Čtvrtý protokol

Štvrtý protokol

Thriller

Velká Británie, 1987, 119 min

• Ikewoo

Film nebyl až tak tragický, ale adaptace ne zrovna povedená. Ne že bych očekával přesné přenesení relativně komplikované knihy do filmu, ale filmaři si mohli odpustit některé přídavky (jeden z nejvyšších důstojníků KGB v Británii? WTF? Preston závěrečné praštěné naivní chování? Scény s dámami také mohli docela klidně chybět.) Pomalé tempo by nevadilo, plně odpovídá Forsythovu stylu knih. Ještě mě tak napadá, když jsem viděl odkaz na ext. recenzi - jak může Forsyth ve Čtvrtém protokolu vykrádat Forsytha v Šakalovi? Možná však mě drahý pan kritik příliš málo času zjistit si, kdo vlastně napsal předlohu... Končím slovy: Film má strašnou smůlu, že jeho předloha je tak dobrá.(16.12.2011)

Musím souhlasit s Damielem, co se týče jeho názoru na DVD. Skutečně jsem ještě nezažila, aby se u nás film prodával s příšerným polským dabingem... nicméně, zpátky k filmu. Ten je podle mě spíš určený zastáncům žánru Fredericka Forsytha; těm ostatním by se možná mohl zdát lehce zdlouhavý. Co se Brosnana týče, nenazvala bych to nejlepším hereckým výkonem jeho kariéry: ne proto, že by hrál špatně, spíš bych si jen hlavní postavu představovala trochu jinak. Stejně jako v Remingtonu Steelovi i tady mám Brosnan ještě ten nevinný klučičí ksichtík a prostě se k němu role drsňáka na druhé straně barikády moc nehodí. Promiň, Pierci... (ale víš, že tě jinak zbožňuju :-))(28.6.2006)

Čtvrtý protokol patří mezí nejznámější díla Frederycka Forsytha a dle mého názoru se jedná o zajímavou a velmi čtivou knihu. K samotnému filmu jsem přistupoval s určitou rezervou, bylo mi jasné, že vše co bylo v knize se do filmu nevejde a obával jsem se, aby film nebyl moc "ořezaný". Naštěstí se mé obavy nenaplnily a i když ve filmu chybí některé pasáže, pár scén a postav je pozměněno, tak si snímek zachoval ducha knihy a jde o zajímavý špionážní film. I když je jasné, že fanoušci si jej užijí o něco více než nezaujatí diváci. Hlavní roli Johna Prestona ztvárnil Michael Caine a byla to sázka na jistotu jeho protivníka majora KGB Petrovského si zahrál Pierce Brosnan, což z dnešního pohledu působí trošku úsměvně, když pozdější James Bond je tady za toho špatného. Režie Johna Mackenzieho je standartní, co bych pochválil je, ale hudba, která dobře dokresluje atmosféru. Čtvrtý protokol je film především pro fanoušky Frederycka Forsytha nebo příznivce špionážních thrillerů s pomalejším tempem děje. Ostatním divákům by mohl místy připadnout nudný nebo nezaživný.(4.12.2011)

Tentokrát se hodlám spíš než poměrně dobře natočenému filmu věnovat DVD, na němž u nás vyšel... DVD, které vyprodukovala firma ZEMS, je doslova výsměchem tomuto videoformátu. Disk neobsahuje české titulky (zato polské ano), takže pro drtivou většinu českých diváků je originální zvuk v DD 5.1 k ničemu a musejí vzít zavděk úděsným stereo dabingem. Obraz vypadá jak okopírovaný z videokazety (zelené odstíny v tmavých pasážích, zrnitost, mechanická poškození, bílé tečky), navíc po prvních 5 minutách v původním širokoúhlém formátu 2,35:1 zničehonic přejde do ořezu 1,33:1. Vrcholem pak je to, že obal jako „Special features“ hrdě označuje Interaktivní menu a Výběr kapitol – žádné opravdové bonusy ale na disku nejsou. To je HUMUS!(11.11.2005)

Slušná atmosférická napínačka, která strukturou děje nezapře knižní předlohu ani jejího autora (Forsyth vždycky uměl), jenž si ke Čtvrtému protokolu ostatně napsal i scénář. Caine standardně dobrý, Brosnan nestandardně záporný a slizký, závěrečná myšlenka povedená. Film mě vlastně nenudil, chválím Schifrinovu hudbu i MacKenzieho režii. Jen jsem nepochopil, proč si ruští špioni-teroristé předávají šifry psané v angličtině.(14.1.2011)

• - Syn Johna Prestona (Michael Caine) má v pokoji na stěne nalepený plakát seriálu Muppet Show (od r. 1976). Michael Cain jedné z postav této show propůjčil hlas. (StarPlate)