Pražská 5

• Československo Pražská pětka
Povídkový / Komedie / Drama / Experimentální
Československo, 1988, 97 min

Milan Šteindler, Eva Holubová, David Vávra, Tomáš Vorel st., Martin Dejdar, Luboš Veselý, Zdeněk Mihle, Pavel Kočí, Jiří Růžička ml., František Stupka (více)

Režisér Tomáš Vorel vytvořil svůj celovečerní experimentální debut Pražská pětka se členy věhlasných pražských netradičních autorských divadel. Soubory ve filmu prezentovaly vlastní poetiku a styl prostřednictvím pěti povídek různých typů, propojených satirickým komentářem odborníka dr. Milana Šteindlera, CSc. (Bontonfilm)

Rattlehead

Mně se naopak líbí, že je každá povídka úplně jiná. O nějaké nesourodosti bych určitě nemluvil. Nejlepší je první a poslední povídka, ta taneční je taky celkem dobrá. Naopak povídka o údržbáři je trochu divná. Celkově se mi velice líbila hudba. Podobných filmů by určitě mohlo vzniknout více. ()

Arccos

Problemem tohoto filmu neni ani tak to, ze by mely jednotlive casti ruznou kvalitu, jako spis to, ze jsou tyto casti z absolutne ruznych zanru. Komu se bude libit uvodni Cesta na Karlstejn, jenom tezko zkousne nasledujici umelecky balet a tak dale. Celkove uz jenom kvuli tomu Karlstejnu se to ale vyplati videt. Zajimavy na filmu je cas vzniku - je div, ze neco takoveho vzniklo za komunismu a dostalo se do kin (film mel dokonce kladnou recenzi v ABC...). Jo jo, komunismus uz v roce 1989 doklepaval. ()

pepino

Nejlepší jsou jednoznačně pantomimická první povídka a poslední od mistrů ze Sklepa (hlavně Šteindler, Tomáš Hanák a paní učitelka Jana Kusiaková). Oldův večírek je taky zajímavý ale mě osobně už recitovaná forma po chvíli vadila. Zbývající dvě už jsou dost abstraktní a osobité projekty, nicméně taky zajímavé... ()

Něrpa

První povídka ****, akorát netuším, co má Vorel pořád se skřítky. Druhá povídka o ničem - *. Třetí docela ušla, ale nic mimořádného **. Čtvrtá šla opět mimo mě *. No a povídka na brigádě to vše zachraňuje. Jinak než za plný počet se ani hodnotit nedá. Takže poslední povídka *****. ()

vitac.

"Důsledným dopíjením piva za úsporu ječmene!" Velmi podařený experimentální pořad (dílo, mozaika, ... prostě filmem se mi to příčí nazvat), který spojují lidé, místo a doba. Jednotlivé části vtipně uvádí hlasatel Milan Víťa Štaindler. Nejvíce se mi líbil melodram divadla Sklep Na brigádě! (zejména zanícené proslovy paní učitelky - vidět je vytržené z kontextu, tak to tipuju na dovolenou s Andělem) a groteska Směr Karlštejn (codename Kesta na Carlštejn:) - první setkání se skřtíky), o něco méně Barvy (ačkoliv to je dáno tím, že na plátně tanec opravdu nemusím - takže je to vlastně úspěch a Barvy bodovaly vizuální stránkou a masem umění;)) a Oldův večírek (z toho na mě dýchala atmosféra Kouře). Nejslabší dojem ve mně zanechalo divadlo Kolotoč kusem Bersidejsi. Co se mi líbilo snad v každé pětině byla hudba. Takže tři a půl, spíš čtyři. ()

Pochtli

Tenhle divadelně-filmový slepenec je poněkud nesourodý - zatímco neměli chybu Šteindler, groteska o Karlštejně a působivé představení pod názvem Barvy, to zbytku se to moc říct nedá a většinou jsem se u něj nudil (i u zde tak opěvované poslední povídky). ()

macetoma

Přííjemné překvapení. Tady jsem poprvé poznal, co si mám představit, když se řekne divadlo Sklep a herec Tomáš Hanák. Je fakt, že povídky nejsou kvalitativně moc vyvážené, ale ta poslední "vesnická" je bombastická. Celkově 3 hvězdy. ()

Narg

Ne všechny povídky stojí za to, ale v každém případě jde o naprostou klasiku divadla Sklep a o srdeční záležitost :-) ()

Boulderman

1. povídka: 20%, 2. povídka: 0%, 3. povídka: 60%, 4. povídka: 80%, 5. povídka: 100%. Dohromady to jsou slabé tři hvězdičky... ()

Bigfuckman

První excelentní povídka má krásných 5 *. druhá 1*, třetí 2*, čtvrtá 2* a pátá dělnická si zaslouží 4*. Aritmetickým průměrem se tedy dostanu na celkové hodnocení 3*. Nejvíce mě dostala asi scéna v putyce v první povídce. Si asi dlouho nedám v knajpě limču. ()

Hawaj

Nepřekonatelné. Neuvěřitelné, že se to za komančů vůbec podařilo natočit a pak i dostat do kin. Závan svobody v té šedivé době. 5 velmi rozdílných mladých divadelních souborů - Sklep, BJ Křeč, Kolotoč, RS Vpřed a Mimóza se spojilo pod taktovkou Tomáše Vorla a vytvořilo záznam své doby, který těžko může působit jako vyvážený celek. Od roku 1948 do roku 1989 však něco takového naprosto nemyslitelné a o to větší to byl zázrak. Prostá věc - natočit si co chcete, dostat na to od totalitního státu peníze, udělat z toho celovečerák a ještě stihnout nadchnout vlastní generaci. Za to všechno můžeme poděkovat Věře Chytilové, která to na rudém Barrandově svou neústupnustí prosadila. ()

sevcte

Dve hvezdy za dve dobre povidky + pulhvezda za Dr. Milana Steidlera, CSc. Prvni a posledni povidka naproste lahudky, druhou uz si ani nepamatuju, oprava topeni uchazejici a Barvy? To jako co to bylo? Jakozto holku me nahy baby fakt nenadchly a celou dobu jsem jen tise sedela a cekala, jestli z toho neco vyleze. Sexy Cowboy Hanak to nastesti zachranil. ()

kubilov

Pražská 5 budiž legendou, a tak se povídkový film party géniů podrývajících státní aparát stal. Pantomima Holubové s vynikajícím Vávrou za 4* (prolog ke Skřítkovi). Druhá část za 2*, třetí za 3*, čtvrtá za 3*. K tomu pětihvězdičkový komentář vynikajícího Milana Šteindlera a nakonec i pětihvězdičková povídka divadla Sklep. Opět s perfektním Šteindlerem a navíc s Hanákem jako takovou novější a méně blonďatější verzí Clinta Eastwooda. Musím říct, že to doopravdy zraje. ()

Pitryx

Tak Mimoza jednoznačně za 90%. Výtvarné divadlo, no tomuto druhu „umění“ nerozumím a nechápu ho. Dost jsem se u toho nudil, ale zase bych byl krysa, kdybych mu nepřiznal nápaditost a originalitu. Také vizuálně to bylo přinejmenším zajímavé – 40%. Vpřed je asi nejslabší filmek i přes svou jistou zábavnost – 40%. Křeč byla choreograficky rozhodně zajímavá, leč mne moc neoslovující, přesto bych 40% dal. Sklep je slabší než Mimoza, ale přesto na super úrovni a určitě si svých 90 % zaslouží. Když k tomu všemu připočtu mezihry páně Štaindlerovy, dostanu se k 70%. Prostě prima zábava. *** A PŮL ()

pestak

Na tu dobu skvělý film, který přiblížil originální tvorbu tehdy českých avantgarních divadelních souborů Sklep, Křeč a Mimoza, jež si vypracovaly svébytnou poetiku. Také někteří protagonisté později výrazně obohatili tvůrčí potenciál české kinematografie. ()

Gamekeeper77

Po první povídce jsem vypnul. Některý věci mi zkrátka hlava nebere... Edit: Tak mi to nedalo a ještě jsem to s Pětkou zkusil. Karlštejn 20%, Bersi 0%, Večírek 10%, Barvy 5%, Brigáda 40%. Tato forma umění jest pro mě (krom brigády) naprosto nestravitelná. 15%. ()

ostravak30

První film režiséra Vorla, pro něhož se jednalo i o první roli a scénář. Tento film mě překvapil hlavně rokem vzniku. Trochu mě překvapuje, že tento námět vůbec Vorel dával ke schválení, neboť satira na režim je zde více než patrná. Sklepisté budou určitě nadšení. Mě se nejvíc líbil cesta na Karlštejn a pak možná sklizeň, jinak jsem se trochu nudil, ačkoli zapojení dalších souborů bylo i na tu dobu originální a jistě odvážné ačkoli možná stejnou měrou tímto způsobem naivní. ()

Vojt Ittoh

Dokonalá první povídka Cesta na Karlštejn a samozřejmě také ta poslední "vidlácká" s Tomášem Hanákem. Ostatní tři kousky jsou podivné, mě nic neříkající umění. ()