Čtvrtý protokol

• slovenský

Štvrtý protokol

Thriller

Velká Británie, 1987, 119 min

Příliš se nedivím nízkému hodnocení, neboť velkou slabinou snímku, že i přes tak podnětnou předlohu neumí zaujmout. Tématiku, kdy SSSR byl ještě při síle, hodně můžu, navíc Caine i Brosman úlohy zvládají s přehledem, takže půjdu s hodnocením výše. Ovšem nelze přehlédnout, že oproti forsythovkám Den Šakala nebo Spis Oddessa je to trestuhodně nenapínavé, snad kromě závěru. Forsyth spolupracoval na scénáři, měl možná zůstat u péra:-)(9.4.2014)

Dalsi dilko podle predlohy F. Forsytha, tentokrat ale trochu usmevne podane - studena valka, zapletka/konspiracni vysirka neni vubec spatna, nuklearni bomba atd., ani herci nejsou spatni, ani Pierce Brosnan jako zloduch z KGB nevadi, ba prave naopak, pro me je problem tohohle filmu asi hlavne v dobe vyroby/stylizaci (1987), 80. leta sou trochu mrtvej bod, Michael Caine je zrovna v te nemastne neslane fazi, aplikovany sarm ci postupy z Ipcres File / Funeral at Berlin tady uz proste moc nefunguji, preci jen uplynulo 20 let, navic ho oblikli do nadcasove prisernyho ohozu, kde proboha vzali tu bundu??? Trochu to chvilema pusobi jak tv snimek, jako oddechovka fajn, jinak spise slabsi clanek M. Caine spy tvorby, F. Forsyth by si zaslouzil o neco lepsi formu...(22.6.2012)

Slušná atmosférická napínačka, která strukturou děje nezapře knižní předlohu ani jejího autora (Forsyth vždycky uměl), jenž si ke Čtvrtému protokolu ostatně napsal i scénář. Caine standardně dobrý, Brosnan nestandardně záporný a slizký, závěrečná myšlenka povedená. Film mě vlastně nenudil, chválím Schifrinovu hudbu i MacKenzieho režii. Jen jsem nepochopil, proč si ruští špioni-teroristé předávají šifry psané v angličtině.(14.1.2011)

the fourth protocol je thriller, postizeny klasickymi priznaky herois nesympatikus (michael caine v hlavni roli nestoji za nic), storio predvidatelnus (od pocatku je jasne, jakym smerem se bude film ubirat), zapletkus dementis (zly sovetsky svaz chce s pomoci atomove bomby vyhodit do povetri leteckou zakladnu ve velke britanii a patrne si tim zajistit prevahu v pristim klani otuzilcu) a evilus charismatikus (kazdy fandi pierci brosnanovi v roli agenta kgb s vedomim toho, ze to asi nebude ten pravy a ze pravdepodobne nedozije konce). diagnoza : prumeris typicus (klasicky prumerny thriller, oscilujici mezi lehkym podprumerem a nadprumeren dle nalady).(22.1.2007)

Tentokrát se hodlám spíš než poměrně dobře natočenému filmu věnovat DVD, na němž u nás vyšel... DVD, které vyprodukovala firma ZEMS, je doslova výsměchem tomuto videoformátu. Disk neobsahuje české titulky (zato polské ano), takže pro drtivou většinu českých diváků je originální zvuk v DD 5.1 k ničemu a musejí vzít zavděk úděsným stereo dabingem. Obraz vypadá jak okopírovaný z videokazety (zelené odstíny v tmavých pasážích, zrnitost, mechanická poškození, bílé tečky), navíc po prvních 5 minutách v původním širokoúhlém formátu 2,35:1 zničehonic přejde do ořezu 1,33:1. Vrcholem pak je to, že obal jako „Special features“ hrdě označuje Interaktivní menu a Výběr kapitol – žádné opravdové bonusy ale na disku nejsou. To je HUMUS!(11.11.2005)

• - Syn Johna Prestona (Michael Caine) má v pokoji na stěne nalepený plakát seriálu Muppet Show (od r. 1976). Michael Cain jedné z postav této show propůjčil hlas. (StarPlate)