Ztracený svět: Jurský park

Stratený svet: Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 129 min

• berg.12

Nevím, co je pravdy na tom, že Spielberg natočil tuhle dvojku jen proto, aby se neopakoval nátlak, jaký zažil po uvedení "E.T.ho". Docela bych to chápal i prominul. Se zájmem mi přišly natočené tak 2 scény.(14.10.2005)

Původní Jurský park dozrál do absolutní klasiky a i mnou původně nenáviděné pokračování nakonec rozkvetlo ve snesitelné dobrodružství. Veškeré zištně-vojenské akce sice pořád nemám rád a finální večírek s Godzillou mi silně vadí, ale o to víc vynikne příjemné, přírodu-milující poselství. Se Ztraceným světem jsem se tak konečně smířil, ale bez jeho existence bych se v klidu obešel.(2.7.2005)

Spielbergova pocta Stratenému svetu a King Kongovi respektive Godzille a mierne kontroverzne prijímané pokračovanie legendárnej jednotky. Ale jedným dychom dodávam, že nie úplne zaslúžene. Výrazne pozmenený príbeh si síce občas potyká s nie najlogickejšími situáciami ale od zbytočnej prekombinovanosti ho drží pevná Spielbergova ruka a snáď ešte vydarenejšia a dynamickejšia akcia, pretože takmer neustále sa niečo deje. Neuškodila ani zmena hlavného hrdinu, v pôvodnom Jurskom Parku upozadený Malcolm je adekvátnou náhradou za Granta a to isté platí aj o Sarah v podaní Julianne Moore. Posledná scéna mohla byť veľmi peknou bodkou za celou sériou.(22.7.2010)

Po mnoha letech jsem se na film zase podíval na DVD a připadal mi mnohem lepší, než jsem si jej pamatoval. Vyprávění má přímo ďábelský rytmus postupně gradujícího střídání scén (od určité chvíle až závratný - scéna ve stanu, útok na vodopády, velociraptoři v poli, velociraptoři v budově, San Diego) , malá holčička mě štvala vlastně dost málo a hlavně jsem extrémně docenil velmi často přímo úžasné jízdy kamery, střihové montáže a hru se zvukem. Hlavně prostorové blbnutí během útoku velociraptorů na budovu mě strašně bavilo - neustálé probíhání dveří tam a zpět, skoky nahoru, dolů, hrabání ze dvou stran. Je to jak slapstick od Bustera Keatona (vs. keastonští četníci), napínavé i mimořádně vtipné.(30.4.2002)

• Djkoma

Pokračování trháku, který skoro změnil svět, byl dlouho očekáván a tržby za první týden byli podle očekávání obrovské. O to však větší přišel šok z kvality filmu, který prvnímu dílu nesahá ani ke kolenům. Spielberg tentokrát vytvořil opravdu prazvláštní mix techniky, herců a nádechu vzdálené minulosti. Cosi však budem povídat, první díl stojí na Spilebergovi a možná ještě více na tricích, které byli opravdu silné kafe. První díl přišel ve správnou dobu a dvojka přišla pozdě.(31.8.2005)

• - V závěrečné scéně můžete v televizní obrazovce vidět Stevena Spielberga. (Chrustyn)

• - Videopůjčovna, před kterou je sežrán jeden z obyvatel San Diega, inzeruje Krále Leara s Arnoldem Schwarzeneggerem. Takový snímek však nikdy natočen nebyl. (Chrustyn)

• - Ve filmu se podobně jako v dalších Spielbergových snímcích objevuje pohled do zpětného zrcátka, tentokrát okolo 107. minuty. (Terva)