Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Agent KGB major Valerij Petrovskij (Pierce Brosna) je odeslán do Anglie, aby vybudoval sídlo v blízkosti americké vojenské základny a přebíral zásilky pro kurýry ze SSSR. John Preston (Michael Caine) je prvotřídní britský lovec špiónů. Jeden z kurýrů, které Petrovskij očekával má střet s celníkem a přijde při něm o život. Preston provádí vlastní šetření případu a zjistí, že mrtvý kurýr u sebe měl součást atomové bomby. Podaří se anglickému agentovi zabránit v provedení atomového útoku v Anglii? (Urania)

(více)

Recenze (42)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Další zářez do seznamu thrillerů o honbě agenta KGB. Tentokrát se příběh odehrává v Anglii. Příběh je velmi jednoduchý, a však tvůrci se z námětu pokusili vytlačit maximum. O mírné napětí nouze není a co se týče atmosféry, veškeré temnější očekávání je naplněno. Jednu výtku bych ale přeci jen měl. Pierce Brosnan se se svou vizáží na roli agenta KGB prostě nehodí. Byť to zahrál uspokojivě, rusa bych mu rozhodně neuvěřil. ()

902 10 

všechny recenze uživatele

the fourth protocol je thriller, postizeny klasickymi priznaky herois nesympatikus (michael caine v hlavni roli nestoji za nic), storio predvidatelnus (od pocatku je jasne, jakym smerem se bude film ubirat), zapletkus dementis (zly sovetsky svaz chce s pomoci atomove bomby vyhodit do povetri leteckou zakladnu ve velke britanii a patrne si tim zajistit prevahu v pristim klani otuzilcu) a evilus charismatikus (kazdy fandi pierci brosnanovi v roli agenta kgb s vedomim toho, ze to asi nebude ten pravy a ze pravdepodobne nedozije konce). diagnoza : prumeris typicus (klasicky prumerny thriller, oscilujici mezi lehkym podprumerem a nadprumeren dle nalady). ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Slabé tři hvězdy. Natočené je to sympaticky, kamera, prostředí, výprava, herci, hudba, vše zlaté. Milá britská výslovnost. Ale ten děj je takový nijaký. Jen se dokazuje, že když má román 400 - 500 stran, bývá to často paradoxně na úkor děje a někdy i logiky. Že většinu těch stran tvoří popisy, často zbytečné a nezáživné. Když pak musíte vše převést do filmu, najednou vám hapruje hlavní linka, nejlepší britský špion je chvíli na výsluní, pak zas odvolán, pak zas na výsluní, zatímco sovětský infiltrátor mluví tak dokonale britsky, až si člověk říká, ve kterém gulagu se to naučil. Navíc se ubytuje pobléž americké vojenské letecké základy - a nikdo ho nekontroluje! Asi je v Británii normální že civilisté bydlí poblíž vojenských objektů. A tak bych mohl pokračovat. Pierce Brosnan tady ani nemá šanci rozjet nějaké své charisma. Vždy se objeví na scéně jen na chvíli a většinou jen někde něco převezme či předá dál. Stejně tak v SSSR zdá seproti sobě stojí špičky KGB, a levá ruka neví, co dělá pravá. Nevyrovnaný film, co se stylu vyprávění týče, a nakonec i slabý, pokud jde o příběh samotný. Možná jít o kratší film, tak 80 minut, ale ne roztahaný neúměrmě na dvě hodiny. Asi Forsythovi někdo řekl, že 500stránový román prostě musí být roztahaný do dvou hodin filmu, jinak ho nebudou brát vážně a on nedostane tantiémy. ()

carl.oesch 

všechny recenze uživatele

Takřka dokonalé špionážní drama, které ovšem nemohlo vytěžit z knižní předlohy (jako velký fanda žánru a Fredericka Forsytha zvlášť pokládám knihu za druhou nejlepší po Šakalovi) zdaleka vše, co zde bylo dovedně zkomponováno. Nicméně musím konstatovat, že jako je Den pro Šakala asi nejlepším Forsythovým románem, tak i jeho filmové zpracování je prakticky dokonalé. Tady to trošku klouže níž a to i přesto, že scénář zpracoval sám autor předlohy, což nebývá obvyklé. Dostal mně Pierce Brosnan, který zahrál majora Petrovského s takovou dávkou nelidské dokonalosti, že ve mně vzbuzoval větší hrůzu, než třeba onen nezničitelný Terminátor (zejména pak ve dvojce). Pobavilo mně, jak Forsyth zobrazil Andropova a vystihl onu erozi sovětského režimu, s jediným ale nepočítal - že nám soudruh do roka odejde a pohřby sovětských státníků se budou konat častěji, než premiéry nových bondovek. No nic, chybičky by se našly, ale za 90% to rozhodně je. ()

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Dalsi dilko podle predlohy F. Forsytha, tentokrat ale trochu usmevne podane - studena valka, zapletka/konspiracni vysirka neni vubec spatna, nuklearni bomba atd., ani herci nejsou spatni, ani Pierce Brosnan jako zloduch z KGB nevadi, ba prave naopak, pro me je problem tohohle filmu asi hlavne v dobe vyroby/stylizaci (1987), 80. leta sou trochu mrtvej bod, Michael Caine je zrovna v te nemastne neslane fazi, aplikovany sarm ci postupy z Ipcres File / Funeral at Berlin tady uz proste moc nefunguji, preci jen uplynulo 20 let, navic ho oblikli do nadcasove prisernyho ohozu, kde proboha vzali tu bundu??? Trochu to chvilema pusobi jak tv snimek, jako oddechovka fajn, jinak spise slabsi clanek M. Caine spy tvorby, F. Forsyth by si zaslouzil o neco lepsi formu... ()

Galerie (34)

Zajímavosti (1)

  • Syn Johna Prestona (Michael Caine) má v pokoji na stěne nalepený plakát seriálu Muppet Show (od r. 1976). Michael Cain jedné z postav této show propůjčil hlas. (StarPlate)

Reklama

Reklama