Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Pierre

Rozhodně odvážný počin, bylo určitě strašně těžké převést ty Erbenovy básně do filmové podoby. A povedlo se to podle mě tak napůl. Některým baladám ta atmostféra předlohy chybí, některé se vskutku povedli. Ta první ,,Kytice´´ je trochu zbytečná, protože trvá zhruba jen 3 minuty a je zde pouze jen tak na úvod. Pak hned následuje jeden z vrcholu snímku ,,Vodník´´ který by snesl i delší stopáž a věřím, že Erben by z něho musel být jenom nadšen. Je přesně takový, jak jsem si ho vždy při jeho čtění představoval. Musí se ocenit i záběry natáčené pod vodou. Poté začíná divná ,,Svatební košile´´ která mě opravdu neoslnila a připadala mi spíš směšná. Polednice je solidní, atmostféru předlohy má a nad tím Polívkou přivřu oči. Ale stejně musím konstatovat, že se tam opravdu nehodil.:DDPak je ,,Pohádkový Zlátý kolovrat´´ který mě bavil společně s Vodníkem asi nejvíc. Poslední 2 balady jsou kratké a už spíš odfláklé. A jinak: Nejsilnější stránka filmu je jednoznačně hudba, z té jde až mráz po zádech. Režie je po vizuální stránce taky silná. Škoda, jen těch některých umělých hereckých výkonů. Celkově mi to vychází na čisté 3 hvězdy. ()

blackrain

Zajímavě pojatá přehlídka básní Karla Jaromíra Erbena s hororovými a dramatickými prvky, doprovázená nesmazatelným rukopisem režiséra F.A. Brabce. Pořád nemůžu zapomenout na Vodníka a Svatební košili. ()

Damiel

Jeden z mála opravdu dobrých českých filmů po roce 2000. Krásné vizuální pojetí, u Brabce se prostě projevilo, že má kameramanské vidění v malíku (vlastně v oku). Nejvíc se mi líbila Zázvorková ve Štědrovečerní baladě - ukázka, že skutečný herec nepotřebuje slov. ()

runner85

Táto zmeska krátkych bálad má svoje svetlé i temné stránky ... Napríklad taký Vodník bol skvelý a Linda Rybová a jej neskutočne erotický hlas boli vzrušujúci. Tak isto aj zlatý kolovrat ma zaujal. Tá svadobná košela bola celkom haluz i keď poriadne teda :D Zvyšok bol buď nuda alebo som tomu nechápal... ()

willow666

Možná by se takové klasiky jako je Kytice neměly točit, protože to někde vždycky vyvolá pohoršení a pocit, že to "naše" dílo někdo zneuctil. Já si ale myslím, že tenhle film se povedl. Pokud alespoň několika jedincům Erbena přiblížil, mělo to smysl. Rozhodně bych nikoho neodsuzovala, naopak. ()

L_O_U_S

Filmové zpracování poezie musí vždy vyvolat rozporuplné reakce. Mně se KYTICE docela líbila. Je to velmi poetický a technicky zvládnutý film. Možná by bylo zajímavé zakomponovat i hlas "vypravěče", tedy recitace těch pasáží, které nejsou v přímé řeči. Nejraději mám asi Svatební košile, u těch jsem se bál i při loutkové verzi. Karel Roden jako mrtvý ženich nemá chybu (samozřejmě přehrává, ale tady to sedí) a Jiří Schmitzer by podle mojeho táty mohl z fleku jít strašit na hřbitovy. "Co to máš na té tkaničce, na krku na té tkaničce?" (295.) ()

*Elfík*

Asi je mi souzeno komentář ke Kytice nedopsat, internet stále padá a padá. Tak zkratkovitě - lepší než Máj, hlavně tedy vizuálně, zde byl pan Brabec ještě docela při smyslech, výborný herecký koncert (nejvíce tu obdivuji Geislerovou a Sedláčkovou) a pak je toto dílo velmi děsivým pojmem, jelikož jsem si pod Kyticí představovala klasický horor. Ze sentimentality (či nostalgie) se na toto dívat znovu nebudu, tak mi promiňte neobjektivitu/subjektivitu.... ()

kajas

Oproti mladšímu "Máji" vydařené dílo F. A. Brabce, příjemná hudba i herecké obsazení. Nechybí správná poetika, ze které by měl Karel Jaromír Erben jistě radost. Nejvíce mě potěšila "Polednice" a "Vodník", naopak "Štědrý den" je v psané verzi mnohem lepší. Škoda jen, že nebyly natočeny všechny básně, osobně mám nejraději "Poklad". Snad bych dala i ****, ale znechutil mne závěrečný "průvod" všech postav. ()

Aleee89

Film jsem viděla poprvé dost dávno. Erbena mám moc ráda, jeho poezie je super a jako jedna z mála české poezie mě bavila číst. Kytice samozřejmě není výjimka, tenhle film taky ne, je to dobrý a důstojný následovník jeho balad a básní... Škoda, že do filmu nemůžou dát všechny básně z Kytice, ale i tak to byl hezký film, i když trochu drastický, ale to on už prostě je Erben takový. Moc se mi líbil Vodník a Svatební košile. ()

kagemush

Už se Brabec Erbenovi omluvil? (raději pominu z jaké předlohy pan Brabec čerpal a jak ji mastil-,ale i tak to jsou kvalitativně dost nevyrovnaný příběhy,-jako by to byl povídkový film od několika různých režisérů,-něco se povedlo a většinou se něco hodně nepovedlo). ()

Katarine

Lépe jsem si to ani nedokázala představit, když jsem tyto Erbenovy básně četla. Ale myslím, že největší roli na atmosféře sehrála kouzelná hudba Jana Jiráska. Nejlépe zpracovaná se mi zdála Svatební košile (Roden a Schmitzer neměli chybu), pozadu rozhodně nezůstal ani Vodník nebo Zlatý kolovrat. A herci byli všude skvěle vybráni. ()

easaque

4* sfilmovat Erbenovu kytici byl velmi těžký úkol a myslím si že se ho Brabcovi povedlo plnit úspěšně a nejznámější povídky přenést přesvědčivě na filmové plátno. Zkloubil poetickou atmostéru s horovými prvky a vše nasnímal kamerou velmi vkusně a esteticky. Kdo nejde moc do hloubky díla, tak by si měl tohle dostatečně užije. Ode mě to má krásně čisté 4 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková