Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Foxhound#1

Velmi povedené zpracování Erbenových hororových balad. Nejvíc u mě zabodoval Vodník a Svatební košile, ovšem vzhledem k fantasticky děsivému výkonu Karla Rodena má Svatební košile navrch. ()

blues

Ježiši, zlatá knížka. Tohle je slepenec divných hereckých výkonů a prehistorických efektů... kdo nezná knihu, nic mu to nedá ()

dozana

Střídání záživných a dobrých balad (Svatební košile, Vodník, Zlatý kolovrat) s nepříliš dobrými a řekla bych až nezáživnými baladami (Polednice, Dceřina kletba, Kytice). Jinak se to myslím F.A. Brabocovi povedlo, určitě to mohlo dopadnout o mnoho hůř. U mě vyšší průměr. ()

venom14

Dobré zfilmování klasiky z naší literatury,prvně jsem nevěřil,že se něco takového může povést,ale byl jsem mile překvapen.Někdy i strašidelně natočené,že až zamrazí. ()

Hanes88

Ještě teď si pamatuju dojmy, které jsem měl, jak jsme na tom byli ze školy v kině. Tehdy jsem to bral jako hodně zajímavé. Od té doby jsem to viděl už jen jednou a vícekrát už to ani vidět nechci. Tolik zajímavé už mi to pak nepřišlo. Když tomu ještě přidám tak můžu dát 3*, ale bylo to jen tak tak. 50%. ()

Rejže

Nechápu, proč v kině se mi Kytice líbila víc než na televizoru, ale budiž....... :-) Na plátně mi přišla tato básnická taškařice naprosto přirozená, v televizi jsem ale najednou začla vnímat na pomezí parodie? A dobře, když jsem četla Kytici a pozastavovala jsem se nad tím poskočným rýmem, musela jsem si vyhledat fakta o vzniku díla. Pokud se správně pamatuji, Karel Jaromír Erben započal na díle pracovat cca ve 20ti letech. Ano, v té době to je plnohodnotný věk dospělého muže, přesto... v tom rýmu je cítit mládí a černý humor.... No uznejte... :-) jako by to byla duše Tima Burtona... ()

mkali

Něco padlo, pode dveřmi, mok se jeví - krvavý. A když stará otevřela, kdo leknutí vypraví? Dvě věci tu v krvi leží, mráz po zádech hrůzou běží. Dětská hlava bez tělíčka a tělíčko bez hlavy.. ()

Tamura odpad!

..už sám pohled na plakát, který byl vyhlášen jako nejlepší (což napovídá, že hlasující byli silně pod vlivem nějaké halucinogenní látky, jinak si to nedokážu vysvětlit), říká, na co se divák bude dívat. Na multibarevný, sebestředný kýč, který jde proti smyslu předlohy. Tenhle obludný reklamní komiks na značku Erben (ach ty siroty, jak vystřižené z katalogu, co se cpe každý týden lidem do kastlíků) by si zasloužil obřadně spálit ve všech kopiích a ponechat pouze jedinou jako výstrahu, kam až může nevkus českých filmařů zajít. Navezené podzimní listí lítá lesem podle toho, jak fukary fičí a divákova duše se chvěje. I moje. Jestli tohle vylezlo přes sedmdesát procent, pak ať každému, kdo dal víc jak jednu hvězdičku, zaklepe na dveře umrlec. Ale ten Erbenův, ne Schmitzer s artritidou... ()

Blazin

Povedené zpracování a dobrá atmosféra, jen ne všechny jsou stejně kvalitní. Vodník, Svatební košile ****, Štědrý večer **, ostatní ***. ()

jeykey

Příběh je klasický pouze přepsaný do scénáře takže tady nijak extra chválit nebudu. Z čeho jsem byl, ale naprosto unešen byla kamera u které jsem si uvědomil, že i Češi to umí. A jak! Doufám, že takhle vizuálně skvělých filmů u nás vznikne víc ať nemusíme každý druhý pátek v měsíci koukat na Kameňák. ()

Tomizzi

Kniha od českého autora Karela Erbena – Kytice poukazuje na vtedajší život na dedine. Väčšina jeho príbehov sa odohráva v prostom a jednoduchom prostredí a námety zbiera z prežívania tých najsmutnejších epizód svojho bytia. Takým príkladom môže byť predspev Kytice alebo povesť Polednice. Autor využíva hlavné znaky balady, t.j. smútok, tragický koniec, miestami je cítiť morbiditu, hrôzu a strach. Príbehy majú niekedy poučný koniec a obsahujú množstvo nadprirodzených prvkov. V porovnaní filmu s knihou, musím kvitovať, že film sa podľa môjho názoru, držal svojej predlohy. Niektoré pasáže, ktoré sa mi zdali v knihe nepredstaviteľné alebo z mojej strany nepochopené, boli vo filmovom spracovaní jasne ukázané. Zaujala ma hlavne hra s farbami, kde každá balada mala tú svoju. Film mal svoje lepšie aj horšie časti, záležalo to od balady, ktorú práve opisoval. Jednotlivé príbehy mali svojú atmosféru ale ako celok to bolo neohrabané a pre mňa to nebolo ani presvedčivé. Po obsahovej stránke má najviac zaujala balada Vodník. Už po prečítaní knižnej predlohy som očakával ako to režisér filmu pojme. Príbeh bol skvelý, vyžaroval strach, mal v sebe morbídnosť. Žena v ňom čelí ťažkému rozhodnutiu medzi láskou k synovi a láskou k matke. Je zúfalá a nevie, čo má robiť. Vodník – jej manžel – je nadprirodzenou súčasťou balady a práve on za to, že jeho manželka ho neposlúchne, zabije ich spoločné dieťa. Ďalšia balada, ktorá má zaujala bola Zlatý kolovrát. Tento príbeh mal skôr poučný charakter. Bolo to klasické stretnutie dobra a zla, kde dobro zvíťazilo. Veľmi nápadne mi to pripomína známu rozprávku Tri oriešky pre Popolušku, avšak s rozdielom, že toto dielo využíva prvky balady, absurdnosti a morbidity. 70%. ()

Movie Gourmet

Působivé a zdařilé literární zpracování, které mě zaujalo i filmovou hudbou. Dobří herci podávají kvalitní výkony. Nejvíc se mi líbil příběh Svatební košile s Karlem Rodenem, Zlatý kolovrat s Annou Geislerovou a Ivanem Vyskočilem a Vodník s Lindou Rybovou. Verdikt: 5* a 85 %. ()

mira007

Je to trochu něco jiného, tematicky ryze české ale ta kamera je geniální. Lepčí brabec v hrsti, než holub na střeše! ()

Oxymoron

Po vizuální stránce absolutní nádhera. Dokonce Kytice funguje i jako horor, čemuž jsem se před shlednutím spíš jen smál. Škoda jen, že některé básně o řád převyšují jiné. ()

Jendus

Rozporuplny dilo, kde, mozna pro nektery, si vzal F. A. Brabec az moc velky sousto. Nebo se proste tyhle balady nemel nikdo pokouset zfilmovat a nebo byla Svatebni kosile tak genialni, ze jen za to si zaslouzi Kytice cejch 4*. ()

Emzet

Brabec se chopil literární klasiky a natočil velkou podivnost. Vizuální stránka je zajímavá, místy pěkná, místy štve (té žluté v Zlatém kolovratu bylo až příliš). Brabcovo časté "pokoušení se o umění" ponechávám stranou, protože už dávno jsem zjistil, že to co tento chlapík prezentuje jako umění, je pro mě spíš přeplácanou břečkou hrající si na něj. Na druhou stanu, Kytici si teoreticky užít můžete i pokud FABovy vize nesdílíte. Narozdíl od Krysaře má totiž toto dílko i děj a postavy (i když jednu jako druhou vystřižené z lepenky). Příběhově zde snad ani nelze nic příliš vyčítat, protože Brabec se předlohy držel celkem věrně. Jenže tu schází moc papíru. Zkrátka, když čteme "Zemřela matka a do hrobu dána", má to daleko větší dramatičnost a náboj než záběr na padající herečku, následný pohled na její hrob a posléze divné zpívání oněch slov dívčím hlasem. A tak tomu bylo skoro všude. Bártu mám jako zpěváka velmi rád, ale jako vodník mi přišel strašný, žádný z ostatních hereckých výkonů mi taky dech nevzal (výstup těch dvou děvčat na konci Vodníka byl příšerný. Opravdu příšerný.). A asi to bude spíš předlohou, ale přišlo mi, že až na úvodní Kytici je naprosto každá povídka velmi bizarní a pro diváka nepřitažlivá. Na druhou stranu, ze všech Brabcových počinů je tento asi nejzdařilejší... ()

Brejlil

Rozptyl hodnocení i komentářů hovoří za vše. Na jedné straně je Brabcova nepochybná kamera a vizuální stylizace, na druhé snaha o uhlazení hran velmi syrové Erbenovy poezie. Také úroveň básní neustále klesá, Vodník nasadí laťku velmi vysoko, ale pak už se jde z kopce. Vše dorazí nepříliš zvládnutá Dceřina kletba, orgie zlatého listí ve Zlatém kolovratu, a Štědrý den, který se svým vyzněním úplně míjí s předlohou. Také rámování jakýmsi pištcem je děsivé. ()

Murphy722

Imprese a ten dojem na vás číší ze všech směrů. Hudba je plná krásných tklivých melodií. Může to sice někdo chápat jako kýč české filmové tvorby, ale ruku na srdce, bez těch krásných barev a prostředí by to bylo jen tak poloviční dílo. Musí to ladit, musí to hladit. A mě to ladilo a hladilo, i chvíli husí kůži nahánělo. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková