poster

Vynález zkázy

 • anglický

  The Fabulous World of Jules Verne

 • anglický

  Invention for Destruction

 • anglický

  The Deadly Invention

 • Slovensko

  Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Československo, 1958, 81 min

Komentáře uživatelů k filmu (350)

 • MM_Ramone
  ****

  Pán Karel Zeman bol prvým človekom, ktorého som začal vnímať ako režiséra, ako kreatívneho filmového tvorcu, ako osobitého umelca. Už ako malý chalanisko som sa vždy náramne tešil na to keď išiel niektorý z jeho snímkov v televízii. V časoch šedej socialistickej cenzúry boli jeho diela ostrovmi nespútanej, sci-fi dobrodružnej fantázie. Nádherné minúty strávené v animovanom, fantastickom svete boli pre mňa niečím fascinujúcim. Formovalo to môj filmový vkus. Okúzľujúco naivné príbehy ako z románov Julesa Verne. "Vynález skazy" bol jedným z mojich najobľúbenejších. ****(17.11.2010)

 • golfista
  *****

  Dlouho jsem ho neviděl, ale stále si tenhle film pamatuju úplně detailně. Je to geniální dílo geniálního režiséra vzniknuvší v neuvěřitelně složitých podmínkách. Podle mě nejlepší Zeman.(27.2.2003)

 • Lima
  *****

  Když si člověk uvědomí, že Karel Zeman své filmy dělal v tehdejším Gottwaldově takříkajíc "na koleně", s minimem finančních prostředků, musí jenom smeknout. On byl opravdový génius.(24.5.2002)

 • Galadriel
  ***

  Triky jsou na tehdejěí dobu samozřejmě neuvěřitelné, ale mě film prostě nedostal, stejně jako Cesta do pravěku. Možná, že mi někdo bude nadávat, ale lepší hodnocení ode mě prostě nemůže být. Mám ale v plánu tomu po shlédnutí a nadšení Baronem Prášilem dát druhou šanci.(24.11.2003)

 • Matty
  ****

  Vrátit se do období svého dětství. Do období, kdy jsem s chutí unikal do (vědecko) fantastického světa Verneových románů. Být znovu dítětem a žasnout nad ojedinělým převedením psaného textu do podoby, pro niž těžko nacházím ta správná slova obdivu. Hloupoučká zápletka, papírem šustící dialogy a pro svůj nijaký projev nadbyteční herci? No a, obrázky jako ze starých knižních ilustrací tady jsou, ční nad vším ostatním a o ně jde v prvé, druhé a snad i třetí řadě. Kouzelné. 80% Zajímavé komentáře: Dan9K, gudaulin, sportovec(13.12.2008)

 • Malarkey
  *****

  Údajně nejúspěšnější film Karla Zemana. Pro mě osobně film, na který zírám a chvíli i přestávám vnímat a přemýšlím nad tím, jak to v tom roce 1958 všechno dokázal natočit.(3.1.2016)

 • J*A*S*M
  **

  Některé kvalitní filmy člověku prostě nesednou - mně se tak stalo právě u Vynálezu zkázy. Odmítám být objektivní, 2* a ani o chlup víc.(26.11.2009)

 • Cervenak
  *****

  Píšem práve do jedného časopisu článok o filmových adaptáciách "verneoviek" a jednoducho musím vyhlásiť tento Zemanov "majstrštyk" za najlepšie dielo svojho druhu. Žiadny iný filmár sa nikdy ani len nepriblížil k tomu dokonalému zachyteniu ducha Verneových románov. Skutočný skvost.(29.5.2008)

 • Enšpígl
  *****

  Filmařské vizionářství a umělecká genialita Karla Zemana doslova bere dech a někdy jsem měl problém se soustředit pouze na příběh, protože při pohledu na práci Karla Zemana jsem si říkal "kurva, jak to ten chlap vůbec tenkrát dělal." Po všech stránkách perfekto.(26.11.2009)

 • Djkoma
  *****

  Atmosféra, dokonalý pocit z obrazu, lehká nadsázka, na svou dobu výborné nápady a skvělá zábava to celé jsou filmy Karla Zemana v jeho Verneovských adaptacích. Je na nic něco naprosto okouzlujícího co odkazuje an dobu jejich vzniku, ale také na jejich vytvárně dokonalou stránku. Film z doby kdy se od nás ještě svět mohl něco naučit :)(20.8.2004)

 • T2
  ****

  Koncepcia a vizuálne ponatie je úžasné, troška mi tam ale absentuje akási ľahkosť a výrečnosť postáv je práve dosť stroho podaná, nedokázal som si to naplno užiť. /80%/(4.1.2012)

 • Radek99
  *****

  Kongeniální filmová adaptace coby jakási koláž z románu Julese Verna z tvůrčí dílny génia československého filmu Karla Zemana. Válečné běsnění, které katalyzovalo paradoxně vědecký a technický vývoj a přineslo do té doby jen těžko představitelné věci, jako je atomová puma, vytvořilo dobovou atmosféru, která v mnohém připomínala období osvícenství s jeho okouzlením technikou a párou či technické nadšení z období fururismu, tedy počátku 20. století, kdy byla však technika a pokrok chápány v pozitivním smyslu jako všespásná entita. Karel Zeman, jakož i scénárista František Hrubín, vytvořili tedy dobovou antitezi s primárně vyjádřenými ideami pacifismu a obav z dalšího válečného konfliktu (což korespondovalo i s oficiální režimní propagandou), nezbavili se však okouzlení a aluzí k dobám pokrok a techniku adorujícím. Úžasnou kombinací hraného a animovaného filmu dosáhl Karel Zeman neuvěřitelně silného expresivního vyznění - celý ten potemnělý obraz pirátského ostrova připomínající hutní periferie báňských center. Doslova geniální a šťastná byla myšlenka použít původní osobitou stylizaci originálních dobově romantizujících ilustrací knih Julese Verna (výborně ji podtrhuje i černobílý filmový materiál). Tu Karel Zeman doplnil naivistickými odkazy k estetice náčrtků prvních utopistických vynálezů právě z doby osvícenské a sahající až kamsi do renesance k ilustracím Leonarda da Vinciho a jeho létajících strojů a jiných vynálezů. Podmořský svět si vypůjčil z ilustrovaných přírodopisných atlasů a každá ryba tak vypadá jako blízká příbuzná Latimérie podivné. Zjevné je také doslova okouzlení fenoménem páry - ta pohání téměř každý stroj či dopravní prostředek a její nerozlučný symptom, evokující její přítomnost - černý uhelný kouř, se line doslova odevšad, dokonce i z odkrytého horního poklopu ponorky:-) Zeman dovedl svou stylizaci k dokonalosti, jelikož mizanscénu doplnil kreslenými kulisami, dobovými kostýmy atd., vše v nostalgickém záměrně archaizujícím retro stylu (formálně postavený na použití linky, respektive různých druhů linek, které dotváří téměř všechny kulisy i kostýmy), a vytvořil tak jeden z nejosobitějších výtvarných počinů v dějinách nejen našeho filmu. V době (u nás nejenom pro filmový průmysl tak pohnuté), kdy přeceňovaný Edward D. Wood Jr. točil v zámoří své paskvily, které dnes někteří intelektuálové nepochopitelně adorují a opěvují, stvořil tak skutečný génius filmové režie to, co je skutečným projevem filmové geniality - nadčasové utopistické výtvarně velmi osobité sci-fi ... Umělecké dílo, které už nikdo nikdy bohužel nenapodobí...(27.12.2007)

 • Superpero
  *****

  Tohle mě vážně dostávalo, když jsem byl malej.(28.10.2005)

 • Rob Roy
  ****

  Klasika z dětství se skvělými triky. Jinak mi také učaroval hlas Lubora Tokoše. Ale pořád to působí příliš česky.(14.10.2003)

 • novoten
  ***

  Verneovky v Zemanově podání mi nikdy k srdci nepřirostly. Přesto svým způsobem chápu ty, kteří je milují, vidí v nich dokonalé triky a nádherné vize. Já se ale vždycky raději vydám na Cestu do pravěku.(1.1.2006)

 • RHK
  ****

  Trochu zklamání z jinak ceněné české klasiky. Vynález zkázy jsem viděl znovu po mnoha letech, geniální kombinace animací a hraného filmu zůstala, děj mi však dnes připadá naivně jednoduchý. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=4HRePnztweE(3.11.2010)

 • flanker.27
  *****

  Takový vodopád nápadů s příjemnou nadsázkou nelze hodnotit jinak.(24.5.2006)

 • xxmartinxx
  **

  Já uznávám Zemana, velmi. Ale tenhle film je tak strašně špatně a nezajímavě odvyprávěný! Skutečně mám problém udržet pozornost.(26.9.2012)

 • Gilmour93
  ****

  Když se střetne nápaditá, ryze specifická forma a šestákový příběh pro náctileté kluky plný vynálezů, soubojů s hlavonožci a naivních ideálů, platí právo silnějšího.. Neplivat! Nebezpečí výbuchu!(2.1.2016)

 • gudaulin
  *****

  Filmařsky geniální, na dobu svého vzniku neuvěřitelně novátorský a režijně chytře natočený snímek s typicky zemanovskými výtvarně pozoruhodnými kulisami, které přesně napodobují a dokonce rozvíjí původní černobílé romantizující rytiny použité jako ilustrace v klasických vydáních románů J. Vernea. Ze všech pokusů o převedení verneovského fantazijního světa na filmové plátno je ten Zemanův nejsympatičtější a myšlenkově i pocitově své předloze nejvěrnější. Díky vysoce stylizované atmosféře využívající záměrně archaicky a naivně působící dekorace podle dobových představ o technických zázracích v 19. století a díky kreslenému pozadí ten film nestárne. Stává se stejnou klasikou, jakou jsou obrazy starých holandských mistrů nebo Mozartovy opery. V době svého vzniku zaznamenal Vynález zkázy pozoruhodný ohlas po celém světě a byl to jeden z mála případů, kdy naše kinematografie předběhla svět a udávala trendy. Dnes se marně ploužíme vzadu a hledáme stopy po těch úspěšných, kteří se nám příliš vzdálili. Celkový dojem 100 %.(27.12.2007)

 • genetique
  ****

  Keď som zhliadol toto dielko, netušil som, že naša produkcia by bola v tej dobe schopná niečoho tak precízneho a excelentného. V tom čase by sme sa vyrovnali akejkoľvek filmárskej veľzemi, teraz akoby sme boli o desaťročie pozadu. Pokiaľ si odmyslíme časodrážajúcu naivitu je to skutočne príjemný filmík, hlavne som neveril, že dokonalá predstavivosť a fantázia Verneho kníh sa dá takto trefne zobraziť. Rýchle, svižné, pútavé, krásne kresby, makety a kulisy, niekedy som mal problém rozoznať reálne od fikcie. A aj po polstoročí si zachoval svoje čaro a dúfam, že si zachová aj to nasledujúce. 80%.(16.11.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace