Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

Ondr@932

První půl hodina mě bavila tak na půl, ale poté už to byla hrozná sračka! Zamíchané, pomíchané to úplně nesnáším, takový hnůj! 40% ()

Razzor_82

Svízelná finanční situace roztočí ďábelskou spirálu nabalujících se  problémů. Příběh vyprávěn skvěle nelineární strukturou z pohledu různých postav. Výborný Philip Seymour stylizuje postavu topicí se v beznaději a Ethan Hawke neschopného člověka. Skvělé stupňování napětí a  Shakespearovská  tragédie vtáhnou do filmu. Lumet skvěle vystihl lidské omyly a nešťastné náhody. Po vzhlédnutí film zanechá jemnou depresi. 8/10 ()

JimiH

Poslední film Sidneyho Lumeta se stejně jako celovečerní debut Dvanáct rozhněvaných mužů zabývá tématem předsudků. Než ďábel zjistí, že jsi mrtvý ukazuje kam člověk může zajít ve chvíli, kdy ho zklamou naprosto všichni, kterým se snažil zalíbit. ()

E lan

Neskutečně depresivní snímek. Přes vynikající herecké výkony, nadprůměrné zpracování a originální příběh mě to nějak celkově nechytlo. Spíše ale chyba na mém přijímači... ()

ecis

Konecne vynikajuca drama po dlhom case. "Krasne" depresivny snimok prenikajuci do najhlbsich kutov ludskej psychiky. Sidney Lumet zachytava necakane a prekvapive riesenia roddinych zivotnych vztahov a problemov. Neodlepil som oci od obrazovky celych 123 minut, ktore mohli byt pokojne aj o dalsiu polhodinu naviac. Hoffman a Hawke su vynikajuci, avsak najlepsi bol Finney v ulohe otca. ()

chaturga

Thriller jak má bejt. Ještě mi běhá mráz po zádech a mám z toho depku. Velmi klidné bez akčních scén, ale tím lépe. Prostě díky za tento kousek. Ethan nezklame. ()

mdouglas

Hodně silný snímek, u kterého jsem si vzpoměl na Coenovic snímky. U jejich filmů je pro mě nějaká obecná charakteristika zhruba taková: všechno co se může podělat, podělá se. ve finále to ale stejně dopadne tak, jakoby se vůbec nic nestalo. U tohoto snímku je to ovšem pouze první část, tedy: všechno co se může posrat posere se. Jinak musím pochválit kameru, herecké výkony a celkově nápad. Doporučuji. 90% ()

Lorge

Perfektně natočený psychotriller, kde excelují Etan Hawke a (ďábelský) Philip Seymour Hoffman, jako dva zadlužení bratři, jejichž život je ve sračkách tak hluboko, že si oba myslí, že to víc nejde. Ale oba se pletou. Depresivní a temný. Takový je tenhle film, vyprávějící o následcích jedné nepovedené loupeže. Perfektne zrežírovaný a natočený, takový je tenhle film, vyprávějící o posraných rodinnýc vztazích. A ústřední motiv, který se izve vždy, když se něco děje jenom dokresluje dokonalolst tohoto snímku. ()

waska

Akce výborná, ale v některých momentech je to moc ukecaný. Každopádně zamotat se to podařilo pěkně a herci jsou bezvadný! ()

netWoor

Zajímavá rodinná story v zajímavé formě, jenže na rozdíl od mnohých, mě ten Hoffman prostě nebaví (byť uřvanej Hawke mi tady lez na nervy víc) ... asi pěkný, ale mě to nějak minulo ... ()

Lichty

Poctivý a drsný thriller ze staré školy, ze kterého je znát Lumetův rukopis jeho nejlepších kousků. Díky mozaikovitě vyprávěnému příběhu je film překvapivě velice svěží a chytrý scénář na vás nechrlí šokující vypointované scény, ale pomalu a ledově vstupuje do charakterů postav Andyho a Hanka. Mávání rodinnými vztahy, kde jde láska ruku v ruce s nenávistí, je velice náročné na psychiku. A to i díky parádním hereckým výkonům Hoffmana, Hawkea a Finneyho. Děkuji, pane režiséra a přeji ještě hodně elánu do dalších let. ()

leftfield

Nejdradši bych dal jen jednu hvězdičku, to bych ale nehodnotil film samotný nýbrž příjemné slunečné nedělní odpoledne, kdy jsem se po dlouhé době rozhodl shlédnout tento kousek.. Nálada po filmu byla skutečně na jednu hvězdičku, čímž samožejmě nebudu zpochybňovat jeho kvality. Mistrně natočené drámo o tom co všechno se může posrat (skutečně mě nenapadá slušnější ekvivalent) při jedné "nevinné loupeži. Skvělá režie Sydney Lumeta, výborně obsazené hlavní role (Hoffman a Hawke) a jedno zkažené nedělní odpoledne. **** ()

Šňůra

Vynikající obsazení, tragédie téměř antická a Sydney Lumet, který dokázal, že i ve svých třiaosmdesáti letech pořád dokáže natočit svěží a napínavé snímky, které dovedou přitáhnout diváky. ()

j.o.j.o.

To jak tito hlavní herci zvládli i vypjaté psychologické momenty je úžasné, ale i přesto má film hluché momenty, kterým současná délka neprospívá. ()

lenzi

Zoberte si bratov Coenovcov, uberte "svetla", aby to bolo temnejšie a depresívnejšie, odstráňte humor a máte tento film o dvoch nesympaťákoch, ktorí si spackali život a ktorým to aj celkom prajete... ()

touchud

Táhne se to a táhne, ani ke konci žádné překvapení, všechno už tu bylo. Herecky dobře obsazené, jinak nic převratného. Tuctová záležitost. Dvě hvězdy plus jedna malá za herecké výkony a hudbu. ()