Nastala chyba při přehrávání videa.
 • lesumir
  ****

  Výborné komorní westernové drama, kde se stříli pouze šest minut před koncem. Výborný Gary Cooper, další charizmaťák do sbírky. Výborná Grace Kelly, která je přece jen na okrasu, ale i tak je to paní herečka. Výborná atmosféra, hodiny tikají a ze strachu nechce nikdo osamělému šerifovi pomoct. Výborná stopáž. Výborná ústřední písnička. Prostě celkově výborný :-)(18.6.2008)

 • Rogue
  *****

  Lepší 'western' asi nikdy neuvidím. Zinnemann bezchybně buduje napětí, vykresluje charaktery a sleduje zoufalost a vynucené hrdinství šerifa Kanea (v jehož odevzdanosti osudu vidím prototyp hrdinů novodobých asijských heroických eposů - nejen). Naprosté pochopení motivací jednotlivých postav v kobinaci se skvělými herci vynáší High Noon vysoko nad konkurenci, ačkoliv zápletka je naprosto triviální (jako u každého geniálního snímku). Film graduje úměrně tomu jak se ručička pendlovek blíží k poledni, obyvatele městečka začíná tížit svědomí a houkání přibližujícího vlaku se line prázdnými ulicemi. Atmosfera k nezaplacení - Zinnemann se posouvá do středu mého hledáčku.(11.4.2010)

 • Madsbender
  *****

  "Nemyslím, že by dobrý městský maršal běhal po městě jako bezhlavé kuře a žadonil o pomoc. A kdo ho nakonec zachránil? Jeho kvakerská žena. Takhle si dobrý western nepředstavuji." - Howard Hawks. A ako dokazujú i niektoré tunajšie komentáre, nebol v tomto názore sám. High Noon je však klasickým westernom v najlepšom slova zmysle. Čiernobielym obrazom (pozor, existuje neskoršia kolorovaná verzia, ktorá však ničí estetiku filmu), i jasným videním dobra a zla. Zároveň však veľmi atypický, pretože sa jedná o vrcholného predstaviteľa psychologického westernu, ktorý sa prenikavými očami objektívu kamery zabodáva hlboko do šerifovho vnútra. Ďalšou, ešte výraznejšou zvláštnosťou je voľba štruktúry, v ktorej sa dej odohráva v reálnom čase, teda stopáž zodpovedá dĺžke príbehu. Často na to upozorňujú zábery na hodiny, ktorých ručičky sa nemilosrdne posúvajú vpred. Tým sa stanovuje jasný rámec fabule, na ktorého začiatku stojí svadba Willa Kanea a Amy Fowler, a na konci príchod Millerovej bandy a záverečné zúčtovanie. Napriek tomu, že je väčšina filmu venovaná Kaneovej snahe presvedčiť obyvateľov mesta, aby mu pomohli, a vyčkávaniu na poludnie, nuda sa nedostavuje vďaka brilantným strihovým prechodom medzi simultánne sa odohrávajúcimi akciami a dialógmi medzi postavami, ktoré priebežne stupňujú tenziu a vyhrocujú už tak napätú situáciu. Intenzívne prehlbovanie genderových rolí, ktoré majú pre rozuzlenie rozhodujúci význam, je natoľko neobvyklé, až je divák nútený ho pod vplyvom geniálnych slovných stretov prijímať ako samozrejmosť "toho skutočného" Divokého západu. Zásadné je i aplikovanie motívu vlaku, respektíve železnice - lineárna cesta k pevne stanovenému cieľu, nezvratnosť, nezastaviteľnosť a presnosť švajčiarskych hodiniek. 90%(17.3.2015)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Chtěl bych být šerifem, který slavně dokázal ochránit své město před zloduchem a jako srdečné poděkování obdržel od vděčných občanů snížený rozpočet, protože město je bezpečné. A šerifovi Kaneovi se můj sen splnil, takže může na zloduchovo komando číhat v pravé poledne sám. Tohle je skutečná westernová klasika, ve které má chlapáctví svou cenu, zbabělost občanů je nebezpečně aktuální a kterou poněkud sráží ne zcela povedené střílení a dost mizerné údery pěstí.(7.2.2012)

 • Šandík
  *****

  High Noon je řemeslně naprosto dokonalý film. Herectví, kamera, hudba, režie, střih... Od první chvíle film neúprosně tepe k nutnému rozuzlení, které je, po více než hodině příprav, nakonec tak rychlé a koncentrované, že to bere dech. Jestli existuje něco jako dokonalost ve Westernu, tak je to tenhle film. A to vůbec nemluvím o tom, že je to taky western, který dokonale obrací na ruby mnohé žánrové klišé. Ne, tady fakt nejde o hrdiny a ani šerif v podání Gary Coopera není klasickým westernových hrdinou, spíš je jen člověkem, který má své zásady. Nesmírně důležitý film... Celkový dojem: 90%(28.3.2020)

 • - Trpitelský výraz Kaneovy tváře (Gary Cooper) nebyl hraný; Coopera v té době totiž sužoval krvácející peptický vřed. (džanik)

 • - Děj filmu se odehrává v roce 1888, když ale šerif (Gary Cooper) prochází městem a jsou prázdné ulice, na některých místech jsou vidět telefonní sloupy. (Novalinda)

 • - Film si získal přízvisko "western pro lidi, kteří nemají rádi westerny". (Morien)