Doktor Rob Vern (Robert Foxworth) vypracovává pro papírenskou továrnu dobrozdání ohledně vlivu na životní prostředí. Přitom dochází ke strašlivému zjištění: splašková voda z továrny způsobila nenadálé mutace mezi místním zvířectvem. Netrvá to dlouho a jedna z bestií zaútočí... Krvavý horor s ekologickým podtextem. (Pohrobek)

ancientone

Frankenheimerov "environmentálny horor" v ničom nevyniká, s ničím sa nehrá a v oblasti kreatívnosti dosť zaostáva, postačuje mu polopatistický prístup, v ktorom sa javí ako celkom sympatické, ľahké, diváka nezaťažujúce , ale dostatočne ho baviace B-čko . Z hľadiska atmosféry sa zďaleka neťaží tak, ako sa ťažilo napr. v THE SECONDS, deformované organizmy v pôsobivom lesnom prostredí morbídne pobavia, ale nepáchajú úplné fiasko, Prophecy si uchováva akú-takú časť hororového razenia s nie veľmi razantnou gradáciou. Celá snímka pôsobí ako na polceste zdochýňajúca obludka so zbytočne pretiahnutou dobou života (scenárom), chýbajú jej časti, ktoré by boli výraznejšie než zábery na organizmy prerastené vplyvom chemikálií do podoby monštier, čoho vrcholom je záverečný zjav x-metrového mutanta, záruky kvalitne úpadkovej zábavy, so snahou o ekologicky-kritický pohľad, na jedno pozretie, pričom si divák z projekcie neodnesnie nič dlhodobejšie, než je pochechtávanie sa pretvrvávajúce do skončenia záverečných titulkov. ()

corpsy

Snímok by fungoval lepšie, ak by sa držal len jednej z dvoch línii. Buď by to bola dráma s ekologickým podtextom, alebo horor s vraždiacim zmutovaným monštrom. V tomto prípade si tieto dve dejové linky skôr zavadzajú, ako dopĺňajú. Výtvarné a trikové riešenie tej zrúdy nieje najhoršie a film obsahuje aj pár vydarených napínavých scén, napr. úvod, ale ako vravím, mali sa tvorcovia držať len jedného a to z môjho pohľadu skôr toho hororu s krvilačným netvorom. ()

sidzej

Solidne hororove becko (na imdb znacne podhodnotene) ktore navyse nebudi dojem nizkorozpoctovosti (slusna vyprava, kamera, obsadenie, hudba). Atmosfera a lakacky funguju, scenar a dialogy v ramci zanru na slusnej urovni. Iba to zmutovane monstrum sa akosi nevydarilo. Pripomina Carpiho Vec krizenu s medvedom. Napriek tomu spokojnost. 65% ()

curunir

,,...TO NIE JE PRE MŇA. JA SOM STRIKTNÝ POTKANO- ÚTOČIACI MUŽ." __ Tieto pozabudnuté staré béčka zbožňujem a tak dobré hodnotenie Proroctva (neviem či úplne vhodný názov) bolo pomerne isté. Ale nemusím byť ani nijako zaujatý, aby som povedal, že ten film naozaj nie je zlý, aj keď zopár múch sa tam nájde. Proroctvo by sa dalo rozdeliť na dve časti: prvú prakticky nehororovú so skvelou pomaly hustnúcou atmosférou len znásobovanou Rosenmanovou hudbou a ostatný hororový zvyšok, ktorý je síce ľahko predvídateľný, no obsahuje aj niekoľko takmer nervy drásajúcich scén (útek cez jazero...) i keď čo si budeme hovoriť, útoky toho ,,macka" tak ako pred 30 rokmi už dnes príliš neberú. Škoda aj takého nedopovedaného konca (5 minút navyše by bodlo) a Robert Foxworth si tú premenu na Chucka Norrisa v posledných piatich minútach tiež mohol odpustiť. Na Frankenheimera však teraz zbystrím pozornosť. (59. hodnotenie, 14. komentár k filmu) ()

kaylin

Americký snímek „Proroctví“ je čisté béčko a John Frankenheimer jím ukázal, že se nemusí pohybovat jen v áčkové produkci, že i tu béčkovou zvládne skvěle. Jasně, příběh je celkem jednoduchý, ale to provedení je místy tak nepříjemné, až to pěkné není. Někomu by mohl vadit ekologický přesah, který snímek „Proroctví“ jednoznačně má, ale z mého pohledu tam prostě pasuje. ()

Gorehound

Skvelý monster movie s výbornými maskami a efektami, hudbou, v krásnej prírode a so silným ekologickým podtextom. Finále s riekou a mlhou vynikajúce. Film ako celok by si zaslúžil viac pozornosti, ako sa mu dostáva. ()

Quint

Hororová obskurnost, která se snaží promlouvat o vážných tématech, jako jsou obavy o životní prostředí, předporodní deprese nebo sociální nespravedlnost, ale zapamatujete si z ní maximálně jednu z nejdivnějších smrtí v dějinách kinematografie. Jedna z postav je tu v zapnutém spacáku vymrštěna zmutovaným medvědem do vzduchu a po dopadu doslova exploduje v hromadu peří. To nejde popsat, to se musí vidět. Útok vzteklých mývalů vlastně taky stojí za pozornost. Víc ne. Frankenheimer na férovku přiznal, že to točil v době, kdy měl problémy s alkoholem. To možná leccos vysvětluje. ()

gumli

Neviem prečo je tento horror tak podceňovaný.Výborný horror o ekologickom šialenstve.Monštrum bol asi zmutovaný medveď grizzly,aspoň si to myslím.Je tam viac mutantov,ale ten grizzly je tam najhlavnejší.Už začiatok je zvláštny.Skupina chlapov so psami utekajú lesom,ale nevieme prečo,čo sa vlastne deje,alebo čo hľadajú,ale je cítiť z toho hrôzu z niečoho neznámeho.Scéna útoku mývala bola tiež agresívna,mývali totiž na ľudí nikdy neútočia.Veľmi dobrý je tiež súboj dvoch chlapov,jeden so sekerou a druhý s motorovou pílou proti sebe.Tento podceňovaný horror určite stojí za zhliadnutie. ()

balba

Ekologický horor , zamoření vod vytvoří medvědovité monstrum , které žere lidi.Docela slušný horor. ()

Martin741

Sympaticky horor zo 70. rokov o mutaciach medzi miestnou Faunou a odpadovymi vodami. A coskoro sa chysta utok fauny na cloveka : fauna utoci casto na ludi, a to nielen v hororoch. 80 % ()

majo0007

Priblblý scenár, poctivá animatronika, úchvatná príroda, vybuchujúci spacák, exkurzia v celulózke, Armand Asante ako ekologicky založený Indián... Čo by ste chceli viac?! ()

Ravi

Film dokáže vtáhnout a vybudovat napětí, ale i na svou dobu jsou triky velmi chabé a spíše legrační. Kdyby ukázali méně, bylo by to asi více, ale řekněme, že jde jen o trochu lepší béčkový horor se zmutovanou potvorou. Ani přesah nechybí, ale chybí tomu trochu střízlivosti. 50% = 2+/5 ()

bruceman7

Začátek normál, ale od poloviny filmu to začíná mít pěkný grády. Jen škoda, že si víc nedali tehdy záležet s interiérem (exteriérem) té teepee vesničky. Na druhou stranu, mutantovo provedení je oproti některým (většině) kouskům součané béčkové kinematografie geniální. A to beze srandy. Moc dobrej horůrek. 7/10 ()

Han22

No tak ani druhý žánrový film od Frankenheimera mě nechytl. On je to možná slavný režisér, ale horory určitě točit neumí. První cca hodina je totiž nefalšované ekologické drama, do kterého je vměstnáno všechno možné - indiáni truchlící za svoji zemi, zlá papírenská společnost ničící životní prostředí, pověsti o duchovi lesa i problém hrdinovy ženy s tím že je těhotná a bojí se to říct. Nefunguje to, protože Foxworth působí se svým hipísáckým zjevem značně nesympaticky, Talia Shire není žádná herečka a hlavně všichni indiáni včetně nepochopitelně obsazeného Assanteho jsou bílí! a režisér se to nepokouší ani maskovat. Posledních 40 minut se to změní na horor, kterému sice nechybí pár slušných scén, ale také pár do očí bijících blbostí a hlavně titulní monstrum vypadá k smíchu. Já vím že v roce 79 nebylo CGI, ale proboha v tomtéž roce vznikl Vetřelec a tohle monstrum se mu neblíží ani z desetiny. Přestože konec je slušný, film u kterého jsem 4x usnul nemůže dostat více jak dvě hvězdičky. ()

Klay

Celkem podceňovaný monster-filmec. Hodnocení na IMDB nechápu. Frankenheimer dělá co může, kouzlí parádní atmosféru a navíc ty scenérie - ponurý les, rozbouřená řeka, zamlžené jezero...prostě paráda. V první půli se to trochu táhne, ale i tak to dokáže udržet pozornost. Scénář neni na žánrový poměry vůbec špatnej a dokonce se v něm najde pár vedlejších zápletek, které sice vyšumí, ale aspoň vás trochu sblíží s postavama. Suma sumárum příjemné překvapení. A na PGéčko slušně drsnej film. ()

Petrus1

Tak já eko-horory fakt ráda nemám. Vždycky si rvu svou střapatou kštici, jak někdo může takový kraviny vůbec točit. Když sem se s tímhle svěřila jednomu hororovému nadšenci, rozhodl se mě přesvědčit, že ne všechny takový kousky musí být vyloženě odpadovou záležitostí a doporučil mi toto. Ani jsem si nečetla o co tam půjde (na co taky, když u eko-hororů je to jasný), koukla jen na rok vzniku (což mi dodalo trochu optimismu, že by mohlo jít o solidní béčko) a se slepou důvěrou v doporučení si to stáhla...a večer pustila. Nejprve mě mile zarazilo zjištění, že to napsal David Seltzer (autor výborného The Omen) a řekla sem si, že tohle určitě zvládnu. Když nad tím tak přemýšlím, určitě by nebylo marný vyrazit někam do tak krásné přírody - na samotu do lesů, kde jsou krásná a milá zvířátka a ještě milejší původní obyvatelé a kde se dají ulovit ryby nevídaných rozměrů. Všechno bylo v pohodě, přežila sem i agresivního mývala, obřího pulce, dokonce i jakousi podivnost, jenž bylo zřejmě nějakým mládětem, s kterým bych se teda nikam netahala a možná ho ze soucitu bodla do němé tváře, lítající obydlený spacák...ale ten zmutovanej medvěd už na mě byl trochu moc. Že by za tím vším mohla stát papírna udělalo zřejmě radost všem ekologům, kteří si utírají prdel lopuchem...Tak dobře, Bloody13, nakonec uznávám, že ne všechny eko-záležitosti jsou odpad - tohle je v rámci subžánru určitě nadprůměr...ale jinak to už znovu vidět nemusím :-) ()

MickeyStuma

Ekologická témata se používala po desetiletí a tento příkladný snímek pochází z konce let sedmdesátých. Námět je běžný, problematika reálná a použitá mutace je vědecky potvrzena, i když ne zase až v takovém extrému, jaký ukazuje tento příběh. Avšak kde je napsáno, že se někdy v budoucnu něco takového nemůže stát? Jedná se tedy svým způsobem o varující snímek v oblasti ekohororu, který se může zařadit mezi monster movie. Úvod je přitažlivý, ale netrvá dlouho a vše sklouzne skutečně do ekologického rozmachu upozorňující na neduhy průmyslu k přírodě, ve kterém se tlačí do popředí zodpovědnost nás všech. Vadí vám zpracovávání dřeva a přitom ve velkém měřítku používáte papír? To už je pokrytectví, ne? Samozřejmě jde o používanou chemikálii usnadňující práci, která se dostává do řeky. A ta chemikálie si pohrává s DNA živých organismů tak, že jsou následky přímo smrtící. A šíří se to dál, když třeba někdo pozře chemikálií napadenou rybu. Takže ušetřen není ani člověk, což je tu také použito. Člověk je přece také součástí přírody a každý neduh proti ní se může proti člověku kdykoliv obrátit. Daný koncept má spíše dobrodružný kabát ničím nepřekvapující. Avšak závěrečný souboj se zmutovaným monstrem se nemá za co stydět. Šokující momenty a celkové napětí je prostě neoddiskutovatelné. Sedmdesátá léta jsou prostě jen sedmdesátá léta, ale nedá se říct, že by snímek svým stářím nějak utrpěl. Tématika o ochraně přírody, a přirozeného prostředí pro zvěř, je stále aktuální a byť je příběh snímku, kromě průmyslu znečišťující životní prostředí, samozřejmě fikce, jako taková varující agitka může i nadále posloužit. ()

Pakr

Shrnu to jednoduše: atmosféru film měl, pokud na scéně nebylo monstrum, atmosféru film ztrácel, pokud na scénu monstrum nastoupilo. Mělo své světlé chvilky, ale mělo i chvíle úsměvné. Možná srovnávám nesrovnatelné, ale ještě starší Čelisti, ve stejném roce Vetřelec, o tři roky později Věc..., prostě se nemůžu zbavit pocitu, že toto eko-muto-mega monstrum mělo na víc...což mě mrzí o to víc, protože příšrky mám rád. ()