Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

danny_21

Výborně Svěráci, Koljou jste u mě zabodovali a na českého Oskara jsme se my Češi taky načekali pěkně dlouho. Dojemný milý příběh malého ruského klučína a stárnoucího bručouna, playboye bez zbytečné přeslazenosti i když s dávkou sentimentu, ale proč ne, vždyť v téhle formě a přesným dávkováním u mě není žádný problém, navíc všichni herci malí nebo velcí výborní - kéž byste kluci ušatí dokázali splodit ještě několik takových miloučkých příběhů posypaných typickými hláškami made by Zdeněk Svěrák - 90 %. ()

Ceberus

Možná jsem příliš velký cynik na to, aby mě tenhle film dojal k pěti hvězdičkám. Ano, je to hezké a roztomilé, ale je to tak nějak české. My Češi prostě nic jiného než sociální tragikomedie točit neumíme. A když už zkusíme třeba nějakou akci, autoři jsou obviňováni z kopírování Hollywoodu. Tak se zase poslušně vrátíme k sociálním komediím. K českým filmům jako takovým mám bohužel prostě vypěstovanou averzi a jediné, čeho Kolja u mě dosáhl, je to, že jsem ho přežil bez újmy. ()

Pathrose

Pro mě osobně jeden z nejkrásnějších zážitků a nejpovedenějších filmů od Jana Svěráka. Koncept ruského chlapce u starého nevrlého Čecha v době komunistické nemohl dopadnout jinak než zaslouženou zlatou soškou. ()

josieaddms

To se mi líbilo, a fakt dost. Není to nijak originální názor, a je mi to jedno. Prostě mě to bavilo, líbilo se mi jak je to natočené, o čem to je, kdo a jak v tom hraje, a co to chce říct. Ani moc k tomu nemám co říct, některé místa byli smutné, některé zase vyloženě vtipné. Ale prostě kombinace František a Kolja je neskutečná. Já tomu dávám pět hvězdiček, ne protože je to kultovní česká Oskarová klasika, ale protože se mi to prostě opravdu líbilo. ()

kratina

Úspěšně vykalkulované, podbízivé a naprosto nemilosrdné ždímání citů i z těch nejzatvrzelejších cyniků. Tomu říkám The Big Biják-doják! Světové filmařské parametry, pár ryze českých poťouchlostí, zlověstná paní Zubatá a jako třešnička na dortu jedna roztomilá a velice sexy škytavka. Naprosto zasloužených 5 (hollywoodských) hvězd! ()

Shakaar

Asi tak, je to svým způsobem kýč, ale je to oscarový kýč, který se bude pamatovat veřejnost možná více než Chytilovou, která ač genialní režiserka si kopala spíše na vlastním dvorku a bohužel stejně jako většina tehdejších experimentálních režisérů se nedokázala srovnat s obdobím po revoluci (a možná ani o to neměla zájem). Svěrák je svým způsobem svérázný, těží hodně ze svého otce a ta jejich spolupráce včetně vždy perfektně vytipovaných herců (většinou v hlavní roli Zdeňka) tak nějak funguje. Možná si lidi řeknou, že oscara měla dostat spíše Obecná škola, což možná o stupínek je lepší film, nicméně nesnižuje to kvality snímku. U Zdeňka Svěráka to není bůhví jak hercký výkon, spíše bych řekl že on spíše během filmu svým způsobem "učí" Kolju a diváky a tím zvyšuje úroveň snímku. Nemohu zapomenout ani na další parádní herce jako je Vetchý, xenofobku Zázvorkovou, nebo škytající Šafránkovou, nebo stbáky s cinkajícími klíčema a když vezmu k tomu znovu bezvadnou hudbu od Ondřeje Soukupa, tak si říkám že toho Oscara kdyby nezískali teď, tak by ho získali možná u Tmavomodrého světu. A jak normálně nehodnotím na 5*, tak tady se rád odvážu. Díky Honzo a Zdeňku. ()

Jaxx84

Citlivý a něžný snímek o lásce otce a syna, ke které není potřeba krevní pouto. Podle mého je zde Svěrák Zdeněk ve své životní herecké roli, stejně tak jako Svěrák Jan ve své životní režijní roli. Malý Chalimon-Kolja, který od té doby skoro v ničem nehrál, zde působí nejvíce herecky. Co dokáže takové malé dítě předvést, nechce se věřit. Možná i proto, že to nehraje, ale vytváří svou dětskou upřímností. Vtip se zde snoubí s drsností a depresí oné doby. Svěrákova lehká ironie a satyra (hlavně při výslechu!) nutí k úsměvu ve chvílích, kdy bych buď plakal nebo blil...Klobou dolů páni Svěráci. 9/10. ()

Nocturno culto

Každý tady kritizuje Svěráky, že si to nalinkovali rovnou na Oscara a bla bla bla ..Pokud je to teda tak snadné, proč to neudělají ostatní ? Nestálo by jim to za to, jsou příliš hrdí nebo co ? ..Mně se to prostě líbí, mám rád postavy ztvárněné Zdeňkem Svěrákem, je to génius českého filmu, zde vhodně doplňován několika dalšími osobnostmi - Šafránková, Vetchý, Zázvorková..tenhle lidský, hřejivý příběh o vzájemném porozumění mezi zdánlivě odlišnými lidmi se mi nikdy neokouká ..Zaslouženě jeden z klenotů našeho filmu .. ()

Inozuka

V době, kdy Kolja dostal Oskara se to jen hemžilo kritikou, jaké že to je vyumělkované a cíleně natočené dílko. Čas potvrdil, že to zas až tak není pravda a Kolja je kus poctivé filmařiny. Nemá sice na Obecnou školu, neexperimentuje a jde jasně za svým - vyvolat v divácích přesně vyžadované emoce, ale který film to nedělá a který tvůrce necílí stejným směrem. Mě na tomhle - ostatně i na jiných Svěrákových filmech - baví především perfektně zmáknuté vedlejší postavy. Hrobník pan Brož, estebák Novotný, soudružka Zubatá a poslední filmová role Jiřího Sováka jsou fortelně napsané i zahrané. Za zmínku stojí i Soukupova hudba, která pěkně dokresluje celkovou filmovou poetiku. U mě zkrátka Kolja zkoušku časem vyhrál a tak nechávám na původních pěti hvězdách. ()

haWranka

Vždy jsem milovala civilní projev pana Svěráka. V tomhle filmu se jeho um ukázal naplno. Dokázala jsem se dokonale vžít do jeho postavy, do jeho motivů. A ve chvíli, kdy malý Kolja poprvé chytil u přechodu jeho ruku, mi vhrkly slzy do očí tak, jako už dlouho u žádného filmu. Žádné velké řeči, žádné sentimentální žvásty, prostě v jednoduchosti je krása. ()

bearmeedek

Občas logicky zjistím, že jsem nehodnotil dobré filmy, které jsem viděl kdysi dávno. Tenhle poprvé před dvaceti lety. A potvrdil jsem si, že jde o nadčasový a zaslouženě oscarový film. Znovu jsem si užil kouzlo a jemný humor opravdového českého filmu. ()

bono22vox

Rok 1968 s lidmi zamával. Rusové byli u nás velmi neoblibeni. Proto se mi nabízela otázka, zda přijmeme tento film, budou ho lidé akceptovat? Malý Kolja si však získal veškeré sympatie a snímek zaslouženě sklizel úspěchy, včetně toho největšího. Oscar. Je pravdou, že Svěráci se pohybovali riskantně na hranici kýče. Ale půvab a úspěch filmu spočívají v citu pro detail, a to jak psychologický, tak estetický. Pozorná kamera vyprávějící životní příběh Františka Louky. Další důležitou složkou filmu je Komika, která se však vyhýbá agresivní kritice... V jedné z filmových recenzí se říká: ,,Pečlivě a laskavě inscenovaný film, jehož malý příběh zrcadlí velké světové dějiny. S jemnou ironií a citlivě zvolenými dramaturgickými prostředky se snímek vyslovuje pro překonání (jazykových) bariér a pro porozumění (mezi národy). " ()

Likan7

Přemýšlím, proč bych neměl napálit plnou, jenže Kolja je na pomyslném posledním schodu, který ne a ne překročit. K totální dokonalosti mi chybí větší sentimentální dopad na samém závěru, při scéně na letišti. Film má jinak naprosto perfektní odlehčenou atmosféru, převážně díky fantastickýmu Svěrákovi, který mě prostě učaroval. Jeho starý mládenec se svým projevem je jak blesk z čistého nebe. Právem je ale Kolja jeden z nejlepších českých filmů. ()

loveless

Na základní škole jsme na Koljovi byli se třídou v kině - v 11 letech člověk takový film nedokáže ocenit. O pár let později už je to něco trochu jiného, člověk má na příběh jiný pohled, má zkušenosti, kvůli kterým si všimne jiných věcí. Zdeněk Svěrák je výborný herec a zde mu skvěle sekunduje malý Kolja neboli Andrej Chalimon, který mu jakožto Františku Loukovi změní život ve chvílích, kdy se mění příběh celé naší malé republiky. Malé, ale působivé a jeden z těch případů, kdy byl Oscar udělen naprosto oprávněně a měl smysl. ()

junxi91

Ten Zdeňa Svěrák je prostě borec. On vytáhne Libušce sukni smyčcem a ona mu místo facky dá ten samý večer sex! No to bych si tedy taky přál. Ale bohužel, na violoncello hrát neumím, o žádné ruské dítě se nestarám a pro mě by zbyly pouze ty facky a kopance do kulí. A že Rusové byly svině okupantský, to je taky dost důležité vědět. ()

neo93

Neobyčejně silný, laskavý a lidský film, který nestárne ani po těch 27 letech od uvedení v kinech. Takové umí natáčet snad (spíše uměl) jen Jan Svěrák se svým otcem Zdeňkem. Kolja rozhodně patří k těm jejich nejzdařilejším. Těžko vlastně hodnotit, zda na snímku je nejlepší pověstný Svěrákův příjemný humor s nezapomenutelnými vtipnými dialogy a scénkami, herecký výkon  jak malého Andreje Chalimona, tak i velkého Zdeňka Svěráka či Libuše Šafránkové,  samotný příběh nebo třeba líbezná hudba od Ondřeje Soukupa. Bude to určitě souhrn všech těchto věcí a mnoha dalších, které dělají z Koljy tak kvalitní dílo, které si zasloužilo tu nejprestižnější cenu, jakou si může v podstatě cizojazyčný film přát- Oscara. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu