Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

FFilipCZ

VÝZVA 2015: Jsem si plně vědom důležitosti sdělení toho, co se v době minulé dělo a co vše měla církev na triku, ale mě prostě tento film neoslovil a proto hodnotím, jak hodnotím. ()

LINKIN

Nádherný film, který do puntíku vystihuje neomezenou moc inkivizičních soudů. Dovolil bych si trochu oponovat zdějším uživatelům, podle mě to není o strachu ani o temné atmosféře ale o příběhu, jenž vystihuje nespravedlnost a bezmoc. Rozhodně jeden z nejlepších filmů české kinematografie a každý by měl tohle dílo vidět. ()

baribal

No pane jo, tak tohle je pro mě velký překvapení. Nejvíc mě překvapila atmosféra a stylizace. Výborný mi přišlo to, jak byl do filmu vložen vypravěč, který filmu dával takové to nadpřirozeno. Další úžasná věc ve filmu, která mě překvapila je hudba, kdyby tehdy vyšel soundtrack, určitě bych si ho koupil... třeba ta scéna, ve které hraje celé kvarteto Vivaldiho mi přijde super. Dále postavy ve filmu, začal bych hajzlem Bobligem. Takhle by všichni záporáci měli vypadat. Bezcharakterní, hamižnej, zákeřnej, nevypočitatelnej... tohle všechno a víc je inkvizitor Boblig. Role všech knězů byli zahrány neuvěřitelně čistě, že jste jim i ty kecy věřili:D... Zkrátka řečeno, všichni byly výborný, nikdo nad nikým nevyčníval a závěrečné titulky téměř každého zdrtily... 90% ()

Sten2

Neskutečně depresivní film, který ve vás vzbuzuje pocity beznaděje a absolutního bezpráví. Zde není žádný hrdina, žádný jezdec na bílém koni jenž by během procesu přijel do soudní síně a sťal inkvizitorovu hlavu. Tohle je zlo. Čisté zlo. ()

NinonL

Nejlepší český film všech dob podle mého názoru. Příležitost, kdy se zlo dostane k moci, může být zpočátku docela nevinná. A většinou nakonec zůstane nepotrestané jako jediné. ()

Krt.Ek

Znám Kaplického stejnojmennou předlohu, Kladivo na čarodějnice, živě si pamatuji ty dny, kdy jsem ji četl; jak by také ne? Dodnes je v mém pomyslném žebříčku těch nejlepších knih, které znám, dosti vysoko - tato sugestivní reportáž a obžaloba v jednom legální soudní praxe té doby, v níž kvetla pšenka Bobligu z Edelstadtu a podobným zlořádům... Vávrova adaptace si s knihou vcelku věrně notuje, tudíž se nedivím, že si filmu vážím též, ne tak moc jako knihy (jež, jen tak mimochodem, zabere místo, až si budu zakládat knihovničku), ale vážím... nesmírně důležitý film, zvrácený a odporný tématem, jak už to u nesmírně důležitých filmů bývá, avšak doporučil bych jej každému, a o knize to platí dvojnásob... 90% ()

Rosana

Rozhodně velmi děsivý film, ze kterého jde mráz po zádech - bohužel neukazuje tu nejkrutější realitu - bylo i hůř! Fuj ()

Tayen

Tady máte důkaz, že i češi umí natočit působivý a mrazivý thriller, a to ještě za černobílé éry a bez krve. Po shlédnutí filmu si můžete být jisti, že tak to skutečně kdysi vypadalo, protože inkvizice nenechala na nikom nepohodlném nit suchou a ať boháč, nebo chuďas, jakmile na vás padl stín podezření, skončili jste na hranici. Díky bohu, že žiju v této době. ()

kobejn

univerzální podobenství pro každou dobu....nelze se divit, že se to skutečně stalo...spíše se můžeme divit, jakto že se to neděje častěji...ono se to děje častěji, jen už ne tak veřejně. ()

javak810i

Strhující vyobrazení středověkých inkvizičních procesů. Naturalistické a na svou dobu dost skandální. Díky tomu a skvělým hereckým výkonům podává tento film hutnou psychologickou atmosféru, která na mě hodně zapůsobila. 5* ()

Sandiego

Vávra jako by se po vrcholném vezpětí, jež pro něj znamenala Romance opět vracel zpět - Kladivo je filmem klasickým a stylisticky neinovativním, občas až statickým kvůli snaze o výtvarné odkazy pro jeho historickou tvrobu příznačné. Tak jako vždy staví na vykreslení odbové atmosféry a spolehlivých hercích, kteří zde skutečně excelují. Novinkou je u něj potlačení dějové zápletky předlohy, aby ukázal v nejčistčší podobě samotný zničující proces zmanipulování nejn obviněných, ale i lidí, již se procesy týkají jen okrajově. Sice jsou v tomhle již vidět kořeny následujících suchých historických "rekonstrukcí", ale toto téma prostě nemůže pozbýt působivosti a Vávra svým sklonem k naturalismu jej jen podpořil, aniž by však efektnost přebíjela velmi silnou výpověď založenou na skutečných spisech i zapojenou hru svědomí a lhostejnosti, která může být klidně přenesena na obdobné procesy za stalinismu. Přesto je angažovanost díla spíše povrchová, než aby Vávra podřizoval prvky svého díla k jejímu dosažení. Myslím si, že to rozhodně není ke škodě díla, spíš naopak, jelikož by jen docházelo k dalšímu komolení minulosti, o jejíž čistotu jde v tomto podání především. ()

Laxik

I když je to v TOPce a čekal jsem slušnou klasiku, stejně jsem ke kladivu nepřistupoval s nějakým šíleným nebo posvátným očekáváním. A i když je hlavní hrdina hrdinným sympaťákem, hlavní netvor netvorným záporákem a hlavní kráska krásnou kuchařkou, stejně tomu cosi chybělo. A nebyla to akce. Ne, že by tam nějaká byla, jen tomu prostě nechyběla. Nedostala mě atmosféra. Nechápejte mě špatně, atmosféru to mělo, ale nebyla dostatečně atmosférická, aby to vytáhla na plný počet. A i kdybych váhal, zabil to ten děj. Ten mohl být poněkud hutnější, propracovanější, zašmodrchanější, ... Ale na mě působil ploše. Takhle jsou to slabé čtyři, ale pořád se nemůžu zbavit pocitu z jistého nadhodnocení z legendárnosti, solidarity a stereotypu místních hodnocení. Takže možná půjdu ještě o něco dolů. když už inkvizici a upalování, tak zvolím tohle: http://www.csfd.cz/film/24868-posledna-bosorka/ . ... Jak vidno, názor jsem změnil. Tenhle film je pro mě naprosto průměrným a jediné, co je na něm extra je to, že byl natočený v Čechách. ()

PKD

Naprosto nevhodné pro slabší povahy a mládež. Toto je rozhodně film pro dospělé. Tzv.absolutní dílo,které by ani Bergman s Tarkovským,nenatočili lépe. Dokonce bych řekl,že ani Markéta Lazarová,není tak absolutní. A kdo zvládl přečíst onu příručku (jako já),podle které je tento klenot (byť dost syrový,ale taková a ještě horší,ta doba i lidé byla),může se něčím dle chuti,odměnit. ()

Freemind

Pro mne jeden z nejlepších filmů, který někdo vypotil - a to nejen v českých luzích a hájích. TOHLE je totiž dílo, které nepotřebuje žádné berličky ve stylu "na naše poměry ...". Scénář je až puritánsky střídmý, s každým dechem narůstá tísnivá atmosféra a pocit bezmoci až k neodvratnému finále. Bylo by dost plytké považovat tento příběh za prostou obžalobu církevních praktik - jeho význam sahá mnohem dále. Jakou šanci má osamocený člověk v boji proti nesmyslné, kruté mašinerii? Opravdu z nás mohou moc a chtivost, bolest a strach vyluhovat vše, co je lidské? "Jde o to, že znám a vím, co z Tebe vězení může udělat. Co? Všecko. Jenom to pak už nejsi Ty." ()

erased

Výborné, atmosferické a pravdivé... ale ne šokující. Co jsou naplat všechny kvality, když Kladivo prostě až příliš zhuštěně a chladně ukazuje stokrát slyšený příběh o hrůzách středověku? Obzvlášť pro mě, jako severomoravského rodáka je tento příběh ohraný natolik, že jsem se u filmu prostě nedokázal bavit. Své místo si jako memento proti absolutní moci určitě zaslouží, ale přestože nejsem zastáncem krváků, toto téma si o naturalistické zpracování hrůz inkvizice přímo říkalo. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu