Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

flawi.f

Film má úžasnou atmosféru, takovou tu správně depresivní, tísnivou, strašidelnou a poetickou. Vizuálně je Kytice naprosto bezchybná, plus navíc s nádhernou hudbou. Trošičku mi vadila jistá nevyrovnanost mezi baladami a poslední zhruba tři se mi už tolik nelíbily. Každopádně, Kytice je jedna z mých nejoblíbenějších knih a jsem ráda, že nebyla zprzněna. Oblíbené balady: Vodník, Svatební košile. ()

Lachtaan

Úctyhodné zpracování ke čtení nejpohodlnějšího díla české poezie. Důkaz toho, že se za pomoci dobrého snímání kamery dá z naší panenské přírody vytvořit děsuplné a tajemné prostředí pro příběhy, které tají dech. Jen na tom papíře ten mráz běhá po zádech o ždibec pamětihodněji. ()

kurcatovium

Jsem zarytý odpůrce poezie, ale přesto se mi provedení Kytice celkem líbilo... Ovšem jen asi tak třetina z nabízených básní... Škoda, třebas by mě kvalitní film přesvědčil, že na těch básních něco je... ()

PavelR

Zlatý kolovrat a vodník se mi líbili moc, ostatní části filmu už tolik ne. Přesto, byl to docela náročný projekt, 4* z mého pohledu zasloužené. ()

Cushing

Erben pro jedince mdlejšího vkusu a sledovače tv reklam. Taky někoho jiného než mě rozčiluje Brabcova manýra věčných kamerových jízd? Opravdu to není režisér, pouze kameraman s vyšší ambicí, bohužel v jeho případě nezdravou. A jako kameraman by měl mít větší cit pro kompozici obrazu - jeho obrázky by vyfotografoval každý šikovnější amatér, ale to je na výtvarně laděný celovečerní film málo. No nic -- prostě pokus. Škoda, že se látky neujal takový Michálek, v jeho podání by mě to asi přece jen zajímalo. Čekám tedy, kdy po látce sáhne někdo další -- někdo, kdo tu úžasnou literaturu bude umět kongeniálně přenést na plátno. Někdo povolanější. (A zatím Brabec chystá Máj. Au au.) ()

BS

Stejně jako předloha je i film vyvedený, ikdyž kvalit literárního díla nedosahuje. Osobně mám nejraději Vodníka a Zlatý kolovrat :) ()

Zdeňka

Kytice má strašně zajímavou atmosféru a celých těch 81 minut mám po celém těle husí kůži. Především jsem nemohla a stále jsem hotová z Karla Rodena (Svatební košile - ty mají snad tu nehrůzostrašnější atmosféru) a Jany Švandové (matka z Vodníka). Áááá já se bojím už jen, když si vzpomínám na scénu - dívka se modlí a objeví se voják za oknem. ()

LadyDevil

A je to zase tady - všichn se rozplývají a LadyDevil plive..:-D Nejenže tady hrají mý neoblíbení herci (Roden, Bydžovská, Rybová), ale atmosféra všech balad - styl, jakým je to natočeno - mi vůbec, ale vůbec nesedí. Absolutně se to rozchází s mojí představivostí, když si pročítám Erbenovo dílo, jak by příběhy měly být ztvárněny...z celé zfilmované sbírky jsem měla jenom divný pocit, přesně ten, jaký mám u každého druhého nově natočeného českého filmu - jakým to jde směrem a jací herci jsou na naší scéne, se mi zkrátka nelíbí...jak začala vymírat ta stará garda, stojí za starou bačkoru..už jenom viz české seriály ala Ulice, Pojišťovna - to nejsou herci, ale parodie na herce..Asi na většinu nějakým způsobem zapůsobila atmésféra Kytice, mně to celé ale přišlo prázdné... ()

honz

Skutečně zajímavé pojetí i jeho zpracování. Jako film to špatné nebylo, škoda jen, že to nemá nic společného s Kyticí K.J. Erbena, jak jsem původně očekával. ()

Tomik.

Pominu-li fakt, že jsem člověk, který má k poezii pozitivní vztah a dokonce jsem sám z Kytice maturoval, musím říct, že jsem byl velmi zvědav, jak se panu režisérovi povede ztvárnit tak legendární dílo české literatury, jakým Kytice bezpochyby je. A mé očekávání bylo naplněno, film je to velmi zdařilý. Ze všeho nejdřív musím vyzdvihnout úžasný herecký výkon Karla Rodena ve Svatební košili, nemělo chybu. Dokonale vypjatá atmosféra, místy téměř hororového nádechu, přesně, jak jsem si to představoval. Určitě nejlepší báseň z celého filmu, velmi těšně následována Vodníkem a Polednicí (ke které mám speciální vztah už jen díky zmíněné maturitě). Ono obecně tomuto filmu nelze moc vytknout. Kamera, kostýmy, hudba, všechno na jedničku. Co mě ovšem velmi zklamalo a za co jsem nucen odebrat jednu hvězdičku je Zlatý kolovrat aneb pro mě báseň, která mě před mnoha lety k celé sbírce vlastně přivedla. Ano, asi jsem hodně zaujatý a možná až přehnaně kritický, ale Zlatý kolovrat je má srdeční záležitost. Je to báseň, kterou znám z 99% zpaměti a o které mám velmi jasnou představu, jak by měla vypadat. A vypadala jinak, než jsem čekal. Jasně, je to balada s velmi krutým příběhem (čemuž odpovídalo velmi chladné zpracování), ale nesmíme zapomínat, že se na začátku nachází velmi překrásná romantická scéna (skoro až pohádkového charakteru), která byla ovšem ve filmu velmi špatně vyobrazena. Vůbec jsem z toho necítil ty pocity, tu romantickou atmosféru, napětí mezi dvěma lidmi, nevím, jak to pojmenovat. A necítit tyto věci u romantické laděné scény je pro mě nepřekonatelně velký problém! Takže za to, ač nerad, hvězdička dolů, takhle by to určitě nemělo být. Jinak ale opravdu povedený český film, určitě doporučuju. V porovnání s Májem, který je rovněž inspirován další nesmazatelnou českou klasikou (bohužel pouze v písemné podobě, film byl strašný), je to naprostá dokonalost. Samozřejmě doporučuju první přečíst knihu, ať můžete srovnávat, bez toho to prostě nejde. Já jsem dnes viděl Kytici asi po desáté a pořád objevuju nové a nové věci, kterých jsem si předtím z hlediska rozdílů kniha vs. film nevšiml. PS: Ještě jednou připomínám, že Zlatý kolovrat doporučuju hlavně přečíst, ve filmu za moc nestojí. „Vyšla dívčina jako květ, neviděl také krásy svět, nabrala vody ze studnice, stydlivě sedla u přeslice, předla, předla len… Pán stojí, nevěda, co chtěl, své velké žízně zapomněl; diví se tenké, rovné niti, nemůže očí odvrátiti, z krásné přadleny“. Ó ano, knize se nic nevyrovná. Pochopíte, až potkáte v reálném životě právě takovou krásnou dívku, stejně jako se to stalo mně. Taky nemůžu odvrátit svůj pohled (resp. těžko udržet svůj pohled na ní), taky, ač se to možná nezdá, stěží chytám dech, pokaždé, když stojím v její blízkosti… a proč to všechno? Jednoduchá odpověď aneb jejími slovy "Samozřejmě, že nám srdce buší při pohledu na dav, samozřejmě tu dívku milujeme, tu nádhernou duši oděnou do tak dokonalé formy, tak hmatatelně a zjevně vytvořené pro to, aby byla milována celou věčnost". Dvě krátké myšlenky a krásně nám to koneckonců ukazuje podstatu celé poezie a podstatu veškterých romantických citátů - pravdivě vyobrazovat pocity, které všichni tak dobře známe…:)) () (méně) (více)

Bobik9

Myslím, že by měl Erben radost. Málokdy se povedou básně předělat takhle kvalitně na filmové plátno. V tomto případě neponechali tvůrci nic náhodě. Obsazení bylo velkolepé jako ještě nikdy snad. Top především Roden, Geislerová a překvapivě i Bárta. Soundtrack - naprostá špička! Prakticky se tomu nedá nic vytknout. Přesto nemůžu dát nejvyšší hodnocení, protože to zkrátka není můj šálek čaje. ()

Master19

Nechápu tak nevyrovnané hodnocení. Autoři si naložili nelehké břemeno, ale zpracovali ho velmi osobitě, originálně a zároveň i s jasným odkazem na původní dílo. Casting mi přijde geniální, teď už pro mě polednice vypadá jako Bolek, vodník jako Dan Bárta atd. Věřím, že se Erben v hrobě neobrací. ()

dANo

Veľmi dobré filmové spracovanie klasického diela od Erbena, ktoré sme mali ako povinné čítanie... asi by nebolo odveci, keby sa zaviedlo aj povinne pozeranie a školáci by si popri prečítaní niektorých kníh mohli pozrieť aj ich filmové spracovania. Kytice by tam určite patrili. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková