V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

bolan

Ze silné ponorkové trojice velkofilmů K-19: The Widowmaker, The Hunt for Red October a Das Boot, se mi tento líbil nejméně. Nepopravoval bych Stroj na smrt takovým způsobem jako uživatel "canakja", ale rozhodně je na jeho vtipném komentáři něco pravdy: Stroj na smrt, aneb jak ze slušně se vyvíjejícího filmu nadělat total durchfal. Zkraje je kapitán (ford) jasnej a totální šílenec a megaloman, jemuž nejde o lidi, ale čistě o ponorku. Z něho se nakonec vyklube hodnej taťka, hotový vtělení elvise na zemi. Pak zachrání svět, na řadu přichází velehepáč a asi půl hodiny vlasteneckých blábolů a náborová agitka. ()

majec4

Mam rad tieto ponorkove zalezitosti. A tu vidno, ze priprava na natacanie bola super. Ford a Neeson boli skveli a dobre sa na ten ich "suboj" pozeralo. Ostatni boli trosku nesympaticky. Samozrejme iba do chvile ako sa zacali navliekat do plasteniek. Scena s opravou reaktora v kombinacii s tou sklucujucou hudbou bola proste dychberuca. Zaver sa mi az tak nepacil. To klise s hrdostou som mal pocit akoby bolo len skopcene z US predstavy o patriotizme. Ani ten hrob ma nejako neoslnil. Inak som bol ale velmi spokojny. ()

Milwa

Myslím že velmi nedoceňěný film o realitě atomových ponorek a utrpení sovětských námořníků, obětovaných studené válce. I na potřetí to byl velmi silný zážitek, také díky HF a LN. Hodně slz mě opustilo ()

Ulrich

Dobre natocene, ale opravdu hloupe napsane ponorkove drama. Prislo mi, ze tam nekolik scen chybi - to jak je tam Harrison Ford 80% casu za neuveritelnou svini a najednou obrat a je pro vsechny hrdina jsem nejak nepochopil. Prislo mi ze prave tady mela byt scena, kdy udela neco...rozumneho. Ale budiz. Dobre se na to kouka. Sceny opravy reaktoru jsou vazne silny tabak, az z toho mrazi, ale potrebovalo by to vic takovych. Take egovy souboj dvou hlavnich postav (pritomny snad v kazdem filmu s ponorkou) si mozna scenaristi tak akorat prali aby fungoval a tak je K19 pro me az za nejlepsimi ponorkovymi filmy jako Das Boot, Hunt for Red October a Crimson Tide. Skoda. Jmena jako Bigelow, Ford a Neeson slibovaly mnohem vice. ()

Luqi

Poctivo odvedená filmárska robota. Ale napriek tomu, že išlo o film podľa skutočnej udalosti, chovanie postáv je tak prehnane idealizované, že potom ťažko uveriť ešte aj tým faktom, ktoré sa naozaj tak stali. ()

R4kosn1k

Famozní příběh!! Ani jsem nevěděl co po shlednutí filmu napsat..., Když poprvé opravovali reaktor, malem sem ani nevydechnul a s napětím jsem čekal jak to dopadne. Když opravoval chlapec reaktor podruhé a sám, z kterého se měl stát podle mě hrdina, zachránil celou posádku, bylo mi jej líto, protože už neuvidí svoji dívku, a stejně tak všichni, kteří se na opravě reaktoru podileli... I záběry když se ponorka potápí, nebo vynoří a proboří se ledem jsou úúúžasné!!! Rozhodně těm, kteří ještě nevyděli, doporučuji! ()

Vrata88

Spoiler - Klasické americké válečné cliché o posádce ponorky, která ztratí svého milovaného velitele a toho nahradí nový despotický velitel, který všechny otravuje a buzeruje neustálými nácviky a bojovými cvičeními během plavby jen proto aby se nakonec nad všemi smiloval, obětoval se pro ně a oni se, i přesto že ho ze začátku nenávidí zamyslí a zjistí, že jsou všichni jedna rodina a nakonec to všechni pěkně po ruském způsobu zapijí vodkou. Tady si člověk uvědomí, že je to asi jen inspirováno skutečnými událostmi. Atmosféra studené války, jejíž výsledek závisí na jednom veliteli jaderné ponorky se podařilo vykreslit celkem dobře, jediné co mi kazilo celkový vjem byl výběr herců. Skvělé herecké duo Ford a Neeson herecky funguje perfektně ale nejsem si jistý jestli se herec narozený v Chicagu a rodilý Ir hodí na role zapřísáhlých soudruhů. Ve finále, kdy Ford vylezl na polubu ponorky v kravatě a bundě mi spíše připomínal prezidenta USA než ruského velitele. Ale abych jen nekritizoval tak musím pochválit režisérku, udržet diváka takhle dlouho u příběhu z ponorky chce hodně umu. Tenhle film se mi z celé tvorby Kathryn Bigelowové líbil nejvíc. ()

jesus666

Najdesivejšia na tomto filme je predstava, že aj v súčasnosti to v sovietskom, teda pardón, ruskom námorníctve funguje ako v roku 1961. A mám taký neodbytný pocit, že je to aj horšie. ()

merigieren

Škoda, že se pomačkaný plášť ponorky nedochoval i po vynoření :-) Jinak jde o celkem vtipnou ukázku nedokonalého zásobování, jak už to v ruské armádě bývá. Po celou dobu uvnitř ponorky šlo o velmi napínavou vnitřní bitvu dvou velitelů a zobrazení posádky netušící do čeho jde. Proto v závěru mohou vyznít proslovy o odvaze a hrdinství poněkud směšně, neboť nikdo z nich netušil, co sním radiace udělá. Závěr na souši si mohli odpustit. ()

robo7773

**** (76 zo100) Kedze vojnove filmy zboznujem, tak nemozem vela krivych slov povedat na tento film, aj ked na druhej strane ked by som mal byt aspon trochu objektivny, tak tych superlativom by tu vela nebolo. Film ma zaujal mozno viac obadenim a hereckymi vykonmi ako samotny dej a pribeh. Kedze cely film sa dokopy nic podstatne nedeje a chyba tomu napatie a spad, tak vyznie dost monotonne a fádne, preto mi cely film niečo chyba. ()

Osanos

Nikdy v životě nebudu chodit opravovat jaderný reaktor, nikdy v životě nebudu chodit opravovat jaderný reaktor, nikdy... ()

Rokle

Vynikající drama podpořené perfektními výkony Neesona a Forda. U některých scén mi naskakovala husí kůže. ()

Páně

Překvapivě velice silné! Film o rusech natočený američany a značně po americku, ovšem i s patřičnou dávkou vkusu a umu, takže se návaly patosu dají snášet poměrně dobře. Mrazivé chvíle před vstupem k reaktoru jsou tím, co mi uvízne v paměti možná navždy. Skvost válečného a dramatického žánru. A také jeden z velmi mála filmů, které si raději pustím s českým dabingem, neboť mi ta angličtina na ruské ponorce přijde neúnosná. ()

BOURQUE

Film, ktorý by som bez dvojici H. Ford a L. Neeson by som nevedel predstaviť. Ich skvelá spolupráca posúva tento film na úplne inú úroveň. Silná atmosféra nad i pod vodu, ochota bojovať do poslednej chvíli. K. Bigelow sa nebojí natočiť film o „politických“ príbehov. A ešte jej to aj ide parádne! Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Hapretor

Dost záživné a i drsné. Konec byl sice zbytečný - posledních deset minut mohli klidně vystřihnout, ale i tak dobře koukatelné - hlavně díky Fordovi a Neesonovi. Jejich role byly skvěle zahrané a zároveň to byli oba "ryzí" charakterové. ()

MickeyStuma

V konečném důsledku velmi smutný film o jednom absurdním důsledku studené války, který byl v pojednávané době již takřka na vrcholu. Příběh zpracovaný na základě skutečností je příběhem o hrdinech a to ne ledajakých. Nestali se tak za války skutečné, ale opět stačilo málo, aby opravdu vypukla. Film ať je natočen jakkoliv, je především úctou ke zbytečným obětem a američtí tvůrci se toho zhostili na rozdíl od těch ruských velmi dobře. Příběh je velice silný ve vyprávění a hlavně v hereckých výkonech. Hlavní prostor tu má Liam Neeson a hlavně Harrison Ford, který do toho vložil naprosto všechno. A je to na výsledku znát. Pochvalu ale samozřejmě zaslouží i ostatní, neboť natáčení nemohlo být zrovna nejjednodušší. Ohromným plusem je, že se děj všímá pouze událostí na ponorce a zbytečně neuhýbá na pevninu do hlavního velitelství. Jejich jednání se ukáže až ke konci, ale to už muselo být v rámci událostí nevyhnutelné. A tak se dá do situace těch chlapců vžít a vše náležitě prožít s nimi. To podporuje i pomalejší tempo a absence podmořský scenérií. O ponorkách vzniklo už bezpočet snímků, ale žádný nemá nad sebou takovou mrazivou auru, jako tento. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)