Agent KGB major Valerij Petrovskij (Pierce Brosnan) je odeslán do Anglie, aby vybudoval sídlo v blízkosti americké vojenské základny a přebíral zásilky pro kurýry ze SSSR. John Preston (Michael Caine) je prvotřídní britský lovec špiónů. Jeden z kurýrů, které Petrovskij očekával má střet s celníkem a přijde při něm o život. Preston provádí vlastní šetření případu a zjistí, že mrtvý kurýr u sebe měl součást atomové bomby. Podaří se anglickému agentovi zabránit v provedení atomového útoku v Anglii? (Urania)

lennyd

Britský agent John Preston (Michael Caine) odhalí spiknutí ruské KGB, která vyšle svého agenta Petrovskije (Pierce Brosnan), aby blízko americké vojenské základny ve Velké Británii odpálil atomovou bombu. Když Preston oznámí vše svému nadřízenému, je vše díky osobní nesnášenlivosti zameteno pod koberec. A tak musí Preston začít jednat na vlastní pěst... O kvalitách českého DVD od firmy ZEMS toho tady bylo napsáno již dost, ale nelze jinak, než se pod všechno podepsat. Kvalita příšerná, dabing nepadnoucí, titulky žádné - ještě že jsem ho měl zalevno, jinak bych byl fakt nepříčetný. Musím říct, že mi to docela pokazilo zážitek z filmu - který by sám o sobě nemusel být tak hrozný, ale fakt ten dabing k hercům vůbec nepadl. Navíc mi tak nějak neseděl Michael Caine do role britského agenta, přece jen spíš v této roli mám zafixovaného Pierce Brosnana - možná kdyby si ty role prohodili, bylo by to o chloupek zajímavější. Možná si radši seženu Forsythovu předlohu a přečtu si ji, než bych znovu absolvoval tento film.. ()

Hopper

Forsytheovka, ktorá tak trochu zapadla, ale inak sa jedná o veľmi solídny film svojho žánru s Brosnanom tentokrát na druhej strane. ()

Mikino00

Poněkud mdlý thriller z konce studené války. Dějově to zase tak poutavé není, myšlenka je sice dobrá, ale Cainovo pátrání dosti nudí, Caine je mimochodem pro svou roli poněkud starý. Brosnan zahrál svého bezcitného Rusa velice dobře. ()

MickeyStuma

Další zářez do seznamu thrillerů o honbě agenta KGB. Tentokrát se příběh odehrává v Anglii. Příběh je velmi jednoduchý, a však tvůrci se z námětu pokusili vytlačit maximum. O mírné napětí nouze není a co se týče atmosféry, veškeré temnější očekávání je naplněno. Jednu výtku bych ale přeci jen měl. Pierce Brosnan se se svou vizáží na roli agenta KGB prostě nehodí. Byť to zahrál uspokojivě, rusa bych mu rozhodně neuvěřil. ()

Petulka88

Lehce naivní hra na špióny, která sice neurazí, ale zároveň ani nenadchne. Na druhou stranu, kde jinde máte možnost vidět Jamese Bonda ve službách KGB? ()

Rodin

Mám moc rád Forsytha a proto nemám rád tento film. To se opravdu zase jednou za poměrně těžké prachy něco nepovedlo. ()

Tormentor665

Příliš se nedivím nízkému hodnocení, neboť velkou slabinou snímku, že i přes tak podnětnou předlohu neumí zaujmout. Tématiku, kdy SSSR byl ještě při síle, hodně můžu, navíc Caine i Brosman úlohy zvládají s přehledem, takže půjdu s hodnocením výše. Ovšem nelze přehlédnout, že oproti forsythovkám Den Šakala nebo Spis Oddessa je to trestuhodně nenapínavé, snad kromě závěru. Forsyth spolupracoval na scénáři, měl možná zůstat u péra:-) ()

Amonasr

Poněkud naivní špionážní thriller. Už jen úvodní likvidace Kima Philbyho naznačila, o jak za vlasy přitaženou pohádku z období první studené války půjde. Ale pro úsměvnou relaxaci dobré. Ovšem na tom, že tajné služby hrají všelijaké špinavé hry i v kooperaci se svými ideologickými protějšky, něco je. ()

smatana.sk

Forsyth ako jeden zo zakladateľov žánru technothrilleru sa vyžíval v technických detailoch - v prípade knihy Štvrtý protokol to boli napríklad podrobne popísané sledovacie a protisledovacie postupy. Toto sa do filmu samozrejme preniesť nemohlo podariť. Ale - pozerateľné, už len kvôli mladému Brosnanovi. Kniha je nadčasová. Čítať v roku 2023, ako už 80-tych rokoch Rusi financujú a podporujú západoeurópske "mierové hnutie", alebo ako sa snažia "aktívnymi opatreniami" zvrátiť výsledok britských volieb... Film, napriek slušnému obsadeniu, knihu prakticky pokazil. Kvôli filmárskej skratke napríklad odstránili lupiča šperkov, ktorý náhodou objavil tajné dokumenty a hoci bol zločinec, poslal ich polícii. A nahradili ho policajtom, ktorý proti rozkazu svojich šéfov vyhadzuje trezory do luftu! Forsyth musel zúriť. Dúfam, že Briti niekedy natočia podľa Štvrtého protokolu kvalitnú minisériu. ()

pestak

V duchu studené války vyprávěný politický thriller disponuje velkou dávkou akce a napětí. Literární předloha Fredericka Forsytha je mnohavrstevnatá, ale u filmu mě jednoduší dějová linka nevadila. ()

Hawaj

russácký vojáci který nemaj čepici velikosti záchodovýho prkýnka a ještě jí maj trapně naraženou štítkem dolu fakt nejsou russácký vojáci. Tam kostyméři tu hru na Sovětský svaz dost podělali. Mizerná výprava, příšerný dialogy ve špionážním thrilleru? Ne to nezachrání ani Michael Caine ani Pierce Brosnan. Akce někde na úrovni nízkoropočtových televizních profesionálů z roku raz dva. ()

ostravak30

John Mackenzie nemá na kontě žádné extra velké bijáky, většinou dělal televizní filmy. To Frederick Forsyth, jinak celkem známý spisovatel, si do tohoto filmu prvně napsal scénář. Nevím, zda šlo o šikovnou volbu. Snímek má celkem dvě hodiny, ale děj se docela táhne. Špionážní drama je špionážním doslova a do písmene. Žádná akce ve stylu Bonda se ale nekoná. Právě naopak. Budoucí agent 007 Pierce Brosnan si tady střihl roli ruského špiona. Přitom alespoň na konci bych nějaké lepší drama čekal. Tady spíše máme náhled na kostru špionážních agentur a způsob myšlení. Měnily se sice systémy, ale způsob uvažování v podstatně jen málo... ()

seba

Dosti věrně natočená kniha Fredericka Forsytha o sovětské špiónské akci ve Velké Británii. Je to film z období studené války a o studené válce a působí také velice studeně a bohužel i trochu sterilně. Michael caine v roli britského agenta je dobrý. Pierce brosnan v roli jeho ruského protějšku už méně. Celou dobu na mne působil spíše jako diskotékový floutek. Tento film je z těch horších forsythovských adaptací. ()

Stanmi

Čtvrtý protokol patří mezí nejznámější díla Frederycka Forsytha a dle mého názoru se jedná o zajímavou a velmi čtivou knihu. K samotnému filmu jsem přistupoval s určitou rezervou, bylo mi jasné, že vše co bylo v knize se do filmu nevejde a obával jsem se, aby film nebyl moc "ořezaný". Naštěstí se mé obavy nenaplnily a i když ve filmu chybí některé pasáže, pár scén a postav je pozměněno, tak si snímek zachoval ducha knihy a jde o zajímavý špionážní film. I když je jasné, že fanoušci si jej užijí o něco více než nezaujatí diváci. Hlavní roli Johna Prestona ztvárnil Michael Caine a byla to sázka na jistotu jeho protivníka majora KGB Petrovského si zahrál Pierce Brosnan, což z dnešního pohledu působí trošku úsměvně, když pozdější James Bond je tady za toho špatného. Režie Johna Mackenzieho je standartní, co bych pochválil je, ale hudba, která dobře dokresluje atmosféru. Čtvrtý protokol je film především pro fanoušky Frederycka Forsytha nebo příznivce špionážních thrillerů s pomalejším tempem děje. Ostatním divákům by mohl místy připadnout nudný nebo nezaživný. ()

Ikewoo

Film nebyl až tak tragický, ale adaptace ne zrovna povedená. Ne že bych očekával přesné přenesení relativně komplikované knihy do filmu, ale filmaři si mohli odpustit některé přídavky (jeden z nejvyšších důstojníků KGB v Británii? WTF? Preston závěrečné praštěné naivní chování? Scény s dámami také mohli docela klidně chybět.) Pomalé tempo by nevadilo, plně odpovídá Forsythovu stylu knih. Ještě mě tak napadá, když jsem viděl odkaz na ext. recenzi - jak může Forsyth ve Čtvrtém protokolu vykrádat Forsytha v Šakalovi? Možná však mě drahý pan kritik příliš málo času zjistit si, kdo vlastně napsal předlohu... Končím slovy: Film má strašnou smůlu, že jeho předloha je tak dobrá. ()

carl.oesch

Takřka dokonalé špionážní drama, které ovšem nemohlo vytěžit z knižní předlohy (jako velký fanda žánru a Fredericka Forsytha zvlášť pokládám knihu za druhou nejlepší po Šakalovi) zdaleka vše, co zde bylo dovedně zkomponováno. Nicméně musím konstatovat, že jako je Den pro Šakala asi nejlepším Forsythovým románem, tak i jeho filmové zpracování je prakticky dokonalé. Tady to trošku klouže níž a to i přesto, že scénář zpracoval sám autor předlohy, což nebývá obvyklé. Dostal mně Pierce Brosnan, který zahrál majora Petrovského s takovou dávkou nelidské dokonalosti, že ve mně vzbuzoval větší hrůzu, než třeba onen nezničitelný Terminátor (zejména pak ve dvojce). Pobavilo mně, jak Forsyth zobrazil Andropova a vystihl onu erozi sovětského režimu, s jediným ale nepočítal - že nám soudruh do roka odejde a pohřby sovětských státníků se budou konat častěji, než premiéry nových bondovek. No nic, chybičky by se našly, ale za 90% to rozhodně je. ()