Solaris

• USA Solaris

Budoucnost, asi za 100 let. Osamělý psycholog dr. Kelvin přemýšlí a reflektuje všechny okolnosti, jež vedly ke smrti jeho manželky. Je ale vyrušen naléhavým vzkazem Gibariana, starého přítele, který je kdesi daleko na vesmírné expedici u planety Solaris a přes videozáznam žádá Kelvina, aby přijel a pokusil se objasnit záhady, ke kterým na stanici dochází. Ale po příletu na stanici doktor zjistí, že Gibarian spáchal sebevraždu a další kolegové jsou paranoidní a na pokraji sil. Kelvin se ocitá v propleteném a velmi podivném zajetí vlastních myšlenek, nezodpověditelných otázek a pochybností. Je pod extrémním tlakem emocí a vizí, které se všechny nějak dotýkají vztahu k manželce, která se mu zjevuje, aniž by věděl, zda je skutečná, mrtvá anebo je to jakýsi klon, který vytvořilo jeho podvědomí? Může se oživit a změnit minulost? Může znovuobjevit ztracenou lásku?

Podkladem k filmu Solaris se stal stejnojmenný a světoznámý sci-fi román Stanislawa Lema, který zfilmoval v r. 1972 slavný Andrej Tarkovskij. Námět je výzvou pro režiséra Soderbergha (získal Oscara v r. 2000 za Traffic) a hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem, aby znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice. Příběh Solaris sleduje tři světy: jedním je Solaris, druhý je minulost - svět na Zemi a třetím světem jsou sny a představy dr. Kelvina. (oficiální text distributora)

Ravi

Jenda z nejlepších adaptací literární předlohy, jakou jsem viděl. Ta planeta opravdu žije. Uvnitř nás nebo tam venku? Je všude a nikde. Herci vynikající. 100% = 5/5 ()

Scar

Všetci tu píšu poviedky o Clooneyho hereckom výkone. Mne pripadá, že bol nemý ako ryba a ksicht, ktorý je na obale DVD, mal počas celého filmu nezmenený. Emócie sa snažil hrať očami, ale podľa môjho skromného názoru sa mu to nedarilo. Jediné, čo ma núti dať tri hviezdy namiesto dvoch je skvelá hudba. Možno ani nie tak skvelá, ake magická. ()

KlonyIlony

Solaris v Lemově pojetí lze vidět jako metafora vesmíru, nebo jinak - metaforu bytí. Snažíme se mu dát (jako všemu) smysl, který je ale nutně konstruován pouze z lidské zkušenosti. Lidé zavrhli totalizující kosmologie a šli na to vědecky, vyprodukovali tuny knih, stovky teorií, ale objekt zkoumání je pořád je tam venku, lhostejný, nepochopený, nepoddajný touze přetvořit ho k obrazu svému a proto radikálně jiný. Lidstvo se na pokusy pochopit HO (Solaris/radikální odlišnost) postupně zanevřelo, na stanici zbývají tři poslední patetičtí jedinci uvrženi do situace, kdy jsou nuceni se s ním střetávat tváří v tvář (ostatní - a zejména ti privilegovaní - to dělají už jenom v někde v komfortu knihovny či domova), ale přesto to nevzdávají, ve filmu naopak až příliš ochotně. Kniha je tedy o velmi prekérní až patetické snaze lidstva dát svému bytí smysl, což nás tlačí zvlášť teď, kdy se nám rozpadá babylonská věž blahobytu a pokroku, film je (kromě lyrických, melodramatických částí) scifi-thrillerem o třech lidech, kteří pobývají na nebezpečném místě, jeden z nich zemře, další se (spoiler) pomátne a třetí se na poslední chvíli (ta mohla nastat kdykoli, což by narušilo celou stavbu příběhu) uteče. Taky jsem trochu čekal, že Solaris bude ve filmu nějak víc "fyzicky" přítomen (kniha má celé pasáže barokních popisů formací, které planeta vytváří), ale místo toho pouze hází světelné vlnění jako nějaký Winamp. ()

Autogram

Celkom iná adaptácia ako tá Tarkovského sovietska, ktorá bola zaujímavá hlavne rozpačitým zobrazením sci-fi prvkov. Tie sú tentoraz celkom normálne, presne podľa predstáv nás, čo sme už nejaké to vesmírne cestovanie zažili. Musím uznať, že Clooney a Nataša sú veľmi chutný párik, pohľad na nich musi byť potešením pre každé mužské aj ženské oko. No stále je to vysoko filozofické sci-fi a moje filmové skúsenosti ešte nepostačujú na jeho skutočné pochopenie. Takže dovidenia o nejaké desaťročie a nechám si dosť priestoru na pridávanie hviezdičiek. ()

Ompus

Usnul jsem u toho (ve čtyři odpoledne), což svědčí o tom, že se u toho musí člověk pekelně soustředit. Zdálo se mi to docela krátké. Taky se tam nic moc neděje. Na těch devadesát miut moc psychoscén. ()

Philoun1

50% docela by mě zajímal rozpočet tohodle dílka, nejvíc peněz asi sežral Clooney a to nepředvádí zádnej extra výkon , ale ani by nemoch kvůli divnýmu námětu a plytkýmu scénaři, byl to prostě hodně zvlaštní film, který sem zřejmě nepochopil. ()

iantomasik

Lemovu knihu jsem četl několikrát v různých etapách svého života, stejně tak mám neobyčejně rád tvorbu Tarkovského a jeho Solaris se v mém přehrávači otočil již dostkrát a přesto mám dojem, že se až Soderberghovi podařilo zachytit ten životní pocit, jaký na mě z knihy vždy promlouvá. A slovo pocit je zde důležité. Jakoby se Soderbergh rozhodl zaměřit na tu nedílnou složku předlohy, kterou Tarkovskij téměř opomenul a daří se mu toho docílit velmi filmovými prostředky. Kdo tvrdí, že Soderberghův Solaris je jen americkou limonádou zpovrchňující původní film, se buď nedíval pořádně, nebo chápe předlohu naprosto jinak než já. P.S.: Vůbec mě nepřekvapuje, že vysoká hodnocení dostává film zejména od těch diváků, co jsou seznámeni jak s knihou, tak s filmem ze 72 a už vůbec nechápu, jak může dezorz tvrdit, že byla touha po transcendenci čímkoliv nahrazena, vždyť je akt transcendence samotným vyvrcholením filmu. ()

Pecival

Přímočařejší, prostčí a také bez tak hutné atmosféry. Tak vyznívá tato verze proti té starší. Na druhou stranu je to určitě stravitelnější a více to odsýpá, takže bych to neviděl tak špatně. Více než samotnému faktu zjevení se Soderbergh věnuje vztahu hlavní dvojice, což mi přijde jako trochu plýtvání potenciálem, ale budiž. Když už nic velmi hezká, hypnotická hudba a herci taky ujdou. ()

jefff

Mám ze Solaris rozpačité dojmy a ačkoliv vlastním knižní předlohu, nikdy jsem se do ní nepustil. A ani to nejspíš nezměním. Herci nebyli špatní a ani příběh nebyl nezajímavý, dokonce i zpracování zavánělo nevšední originalitou, přesto po naskočení závěrčných titulek jsem nehýřil nadšením a zápasil ve mě pocit zklamání. Ruskou verzi si rozhodně pouštět nehodlám :-) Nemohu doporučit. ()

Aqualung

Základní myšlenka Lemova románu je jasná.Zpracoval ji už Tarkovský a je naprosto původní.Je zřejmé, že tam, venku, mám na mysli vesmír, nás čekají různá překvapení.Cosi naznačuje Clarke ve Vesmírné odyssee.Tam je cílem nehmotná existence.Tady jsou hrdinové konfrotováni s čímsi opačným.Nehmotné vzpomínky, či chcete-li historie se stává realitou.A autor si zde vybírá, a tomu lze rozumět, jen komorní rovinu.Každý z nás má různě polarizované vzpomínky .A představa, že se objeví něco, co je vybráno oceánem na planetě podle kritérií jen samému oceánu zřejmých, může to vést k bizarním anebo nesmírně krásným a silným situacím.Je zde cítit to, co určuje běh lidského prožívání, pocitů, citů a počínání v samotných základech a v podvědomí.A pokus zobrazit reakce člověka, ktrý se setká s někým, kdo už není a s kým cosi silného prožil je zajímavý, velice zajímavý.A povedlo se to, myslím, docela dobře.V tuhle chvíli nevím, kdy zemřel pan Freud, ale jistě by si o tomhle románu s panem Lemem dobře popovídali. ()

milancecil

Shlédl jsem ho na doporučení a to dvakrát, vnímám ho spíše jako filmík pro okrajovou diváckou klientelu žánru Sci-Fi, kterou takový námět a hlavně jeho zpracování zaujme, rozhodně nechci, aby takové hodnocení vyznělo jakkoliv povýšeně, ale sentimentální dějová složka příběhu mi není blízká, určitě je ale dobře, že takové "odlišné" dílo vzniklo. ()

Smileface

Dosti osekaná filmová verze kultovní knihy Stanislawa Lema,která obsanuje navíc několik zbytečných scén a hodně důležitých chybí.Za snahu natočit nekomerční sci-fi a otevřít Solaris nečtenářům(a těm kteří nesledují staré ruské filmy) dávám ***1/2 ()

ZkuKol

Asi by bylo lepší začít v holywoodu vymýšlet vlastní scénáře, protože už jim ani nejdou drahé remaky s kvalitím obsazením a renomovaným režisérem ()

sedm.1

Tarkovského verzi neznám,Americké pojetí se mi ovšem velmi líbilo.Po dlouhé době bych pochválil film za to,že ve mě vyvolal silné emoce.Samotný snímek se dá jen velmi těžko popsat,je to zkrátka film,který se musí vidět,u kterého se musí přemýšlet a který si může každý vychutnat i díky skvělím hercům.Nicméně 100% filmový klub ČT2! ()

Obivan

Od začátku až do konce celkem nudný film, který by rád zaútočil na divákovy city, ale moc se mu to nedaří. ()

BMAJTZ

George Clooney paradní Natascha McElhone mi neseděla. ona vůbec je nějaká divná, může stát na místě a stejně mi bude připadat protivná. Jinak po stránce sci-fi příběhu rozhodne stojí za shlédnutí. ()

Clooney ve vesmíru

Clooney ve vesmíru

22.12.2010

Zní to jako podivná kombinace, ale George už si žánr sci-fi vyzkoušel v Solarisu. Snad mu tedy bude slušet skafandr i ve vesmírném thrilleru Gravity, který pro studio Warner Bros. natočí Alfonso… (více)