Agent KGB major Valerij Petrovskij (Pierce Brosnan) je odeslán do Anglie, aby vybudoval sídlo v blízkosti americké vojenské základny a přebíral zásilky pro kurýry ze SSSR. John Preston (Michael Caine) je prvotřídní britský lovec špiónů. Jeden z kurýrů, které Petrovskij očekával má střet s celníkem a přijde při něm o život. Preston provádí vlastní šetření případu a zjistí, že mrtvý kurýr u sebe měl součást atomové bomby. Podaří se anglickému agentovi zabránit v provedení atomového útoku v Anglii? (Urania)

Amonasr

Poněkud naivní špionážní thriller. Už jen úvodní likvidace Kima Philbyho naznačila, o jak za vlasy přitaženou pohádku z období první studené války půjde. Ale pro úsměvnou relaxaci dobré. Ovšem na tom, že tajné služby hrají všelijaké špinavé hry i v kooperaci se svými ideologickými protějšky, něco je. ()

902 10

the fourth protocol je thriller, postizeny klasickymi priznaky herois nesympatikus (michael caine v hlavni roli nestoji za nic), storio predvidatelnus (od pocatku je jasne, jakym smerem se bude film ubirat), zapletkus dementis (zly sovetsky svaz chce s pomoci atomove bomby vyhodit do povetri leteckou zakladnu ve velke britanii a patrne si tim zajistit prevahu v pristim klani otuzilcu) a evilus charismatikus (kazdy fandi pierci brosnanovi v roli agenta kgb s vedomim toho, ze to asi nebude ten pravy a ze pravdepodobne nedozije konce). diagnoza : prumeris typicus (klasicky prumerny thriller, oscilujici mezi lehkym podprumerem a nadprumeren dle nalady). ()

StarsFan

Musím souhlasit s Damielem, co se týče jeho názoru na DVD. Skutečně jsem ještě nezažila, aby se u nás film prodával s příšerným polským dabingem... nicméně, zpátky k filmu. Ten je podle mě spíš určený zastáncům žánru Fredericka Forsytha; těm ostatním by se možná mohl zdát lehce zdlouhavý. Co se Brosnana týče, nenazvala bych to nejlepším hereckým výkonem jeho kariéry: ne proto, že by hrál špatně, spíš bych si jen hlavní postavu představovala trochu jinak. Stejně jako v Remingtonu Steelovi i tady mám Brosnan ještě ten nevinný klučičí ksichtík a prostě se k němu role drsňáka na druhé straně barikády moc nehodí. Promiň, Pierci... (ale víš, že tě jinak zbožňuju :-)) ()

sportovec

Poctivé převedení osobitých thrillerů Fredericka Forsytha zrcadlí poctivou vůli autora scénáře i režiséra co nejlépe dostát postižení atmosféry pozdního komunismu v SSSR i zemích Varšavské smlouvy. Československé reálie přitom ovšem stůňou a umírají na úbytě. Film sám má potřebné technické i herecké kvality a nelze ho zahrnout v žádném případě do tzv. béčkové kategorie. Historický byl už vlastně v době svého uvedení do kin. Etický bonbónek na závěr jednak zachycuje osobité vztahy napříč zpravodajskou komunitou, jednak postihuje její nečetnou menšinu, která neztrácí kontakt se slušností a lidstvím. ()

lennyd

Britský agent John Preston (Michael Caine) odhalí spiknutí ruské KGB, která vyšle svého agenta Petrovskije (Pierce Brosnan), aby blízko americké vojenské základny ve Velké Británii odpálil atomovou bombu. Když Preston oznámí vše svému nadřízenému, je vše díky osobní nesnášenlivosti zameteno pod koberec. A tak musí Preston začít jednat na vlastní pěst... O kvalitách českého DVD od firmy ZEMS toho tady bylo napsáno již dost, ale nelze jinak, než se pod všechno podepsat. Kvalita příšerná, dabing nepadnoucí, titulky žádné - ještě že jsem ho měl zalevno, jinak bych byl fakt nepříčetný. Musím říct, že mi to docela pokazilo zážitek z filmu - který by sám o sobě nemusel být tak hrozný, ale fakt ten dabing k hercům vůbec nepadl. Navíc mi tak nějak neseděl Michael Caine do role britského agenta, přece jen spíš v této roli mám zafixovaného Pierce Brosnana - možná kdyby si ty role prohodili, bylo by to o chloupek zajímavější. Možná si radši seženu Forsythovu předlohu a přečtu si ji, než bych znovu absolvoval tento film.. ()

• Když si John Preston (Michael Caine) v počítači prohlíží jména imigrantů, tak ani jedno z jmen s údajem „czech“ není české. (Krokodyl1)
  • Syn Johna Prestona (Michael Caine) má v pokoji na stěne nalepený plakát seriálu Muppet Show (od r. 1976). Michael Cain jedné z postav této show propůjčil hlas. (StarPlate)