Jan Žižka

Československo, 1955, 102 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, František Horák, Karel Höger, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Jan Pivec, Václav Voska, Vítězslav Vejražka, Gustav Hilmar, Miloš Kopecký (více)

Odehrává se v letech 1419 - 1420 a zachycuje stupňování napětí a nenávisti lidu proti teroru všemocné katolické církve a panstva, které přeroste v revoluci a první velké vítězství "božích bojovníků" nad křižáckými vojsky v bitvě u Sudoměře (Sudoměřic). V epickém vyprávění podlehne král Václav IV. hrozbám Říma a dá rozkaz odzbrojit Pražany. Žižka vybojuje velký vnitřní zápas, aby se nakonec postavil na stranu lidu. Neuposlechne králův rozkaz a nechá otevřít královské zbrojnice a rozdat zbraně lidem. Pražskou defenestrací, kdy jsou konšelé vyhozeni z oken radnice, začíná husitská revoluce, proti níž vyhlásí Zikmund křížovou výpravu. Toho už se ovšem král Václav IV. nedožije. (oficiální text distributora)

MovieFive

Jan Žižka byl pro mě z celé triologie nejslabší díl. Dějově mě, kromě dnes kultovní bitvy u Sudoměře, nezaujal a nebavil mě. Vávrovi se opět ale nemůže odepřít výborné zpracování, které do dnešních doby nenašlo konkurenci. ()

Páně

Škoda toho, že z toho dýchá politická agitka tak markantním způsobem. Je to věc, která to z dnešního pohledu velmi shazuje. Bohužel, doba byla prostě taková. Zase na druhou stranu to má určité klady, které mohly vzniknout jedině za takovýchto podmínek. Kupříkladu jistá epičnost velkých davových scén. Nejsem si jist, zdali by někdo něco takového natočil u nás dnes. ()

drankeryth

Druha cast husitskej trilogie je omnoho lepsia, ako uvodny film Jan Hus. Tu sa uz aj konecne nieco dialo a nie len zbytocne kecalo ohladom cirkvi. Sem tam sa aj tu spomenie ten upaleny Jan Hus, ale tentokrat dostal priestor Jan Zizka, ktory namiesto reci pouzival fyzicku silu ocelovych zbrani. Tu sa uz konecne sedliaci chytili zbrani a hrubou silou si to namierili proti panom na jednej mestskej radnici, kde bez mihnutia jedineho oka vyhadzovali nepohodlnych panov dolu oknom rovno na ostre hroty halapartni. To bolo dost brutalne na tu dobu, Yeahh, to by chcelo takych pikantnych ochutnavok viacej, aby to film viac spikantnilo:) Na moje nemile prekvapenie Zizka bol nejaky zostarnuty dedek, ktory sa ledva vliekol po zemi takym tarbavym pohybom. Mozno ho mec tahal ku zemi a on ho uz nevladol niest:) Ved uz ani nevyzeral najmladsie. Nova sebranka husitska az pri konci filmu odohrali taku vacsiu bitku, kde uz islo o vsetko. Blizko bazin postavili taky provizorny mur z drevenych vozov a pri nom sa aj odohral ten nelutostny boj, kto z koho. Zizka bol vzadu a komandoval ich. Boj nebol zas tak spatny, ale boj muza proti muzovi vyzerali smiesne a nie presvedcive, ze tam ide o zivot. Co sa tyka vyzbroje rytierov, tak tu si dali zalezat a neoflakli to neprirodzenym zbrojom tej doby. V tomto bode sa im to vydarilo, ale k filmu som ocakaval viac bojov, ved Zizka nebol recnik, ale vodca Husitov. ()

MickeyStuma

Po technické stránce hodně povedený film. Středověk je zachycen věrně a věrohodně. Bohužel, opět je na díle znát doba vzniku. Historikové si nad danou stranickou ideologií rvou vlasy do dneška. A nebo je skutečně v písmu, jak zde Jan Želivský hlásá, napsána věta: Kdo nepracuje, ať nejí? Známé to bolševické heslo? Otakar Vávra byl skutečně pan režisér a jeho umění bylo zneužito značně. Takovouto vizuální realizaci husitských dob už nikdo nepřekoná. Výborné kulisy, kostýmy, zvládnuté masové scény, výprava jako taková. I ozvučení. Zvuk větru před bitvou u Sudoměře evokuje a posiluje napínavou atmosféru dramatičnosti. Bitva jako taková je na české poměry skvost. Demonstruje sílu vozové hradby a poukazuje na fakt, jaký to byl Žižka špičkový stratég. Herecké výkony stejně jako u předchozího filmu ´Jan Hus´ (1954) opět na úrovni. Nikoho jiného než Karla Högera jako Václava IV. si už nelze představit. A Zdeněk Štěpánek ztvárnil Žižku přesně tak, jak byl představován. Nebýt doby vzniku, mohl to být neocenitelný filmový klenot. Takhle jen zůstala hořká pachuť a ukázka toho, jak lehce se dá historie zneužít ku prospěchu politické kampaně. ()

GMVajgl

Lidem, co hejtují na historickou nepřesnost a politickou agitku, trochu uniká pointa tohohle filmu a těch dvou dalších v husitské trilogii. Ať už to natočil kdokoli a pro jakýkoli účel - je to nesmírně povzbuzující film. O tom, že člověk má bojovat za svou pravdu. O tom, že když více lidí táhne za jeden provaz, tak můžou být neporazitelní. O tom, že chamtivost dělá z lidí nestvůry. Člověk si ten film může užít, i když dobře ví, že socialismus nefunguje. Za mě - lepší trilogie než Pán Prstenů - ten je 100% vycucanej z prstu. ()

Kakho-oto

Z husitské trilogie je tento film nejméně poznamenán dobou vzniku. Troufám si tvrdit, že se jedná o velmi kvalitní historický film. Herci, herecké výkony, výprava, hudba, bojové i jiné masové scény, dialogy to vše má vysokou kvalitu. Jisté pokroucení událostí se dá najít na každém historickém filmu (vemte si třeba Bathory nebo Alexandra Velikého), to pro mě nemůže být důvod pro zatracení filmu. Zajímavé jsou skoro všechny názory na tento film i zbývající díly trilogie. Jestli si někdo myslí, že historik neprojevuje při popisování historie věci ze svého úhlu pohledu, tak je to názor velice naivní. Stačí si zběžně zjistit diametrální hodnocení husitské revoluce (Palacký, Pekař, Macek, Šmahel), první z nich byl ovlivněn romantismem, druhý byl až příliš skeptický a události vykreslil spíše záporně (Pekař byl totiž reakčního založení a tak měl vůči revolucím skepsi), třetí popisoval husitství na objednávku komunistů, čtvrtý je současným historikem a největším žijícím odborníkem na husitství. Šmahel odmítá Pekařův výklad. Vůbec nepřekvapí, že Pekařovy názory byly v 90. letech tak vyzdvihovány a zejména katolící se k nim hlásí dodnes. Revoluce byly vždy krvavé, je třeba si ovšem přiznat, že k nim nedochází bez příčin a samo od sebe. "Každá monarchie má takovou revoluci, jakou si zaslouží." (Oxenstjerna) ()

Miki68

Když jsem coby kluk sledoval Vávrovy historicé filmy s otevřenou pusou, samozřejmě jsem si neuvědomoval jak ideologicky pokroucené jsou reálie oproti filmu. Nicméně, myslím si, že řemeslně se trilogie povedla. A neměly tyhle filmy podobný efekt jako obrozenecké "rukopisy"? Necítili jste se při jejich sledování podobně, jako hokejoví fanoušci po Naganu? ()

Biopler

Celý čas som mal pocit, že sledujem kvalitný priemer a hoci pomaličky, no predsa sa to všetko stupňovalo k záverečnej bitke s križiakmi. Výprava super, ale tá bitka? Doslova komické. Na bitěvnom poli to musí žiť, ešteže mi to Gibson pri Braveheart ukázal. ()

Mandalorian odpad!

Jajx. Tohle je asi tak stejně pravdivý jako dokument o mírumilovném rakouském strýčkovi Hitlerovi. Co je zachováno a neučí se, je fakt, že Žižka byl pěknej hajzl, co sral na lidi a na to, že umíraj. Byl to spíš takovej horší Robin Hood... mnohem, mnohem horší... ()

Kultak

Propagandistická, budovatelská, proletářská a komunisticko-politicky korektní hovadina o bandě prasat a banditů aka hrdinů. A tahle sebranka založila Tábor, kde stále žije spousta individuí, kteří milují Ryana Goslinga obzvláště mezi svými půlkami. A tato kombinace tvoří odpad. Zpracování není na dobu kamennou zlé, takže o hvězdu navíc... ()

Ozzy2

Otakar Vávra byl bohužel komunistický poskok a tyto agitky jsou z dnešního pohledu odporné.když pominu řemeslnnou stránku, která je výtečná, tak je to odpad odpadů, Vávra se doufám smaží v pekle a už nikdy, nikoho nenapadne nám neustále cpát tohoto loupežníka a vraha jako národního hrdinu. Jan Žižka byl typický proletář s holou prdelí a měl by být vymazán ze všech učebnic dějepisu. ()

helraiser

Výborné husitské dílo i když samozřejmě vzhledem k sobě vzniku poplatné době, ale to na zážitku nic nemění. Tohle se prostě povedlo ať se všichni novodobí super historikové třeba zblázní. Vávra prostě umí, mnozí by se od něho v dnešní době mohli učit. Bitva ztvárněná naprosto úžasně. Naprostá spokojenost. ()

KarlWalf

Vykresluje husity jako sociálně vyspělé společenství, které chce svět naplnit dobrem a bratrstvím. Nicméně tohle je neskutečný blud. Film je zvelebováním party fanatiků, kteří podpalují kostely, zabíjí inteligenci, sudlicí se snaží vmlátit jiným své názory do hlavy. Po režijní stránce se ale jedná o výborné dílo, které by mohlo hrdě konkurovat velkofilmům své doby. Akorát člověka trochu zamrzí, že se tenhle film pouští ve školách děckám, které získají celkem brutálně znásilněný pohled na dějiny. Ano, Němci nám rozhodně nechtěli přinést víno a jídlo. Přesto pokud by pokračovala vláda husitů, tak by dnes byl náš národ na úrovni zaplivané rumunské vesnice. Pamatujete na Život Briana a otázku: Co nám dali Římané? ()

Zevon

Nemohu dát víc, i za výborné herecké agitátorsko historické výkony. Pokud nemám hodnotit nekomplexně, něco brát v potaz a něco ne, víc z toho prostě nevytlačím. Krásná ukázka, jak zkreslovat dějiny, co je svět světem funguje pořád. ()

sigf07

Historické filmy byly ve středoevropském prostoru vždy doménou Poláků, ale Jan Žižka se může směle postavit po bohu takových gigantů, jako je Potopa nebo Pan Wolodyjowski. Jde o skvěle zpracovaný námět jednoho z nejslavnějších období našeho národa, kterého se ujal vynikající Otakar Vávra a přizval si k tomu ty nejzářivější z tehdejších českých hvězd. Dá se sice namítat, že je film občas ideologicky přehnaný, ale taková byla doba (rok 1955) a nic to nemění na skutečnosti, že film plyne příjemně svižným a poutavým tempem, povedeně podbarven hudbou Jiřího Srnky a může se pochlubit mistrovskými výkony herců v čele s Zdeňkem Štěpánkem coby bratrem Žižkou. ()

Sykon

Jedna relativně dobrá scéna na konci filmu nevyváží strnulost a politickou manipulaci. Přitom ale uznávám, že v rámci dobových možností má film výbornou výpravu i obsazení. Jsou mu ale málo platné. ()

Kragujevac

Velmi pěkný a rovněž velmi kvalitní (druhý) díl z husitské trilogie Otakara Vávry. Musím pochválit vynikajicí výkon Zdeňka Štěpánka v roli Jana Žižky. Opět se velmi povedly kostýmy, kulisy, scénář, herecké výkony atd. Musím však uznat, že film je v některých věcech velmi naivní, husité nebyli jen hodní sedláci, ale také náboženští fanatici co se se svými nepřáteli nepárali a neváhali použít jakýchkoliv prostředků pro pobití svých protivníků. Za mě však velmi dobré 4 *. ()

BigBang

Strašně krátké. Čekal jsem vítězné bitvy a nakonec byla jen jedna šarvátka, která by v dnešním blockbusteru byla tak před titulkama. Aspoň, že byla defenestrace. JInak obrovskou práci odvedl pan Trnka na kostýmech: pohled na Jana Žižku v tomto filmu, jak v plné síle se odhodlává a pomalu nasírá, to je svým způsobem vrchol české kinematografie. Je v nějakém jiném českém filmu vzhledově působivější postava? Možná měli udělat Žižku úplně bez mluvení, že by všechno jen pozoroval. ()

rublik05

Na svoji dobu překvapivě velmi povedený historický film o počátcích husitského hnutí, u kterého je velká škoda, že je těžce poplatné tehdejšímu režimu, což výsledný dojem značně kazí. Nic to však nemění na faktu, že má snímek hned několik impozantních scén, zejména se jedná o velice dobře natočenou závěrečnou bitvu u Sudoměře. Velkolepá výprava a nádherné dobové kostýmy zajišťují co možná největší autenticitu a rozhodně je na co se koukat. Hereckému obsazení dominuje především Zdeněk Štěpánek jako hejtman Žižka, jehož herecký přednes z něj dělá nejcharismatičtější postavu celého filmu, ostatní herci jsou rovněž dobří, bohužel však trochu nevýrazní a jen stěží zapamatovatelní. Nemá cenu nějak detailně rozebírat historická fakta, vzhledem k roku vzniku je jasné, že celé husitské hnutí je zde vyobrazeno dle tehdejšího socialistického pohledu, jinak by asi ani pan Vávra nic takového natočit nemohl. Nehledě na politické pozadí je však Jan Žižka velkolepě natočené historické drama s perfektně natočenými souboji, kvalitní dialogy, výborně zvolenou hudbou a mimořádně silnou atmosférou. 7/10. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011