Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

Puol

Mrazivé rodinné dráma o tom ako sa môže všetko pos..ť s rozhodne nie čierno-bielymi charaktermi. Zaujímavý je spôsob rozprávania, kde sa často vraciame trošku späť pred dramatické udalosti. A Marisa Tomei je opäť vyzlečená. ()

strikeman

Philip Seymour Hoffman - herec, který díky svému vzezření nebude nikdy plnit titulní stránky módních časopisů ani účinkovat v reklamě na coca-colu, ale do filmů bude obsazován vždy jen díky svému hereckému umu. Každý další snímek, ať už v něm ztvárňuje tu nejméně podstatnou nebo naopak hlavní roli, mne přesvědčuje o jeho nesporných kvalitách. A v tomto počinu Sidneyho Lumeta tomu není jinak - herecky zde jasně dominuje. Vynikající je také "poctivá stará škola" Albert Finney. Marisa Tomei je "ozdůbkou postelových scén" a dalo by se vzhledem k obsazení říci i "růží mezi trním". Slabším článkem byl Ethan Hawke - přišlo mi, že trochu přehrával. Jinak zápletka je opravdu "silné kafe" - ta asi nenechá chladným nikoho...80% ()

Fridecka

Velmi zdařilá mozaika zápletek z různých časových momentů dvou bratrů a otce, které vedou k originálnímu závěru. Chtělo by se říct, že činy a motivace hlavních postav byly od základu špatné a proto následuje adekvátní následek. Dva bratři, naprosto rozdílní, jeden z nich je ochoten jít přes mrtvoly, aby se měl co nejlépe, ačkoliv na první pohled vzbuzuje z nějakého důvodu soucit, je na něm znát inteligence, určitá síla, nezdolnost v kontrastu depresivním vzhledem a zjevnými vnitřními konflikty, hlavně, když se pak stane co se stát nemělo. Vypadá to, że opravdu trpí tím co se stalo, hlavně v konfrontaci s utrpením otce, ale pak je také vidět jak to jsou povrchní pocity, když v zápětí poměrně chladně vykoná co musí, predátor?...A pak končí, tak jak žil, rukou toho , kdo byl ve své podstatě stejný jako on sám. A jako protipól mu je jeho bratříček, slabý, přecitlivělý, roztřesený, uzlíček nervů, situací naprosto paralyzovaný, ve vleku událostí a silnějších, snažící se jednat správně, s čistou motivací, ale také nešťastný. Měřítkem jejich charakterů je pak žena, která je mezi nimi dvěma, ale tam scénář už moc do hloubky nejde, škoda. Celkově depresivní film, ale mistrovsky zpracovaný, kdy vidíte hlavním postavám přímo do talíře, neřkuli do hlavy, a to mě moc baví! ()

sadlokan

Když se synci moc,ale vůbec,ani trochen,nevyvedou...I když tatík je taky vostrej,bůhví co dělal za mlada.A Marisa Tomei?OH LA LA LA!!! ()

Luk Skywalker

Příběh je vystavěn perfektně, je to takové rozvité rodinné drama, horší je to s tím podáním a vyprávěním, někteří diváci by s v tom skákání v ději ztratili. Závěr je takový, že i přes něj by se dalo z něho ještě udělat happy end, alespoň pro někoho. ()

owwidius

Velmi kvalitny thriller, so skvelymi hercami a jednym na zaciatku vyborne vyzerajucim napadom, ktory sa zacne cely paradne rucat. Takisto velmi sikovne natocene, byt dakeho zabijackejsieho zaveru tak dam aj 5 brmbolcov. Takto je to poctivych 8/10 [#67/2012, rip] ()

mourinho

Chronologicky velmi zajímavě poskládané drama o jedné zbabrané loupeži aneb nic není tak snadné jak vypadá. Své životy nedokázali ukočírovat a následky jsou tragické. Varovná agitka pro všechny, co by v těžkých životních situacích chtěly začít vymýšlet nějaké píčoviny. Filmařsky, herecky a především ve svém účinku téměř dokonalé. ()

Heroine

Nevím proč, jsem čekala komedii. Ale to tohle rozhodně není. Je to spíš depresivní nuda, ve které je neustále svlečená Marisa Tomei, nesympatický Hoffman, a dějou se tam hrozně blbý věci. Flashbacky rozhodně nejsou zdaleka takové, jako od Guye Ritchieho, a tady způsobí jenom zmatek v čase. Jedna hvězdička je za Finneyho a Hawkeho, protože to jsou dobrý herci. Ale jinak? Podle mne to stojí za pendrek. ()

Rockerman

Výborný psycho-krimi-thriler! Děj se posouvá pomocí flashbacků, které se ovšem opakují a to z jiného pohledu a přibývají v nich další informace a události a tím celý film získává na zajímavosti. Příběh dvou bratrů- zoufalců je natočen velmi dobře a přináší divákovi nejedno mrazení v zádech. Ještě si to rozmyslím, jestli nedat plnou palbu! ()

MickeyStuma

Do svízelné finanční situace se mnohý dostane ani nestačí mrknout. Někdo svou nerozvážností někdo vlivem osudu. Otázkou pak zůstává, jak to vyřešit. Snímek vypráví příběh dvou bratrů, kteří se do takové situace dostali, jak se to rozhodli řešit a jak to nakonec celé dopadlo. Snímek si pohrává s dvěma žánry. Thriller a rodinné drama. Máme tu rodinu, kde se u každé postavy zvýrazňují vztahy k ostatním. A kupodivu přesvědčivě. Ale co je nejdůležitější, příběh je vyprávěn pomocí toho, co se stává příliš obecnou nelineární strukturou. Zde je zdánlivě použito, aby se příběh mohl rozvinout z pohledu různých postav. To znamená, že tu máme určitou událost, která je vždy znovu odvyprávěna, ale pokaždé z jiného pohledu určité postavy. Něco takového použil třeba i Quentin Tarantino u svého snímku v roce 1997 ´Jackie Brown´. Takže je to jako v životě. Každý ví jen to, co viděl a nám to dohromady jako u policejního výslechu dává celek. V rámci snímku to však ale znamená jediné. příběh je krátký a v podstatě jednoduchý. Tímto vypravěčským stylem se může někomu zdát děj roztříštěný a krapet i zmatečný. Ale to vznikne jen vlivem nezvykle odpadnutím klasické plynulosti. Soundtrack je povzbudivý a trefně akcelerující napínavou atmosféru a skvělé herecké výkony po divácké stránce zvyšují citovou stránku bolesti, zoufalství a beznaděje. Jedná se o jednoduchý temný rodinný thriller poukazující na špatnosti a zákeřnosti života, v jakém všichni žijeme. O vyloženě artový snímek se nejedná a je škoda, že tomu tak není. Ale má k tomu hodně blízko. ()

Shona

Velice slušně natočené drama o dvou bratrech, kteří se rozhodnou řešit nedostatek peněz vyloupením klenotnictví. Pro jistotu ještě svých rodičů, aby šlo vše podle plánu a nic se neposralo. Jenže ono se posere a nejen ta loupež, ale totálně všechno :) Solidní herecké výkony obou bratrů a i přes to, že jsem se chvilkami nudil dávám za 4. ()

Blaogranas

Naprostý souhlas s komentářem od Malarkeyho. Film začne zajímavě, dobrou zápletkou, pak přijde neuvěřitelně dlouhé hluché místo, kde se člověk fakt nudí a až posledních deset minut má opět úroveň. P.S.Hoffman je neskutečně nesympatickej a celej film je jedno velký zklamání. Za ten závěr půl hvězdičky nahoru, takže celkem 2,5* a už nikdy více. ()

Márduk33

Jestli si chcete naložit pořádnou dávku psychárny, tak rozhodně doporučuju. Film je výborně strukturovanej, co se týče vyprávění děje a neuvěřitelně chladnej, co se týká atmosféry. Já jsem jenom koukal, co všechno se tak může ještě vymknout z ruky. A nakonec to nebylo málo věcí. Musim vyzdvihnout výkomy Hawkea a Hoffmana, svou roli splnili na výbornou. Zkrátka dílo, co mi opět dostalo. ()

savage3303

Film na skvelej úrovni a s výbornými hercami. Celé to bolo premyslené a aj dobre natočené. No ale mne to vôbec nesedelo. Som sa veľmi nudil, bolo to naťahované a film by mohol byť radšej kratší. Skákanie deja mi nevyhovovalo, zobrazovanie každej postavy, čo robila v danom čase bolo dosť zbytočné a nebolo to ani potrebné. Bolo zopár svetlých monentov, hlavne záver bol super. Ale to je málo. 3*. ()

Kaucuk

Fakt nechápu proč má tenhleten film tak nízký hodnocení. Někdy mám prostě jinej názor než čsfd. K filmu teda více...promyšlenej, nápaditě propletenej příběh plnej překvapení, skvělýho konce, akce, napětí, v mém obličeji se v pár bodech objevil náznak smíchu, ale ten příběh má samozřejmě i svoje slabý chvilky, nedořešený věci, zbytečný scény, nevysvětlený scény, vcelku ale působí opravdu působivě. Herecký výkony nemaj chybu...PSH hraje úžasně a se svym věčně zarudlym obličejem potvrzuje, že je to jeden z největších objevů posledních let, E. Hawke mu určitě zdatně sekunduje a hraje na stejný úrovni a třetím výbornym panem Hercem je A. Finney. V ansámblu se zdatně mihne také BF O'Byrne a M. Tomei. Ponurá a zároveň velkolepá hudba dokáže společně s režijní činností a kamerou navodit už tak dost zhuštěnou atmosféru ještě o prá bodíků výše. Já sem byl prostě nadmíru spokojenej a užíval sem si každičkou chvilku příběhu plnýho překvapení a silnejch momentů. ()

tranquill

Co všechno jsou lidé schopni udělat pro peníze... a nelze to vzít zpět, aneb pád jedné rodiny. Strhující herecké výkony v dramatu, po kterém je nutné se otřepat! ()

dakarin

Doširoka zdařilý film, Sidney Lumet byl jednoduše mimořádně obdařen a dokázal vystihnout mnohé. Dávám plný počet i přes bolestnější atmosféru vykreslování ponurejších odstínů lidských duší ... ()