Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

• Československo Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách (více)
Československo, 1974, 96 min

Fantastickou komedii o lásce mladé vodnice Jany k nesmělému právníkovi a o tom, jakými možnými způsoby se z vodníka stane člověk, natočil V. Vorlíček v roce 1974. Dr. Mráček chce Janinu rodinu, nic netušíc o jejím původu, vystěhovat z mokrého domku na Kampě a ten nechat zbourat. Pro poslední dynastii vodníků v Čechách by to ovšem znamenalo jistou záhubu. Musejí proto všemi prostředky zabránit asanaci domu - i kdyby měli dr. Mráčka utopit... (Bontonfilm)

Adam Bernau

Vodníci jako poslední zbytek reakční protisocialistické složky společnosti a brzda pokroku. Nebyl by to Macourek, kdyby se to obešlo bez reminiscencí židovstva. Poslední příslušníci se nakonec samozřejmě v dobré obrátí, sežerou krev a půjdou pracovat. Zůstávají manželé Wassermannovi, na okraji společnosti. Barák zbourat. ()

Javert

Jako dítě jsem to zbožňoval, zbožňuju to i teď. Je to geniální! Jen si to vemte. Klasičtí čeští vodníci převedení do moderního kabátu a dokonce celosvětového měřítka (viz.konference vodníků). A ta hudba! :)) ()

kingik

Dnes tenhle styl komedií není schopen spíchnout ani sám Vorlíček. V době, kdy byl ve formě, se ukazoval jako režisér s vytříbeným režijním stylem, citem pro správné podání gagu a dokonale uměl pracovat s herci. Krásně naivně vzhledem k dnešním nárokům publika se jeví i po letech poměrně působivá triková stránka filmu. Občas film působí jako nějaký lapač, který chytá a do popředí staví především ukázkově absurdní situace, a tak se pro diváka, toužícího vidět něco "normálního", stává až nestravitelnou komedií, ale tvůrci naštěstí z toho jako nějakým zázrakem umí vyplout zase na hladinu. A jako poctiví vodníci zůstanou suší. 80% ()

johnys

Nápaditá nadčasová propracovaná klasika s nejlepšími herci od legendárního režiséra, jeden z našich nejlepších filmů 70 let. ()

Vodnářka

Všechna čest panu Vorlíčkovi, jak naživo, tak prostřednictvím svých filmů je to opravdu jeden z největších režisérů s velkým R=) ()

Anderton

Vorlíček musel mať svojho času v hlave také obrovské množstvo nápadov, že ledva stíhal natáčať. Je dobré, že to všetko postíhal, pretože sa my, česi a slováci nikdy nebudeme (na rozdiel od trebárs suchých Nemcov alebo Rakúšanov) nikdy na vianoce nudiť. Stačí iba púšťať dokolečka Vorlíčkove filmy. Je zbytočné niečo písať k deji, všetci to poznáme a nežije snáď jediný človek, ktorému by sa táto komédia, spoločne s ďalšími Vorlíčkovými klenotmi, nepáčila. ()

Frajer42

Tuhle kultovní českou psychokomedii jsem viděl v jednom kuse až dobrých 44 let po jejím vzniku. Je zcela zřejmé, že i tehdy se nitrožilně přijímaly kvalitní látky. Úvod byl těžká nuda, ale od určitého okamžiku to přeci jen dostalo ten správný šmrnc. Navíc občas vzduchem létaly moc pěkné hlášky. V čele byla určitě ultimátní balící hláška: "V potoce jako dva pstruzi, nebo v bahně..?". Kultovní je i operace v nemocnici, při které jsem se po delší době od srdce zasmál. Přesto je ve snímku spousta pasáží, které jsou jednoduše řečeno o hovně a zcela zbytečné. Proto hodnotím celkově pouze tak nějak nadprůměrně. ()

boshke

Tak vodníci v Čechách mne opravdu bavili. Skvělá ústřední píseň, humor, příběh, obsazení. Hanzlík je skvělý herec a Šafránková je opět k sežrání... 90% ()

Kothy

Jedna z nejlepších českých komedií. Vodníci žijí i v dnešní době. Je neuvěřitelné, jaké triky dokázali v té době udělat jenom za pomoci zrcadel. No a nakonec těch vodníků ani moc nezbude. Vynikající role Miloše Kopeckého jako šéfa českých vodníků. "Já chci transfuzi!" :D ()

Sašenka165

Klasika české komedie, která je sice dobrá, ale moc často opakovaná. To jí pochopitelně ubírá na oblíbenosti a já se vůbec nedivím. ()

nascendi

Mráčka som už videl viackrát, ale pre pokoj v duši som si ho pred konečným hodnotením a komentárom pustil ešte raz. Žiadne prekvapenie. Napriek silnému hereckému obsadeniu a vtipnému námetu mám z filmu rovnaký pocit, aký som opísal u Homolku a Tobolku, teda víťazstvo cenzorov a normalizátorov nad tvorcami. Vtipu pomenej, ideológia nielen v celkovom vyznení, ale aj vo viacerých scénach. Zasmial som sa po toľkých zhliadnutiach vlastne iba raz, keď pri prišívaní odkosenej nohy sa sestra obávala infekcie a doktor ju ubezpečil, že keď si po operácii poriadne umyjú ruky, tak im nič nehrozí. Priemerný film s vynikajúcim ohlasom. ()

nash.

Originální, zábavná, kouzelná klasika a nápaditými triky a vynikajícím scénářem, který s pomocí skvělých herců navléká jednu vychytanou slovní perlu za druhou a vytváří dokonalý perlový náhrdelník, který zůstává ozdobou české komedie. ()

silentname

Ja osobne mám tieto filmy od našich českých susedov ohromne rád. Môžem ich vidieť miliónkrát, nikdy ich nemať dosť, vždy sa zasmiať na mojich obľúbených hláškach a vidieť talentovaných hercov ako boli napríklad Vladmír Menšík alebo Miloš Kopecký, ktorí dávali do filmov ohromného ducha a charizmu a humor, ktorý ich robí jedinečné. A Jak Utopit Dr. Mráčka nie je výnimkou. Pre mňa je tento film radosť sledovať, kedykoľvek je v telke a pripomenúť si tú ohromnú dávku zábavu, ktorú som pri nich strávil. ()

WANDRWALL

Důkaz, že ve Vltavě vodníci žili. A dost se lidem podobali. Pak se objeví nějaký "poctivý" právník a shodou okolností je zruší. Doufám, že v Hamburku to tak nenechali a zase jsou v Praze vodníci. ()

dopitak

Asi nejpromyšlenější scénář v českém filmu vůbec. MM vám klidně nacpe do hlavy cestování vodovodem a krvavou tlačenku a vy mu to zbaštíte. Aby ne, když Vorlíček vykouzlil film s hvězdným obsazením, kde každá z postav hláškuje s kadencí samopalu, ale Hanzlík kulometí. ()

Chrustyn

Taková ta typická "sedmdesátková" česká komedie se superhvězdným obsazením těch nejlepších hereckých legend českého filmu. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková