V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

Carlossss

Repráky hier! Kazeťák hier! A to je zakázaný! Jenom samotný Pavel Liška by zasloužil pět hvězd... Pupendo vychází z pera stejného autora jako Pelíšky, takže jestli čekáte stejnou smršť vtipů a komických situací, můžete být lehce zklámaní. Já šel k Pupendu absolutně bez očekávání a byl jsem příjemně překvapen... ()

ilemas

Nikdy mě to nelákalo,asi mám na filmy nějaký instinkt či co, ale abych byl v obraze tak jsem i z nudy zkoukl na to v tv. Další český brak, to mě hlava nebere. Vydržel jsem až do konce, trpěl hroznou nudou a po shlédnutí jsem měl chuť mlátit hlavou o zeď, jakej jsem vůl a proč se na takový filmy dívám do konce,aniž bych to vypnul po 20 min.,když mě to nebaví. ()

BoredSeal

Už docela slušný, ale pořád ještě to není satisfakce pro diváka. Neberte mě špatně, já beru ten osvědčenej model "česká komedie = příběh se komickýma postavama", ale Hřebejk to vždycky pokazí tím, že si z komoušů dělají jeho postavy trapnou srandu, místo toho aby vysvětlili lidem, čeho se vlastně lidi typu role Duška bojí. Postavy jsou dobře napsané a ve filmu se najde pár špičkových scén, jako pseudohrdina Dušek rozbourávající mozaiku nebo zděšení a porada obou párů po vysílání ve Svobodné Evropě. Nějak mi tady ale opět chybí nějaká přítomnost těch fízlu a zlejch komoušů, kterých se postavy občas bojí a nějakej důkaz toho, že se něco mohlo stát, to považuju za hroznou škodu. ()

rakovnik

Další sonda do let minulých v podání Jana Hřebejka. A opět povedená. Vtipná, i když poněkud trpká komedie. Jaroslav Dušek jako tatík i učitel a Eva Holubová v roli rázné ženy jsou zde vynikající. Opravdu jim tyto role sedí. I dětští herci výborní, viz scéna s telefonátem domů. ()

kaposlav

Necelých 40 minút a dosť. Nepostrehol som dej a vlastne ani ten humor. Občas niečo bolo trošku humorné, ale to aj vo filmoch z 90tých rokov v hlavnej úlohe s Arnoldom S. a v popise filmu neuviedli, že to je komédia, lebo komédia nie je o troch dobrých hláškach. Skôr mi to príde ako potreba poukazovať na minulý režim, že tam niečo nebolo ideálne a zosmiešňovať ho, aby zakrývali, že teraz to je v mnohých smeroch ešte horšie. Taktiež to Polívkove papagájčenie a parazitovanie na postavičke Bohuša z dedictví je poznať. To bola teda dráma, to fakt, ale len ironicky. ()

shyster

Po druhém shlédnutím musím snížit hodnocení o 1 hvězdu. Jde vlastně jen o změť historek a příběhů z komunistické doby, na které je ke konci napasován jakási zápletka a vyvrcholení. K tomu je tady ta přeslazená hudba. ()

Jino

Sice ne tak brilantní jako Pelíšky, ale taky dobrý. Bolek Polívka je výtečný a Eva Holubová mě dost překvapila... Ale největší borec je Pavel Liška a jeho příběhy ze života. Repráky here. ()

ad

Ech, no bavil jsem se sice víc než u Pelíšků (asi budu za vyvrhela:)), např. scéna hádky po vysílání rádia Sv.Evropa je skvostná, a i Liška ve scéně s "finkou", ale na druhou stranu měl film i celkem dost hluchých míst a celé mi to přišlo takové plytké (třeba za to může skutečnost, že jsem dítko "až" přelomu let osmdesátých na léta devadesátá)...ale kdyby jste se mi teď zeptali, o čem že to bylo, tak si už zaboha nevzpomenu... ()

DruidKarel

Po všech stránkách skvěle zmáknutý film, který ale musím pořád srovnávat s jinými filmy, ve kterých se herci tohoto snímku objevili. Rozhodně skvělé herecké obsazení a výtečný scénář. Celé to pak podtruhe i vynikající hudba, Bolek je vynikající komediální herec a Duškovi sedí role komediální svině přímo skvěle. Pořád mi ale něco chybí... 4* ()

starbrejkr

Nevzalo mě to tak jako Pelíšky, našel bych určitě pár slabších míst, přesto i tak česká špička nedávné minulosti. Dle slov dříve narozených to ty 80. léta docela vystihuje, jen mi tam prostě chyběly nějaký songy Michala Davida:-D ()

nithiel

Filmařsky to není žádná extratřída, scénář je místy trochu kostrbatý, zato někteří herci vynikají - Holubová byla skvělá jako vždycky. Také Pavel Liška byl ve své obvyklé roli totálního idiota velmi dobrý. Řekl bych, že jeho postava z Pupenda by se dala zařadit mezi největší UB v dějinách filmu. Snímku také pomáhá neuvěřitelná koncetrace hlášek, které skvěle vystihují dobu i situaci, a může je pochopit i člověk 80. let neznalý, jako jsem já. A hlavně se těším, až budu svoje děti učit, že kráva štěká mňau :o) ()

tomtomtoma

Zábavné vyobrazení života v Československu v osmdesátých letech. Se svými starostmi, strachem z komunistické moci, nadějích, ambicí, vychcaností a přežíváním. Navíc s humorným nadhledem, který nám vrací prožitou zbabělost přímo zpět jemným způsobem. Rodina schopného, ale režimem opomíjeného sochaře Bedřicha Máry (dobrý Boleslav Polívka), nezažívá díky bohémství Bedřicha vždy růžové časy. S čímž se svérazně vyrovnává jeho žena Alena (skvělá Eva Holubová) a děti Matěj (Lukáš Baborský) a Bobeš (Vojtěch Svoboda). Zato rodina Břečkových (skvělý Jaroslav Dušek, dobrá Vilma Cibulková, Nikola Pešková a Natěj Nechvátal) je na výsluní. Do problému je dostane až snaha pomoci dostat na výsluní Máru. A naivní nadšení kunhistorika Aloise Fábery (Jiří Pecha), který tak nějak vše organizuje.. Nakonec se povede alespoň určitý kompromis ve svém úspěchu na mezinárodní scéně. Další zajímavé postavy: trochu prostoduchý Vláďa Ptáčník (dobrý Pavel Liška), zkorumpovaní úředníci Motyčka (Bohumil Klepl) a Krauze (Boris Hybner), prototyp úřednice obranářky Gabalová (Zuzana Kronerová), kterou lze ale dostat nebojácností do kouta, a učitelka (Hana Seidlová). A tak čas se strachem, bezstarostností a vychcaností běží zábavně vpřed. ()

C0r0ner

Ne, že bych se na to kdovíjak těšil, ale když holt už nemám na co koukat... A nakonec to nebylo tak špatné. Fóry sice nic moc, ale vyobrazení osmdesátek u nás excelentní, závěrečný rozhovor čtyř lidí strhující a poslední scéna v Balatonu konečně i pořádně veselá. Bavilo mě to. 75% ()

zette

Mozna by Pupendu vice slusel jiny zanr nez komedie. Tema je totiz celkem zajimave, dalo by se to trochu zdramatizovat... Zda se mi totiz, ze Hrebejk s Jarchovskym se snazi prosadit humor ve filmu do skoro kazde situace, coz taky nemusi byt vzdy dobre. A nektere sceny jsou doslova nadbytecne az trapne ( hledani nausnice, prichod Fabery domu k Vlasticce, Fabera na Holubovou, ze se podoba jeho mamince... ), zachranuji to ale jine sceny, at uz s Liskou, spachtli a jine. I pres vytky se mi film dost libil, i kdyz na konci uz znatelne dochazi dech. Velice dobre herecke vykony, zvlaste pak Lisky a Holubove... ()

Andre3000

Hřebejk umí, to je jasný. Dušek s Holubovou umí taky. Ale ne pokaždý to prostě bude ta správná chemie, která nám dá super filmek typu Pelíšky. Průměrný film na který se ale dá koukat když už nemáte po ruce nic novýho. ()

MarekT

Podle mého minortiního mínění mi to přijde lepší než Pelíšky. Už také proto, že jsem se lépe cítil v letech osmdesátých než v těch šedesátých, a taky z Pupenda nikdo okolo mě necituje v podstatě celý scénář, až nakonec při shlédnutí zjišťuji, že ty hlášky jsou vlastně vše, co nabízejí. Bolek Polívka zde není odsouzen do role sekundanta... no, nebál bych se i zvýšit hodnocení. ()

Juto

Skvelý film o živote za železnou oponou. Film sleduje dve rodiny žijúce v Prahe v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Každá rodina sa vyrovnáva s životom v komunistickom systéme rôznymi spôsobmi, snaží sa prežiť čo najlepšie a pritom zostáva verná sebe. 7/10 ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha