Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

Joeey

Slavný český film, který má vše, co k němu patří. Příběh, humor, místy napětí, místy pobaví a místy (jich je hodně) dojme. ()

Lipi21

100% REŽIE / Jan Svěrák: ****** KAMERA / Vladimír Smutný: ****** (nevím na kolik je co práce Jana Svěráka a na kolik Vladimíra Smutného, ale: dokonalá práce se světlem, skvěle ztvárněna především Koljova horečka, přesně takhle jsem to cítil, když jsem měl čtyřicítky...) SCÉNÁŘ / Pavel Taussig, Zdeněk Svěrák: ****** (6 hvězd nutnost! inteligentní, trefné dialogy, vtip i silný příběh, atmosféra doby...) HERCI: ***** (především skvělý Andrei Chalimon, a samozřejmě Zdeněk Svěrák a Libuška Šafránková, ale i Vetchý...) HUDBA / Ondřej Soukup: ****** (pro mě nejlépe napsaná hudba, co jsem viděl v českém filmu) ()

Jeand´Boa

Svěrákova rodina má holt talent...umí zcela upřimně a otevřeně zpracovávat dané téma, které si vytyčí ... jsou to snímky rodinného typu, které si na nic nehrají a na diváka nikterak netlačí...ale přesto jej posadí do křesla a donutí ho vše pozorně sledovat, přemýšlet nad vším a smát se inteligentnímu nenucenému humoru ... a takový je i Kolja... naprosto dojemný příběh o tom, jak se osoby z rozdílných generací i kultur mohou navzájem obohatit a přijmout tak nový pohled na svět a svůj život... A ještě také musím doporučit přečtení si knihy - málokdy se podaří, že kniha podle úspěšného filmu je dobrá, ale tady to funguje - je to prostě film Kolja bez velkého plátna v kině, nebo obrazovky v obýváku... ()

desolator6

Rečová bariéra nie je problém. Tak potom kde? Asi v ľuďoch. Najprv sa o chlapca nechú postarať a keď sa zblížia, chcú mu ho zobrať. Svěrák natočil film ktorý ktorý ukázal lásku, ale nie lásku muža a ženy ale lásku dvoch ľudí ako takú. Nech len pán Svěrák točí veľa takýchto filmov. Skôr ako si pre nás príde "Zubatá" :-) ()

foundation

Ospravedlnujem sa ale toto nie. Fakt sa mi az verit nechce ako je vobec mozne ze tento film je tak priserne nadhodnoteny a vsetkym sa paci. Nemam nic proti Sverakovi aj ked osobne ho nepovazujem za tu staru zlatu cesku spicku. V com je Kolja absolutne tragicka je ze prakticky cely dej je jeden velky lacny sentiment ktory jednoducho nerobi nic ine iba chce divaka ohromne dojat. Vykalkulovana hovadina od zaciatku do konca. Niekedy to bolo mozno v mode a keby som to videl 10 rokov dozadu snad sa mi to bude pacit viac, aj ked k podobnym filmom mam vyslovene averziu. Proste sa nejdem rozpisovat toto sa mi nepacilo, nebavilo a nemal som z toho vobec ziadny zazitok. Dve hviezdy povedzme za toho Zdenka a vobec za to ze som to dopozeral do konca. Vazne ,,skvost,,. ()

PavelZava

Kolju miluju. Nevím zda, Páni od Oscarů plně pochopili hlášky "Naš krasnyj ..." , " vy krávy zelený, nenažraný ..." a Budulínek ..., a jiné, parafrázuji "tam byly i jiný věcí" ... . Mám rád hlášky typu "To ti vysvětlím naprosto přesně", "Aby je měli vostrý". Prostě a jasně *****. Nebudu přepisovat, již napsaný komentář ()

Dimo

Moc hezký příběh, krásné hraní Zdenka Svěráka a "Kolji" Andreje Chalimona, který svou roli snad nehrál, ale prožil. Nesmazatelně v paměti mám premiéru filmu v kině, s osobní účastí Zdeňka Svěráka. ()

Pesosek

Jeden z nejlepších českých porevolučních filmů. Otec a syn Svěrákovi odvedli poctivý kus práce, za níž byli naprosto zaslouženě oceněni Oscarem. Tak trošku vykonstruované, šité na míru zisku sošky, nejspíš ano, ale proč ne? Ona hranice mezi velkým uměním a kýčem je mnohdy velmi tenká a záleží hlavně na subjektivním pohledu na věc u každého z nás. Film, jenž dokáže pochopit/ocenit i americký divák. Snímek nedosahuje sice kvality Pelíšků, avšak je to náš nejlepší vývozní artikl. ()

bararich8

Silně uvěřitelný příběh až neuvěřitelně skvělého filmu. 105 minut dychtivého a hlavně ukojeného očekávání další jímavé scény, která k slzám dožene i diváka, kterého i Titanik zanechal chladným. Oscar určitě zasloužený, i když bych řekla, že některé sentence a náznaky nemohly Američanům vůbec nic říkat.♥ ()

pkungfu

Sakriš, já mám ale zásadní díry v české kinematografii. A stydím se za to! Jak mi mohlo takové dílko unikat až do mých 21 let. Možná je to ale dobře, teď jsem si ho vychutnal v plné parádě, nejspíš i mnohem silněji, než kdybych to viděl třeba před pěti roky. Je to podle mě další z filmů, kterých si člověk cení tím vím, čím je starší. ()

Biopler

Moc sladké a neviem čím si to zaslúžilo Oscara, ročník 1996 bol asi dosť slabučký. Zdeňka Svěráka mám rád, ale túto rolu nemal vziať. Réžia ma nepresvedčila, chcelo by to aj širší výber hudby do soundtracku, nie točiť 2-3 príjemné sladké melódie. Príbeh pekný, ešteže neskončil sladko. ()

bolf!k

Podle mě to určitě není nejlepší český film po revoluci, ale kvůli těm několika silným (až podbízivým) tématům dokážu pochopit, proč právě Kolja dostal Oscara. 80% ()

Al44...

Pěkný a hravý film, nicméně je škoda, že nebyl celý film koncipován a zobrazen z pohledu malého Kolji. To by bylo dle mého daleko zajímavější. Takto jsem se prvních 30 minut, kde se dlouze seznamujeme s postavou F.Louky, docela nudil. Chlapec i vedlejší postavy měly dostat daleko více prostoru. Určitě pěkný a zajímavý film, ovšem citově na mne téměř vůbec nezapůsobil. ()

yamk5

Trochu kalkul, ktorý druhý krát už toľko nebaví. Oskarová soška filmu nedovolí zapadnúť prachom, ale skôr len pre špecifické publikum. ()

Stíba

Svěrákům se v pečlivě vystavěném příběhu, který pozvolna nabírá na síle povedlo perfektně zachytit typické rysy našeho národa a buďmě rádi za to, že tenhle film ukazuje zrovna ty pozitivní. Kolja je ukázkou poctivé filmařské práce, pečlivě budované atmosféry a velkého citu pro vlastní národ. Soukupova hudba je jednou z třešniček na dortu. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu