MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

007. odpad!

30 minut. NECHUTNOST. Po scéně, kdy rozházel svoje exkrementy po celé místnosti jsem to musel vypnout. A dost divný je i to, že by rodiče holky, se kterými se vidím poprvé by s tak velkou ochotou chtěli likvidovat jeho exkrementy.3% ()

Ryšty

Filmy o drogách mám všeobecně rád. A Trainspoting patří mezi absolutní špičku. Ukazuje drogy jak z té dobré stránky, tak i tu špatnou. Ewan předvedl parádní výkon, který možná zatím eště nepřekonal. Moc se mi líbila hudba, která všechno eště krásně dokreslovala. ()

Durgas

Riadne realistické, miestami vtipné, miestami tragické a hnusné. Zaujímavé postavy. Čo tomu chýbalo aby ma to dostalo úplne do kolien? Ťažko povedať, možno konzistentnejší dej, možno niečo iné... ()

Yellyman

Ohohó, dobrá šílenost! McGregorův úsměv na kapotě auta tomu vévodí, stejně jako stropo-dítě rejdící mu nad postelí, zatímco je v rauši. Sequel si dost dobře neumím představit, o to víc se na něj tedy zvědavím. ()

josieaddms

Já nevím, moc mě to nechytlo... Prima Skotský akcent! Britské akcenty všech typů a druhů bych mohla poslouchat od rána do večera. Jasně, některé scény jsou fajn, otevřenost je fajn, kritika společnosti je fajn. Ale nijak mě to nezasáhlo, samozřejmě mi některé věci přišli dobré, některé vtipné a některé typicky lidsky kruté. Ale vesměs vlastně co? To mi připadají všechny filmy od Boyla... Co tím vlastně chtěl říct? K čemu to celý bylo? Lidi jsou hnusní, fet je hnusnej, "normální" život je hnusnej, ale zas lepší než fet.... Tohle jsou docela jasné fakty. Nebylo to úplně špatné, ale nebylo to ani úplně dobré. ()

Mouchal

Tenhle film není pro všechny. Nejen, že se tu řeší takové kontroverzní věci jako jsou drogy, násilí a sex, ale asi ne každý z nás se chce dívat na to, jak Obi-Wan leze do mísy plné svých sra*ek. Ti zvrácenější z nás ale tento film musí milovat. Není to tady tak, že si někdo dá dávku a my na něm sledujeme účinky. Je to spíše tak, jakoby filmaři dokázali zprostředkovat, abychom si tu dávku dali s nimi a abychom mohli prožívat přesně to, co prožívají oni (hlavně přicházející absťák Rentona). A ikdyž většina zdejších skotských přátel jsou totálně feťácké smažky, nějaký vztah si k nim i přesto uděláte. Většina dnešních filmů o drogách působí tím stylem, že od nich film chce mermomocí odrazovat a ukazuje jen ty nejhorší stránky věci. Trainspotting nám ukazuje naproti tomu i spoustu důvodů, proč by život s nimi mohl být dokonce "lepší". V závěru a i po konečném "vystřízlivění" ale pochopíte, jak dalekým obloukem byste se jim měli vyhýbat. Herecky tu narkomanská partička září na všechny strany a výběr lokaci (můj favorit "The worst toilet in Scotland") je parádní. Taktéž hudba, která nás tímto filmem doprovází je na té nejvyšší úrovni. Co tedy z toho plyne? Že jsem právě viděl podle mého názoru nejlepší film o drogách. Jsem zvědavý, zda budu psát to samé o pornu po druhém díle... 90% ()

danny_21

Kvůli objektivitě před zhodnocením jsem se na Trainspotting kouknul zase po takřka 20-ti letech a to co tenkrát bralo 19-ti letého, dnes už tolik neobstojí. Ewan je skvělý, stejně jako Carlyle a stejně jako první třetina filmu. Hlušší druhá polovina a bůhví ne jaký závěr jsou daní Boylova začátečnického nadšení. Pro někoho kult, já upřímně můžu říct, že filmů na podobnou tématiku jsem viděl několik lepších - 75 % ()

neo93

Geniálně natočený a zároveň odstrašující film, který skýtá tolik pravdy. Ukazuje, co dokáže s člověkem droga s názvem heroin, ale i jiné návykové látky, které nutně nemusí obsahovat žádné zakázané látky. Krásně zobrazuje průběh v podstatě jakékoli závislosti. Od stavu potěšení, euforie, adrenalinu přes totální kolaps, bolest, potřeby po další dávce, absťáku až po smutek a deprese. A to, co předvádí Ewan McGregor je nepřekonatelné v jeho samotné kariéře. Rozhodně jeho nejlepší role. Ale nemůžu opomenout skvělé výkony ani od dalších členů této povedené skotské partičky, jako jsou Ewen Bremner, Jonny Lee Miller či šíleně fantastický Robert Carlyle. Když k tomu všemu přidáte naprosto dokonalou hudbu, která se hodí snad ke každé scéně, musí vám vyjit výjimečné dílo. ()

GTS_PUNK

Opäť raz jeden z filmov, ktorý mi osobne príde prehodnotený. Nielen na ČSFD, ale celkovo v globálnom meradle. Po jeho pozretí musím konštatovať, že osobne by som ho vôbec nezaradil medzi top britské filmy, ale nuž ako jednotlivec sa zrejme budem musieť podriadiť väčšine a tento fakt akceptovať. Ale aspoň sa vyjadrím, prečo toto dielo nepovažujem za nič viac než bežný priemer. Príbeh sa točí okolo malej bezvýznamnej skupinky edinburghských feťákov, ktorých jedinou prioritou v živote je si zohnať ďalšiu dávku, ktorú by si mohli pichnúť do žily. Hlavná postava Renton sa síce chce zo závislosti dostať, čo sa mu neskôr aj podarí, ale svojej kompánie drogovo závislých priateľov sa len tak ľahko nezbaví. K závislosti privádza aj ďalších ľudí a po úteku do Londýna si myslí, že sa tejto skupinky už navždy zbavil. Mýlil sa a onedlho mu na dvere klopú starí známi a on je z toho zúfalý. Rozhodne sa preto ísť s nimi do posledného kšeftu, z ktorého odíde so 16-tisíc librami v štýlovej športovej taške. Vďaka ódam a hodnoteniu tohto filmu som si ho preto púšťal s istými očakávaniami, ale ako tomu mnohokrát v takých prípadoch býva, zostal som značne sklamaný. Sledovať drogovo závislí zhluk ľudí, kôpku nešťastia, ma vôbec nebavilo a ich správanie mi v žiadnom prípade neprišlo ani trochu vtipné. Jediný humor, ktorý ma pobavil, bol ten v najprimitívnejšej forme - fekálnej. A to je dosť smutné. Viac ma film bavilo sledovať v druhej polovici, keď sa dej už točil menej okolo drog a viac okolo samotných postáv. Z pomedzi nich najviac bavil Robert Carlyle ako Begbie so svojimi anger issues a potešila Kelly Macdonald ako študentka Diane. V tej školskej uniforme jej to naozaj seklo. Trainspotting priamo neospevuje drogy. Ospevuje život feťákov tak, aký v skutočnosti je - čiže bez väčšieho zmyslu, surový, špinavý, pomaly umierajúci, žijúc v starom rozbúchanom byte na plesnivej matraci, trasúc sa za ďalšou dávkou heroínu priamo do rozpichanej žily. Drogy sa mi hnusia, ale film sa mi priamo nehnusil, aj keď ponúka viacero hnusných scén. Bral som ho skôr ako ďalšie varovanie o svinstve, ktorého sa treba straniť. Z globálneho diváckeho pohľadu sa môže jednať o filmovú klasiku. Z pohľadu môjho filmový priemer. Ale za to doplnený o jedno obrovské plus a síce soundtrack. ()

lakart

Úžasná ukázka objektivního pohledu na drogovou závislost. Řada scén je prostě a jednoduše geniálních a díky tomu si film zaslouží své místo na předních příčkách ve filmové historii. Určitě je však třeba říct, že první polovinu filmu byla neskutečnou jízdou a druhá lehce zvolnila. Ovšem pohled na krásu a potřebu drogy a její nebezpečí se prolíná během celé délky. Dokonce některé scény pro svoji autentičnost a až naturalismus nechci nikdy vidět znovu. 100% ()

hospoda96

Skvělý soundtrack, Ewan McGregor a Robert Carlyle, nicméně kultovní to pro mě nebude, ale na dvojku se podívám s chutí. ()

LordMysti

Úlet a slušnej mazec kterej se s tím nepáře a servíruje obě tváře závislosti jak syrovou tak vtipnou formou. Odvaz jak se patří kde mě oslovila i parádní kamera a celkový vizuál. O Ewanovi netřeba hovořit. ()

bearmeedek

S 20-ti letým zpožděním říkám: Zvláštní film, který není zbytečný. Žádné příjemné téma a nic k obdivu. Ale pokud se na to nedívá další feťák, jedoucí na tvrdých drogách, může na někoho působit i odstrašujícím příkladem. Samotné zpracování daného tématu je na dobré úrovni. Vracet se ale k filmu nebudu. Pro širší filmovou orientaci stačí jednou. ()

Likan7

Kolik let jsem sliboval, že se na Trainspotting podívám? Známému jsem to říkal minimálně 3 roky. Musím ale uznat, že chápu ten kultovní status, který film má. Ve své době to muselo vypadat trochu jako když přišel v roce 1979 Vetřelec. I dnes tu jsou scény, u kterých jsem zůstal s otevřenou pusou zírat. Dost možná ale právě tahle snaha šokovat mi přišla hodně zbytečná. Podívaná do života feťáka je to dobře natočené i kdyby tam tyto scény nebyly, přišly mi takové nepatřičné do takového filmu, přecee jen je to z hodně velké části komedie než drama. Trainspotting určitě není dokonalý, ale je to skvělá směs drama, krimi, komedie, která si svůj kultovní status jistotistě zaslouží. ()

fallanga

Velmi pěkný film o feťácích. Je tam všude špína, je to pořádně nechutné, občas z toho mrazí. Skotský přízvuk jenom podtrhuje pochmurnou atmosféru. Ale chyběla mi tam nějaká pointa. Zakončení nebylo uspokojivé. ()

Psycho.R

Na plnou palbu to není, ale trochu lituju, že jsem shlédnutí tak oddaloval. Bál jsem se, že to bude depka, jako když jsem koukal na 8mm. Ale nakonec šlo o vyvážené drama s černým humorem. Pouze u jediné scény jsem měl pocit stísněnosti (dítě). Jinak si myslím, že Ewan to zahrál dobře a obrazově se taky podařilo zachytit, jak asi prožívají svá nutkání i odvykačky ti, co jedou v drogách. ()

TheRay97

Přijde týpek a provede každého svým životem závisláka, léčbou i rozhodnutím. Smutné, že jakmile se stane někdo závislý na háčku, provází ho to celý život, ale doopravdy přestat je běh na dlouhou trať. Ve většině případů se to nepovede, proto tento příběh v sobě nese alespoň ten pozitivní konec. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu