Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

404ErrorFace

"A stejně je krásnej... I když nemá žádnou cenu." Dielo, ktoré všetku svoju silu stavia na účinkoch všeobecného sentimentu. Nič viac a nič menej. ()

LeePriest

Jo jo, páni Svěrákovi filmy dělat umí. Oscarem se může pochlubit málokterý český film, Kolja ano. Když k tomu připočteme ty České Lvy, tak tady je uznání určitě na místě. ()

zigy

Svěrák jako vždycky - laskavý, humorný a zde navíc i dojemný díky skvěle zahranému chlapečkovi. Paní zubatá, hodný a zlý policajt, učitelnica, a hlavně SVĚRÁK - tohle je jeho nejlepší herecký výkon celé jeho kariéry. Přesto mám pár výhrad - jeho nejlepší filmy nemají žádná slabá místa - a Kolja pár hlušších má, ale je jich málo.... ()

Masai

Je neuvěřitelné, že Svěrák i v tomhle věku dokázal v jednom filmu zahrát na jednu stranu starého, no dejme tomu dobráka, který podlehne upřímným dětským očím a na druhou stranu ještě pořád zdatného svůdníka :o) ()

Trinculo

Když jsem Kolju viděl poprvé, tak jsem jím byl fascinovaný. Dříve mě okouzloval samotný obraz, pak jsem v tom viděl jakési existenciální drama o ztraceném stárnoucím muži a malém chlapci, na konci kterého oba najdou onen smysl a také, což je důležité smysluplné opravdové vztahy. Na druhou stranu teď mi příjde nejzajímavější to, jak ten film zobrazuje surovost lidských vztahů obalenou do vlídnosti a laskovosti. Po letech je pro mě také výraznější to, jak moc sexisticky se chovají postavy ve Svěrákových filmech a to je vidět i v tomhle filmu. I tady je to v podstatě příběh stárnoucího erotika, který tahá ženy do své věže a aniž by se snažil vytvořit nějaký smysluplný vztah, tak tráví večery obvoláváním svých už většinou vdaných přítelkyň. Prakticky každý vztah tady vznikne z nějaké zištné potřeby (ať už je to sex, peníze nebo touha po dítěti, či i po nových okapech, atak dál). Na druhou stranu tyhle potřeby jsou základem lidského života a v tomhle filmu se podařilo odvyprávět příběh, kdy se jasně ukazuje, že i skrze takové věci může vzniknout něco kvalitativně jiného. ()

Skylwalker42

Naprosto Svěrákův majstrštyk. Každá scéna je filmařsky vymazlená a obsadit do role svého tatínka byl geniální tah. Jeho hlášky jsou již legendární. Taktéž hudba pana Soukupa je opravdu povedená. Jeho Oscar je velmi zasloužený. ()

ZetDaElO

Film, ktorý som si napriek komplikovanej dávke emócií obľúbil už ako dieťa. Je tu takmer všetko, čo by tu malo byť - humor, city, politické pozadie, skvelá ústredná dvojica. Ku dokonalosti však chýba jedna dôležitá zložka - dráma. Snímke chýba výraznejšie dramatické hollywoodslé vyvrcholenie. ()

NovySvet

Pardon, ale nemůžu si oblíbit film, kde se heterosexuální bílý muž stará o mladého chlapce, který je původem z té nejodpornější a nejnebezpečnější země na světě. Jen si vzpomenu na její jméno a už je mi na zvracení, a tady se navíc občas mluví jazykem oné odporné země. A práva menšin se zde taky ignorují. ()

pold

Když už někdo mermomocí musí točit film s nějakým rusáčetem a umístit tam proslovy v rusáčtině, měl by být té lásky doplnit titulky. Jinak tuctová citová vydíračka nevalné kvality, která i díky obsazení extrémně ohavného dítěte nefunguje ani jako ta vydíračka, prostě se člověk nedokáže donutit, aby tomu malému rusákovi nějak fandil či s ním soucítil. ()

Xylobalsam

Jeden z nasich nejlepsich filmu. Zaslouzene ocenen Oskarem. Sverak ma vynikajici cit pro to, jak zaujmout divaka. Spoluprace otec-syn funguje bajecne. ()

Sublog

Zdaleka se podle mě nejedná o nejlepší český film (neřadím ho ani do první desítky), ale i tak je to jeden z těch snímků, které řadím k nadprůměru. ()

Katie

Je to první česklý film, u kterého jsem brečela. přiznejme si život je o vztazích a tento film je o životě. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu