Prazvláštní muzikál o prazvláštních létech... Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizarním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení. Tímto naprosto bezelstným přístupem ale následně mimoděk uvádí do chodu místní dějiny, a ocitá se uprostřed otevřené vzpoury… Po svém celovečerním debutu Pražská pětka z roku 1988 si režisér Tomáš Vorel opět zvolil satirickou látku a dle svého studentského snímku ING. z roku 1985 natočil s Lumírem Tučkem, spoluscenáristou a autorem písňových textů, z Recitační skupiny Vpřed dnes již kultovní film s tolik typickou poetikou divadla Sklep, kde se vážné mísí s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Realizační práce začaly ještě na sklonku komunistického režimu v roce 1988 a natáčet se začalo v lednu roku 1990. O rok později si v únoru 1991 film odbyl premiéru, ale v kinech bez výraznější divácké odezvy zapadl. Se znovuobjevováním Kouře se z něj však pozvolně stal nadčasový fanouškovský fenomén, vyznačující se ojedinělým humorem, svérázným pojetím muzikálu a také skeptickým pohledem na revoluci, jejíž výdobytky nakonec připomínají pořádky staré. (Česká televize)

Dstar

Tak toto dílo opravdu není můj šalek kávy...vlastně je to pro mě neskutečná kravina...dvě hvězdy za vcelku dobré podání let devadesátých...ale 79%?? To si děláte srandu ne? :)))))) ()

ORi_SV odpad!

Nutno podotknout, že nápad na scénář je vskutku skvělý. Vynikající a až překvapivě příliš přesný příběh porevoluční "mládeže", která si vybojovala zaslouženou svobodu a neostýchá se si ji náležitě užívat. Jenže to řežijní provedení... To provedení je i na devadesátky prostě špatně a nerozumím tomu, jak může tento exkrement české kinematografie disponovat tak vysokým hodnocením. To všichni hulíte nebo berete tvrdší drogy??? Naprosto trapné scény, dialogy, střihy a tragické herecké výkony (ač relativně přesně demonstrující existenční, i když pracující odpady české porevoluční společnosti, jsou, byly a budou i na rok 1990 špatně. Ani z nostalgie si tohle prostě nezaslouží jednu hvězdu. Film, na který se snad musíte zhulit a ožrat, aby vám nebylo trapně i za herce, to je prostě odpad, ať si říká kdo chce co chce. Ale Arnoštek je boží! ()

wollfy

Jeden z mála českých filmů, které fakt žeru. Doslova kultovka v naší partě. Půlku scénáře máme ve formě hlášek v každodenní komunikaci Testoval jsem to na dětech. Od té doby mi odpovídají stylem "klipy chápeš", nebo Tak podivej Miro nazdar Josef" případně "děláme si vlastní věci a nikdo nám do toho nemluví". Takže ověřeo časem a testováo na dětech a stále funguje na 100%. Dušek v jedné z nejlepších rolí. ()

olivertris

Oj Oj Oj, Co to vidí oko mé modravé? V České republice se udělal film, který nesplňuje stereotypní schéma všech Českých filmů, a snaží se o něco zcela originálního? To zní jako fajn nápad, ovšem máme tu jeden veliký háček, Pan Vorel. Tomáš Vorel st. má jednu hodně zvláštní vlastnost, a to je ta, že každý jeho film působí nedodělaně, neherecky, a hodně scén jsou nekoukatelné, jak jsou špatně zahrány. Nejlepším příkladem je Gympl, kde polovina scén existujou jenom jako "cringe materiál". který má v průměrně chytrém člověku evokovat smích. Jeho filmy bývají komedie, ovšem mám problém se smát jediné věci, která je na obrazovce, což není moc plus, když celý film se snaží o "lol" feeling skoro v každé scéně. Ale jediný Kouř zůstává mimo dosah Gymplu, Vejšky, Ulovit miliardáře a podobných vtipostrof tím, že má scénu s Arnoštem a jeho diskotékou. To je jedna z nejikoničtějších scén v české kinematografii, a jen kvůli této scéně tento film oddálím od jedné hvězdy, kterou by si měl zasloužit. 4/10, ani o chlup víc. ()

milos1963 odpad!

Za mě jeden z nejslabších filmů jaké jsem kdy viděl. Je skutečně zarážející, že naši špičkoví umělci mají zapotřebí v něčem podobném účinkovat. Téma má přitom obrovský potenciál, nicméně je uchopeno tak bídným způsobem, že film je prakticky nedokoukatelný. Nerozumím tomu proč zkušení herci tak strašlivě přehrávají, že působí horším dojmem než poslední vesničtí ochotníci. Vůbec mě nepřekvapuje, že tento snímek zcela propadl a narazil jsem na něj vyslovenou náhodou ve videotéce Vodafonu. Je to odpad a bude lépe pro všechny tvůrce zůstane-li zapomenut. ()

leafroller

Podle mého jeden z mála filmů, který skutečně ukazuje, proč u nás socialismus nefungoval, přestože si to mnoho lidí přálo. Vesměs komorní snímek, který v mých očích snižuje pouze příklon k muzikálu (kdybych byl zvědavý na nějaké zpívání, tak jdu na operu). Ale samozřejmě je to dnes již klasika, kterou stojí za to vidět aspoň jednou. Ještě bych rád upozornil na bonusy na DVD, kde je dobrý rozhovor s panem Vorlem. ()

MrMartinTm

Extrémně podivný film, který je jedním z nejexperimentálnějších počinů, co česká kinematografie vytvořila. V podstatě jedna obrovská alegorie na komunismus obalená v kabátku šíleného muzikálu, tunou naprosto božských songů, skvělé devadesátkové atmosféry, prapodivných, ale zábavných a unikátních hereckých výkonů, a neskutečně bláznivé estetiky. Na mě je to sice možná až moc šílený a ocenil bych trošku přízemnosti :D, nicméně jsem rád, že v české filmografii máme podobný film, jelikož se u nás zas tak moc experimentální věci netočí. Jak by řekl Arnoštek, je to fajn! 7/10 ()

Matesaktesak

Za mě osobně jeden z podařenějších filmů o totalitě, pro které mám poněkud slabost (třeba jako Učitelka, Pelíšky, Báječná léta a podobně...). První pocity, které ve mě film vyvolal byly jako při čtení Orwellova 1984. Film se jinak nepodobá ničenu, co jsem viděl. Je v něm báječná kombinace bizáru a parodie v podání divadla Sklep. Kdo má rád Evu Holubovou, určitě si najde své v jejích výkonech, jiný zase v tanečních sekvencích (už jsem psal, že je to muzikál? :-) Nakonec tedy snad, že vám doporučuju se na Kouř podívat, koho nezajímá příběh může, zkoumat velmi neotřelé zacházení se světlem. ()

prokop04

Dost šílený a ujetý film. Přesto to bylo dobrý. Hlavně se nesmíte ptát proč. Velmi se mi líbilo prostředí a pokud budete mít šanci vidět novou zrekonstruovanou verzi, užijete si výbornou kameru. Skvělé nasvícení, interiéry i exteriéry. Veškerý kouř a cigarety na vás doslova dýchají ten smrad. Opravdu jsem cítil ten znečištěný vzduch, moc povedené! Celkové pojetí komunismu a fungování ve firmě bylo doslova absurdní. Satirické dialogy, výborné hlášky a legendární Arnoštek. Prostě film, který se nějak ztratil v archivu, velká škoda, že není moc na světle. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů