Agent KGB major Valerij Petrovskij (Pierce Brosnan) je odeslán do Anglie, aby vybudoval sídlo v blízkosti americké vojenské základny a přebíral zásilky pro kurýry ze SSSR. John Preston (Michael Caine) je prvotřídní britský lovec špiónů. Jeden z kurýrů, které Petrovskij očekával má střet s celníkem a přijde při něm o život. Preston provádí vlastní šetření případu a zjistí, že mrtvý kurýr u sebe měl součást atomové bomby. Podaří se anglickému agentovi zabránit v provedení atomového útoku v Anglii? (Urania)

Nerajohn

Mám hodně rád Forsythovky a Den pro Šakala, Spis Odessa nebo Čtvrtý protokol mají pevné místo v mé knihovničce. Čtvrtý protokol je vynikající kniha, pravda, o malinko zaostává nad dříve zmíněnými, ale proti převedení Šakala do filmové podoby protokol výrazně zaostává. Jasné je, že bylo třeba v některých pasážích složitý děj vyškrtat, ale trochu mám pocit, že člověk, co knihu nečetl, se občas musí ztrácet. Osobně lituji vynechání vynikající jihoafrické mise, která by ale vydala na samostatný film. Moc mi nesedělo ani herecké obsazení. ()

endrix

Je škoda, že tvůrci osekali původní Forsythovu složitou (ale logickou) zápletku, která, jak už je autorovým dobrým zvykem, poskytuje zajímavou sondu do fungování tajných služeb, na umírněnou jednoduchou bondovku. Ne vyloženě špatnou, ale žádný zázrak. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá špionážna dráma s tradičným príbehom ruských a britských agentov počas studenej vojny a viac menej prekvapivým rozuzlením. Produkcia je výborná, takže atmosféra má ten správny náboj. Napätie však nie je to najdôležitejšie na čom film stavia a sem tam sa objaví aj zjednodušenie, napríklad keď ruskí agenti skladajú atómovú bombu, vôbec ich netrápi, že pracujú s rádioaktívnym materiálom. Michael Caine výborne stvárnil Johna Prestona, vynikajúceho agenta britskej tajnej služby, ale nie je to žiadny James Bond. Jeden však stojí proti nemu. Ruského agenta Petrofskeho totiž hrá mladý Pierce Brosnan, ktorý si tu rolu agenta 007 nacvičil veľmi dobre. 75% ()

zigy

Nejlépe zfilmovaný Forsyth - protože si sám napsal scénář! Srovnání snese jen s Šakalem, se kterým ho pojí nejedna podobnost - celou dobu paralelně sledujeme úsilí muže na správné straně a muže na špatné straně, kterému je ten správný na stopě, i když zpočátku docela bloudí ve tmě. Pokud se nudíte, pusťte si Bonda a běžte se zahrabat. ()

tarzan

Na dnešní dobu to je jistě pomalé a nudné. U mě ubírá z hodnocení i to, že jsem před tím slyšel knížku, ale chápu že až tak velké intriky nechtěli vložit do úst ( v době natáčení) generálnímu tajemníku. ()

ceftax

naprosto souhlasím s ccaaggii. Neviděl jsem jedinou Forsythovu knihu která by se mi líbila jako film, přičemž jsem je všechny četl několikrát - excelentní vypravěč, ale filmové zpracování děs běs. A to čtvrtý protokol není zdaleka taková hrůza jako ikona - tu jsem se ani nedodíval. 10% ()

Bluerider

Trochu zklamání, protože knižní předloha je výtečná. Zápletka románu (snaha sovětů s pomocí britského přeběhlíka Philbyho využít změny rozložení sil ve vedení Labour Party ve prospěch prosovětské frakce a pak s pomocí levicového hnutí za jaderné odzbrojení dosáhnout vítězství labouristů v blížících se volbách) je ovšem pro filmové zpracování poněkud složitá a nezáživná a proto se film soustředí především na akční peripetie spojené s pátráním po sovětském operativci usazeném v Británii a jednotlivých součástech atomové bomby, které k němu směřují. Přes dobré herecké obsazení (v hlavní roli můj oblíbenec M. Caine) tak film vyznívá poněkud ploše a ve srovnání s předlohou odbytě. ()

raru

Neprávom film,ktorý nie je považovaný za klasiku špionážnych filmov,pretože taký práve je.Bod jedna,je tam Michael Caine,to by stačilo,ale je tam aj dobrá kamera,réžia,hudba,ale hlavne príbeh od Fredericka Forssytha.Na rok 1987 ja osobne nemám výhrad. ()

ccaaggii

Forsyth je nejlepší spisovatel, co se špionážních románů týče. U jeho knih nikdy nevíte, jaký smysl má zdánlivě nesmyslné odskočení od hlavní příběhové linie, které zrovna čtete. Navíc má perfektní znalosti tohoto tajemného světa. Má to jeden háček. Zfilmování kterékoliv jeho knihy je odporné a je urážkou jeho vypravěčského umu. Budu to tvrdit i o Šakalovi, který, nebýt knižní předlohy, byl docela dobrý film (myslím toho staršího samozřejmě). U tohoto filmu je to ještě horší. Forsythovy knihy prostě nemůžete vidět na plátně. Tento příběh si musíte přečíst. A já zrovna věřím, že čtvrtý protokol je po Šakalovi jeho druhou nejlepší knihou. ()

v.pohode

Super napínačka poplatná své knižní předloze a době. Tohle jako můžu. P.S.: dosud jsem netušil, co všechno Ford Tranzit vydrží. To musím někdy vyzkoušet :-) ()