V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

AddieWilimes

Za tak srdcovou záležitost jako Pelíšky Pupendo nepovažuji, ale nijak výrazně za nimi nezaostává. Pupendo se mi zdá oproti nim odlehčenější, až mu to možná i malinko vyčítám, protože postrádá onen sentiment. Sto bodů za Zmrzlináře od Marsyas. ()

topi80

Janu Hřebejkovi se musí přiznat, že filmy z tohoto jeho tvůrčího období skutečně vypadají jako film a ne jako pokus někoho o natočení čehosi jako film. Prostředí dokáže diváka vtáhnout. A přestože postavy a jejich osudy mi byly tak nějak ukradené, tak nějakou atmosféru a dojem z některých povedených scén ve mně film zanechal. ()

Zdenda

Mě tyhlel Hřenebjkovi filmy prostě nic moc neříkají a navíc Pupendo mi přijde opakování (ne moc zdařilé) už natočeného... ()

creativek

Jan Hřebejk dokáže skvěle v náznacích a jednoduchých větách, dokonce s inteligentním humorem popsat komunistickou realitu, plus super výběr herců. Ti mladší, kteří budou trochu mimo mísu se pobaví alespoň na příbězích Ládi, který všechno zná a všemu rozumí. ()

Suomi

Ne tak kvalitní jako Pelíšky, ale o dost vtipnější.Pavel Liška a jeho vylhané příběhy jsou velice vtipné.Hřebejk dokazuje, že umí točit dobré filmy. ()

Exix

Dlouho jsem se rozhodoval jestli udělim *** nebo ****, ale nakonec jsem dal ***. Jsem velice zklamán čekal jsem něco ve stylu filmu pelišky, ale boužel je to na mě moc politicky založeny film a ty ja nemusim.Možná je to tým že jsem tuto dobu nezažil a je to pro mě velká neznáma. ()

Vikinec

Marná sláva. Má to být pokračování Pelíšků a tak se srovnání s tímto klenotem nikdo neubrání. Neříkám, že Pupendo prohrává o koňské délky, ale melancholická hudba, Liška a nahá Cibulková celý film neutáhnou. Jednotlivé vtipné scény jsou prostě o hvězdičku slabší. Liška však o hvězdičku vpředu. Osmdesátá léta jsem celá prožil a tak můžu říci, že je tento film poměrně věrně odráží, ačkoliv jednotlivé retro symboly až moc ikonizuje. Toho se Hřebejk v Pelíšcích vyvaroval - asi je to spíše osmdesátník. Zkrátka snímek měl zřejmě místo salv smíchu vyvolat nostalgické pokyvování hlavou a to mi moc nesedí. ()

piglit

Doporučuji skvělý komentář od "vosanajazyku". (pomůže Vám strýček Google -> vosanajazyku pupendo). Nemá chybu! ()

HarlanWade

Jan Hřebejk nám už dokázal, že umí nejen pobavit a rozesmát, ale zároveň také dojmout. V komediálním žánru se ale přeci jen pohybuje o něco lépe. Tyto příběhy ze života byly opět neuvěřitelně vtipné a kouzelné, jak to umí snad jen Hřebejk. Scénář nekulhá, padá jedna hláška za druhou, osvědčení herci se opět činí a najednou je tady nádherný, vtipný, oslňující a nezapomenutelný film, který pohladí na duši a perfektním vykreslením doby vás nenechá na pochybách o tom, jaký tenkát panoval režim. ()

Borecz

Vtipný, autentický a nostalgický film, který je jasným důkazem toho, že i naše filmová scéna je schopná produkovat kvalitní snímky. ()

Mykhaluu

Už od účesu jejich dcery jsem tušil, že je zle... Někdo nám nalhal, že je Pupendo dobrý film! A my blbci uvěřili a zabili dvě hodiny!?!? Ono to fakt má dvě hodiny!! Tak proto tolik bolesti ve vzpomínkách! Byly tam vtipné scény, ale jinak takováááá nesmyslná zapařenost... ech! Český filme... ()

driftm

Byl jsem nad míru spokojen a to jsem začal být dřív než film vyšel,protože ty scénky co dávaly do upoutávek,byly opravdu luxusní,takže jsem věděl,že ten film nebude propadák a nebyl,opravdu jsem se pobavil!5* si to určitě zaslouží. ()

brzozin

Tohle se Hřebejkovi až tak moc nepovedlo. Být tenhle film sólo, dám o hvězdu víc. Ale já to prostě beru jako pokračování Pelíšků a z tohoto pohledu je to prostě nastavovaná kaše. Polívka by měl být hlavní hrdina, ale na mně působil spíš jako nezodpovědný a asociální vágus, který nebudí moc soucitu. Ředitel Břečka, který má symbolizovat českou připosranost a pokrytectví, mi byl vlastně nejsympatištější, protože jediný se choval normálně. Teenagery, kteří se tu poflakují a zabíjejí čas a úděsnou nudu vymýšlením ptákovin, bychom dneska našli u kompu na facebooku. Jakési bezčasí reálsocialismu je tu zachyceno neskutečně nudnými a rozvláčnými scénami, které působí jako vata. Ale beru, že tak nějak možná ta doba vypadala. Ospalá, rozplizlá, nevýrazná, bez nápadu. Jako celý tenhle film. Tři hvězdy za jediné dvě světlé scény - zazděný vzkaz příštím generacím a hádka u Márových na konci filmu. Lidové hlášky z toho ale stopro nevzniknou. ()

Havala

Jedná se o výborný film. Nedosahuje kvalit například Pelíšků, ale pořád v tomto hereckém obsazení se podařilo natočit nádherný totalitní příběh, který pořád zabírá na české diváky. Sázka na osvědčená esa - Duška a Polívku vyšla dokonale. ()

anyonecek

Vynikající hořká komedie, se spoustou skvělých herců a hlavně skvělým popisem doby a celé té společnosti. Pavel Liška se svými scénami neskutečně válel, ale i Jaroslav Dušek byl na toto téma vynikající. Tento film by měl shlédnout každý Čech, aby viděl že jsme se za celou tu dobu vlastně nikam nehnuli. Je to taková krásná Česká klasika, která i po několika shlédnutích stále baví a nezklame. ()

G3orgig

Nevím, zdali je to tím, že film se zlepšuje úměrně s počtem shlédnutí, anebo tím, že až nyní pořádně rozumím všemu, o co v něm jde. Pokud jste film viděli naposled jako děti či teenageři (můj případ) a nenadchnul vás, zkuste to teďka s odstupem času. ()

PAVLIS

50% Po letech a přečtení Opilých Banánů od Šabacha, ze kterých Pupendo asi nejvíce čerpalo, velké zklamání. Sama předloha je v podstatě jen soubor vtipných scének, takže bylo na Jarchovském, dát Pupendu nějaký hlubší význam. Bohužel vše skončilo zase jen u těch několika víceméně vtipných scének. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha