• vesper001

Jej, tohle se nepovedlo… Hadi, laciné triky, kostrbatý scénář a co se zasloužilé umělkyně týče, nemůžu se rozhodnout, jestli je děsivější její vizuál nebo pitvoření. Ono s těmi kostýmy je to vůbec na pováženou. Eduard Cupák jako Čas(načaj) předvádí, jak Gandalf bílý v Česku šílí a outfit Libušky Šafránkové je holé neŠtěstí. Vypadá chudinka jako ozdoba z vánočního stromečku, která hodně, ale hodně dlouho ležela na dně krabice. Pošahaný král Jaromíra Hanzlíka má být zřejmě nositelem humoru, bohužel však budí dojem, že skutečně mozku pozbyl, a to mi moc vtipné nepřipadá. O momentálně neretardovaném chasníkovi a princezně netřeba mluvit, oba jsou nezajímaví, nehezcí a nezáživní, navíc je obtížné je od sebe rozeznat, neboť mají oba dlouhé blond lokýnky. Tetka možná, ale takhle pohádka nesmrtelná nebude.(6.5.2016)

Jedna z mála novodobých pohádek, co se povedla a můžu jí vidět vícekrát než jednou. Zdejší hodnocení se mi teda nezdá být ve srovnání s daleko horšími případy moc objektvní, ale budiž. Ovšem kdo ví jak by to dopadlo bez fantastické Jiřiny Bohdalové. Opravdu výkon hodný Českého lva. Nedovedu si v roli Závisti představit žádnou z českých hereček, která by jí vystihla tak dokonale. V jednu chvíli má v obličeji láskyplný výraz dobrotivé a laskavé tetičky a v okamžik se mimika mění v oči, které by snad dokázaly vraždit. Závěrečná scéna se Závistí v podobě černé dámy mi brala dech, ten kostým, ty oči, ty slova... Jiřina Bohdalová mi přišla obzvlášť dokonalá když pronesla: "...se mnou..." V tomto krátkém záběru na její obličej jsem našel něco, co jde jen těžko popsat. Prostě dokonalá. I ostatní herci se snažili, hlavně "nadutý" Jaromír Hanzlík, Filip Blažek, Rozum a Štěstí a i povedená skupinka rádců měla co do sebe. Jen princezna mi přišla trochu nevýrazná a hlas Barbory Bobulové nadabovaný. Samotný příběh na motiv Erbenovy pohádky je zajímavý a snad i varující, protože chorobná závist je skutečně ta nejhorší vlastnost jakou může člověk mít.(16.6.2009)

• honajz

Nikdy mě ta pohádka nebavila. Zelenka je poctivý řemeslník, ale neodkáže svým dílům dodat něco navíc, osobitější a zajímavější rukopis, jaký měl třeba Ludvík Ráža. Tehdy šlo o nejdražší posametovou produkci pohádky, tak se kolem ní dělalo velké haló (jako později kolem Lotranda a Zubejdy), ale celkově je pohádka skutečně velmi průměrná a ignoruje jak předlohu, již vlastně znásilňuje, tak vlastně i elementární logiku.(24.12.2018)

Skvělá pohádka s výborným scénářem, kde se pořád něco děje. Až do konce to může skončit špatně a všichni herci drží pohádku krásně nad vodou. Jiřina Bohdalová je ale v tomhle směru prostě jedinečná a role jí dokonale sedla. Ona pohádce vládne, ale stejně Závisti nepřejete, aby vyhrála. A ona nevyhraje...(25.12.2015)

Mohla by to být zajímavá pohádka, ale herci mi přijdou nepřirození, ani ne tak výkonem, spíš se na své postavy nehodí, hlavně Filip Blažek v roli vesnického trouby a princezna mi přijde moc mdlá. Všichni jsou povrchní, což se mi vůbec nelíbí, i když to tak mělo působit, nějak mi prostě tahle pohádka nesedla. 2 hvězdičky, ale přidám ještě jednu za Bohdalovou. Jinak celkem hezká úvodní písnička...(3.5.2008)

• - Pohádka stála tehdy 45 milionů korun což na tehdejší dobu bylo nejvíc v Českém filmu. (cariada)

• - Natáčeno se také na zámku ve Vranově nad Dyjí , Kopicově statku v Českém Ráji, ve skanzenu Kouřim a na zámcích Horšovský Týn a Sychrov. (M.B)

• - Závěrečnou píseň „A pohádky je konec“ nazpívali Lucie Bílá a Kamil Střihavka. (M.B)