Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

gazogazo

Slušný, ale ne zas tak. Civilní kousek, který táhne příběh a nikoliv vývoj postav (ten není skoro žádný). Zas to ale neznamená, že by Viggo nehrál týpka co má v pici fakt skvěle . ()

ozeki

Tohle se velmi povedlo. Ron Howard to má prostě v malíku a ten casting ústřední trojice je neskutečnej. Mortensen, Farrell i Edgerton naprosto přesný. I když  ta Mortensenova postava je asi přeci jen nejzajímavější. Co mě ale neskutečně potěšilo.... není tam žádnej přehnanej patos, je to prostě reálně vylíčená událost, kterou máme ještě všichni v živé paměti. A i když většinou víme, jak to dopadlo, na napětí to neubírá ani krapínek. Za mě určitě TOP 3 letošního roku (spolu s Top Gunem a Párty Hárder :) Škoda jen té kinoprodukce, že se tak film nedostal víc do povědomí. Určitě by si to zasloužil. A ještě teda musím počkat, co na to kamarád potápěč, až mu to doporučím ke zkouknutí. Ale je to starej nácek, takže technicky tam bude určitě všechno špatně :) Pro mě každopádně nejkratší 2,5 hodiny v životě. ()

Rockerman

Dramatickou událost máme všichni v živé paměti a tak jen konstatuji, že zázraky se někdy dějí a že filmaři odvedli vynikající práci! ()

DAPDO

Vím, že se něco takovýho stalo, ale nějak mě to minulo a jsem vůl, že jsem si přečetl na wiki, jak to všechno dopadlo a okradl jsem se tím o větší napětí a filmu tím možná ubral pátou hvězdu, Dost realisticky natočený, ti potapěči byli neskuteční borci, ale klobouk dolů i před těma malejma klukama - dřepět někde ve tmě 18 dní, to si nedovedu vůbec představit. ()

Pichloza

Předem řeknu že jelikož jsem přesně nevěděl jak celá situace s kluky v jeskyni kdysi dopadla. O to víc jsem potom byl po celou dobu filmu napjatý jak to celé dopadne a kdykoliv kdy se potápěči ponořili do jeskyně a plavali skrz ní tak jsem měl srdce až v krku. Tohle byl zkrátka neuvěřitelný napínák za doprovodu skvělé dvojice Mortensen/Farrell  v hlavních rolích. 10/10 ()

Kingjiri

Fakt dobrej film dle skutečný události, kterej vedle silnýho reálnýho námětu těží taky z Howardovy kvalitní filmařiny. Skutečnou událost už jsem se při projekci nijak podrobně nepamatoval, takže jsem byl i dost napjatej, jak záchrana nakonec proběhne a koho všeho se podaří zachránit. Menší prostor ke zlepšení jsem registroval jenom v delší stopáži (myslim, že dvě hodinky by bohatě stačily) a taky bych uvítal pro větší dramatičnost příběhu víc scén z prostředí uvězněnýho fotbalovýho týmu (objevujou se vlastně jenom když jsou zrovna u nich potapěči). Jinak technicky pěkně nakroucený - zejména ty podvodní scény byly fakt super a hollywoodskej casting hlavních rolí jsem si taky pořádně užil. Btw. jsem jedinej, komu přijde, že Mortensen i po šedesátce vypadá od doby Pána prstenů pořád stejně? :-) Čtvrtá jistá hvězda za napínavou atmosféru, podvodní scény, funkční emoce a silnej námět. ()

tomik99

Autenticky natočený film podle strašlivé skutečné události, kterou asi všichni máme v živé paměti. Pamatuji si, jak to tehdy běželo ve zprávách, kdy se každodenně aktualizovalo, jak tým pokročil. Je až k nevíře, že kluci vydrželi tak dlouho. Obrovskou poklonu si zaslouží celý potápěčský tým, který přišel s bláznivým nápadem, který ve finále fungoval na sto procent. Ron Howard opět dokázal, že jako režisér umí. Místní herce skvěle doplnil o spolehlivého Vigga Mortensena, vážného Colina Farrella a starostlivého Joela Edgertona. Film má hloubku a emoce. Na můj vkus byl až moc dlouhý a dokážu si ho představit o půl hodinu kratší. Sice rozumím Howardovi, který chtěl vystihnout důležitost daných scén, a ve finále mu to nemám až tak za zlé. ()

Razzor_82

"Jsou to balíky a my je musíme doručit." Téměř neuvěřitelný příběh podle skutečné události, která neunikla asi nikomu z nás. Dramatická záchranná operace. Pro mě to mělo potřebný kus napětí a dramatičnost i když jsem věděl jak to dopadne. Kamera se zatopené jeskyně nabídne místy až pekelně klaustrofobické scény. Kouzelná Thajská příroda a neskutečná víra místních obyvatel v záchranu kluků. Záchranáři se tady zbytečně moc neglorifikují a jsou pojati jako obyčejní potápěči. Trio tvrďáků Mortensen, Farrell a Edgerton mají potřebné  charizma ale také lidskost.  Brilantně zahrané. Howard netlačí zbytečně na emoce. Snímku by slušelo kino. 9/10 ()

elessar04

Určitě si všichni vzpomínáme na událost, která zasáhla celý svět, když celý thajský fotbalový tým složený z 12 malých dětí a 1 mladého trenéra byl uvězněn v zaplavené jeskyni 2,5 km od východu. Film TŘINÁCT ŽIVOTŮ vypráví právě tento příběh o hrdinech, kteří se je snaží zachránit. Ron Howard je pro mě obrovskou osobností a jeden z nejlepších režisérů. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak jediné, co s tím můžete dělat. Upřímně, Ron Howard podle mě natočil ty úplně nejlepší životopisné filmy (je v tom přeborník) - Čistá Duše nebo sportovní Rivalové - a tento film se k nim zařadí. Viggo Mortensen (patří mezi mé nejoblíbenější herce) s Colinem Farrellem hrají s obrovskou dávkou nasazení. Ať už Colina nemám rád, tak tady hrál prostě fantasticky. Herecké výkony takřka od všech jsou parádní. Film je doplněn o skvělou digitalizaci prostředí. Tato vizualizace nám dává úžasnou představu o tom, kde jsme a jak všechno trvalo. Kamera zvládá vodní prostředí nesmírně dobře. Ron Howard totiž prostě umí a ví, co chce, a jde to tady vidět. Film je NESKUTEČNĚ PSYCHICKY VYČERPÁVAJÍCÍ a není to vůbec snadné sledovat. Smekám klobouk! ()

Chalitd

Bez zbytečných skrupulí silný zážitek, bez zbytečného filleru ráz na ráz, bez nepotřebných zvláštních efektů podle skutečné události. Silný příběh s vyzdvižením lidských slabin a lidské síly. ()

Urukhaj98

Jeden musí ocenit, že i když šlo tohle téma pojmout jako klasické oscarové drama, nestalo se tak a Ron Howard nám místo toho naservíroval přímo adrenalinový zážitek, který vás drží v napětí téměř celou stopáž filmu. A to i když nemáte krátkou paměť a víte jak to dopadne. 9/10 ()

Hpatrik

Skvěle uchopené a natočené, neskutečně přirozené a bez zbytečných příkras. Ron Howard skládá filmovou poctu všem, kteří se na této záchranné operaci podíleli, a dělá to tak, jak by se tomu jakýkoliv dokument nikdy nepřiblížil. Nesmírně silné a emotivní! ()

Torgal

Howard po rokoch opäť v silnej forme. Neuveriteľne autentický zážitok, kde mi fakt, že sa pozerám na film a nie dokument pripomínali len tváre Mortensena, Farella a Edgertona. Žiadny pátos, len partia chlapov, ktorí si uvedomujú ťarchu zodpovednosti čo na nich leží, postavená pred mimoriadne náročnú úlohu. Hlavne pragmatický Mortensen bol fenomenálny a opäť som si musel povzdychnúť nad tým, že sa pred kamerami objavuje tak sporadicky. Úctyhodná stopáž je využitá na maximum a je nabitá až k prasknutiu napätím, pričom sa skutočných udalostí drží pevne ako kliešť. Scenár sa ani na okamih neuchýli k lacnému žmýkaniu emócii alebo umelému vytváraniu drámy. Klobúk dole, takýto prístup sa už bohužiaľ veľmi nenosí. Po dlhom čase teda film, ktorý ma strhol natoľko aby som mu dal najvyššie hodnotenie. 9-/10 ()

Likan7

Pokud má Howard točit něco podle skutečných událostí, je snad nejlepší režisér na světě. Rivalové i Apollo jsou pecky a 13. životů se k nim bude minimálně řadit, pro někoho možná i převyšovat. Nejsou tu Hollywoodské scény, není tu často melodramatická hudba nebo zbytečný řečnění "hrdinů". Tady se jede těžce na realističnost, co nejvější snaha, aby byl film víc dokument, než celovečerní biják. A funguje to parádně. Možná mě mrzí jen časté střihy a skákání přes dlouhé časové úseky, ale ono to asi jinak nejde, když cesta potápěče ke klukům trvá třeba 6 hodin. Ryzí neštěstí je fakt, že byla akce tak zmedializovaná, že se nejspíš ani nenajde divák, který by nevěděl konec. Ztrácí se pak napětí a strach o potápěče i ty děti. Film za to ale nemůže, naopak se snaží co to jde. A fungovalo to, ať už dostali prostor rodiče, lidé snažící se odvrátit vodu z kopce na pole, nebo ta FANTASTICKÁ trojice Mortensen, Farrell, Edgerton. Poslední jmenovaný tu má sice méně prostoru, ale to lepší pak je. A za Colina jsem moc rád. Má vyloženě příšernýho agenta nebo čuch pro projekty, ale tady ukazuje, že z něj může být ještě velká hvězda. Poctivý silný 4. ()

Ivo

Už hodně dlouho jsem neviděl něco tak dokonale pohltivého, úžasně natočeného a naštěstí jen přiměřeně a střízlivě dojemného. Klobouk dolů před tímto obdivuhodným filmařským skvostem - každý záběr krásně vycizelovaný a k tomu ještě jemná, podmanivá a vždy působivě umístěná hudba. A za meditaci v jeskyni uděluji šestou hvězdičku. Myslím že velmi důstojný bratr Černobylu i Ďatlova. Zprávy moc nesleduju, takže jsem ani nevěděl jak to vlastně dopadne (jak si tady někteří soudruzi stěžují), ale i kdyby, to je u všech filmů podle skutečných událostí docela normální? A teď už vlastně ani nevím co bych o tom víc napsal - mnohem snadnější a vděčnější je psát o kokotinách (tak zase příště :) ()

Maximilianus

Mne osobne to prišlo ako lepší film o záchrane nejakého tímu. Takých už pár bolo. Veľa dramatických momentov tu nebolo a v podstate išlo iba o to, či sa záchranárom podarí zachrániť všetkých alebo iba niektorých. Bolo to ale natočené dobre, takže 7,5/10. ()

mvukotic

Howard je u mňa presne tým režisérom, pri ktorom máte istotu, že aj keď nakrúti akúkoľvek sračku (adaptácie Brownových kníh) alebo priemernú vec (Solo, Grinch, Cocoon) bude to pozerateľné a nie úplne zbytočne zabitý čas. Občas je ale ruka šikovného rutinéra vedená precíznejšie a podarí sa mu zmajstrovať vec, na ktorú náročnejší mainstreamový divák tak skoro nezabudne (Apollo 13, Ransom, A Beautiful Mind). 13 žiovotov je jednou z nich. Procedurálny thriller s atraktívnou témou, civiliným autentickým herectvom hollywoodskych špičiek a vizuál, ktorý poteší oko cinefila ale aj dušu dobrodruha. Viac naozaj netreba. Je to takmer dokonalé. ()

ER

Jen z novinových článků si člověk nedokáže představit, jak náročná záchranná akce to byla a psychicky vyčerpávající. Po trase 3km "přepravovat balíky" v podzemí jeskyně? Normálně bych si myslel, že jde o scifi. Tohle si zfilmování zasloužilo a kvituji s povděkem, že se režie vyhnula patosu, jenž se nabízel. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2022

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (více)