MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

Nolanofil

Už len za ten úvodný a záverečný monológ, si tých 5* zaslúži. Výborný Ewan a jeho skupinka drogovo závislých, ktorý názorne ukážu svetlú stranu drog, ale hlavne tú odvrátenú.. Trainspotting by sa mal povinne premietať na stredných školách, ako priami ukazovateľ príčiny a následku, aneb brať drogy je pi*ovina. ()

WinstonS

90. léta, malý krámek v centru moravského maloměsta fungující jako videopůjčovna a nevrlý postarší vousáč za pultem, který na moji nesmělou otázku "mohl bych si prosím vás zarezervovat Trainspotting" jen suše zahlásil "leda tak za rok, chlapče". Přesně si vybavuju, jak dlouho jsem se k tomuto filmu nemohl dostat, v kině to buď nehráli nebo mě naši nepustili, a když kazeta s filmem dorazila do půjčovny, štítek s číslem, který znamenal vytoužené "možnost vypůjčení" u něj snad nikdy nebyl. Pak jsem se jednou konečně dočkal a Trainspottinmg si za ten den, kdy jsem mohl vidět, pustil asi 5x. A když jsem se na něj nedávno podíval znovu, zase mi bylo 14-15 let a blaženě jsem se usmíval a užíval si tuhle surreálnou, odvázanou a omamnou jízdu, která trvá "jen" hodinku a půl, ale je našlapaná památnými výroky, scénkami či písněmi (soundtrack je po Pulp Fiction v mém soukromém žebříčku hned druhý). Přívlastkem kultovní by se nemělo plýtvat, ale tady nejde použít jiné slovo. "Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television (...) Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. (...)" 10/10 a pozdrav do Vídně :-) ()

Blueeyes

Tak konečně už budu moci alespoň na jednu z těchto otázek "Tys neviděla Trainspotting? " a "Cože, životě jsi nekouřila trávu? Faaaaakt?" odpovědět kladně. Trainspotting jsem viděla! Včera: ) Byla to jízda, Ewan skvělej, soundtrack výtečnej, surrealistické akcenty a super střih v některých momentech taky. Ale nejspíš jsem čekala větší pecku. U určitých scén jsem doslova trnula, jiné šly trošku do ztracena. ()

majec4

Pri zaverecnych titulkach som si vravel: "Ako je mozne, ze som sa tomu filmu tak dlho vyhybal?" Odpoved ma nenapadla do dnes (film som videl pred 4 dnami). Neviem co dalsie napisat. Lebo to co som tolke roky pocuval od ludi sa az tak nenaplnilo. Preco? Lebo film je este lepsi ako tie odporucania od znamych. Prakticky od zaciatku, do konca som mal otvorene usta a nechapal som, coho som svedkom :). Cista zverina. Je to vsak taktiez super dielo o drogach, ktore pouci lepsie ako stat alebo neziskovky. A "Underworld" na zaver. ()

Gulde

Další po mnoha letech zaplněná skulina filmových legend. Status kultovního filmu to má zaslouženě. Děj není až tak unikátní, ale jde hlavně o to zpracování, které je až do nejmenších detailů podané naprosto perfektně! ()

Oliveris

Holt, nie vždy nám všetko v živote vychádza tak, ako chceme(na čo vlastne aj snímok poukazuje), film samotný ale našťastie tento prípad nie je. Perfektne vybraná hudba, skvelé herecké výkony a to najdôležitejšie, pointa, ktorá vás prinúti zamyslieť. Bravúrne rozprávanie o tom, že drogy síce môžu byť v istej chvíli dobré, ale aj tak vás nakoniec privedú do sračiek. :) ()

petikacka

Další moje kultovka...Seru na společnost, seru na rodiče, seru na zkurvenou pokryteckou morálku...Dokud nezačnou umírat kamarádi...Za mě 100% ()

TheSpearCZ

Trainspotting je bez nějakých větších pochyb společně s Requiem za sen to nejlepší, co můžou filmy s drogovou tématikou nabídnout, Trainspotting je ale udělaný formou černého humoru, vtípků a vlastně zobrazuje ty světlé stránky drog (narozdíl od Requiemu), navíc se nám tu zjevil mladý Ewan McGregor, který byl neoddiskutovatelně herecký talent už tady. A uspokojující konec to celé podtrhl, Boylovi se povedlo natočit nadčasové dílo s dokonalým soundtrackem a mnoha nezapomenutelnými scénami. Čisté 4* ()

Carbo

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Proč? Protože si na nic nehraje. Zobrazuje určitou dobu života 4 hlavních hrdinů v pekle drogové závislosti. Film neříka lidi neberte drogy, ale ukazuje nám, jak drogy lidi můžou změnit a jak umějí níčit lidské životy. Konec filmu je mírně pozitivní a dáva naději. ()

Wawer

Spolu s Requiem za sen je to asi nejlepši film o drogách. Po prvním shlídnutí sem dal 4*, ale pořad mi ten film ležel v hlavě a po druhým už sem dal 5*. Nedokážu přesně vysvětlit, čím to je, jestli tím, že neznalost pointy nějak diváka ochuzuje, nebo při prvnim shlednutí se věnuje divak ději a už ne tolik prostředi, to fakt nevím, na každy pád Boyle dal laťku proklatě vysoko a už se mu ji nikdy nepovedlo překonat maximalně se jí přiblížit (po zhlédnutí oscarového milionáře už to není uplně aktuální tvrzení), velkou roli taky hraje vyborný soundtrack a nakonec i ustřední pětice, předevšim McGreagor a Carlyle. Přestoře pravě Ewan na tomhle filmu naplno rozjel karieru tak až do teď nedostal tak dobrou roli jako v Trainspottingu, což je škoda. ()

Dellylah

"Mít možnost vybrat si život, vybrat si práci, vybrat si kariéru, vybrat si rodinu, vybrat si zasraně velkou televizi, vybrat si myčky, auta a eletrický otvíráky na konzervy. Vybrat si dobrý zdraví, vybrat si jídlo bez cholesterolu, zdravotní pojištění, pravidelný splátky úroků z hypotéky, vybrat si první dům, vybrat si přátele. Vybrat si víkendovej vohoz v barvě kufru, vybrat si sedací soupravu na splátky v síti posranejch prodejen, vybrat si sám sebe a v neděli ráno žasnout, kdo kurva jsi. Vybrat si dřepění na gauči a čumění na soutěže, co ti vygumujou mozek.Cpát si do huby ty hnusný stračky z bistra. A na konci toho všeho pěkně zplesnivět, pochcávat se v ubohým domku a být jenom na obtíž sobeckejm, zmrvenejm spratkům, který jsi splodil, aby tě nahradili.Vybrat si budoucnost, vybrat si život. Hele, proč bych to měl dělat?"...Film, který by se neměl srovnávat s Requiemem, i když základ mají stejný a to je asi jediné, co je spojuje. Natočeno krásně, hudba úžasná, oproti knize hodně zkráceno, ale tak už to bývá. Stejne se zase sejdou. Budou natáčet PORNO. ()

trepka

Píchali by jsme si vitamín C, kdyby to bylo zakázaný. Tenhle film má úžasnej spád a je tak strašně stylově skotskej, že se z toho jako milovník Skotska můžu zbláznit. Edinburgh, skotskej přízvuk a ty ulice a tak, úplně z toho cítíte ten vzduch, co není nikde jinde. ()

KOZEL84

Pro mě stejný kult jako Pulp Fiction.Herci všichni do jednoho perfektní.Jeden z mála perfektních dabingů.Zábavné každou vteřinu a navíc se tu trapně nemoralizuje.PS:knížka to je teprv masakr (jako všechno od Welshe) a má to i pokračování kdyby někoho zajímalo jak to s nima bylo dál.Jmenuje se PORNO. ''A co nedotknutelní?-Ty vůbec nepočítám.-I přes cenu akademie?-(udivený pohled)Ta nic neznamená.Tu dávaj ze sympatií.''Svatá pravda! http://www.youtube.com/watch?v=6iKFn8dlxX8 ()

PanPes

Prostě kulťák. Není co vytknout- skvělé herecké výkony podtrhuje snad jen stejně dobrý výběr hudby. Trainspotting nám dává svým vlastním způsobem pohled na drogovou problematiku. Ostatně jak je řečeno i ve filmu, většina lidí chápe tento styl života jako jedno velké utrpení ale vůbec nevidí to pozadí a tu rozkoš pro kterou to lidi dělají. Je to zvláštní paradox... Vůbec určité kontrasty protínají celý tento film - scéna s muzikou od Lou Reed kdy se Renton propadá spolu s červeným kobercem do podlahy vypadá jako naprostá pohoda a idilka až by mu mohl člověk závidět a naproti tomu opak Tommyho, který se propadl jako člověk na nejnižší úroveň- špína, hnus, AIDS a samota...Jak sem už řekl- Trainspotting bere a ukazuje drogovou problematiku taková jaká je- nepopírá rozkoš ale přináší i ty stinné stránky. Jediný film, který by mu mohl v této tématice konkurovat je Requiem za sen a to právě díky své surovosti s jakou je podaný. ()

Gastovski

Přeslavný a kultovní snímek a zároveň nejlepší film s drogovou tematikou? Spíš přeslavná a nadhodnocená srágora. Už když se McGregor začal potápět do hajzlu jsem tušil, že asi něco není v pořádku. Ubohá rádoby cool slátanina o feťácích a jejich "těžce" zkoušených životech. Po celou dobu se to tvářilo jako Pulp Fiction až na to, že dialogy a vše okolo bylo trapné a ubohé. Jednu hvězdu, která tuto nechutnost zachraňuje od naprostého odpadu, dávám za Roberta Carlyla, který jako jediný z té celé party dementů něco předvedl. Příště už si dám pozor na nejslavnější filmy desetiletí. Takovou nasranost po projekci jsem dlouho neměl! ()

G900

Opravdu vyjimecny film. Nedivim se, ze ve sve dobe byl (a v podstate je stale) kultovni. Ze schizofrenicke sceny Marka v posteli mi behal mraz po zadech... Neopomenutelny je take skvely sountrack. 'Skotstina' je opravdu strasna, ale Ewan McGregor, Danny Boyle a i vsichni ostatni jsou oproti tomu vynikajici. 85 % ()

El-Barto

Feťák Renton je pro mě zatím nejlepší role Ewana McGragora, ale nejvíc ze všech vyniká skvělý Robert Carlyle, který si roli Begbieho fakt užívá. Ale Renton, Tommy, Sickboy a Spud jsou sympatický postavy, který mě baví. Na pět to neni jen proto, že jsem čekal od kultovního Trainspottingu víc. Druhé shlédnutí mě bavilo daleko víc. A musím přiznat, že teď už vím, co je na tomhle Boylově filmu tak kultovního. Je to nejlepší film o drogách, co jsem viděl. Neni tak zaujatý jako Requiem za sen. Neříká, že jsou drogy špatný, ukazuje obě strany mince a ať si každej udělá obrázek sám (jak říká Tommy, jsme dospělí:) Hlavní je, že je to vtipný, svižný a nápaditý. ()

andaa

Aláh s námi a zlé pryč! Tomuhle říkám jízda. Aneb jak mladý život ke zkurvení přišel. O tom, kdo má na to, žít bez drog, nebo spíš, kdo má na to s nimi žít a následně si uvědomit, že realita, ať je jakákoliv, je prostě život... Jednou je člověk dole a jednou nahoře..ale mít na ty "dobré časy" jen vzpomínky z drogové a alkoholové mlhy? O tom co by člověk udělal pro posraný kousek drogy a taky o tom, kam až lidská hloupost může dojít. Todle by se mělo pouštět dětem v pátý třídě, ne nějaký připitomělý dokumenty z dob raného komunismu. Tenhle film není líbivý, a ani být nemá, je jen silný a to je o, co od pohyblivých obrázků čekám, že na mě zanechají nějakou stopu... a tahle je vytetovana horkým popelem přímo do kůže. Hrdinové tak anti- až je prostě nemůžete nemít rádi... Silně doporučuju. Podobné jako Perníková věž, nebo Requiem za sen, jen ta řemeslnost a kamera jsou prostě lepší. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu