Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

Lancer

Film, který si snad raději znovu nepustím. Proč už dávno tuhle zločinnou organizaci nezakázali? Kolik zla církev napáchala? A jak je možné, že tuhle atmosféru dokázalo Kladivo tolik sugestivně přenést na diváka? ()

mandella

Souhlasím s lebowskim - film je opravdu výtečný, ale taky jsem četla dřív knížku, a proto jsem dost vnímala skoky v ději i nepřehlednost postav. Knížka je prostě přehlednější a silnější... ()

lisma

Když sem viděl toto veledílo československé kinematografie poprvé, tak musím uznat, že jsem byl nemale konsternován. Atmosféra filmu, která najíždí již při úvodních titulcích prostřednictvím hudby je tak mocně depresivní, že až mi z toho husí kůže naskakuje. Ultrabezcitný honák čarodejnic z Egeldstadtu v podání pana Šmerala je postava natolik záporná a mistrně zahraná, že je to až neskutečné a jeho pomocník pan Kemr se s ní v ničem nezadá. Nicméně herecké projevy všech zúčastněných jsou zde silně nadstandartní. Taková bezmoc, která z příběhu čiší a které je navíc o to silnější, že je založen na skutečných událostech, to se jen tak ve filmu nevidí. Je to jeden z mých nejoblíbenějších a též z nejlepších top tuzemských filmů vůbec. Maximální hodnocení. ()

Grázl83

Kdo tenhle film viděl, určitě na něj nikdy nezapomene. Je neuvěřitelné jakou tento 40 let starej film má atfosféru a stejně tak i herecké výkony. Po shlédnutí jsem rád že žiju v 21. století. ()

Riker

Mrazivé, děsivé, místy až hrůzné.. Tak emočně krutě natočeno, až jsem měl chvílemi problém pokračovat ve sledování. Tyto a další hrůzy lidské neskutečné krutosti je třeba neustále připomínat, aby se již nikdy neopakovaly... Z fanatismu ve spojení s absolutní mocí skupiny nebo jednotlivce navíc podpořeno strachem vzniká zlo nejhoršího kalibru. ()

aannemer

Poprvé jsem tento film viděl jako puberťák v kině a už tehdy jsem věděl, že ten film není jen tak ledajaký. Když jsem ho viděl po letech podruhé, měl jsem co dělat, abych ho vůbec dodíval. Nejsem žádná slečinka, ale co pan Vávra uvedl na plátno je naprosto šokující a děsivé ve své podstatě. A černobílý materiál vše několikrát umocňuje, připadal jsem si, že sleduji nějaký dokument. Vyčítáme komunistům jejich temnou minulost plnou nevinných obětí, ale cožpak vina římskokatolické církve je menší? Komunisti tu řádili 50 let, v Rusku o něco déle, ale tyhle kreatury ve jménu Boha a Krista dusili lidi po několik staletí. ()

cheta

Velmi dobře zahraný film s minimem hluchých míst, trochu monotónní hudbou, a těžkou dusivou atmosférou. Vladimíra Šmerala už si určitě nikdy neoblíbím. Téma jako popravy čarodějnnic je celkem jistota toho, že to s divákem zamává. Přes veškerý děs inkvizičních procesů ale děj nestačí na to, abych zanedbala hodnocení formální stránky filmu, která mě příliš neoslovila.. ale vidět ten film před třiceti lety, to by rozhodně byla jiná! ()

Judhisthira

Naprostá klasika a jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Temná atmosféra neklidné doby je zachycená překrásně a film je jako okno do dávných dob, do časů na které by mnoho lidí raději zapomenulo. Herecky precizní, jak je zvykem u starých českých filmů. Vladimír Šmeral a jeho odporný Boblig, postava beze cti, morálky a víry, ovšem s velikým charismatem a mocí. Opravdu lahůdkový záporák, přesně se podobá své knižní přeloze z mé oblíbené knihy, podle nichž je film natočen. Moc se mi taky líbí sprostý a lstivý pomocník Bobliga, úžasný Josef Kemr jako vždy. Nezbývá než říct: Nevěřte jí ani slovo Milosti, ďábel za ni mluví.100 % ()

Mapl

Tento český film by měl vidět povinně každý zejména mladší divák aneb Ukázka toho, jak se dříve chovala církevní inkvizice. Velmi nadprůměrné jsou zde herecké výkony - Vladimír Šmeral si roli inkvizitora Bobliga z Edelstadtu vystřihl tak úžasně, že vám z něj je skoro až špatně; Josef Kemr se také blýskl v roli pro něj neobvyklé, totiž v roli nevrlého a odporného "poskoka" Bobligova a můžeme zdě vidět mnoho dalších skvělých hereckých výkonů (Eduard Cupák, Elo Romančík atd.). Obzvlášť drsně je zde zobrazeno samotné mučení nevinných převážně žen - palečnice, natažení na skřipec i španělská bota a "krásně" je zde vidět, co s člověkem takové mučení udělá a jak se nakonec přizná k věcem, nad kterými nám dnes zůstává rozum stát. Každopádně film doporučuji, za sebe dávám 4 hvězdičky, ale chvíli jsem přemýšlel i nad 5. :-) 88 % ()

Johnysman

Středověk ja má být, takhle jsem si to asi představoval a Otakar Vávra si ho takhle představoval také. Nemohu nic vytknout, podle mého názoru jde o výnorně natočený film s výbornými výkony herců, skvělými exteriéry, kostými dobovými mučidly...zkrátka Kladivo na čarodějnice jak má vypadat. ()

VUCAKO

Tady oceňuji hlavně atmosféru zoufalství, která se Vávrovi dokonale podařila. Když jsem to kdysi dávno porvé zhlédl, tak jsem měl ještě pár dnů depku.. Film, ke kterému těžko zůstanete lhostejní. I když vyvolané emoce nebudou pozitivní.. Poznámka k těm, kteří se snaží to propagandisticky využít proti náboženství, uvědomte si rozdíl mezi vírou a církví. Církev samozřejmě má své velmi temné stránky (a ne, nejsem věřící). Ale o tom tenhle film není. Přečtěte si i koment Pohrobka. ()

cubiczech

Nejvíc cítíte takovou tu bezradnost a hnusotu a že se celý systém, kde se vlastně i jeho kolečka dokáží požrat navzájem. ()

laurence

Nadčasová obžaloba svévole a demagogie, která nesmí dostat prostor od hlupáků sedících u koryt světské či duchovní moci... ()

FandaF

Filmařina skvělá, vyčítám snad jen občasné drmolení pana Cupáka, který se místy do role tak položil, až mu nebylo rozumět... Co se týká děje, hloupost byla, je a bude lidstvu vlastní..., v každé době, bohužel. Jsme idioti. ()

vilusinska

Dámy a pánové, musím říct že hrozné, néé film ale příběh,že jeden člověk kvůli svojí hamyžnosti upálí tolik nevinných lidí a nikdo mu v tom nedokáže zabránit.To snad ani není možný že tam kde by měl soudit hlavně rozum se úplně vytratil a převládal pouze strach. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu