Ztracený svět: Jurský park

The Lost World: Jurassic Park

Stratený svet: Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 129 min

Oscar 1 nominace: Vizuální efekty(4.3.2004)

Druhej dil zacina trochu zavanet nastavovanou kasi, ale rozhodne jeste ne tolik, jako dil treti. Na prvni dil se vcelku slusne navaze a vysvetli se i par otazek, jakto, ze dinosauri muzou zit bez nejakyho toho vitaminu a podobne a celej film je oproti prvnimu dilu akcnejsi, navic se celej odehrava nekde v dzungli, takze uz to neni jen projizdka zabavnim parkem. Coz bohuzel neplati o zaverecny silne nadbytecny pulhodine ala Godzilla. Co se tyce dinosauru, ty jsou trikove vicemene stejny, jako v prvnim dile, takze perfektne odvedena prace, ale ne bezchybna. Plus je, ze se vratili postavy z minulyho dilu, minus, ze tu neni Sam Neill, protoze Goldblum se na hlavniho hrdinu moc nehodi. No a jinak plati vicemene to, co o prvnim dilu, perfektne napinavy, zajimavy a zbytecne dlouhy.(29.3.2009)

Nebýt to zrovna "rodinný" Spielberg, tak se divím, že se prvotřídní režisér nezdráhá zfilmovat scénář tak nedůstojný, ba až urážlivý, k původnímu filmu. Řada dílčích scén (pád auta) není vyloženě špatná, právě naopak v rezii mistra s perfektními kamerovými tahy a dočasně fungujícím napětím se nám dostává pocit, že jsme na chvíli teleportování do jiného filmu! Bohužel v celkovém náhledu je Ztracený svět stupidní vývar, na němž je zajímavý akorát kontrast mezi profesionálním řemeslným provedením a smutně průměrným výsledkem. 6/10(23.3.2011)

Bohužel už ani zdaleka ne tak harmonické, sympatické a příjemně dobrodružné, jako byl díl první. Technicky naprosto dokonalé, bez jediného kazu, avšak to není všechno. Spielberg se v tom dosti plácá a neví kudy kam, což je na režiséra jeho formátu vcelku trestuhodný nedostatek. Klišé je požehnaně a jak napotvoru máme v klíčových scénách snímku opětně slejvák jako blázen. Goldblum je fajn civilní hrdina, s několika originálními hláškami, avšak bezesporu geniální je druhý největší dravec všech dob Pete Postlethwaite. Humor je na každém kroku a občas působí vzhledem k dění na plátně trochu nekonzistentně, z čehož si tvůrci evidentně hlavu příliš nedělali. Spielbergův nejvíce dolarový film, který dokáže ohromit víceméně jen svými technickými přednostmi a bombastičností. Bohužel jsou tu tyto dvě atributy v tak hojné míře, že nemohu pod 4*.(16.6.2006)

I kdybych byl sám... stejně budu mít i dvojku rád. Jednička je srdcovka, dvojka důstojné pokračování. 80%. (I když je to možná tím, že jsem to dost dlouho neviděl.)(7.9.2008)

• - Do roku 2007 snímek získal na tržbách více než 620 milionů amerických dolarů, čímž se 10 let po uvedení dostal mezi 20 nejúspěšnějších filmů historie. (Čiban)

• - V závěrečné scéně můžete v televizní obrazovce vidět Stevena Spielberga. (Chrustyn)

• - Na děj filmu a jeho předešlého dílu navázala vedle několika dalších akční počítačová hra Trespasser, vydaná v roce 1998. (Čiban)