Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

C0r0ner

Jan Svěrák + Zdeněk Svěrák je osvědčená kombinace, která prostě funguje. Základem dobrého filmu je dobrý scénář, o který samozřejmě v podání této rodinné dvojice není nouze. Moc milý příběh napasovaný na nepříliš veselé reálie naší národní historie je bezvadný oddech v podstatě pro kohokoli. 90% ()

Cheeter

Některé filmy člověk musí vidět několikrát, aby ho plně docenil. Když se k tomu začínají přidávat vlastní zkušenosti, ne přímo ty samé, tak starý nejsem, ale něco podobného, tak tento film nutí člověka k zamyšlení a nenechá ho klidným. Prostě nutné vidět, tolik oskarových filmů nemáme. ()

MarekT

Je pravda, že z této roury odkapává i hraní na city, ale pan Svěrák a jeho scénáristický a herecký um, stejně tak jako jeho humor, je člověk, kterému jsem to schopen odpustit. Ostatní dobře kooperují a překvapuje mě i malý Chalimon, který není nesympatický (pro mě výhra sama o sobě) jako ostatní dětští herci v současných českých filmech. Jediné, co je vždy problém u takových filmů, je fakt, že dojetí se téměř nekoná, ale tady jsem to schopen odpustit. Pokud kýč, tak je to dobrý kýč a vážit si ho (výjimečně) budu. Co se Oscara týče, tak jeho zisk chápu, ale přesto si myslím, že na to v té naší kotlině jsou jiní adepti - jmenoval bych třeba filmy, které působí spíše mezinárodně (Spalovač mrtvol, Sedmikrásky apod.) ()

eaten

Viem, že tento film nemá nijakú prevratnú myšlienku, ale mňa dostal. Malo to pekný príbeh bolo to vtipné a zároveň aj smutné . Navyše mám nejakú slabosť na české filmy. A škoda ze Zdeněk Sveřák nehral vo viacerých českých filmoch ,pretože tak ako tu tak aj vo Vrátnych fľašiach mi dobre sadol. ()

magnolia

pořád nevím, jestli si to tu pátou hvězdičku zaslouží nebo jestli ještě jednu ubrat. klasicky se mi totiž chce při každém záběru na kolju brečet - a tak si nejsem jistá, jestli to prostě není jen prvoplánové citové vydírání... mno, sentimentální a kýčoidní je to každopádně, navzdory mé emocionální labilitě. ()

Pajky3

Ano, pravděpodobně je to jeden z nejlepších českých filmů posledních 20 let. Takové příjemně plynucí drama, kam se podařilo zakomponovat jedno z klasických témat u nás. Soužití s rusem. Avšak je to udělané tak pěkně a citlivě. Malý kluk, který dokáže změnit starého morouse. Pobavil jsem se, několik vtipů mi dokonce utkví v paměti, přesto to pro mě na plné hodnocení není, něco málo mi chybí... ()

Juto

Dojímavý príbeh s politickým komentárom. Ide o variáciu na tému staršieho muža, ktorého citový život znova prebudí jeho vrazenie do nečakaného rodičovstva malého dieťaťa. 9/10 ()

emo

Krásne dojímavý príbeh malého ruského chlapčeka o ktorého sa stará záletnícky starý mládenec. Zaslúžený OSCAR! ()

mortak

Výchovné moudro pro lidi, kteří si nedokáží připustit, že těch čtyřicet let bylo hrůzně devastujících. Co je vlastně jeho poselstvím: to jen pár lidí ve funkcích činilo zvěrstva, zatímco my švejkovali, milovali se, a bylo nám vlastně dobře. Zajímavé, že přesně tak reagovali němci po Druhé světové. My hodnoučcí, to všechno Hitler. Pořád mě zajímá, kdo vlastně dělal ty agenty StB, kdo práskal své kamarády, když všichni češi byli vlastně disidenty. Reklamní poetika mladého Svěráka našla své využití v této prázdné české lži. A to tak miluji Cimrmana! ()

BoXBe

Nekriticky mám na Svěrákovic filmu rád snad každou minutu. Scénář je dokonalý, Svěrákovo charisma v roli Louky nepřekonatelné. Vždycky vyvolá úsměv. A způsob, jakým se vrací k absurditám režimu před rokem 89, mi v ničem nepřekáží, naopak. Tohle nenásilné překračování linie šedé zóny a absurdita strachu z toho, že děláte věci, které byste normálně nemuseli dělat, kdyby to režim do té absurdity sám nezatlačil, byla taky nedílná součást. Oscar není samozřejmě. V tomhle případě zasloužený. ()

otík

Jediný film, při kterém jsem zažil, že se v kině tleskalo. Je to neobyčejně silný a moudrý film, který poprávu dostal Oscara. I Američané na to přišli, a to už je co říct. Jaký jiný film by si pak zasloužil 100 %? ()

sator

Jaroslav Sedláček filmový publicista a scénárista projektu Rozmarná léta českého uvedl že Český film byl po odstátnění v takové krizi, že se vážně mluvilo a jeho zániku. Přišel však rok  1996 a film Kolja který svou slávou i za hranicemi země a obdržením prestižního Oskara nalil živou vodu do žil tvůrců  i filmových sponzorů. Bez nadsázky se dá říct, že měl lví podíl na záchraně Českého filmu. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu