role tak zahrál, že sem chvíly myslel že je to dokument. Fantastický příběh se skvělým hereckým obsazením, hudbou. Tenhle film mě opravdu dostal. ()

klima777

V roce 1972 to muselo být úžasné. Dnes nejspíše dobré. Jenže se jaksi vezeme na odlišné vlně. Navíc mám dojem, že není potřeba budovat romantickou aureolu kol Liver-Eatera Johnsona. A hlavně mi vadí zbytečně humorný podtón (ať chtěný či nikolivěk) některých scén. Toť čistě soukromý názor; nic víc, nic míň. Loučíme se, Jeremijáši. And freedom for all. Y' know what I mean. ()

J-o-k-e-r

Takové životopisné drama o muži, jehož snem bylo stát se horalem. Jeho největšími překážkami se stalo počasí, hledání potravy a zejména kmeny Indiánů na jejichž území se dostal. R. Redford umí zaujmout vždy a v kombinaci s drsnou americkou krajinou se jedná o povedený (asi) western. ()

Kosmik 1

Žít (nebo spíš přežívat) v chatrči daleko od civilizace, hluboko v indiánském území, v občas dost nehostinných podmínkách s docela pěknou indiánkou a malým chlapcem, který nemluví. Tak by se dal specifikovat příběh Jeremiaha Johnsona. Vypadá to celé skoro jako idylka, když do toho započítáme ještě trochu romantiky. Ale ono se to po čase zvrtne a poslední půlhodinka je věnována Jeremiahově pomstě. Za zmínku ještě stojí boj s vlky. 80% ()

Pedross800

Jo střet civilizací je vždy těžký a komplikovaný v jakékoliv dějinné epoše. A tady ten je díky skvělému Redfordovi a dechberoucí přírodní scenérii opravdu úchvatný. Minimum slov a přesto spousta emocí a pohnutek k zamyšlení a zase ten všudypřítomný sníh. Paráda ()