Restaurátor rukopisů využije svých profesních dovedností k vyhotovení falzifikátu, který mu dovolí se podruhé oženit, aniž by musel podstupovat svízelné rozvodové řízení. Následně se rozhodne – nikoli nezištně – pomáhat ve velkém i jiným občanům toužícím vymanit se z manželských pout. (NFA)

Hennes

Výborná komedie, kterou jsem až do včerejšího dne neznal a musím uznat, že jsem za ni moc rád. Stará francouzká klasika s množstvím vtipných gagů a dialogů o tom, jak se jednoduše zbavit partnera a obstarat si nového. Stačí být členem Přátel kopretiny a Claude Rich Vám již zfalšuje doklady a matriční záznamy. Skvělý herecký výkon Michela Serraulta, ale i ostatních. Množství filmů běží v televizi stále dokola, proč jsou takovéto snímky mimo hru ? ()

honajz2

Hodně příjemná komedie, Nenudil jsem se u ní, dobře jsem se bavil a dost mě zaujal i ten samotný nápad. Navíc se mi líbilo, jak to celé hlavní hrdina měl promyšlené a jak se k němu postupně přidávali další lidé, včetně jednoho inspektora, kterého zde mimochodem dabuje Menšík a překvapivě docela slušně. Ona navíc i ta myšlenka je zajímavá - na co se u skutečně vyhaslého manželství obtěžovat se zdlouhavým rozvodem, když by tenhle způsob fungoval rychleji a nejspíš i účinněji. Jasně, v realitě by se něco takového asi fakt nestalo, ale je to komedie, tak u té se fakt něco takového vytýkat nedá. Sice nemůžu říct, že by mě to bůhvíjak odrovnalo, ale rád si to někdy pustím znova a čtyři hvězdy si to podle mě zaslouží. Jen mě teda překvapují dvě věci - že je to v Česku docela neznámé a že to točil zrovna Mocky, od kterého jsem sice předtím viděl dva filmy (La Grande Frousse a Litan), ale Přátelé kopretiny vypadají jako celkem normální komedie/film, což se o tamtěch dvou moc říct nedá, hlavně o Litanu ne. 4* ()

Martrix

Rozverná komedie, která flirtuje s podvratnou myšlenkou, že by se šlo vcelku snadno vyhnout drahému a zdlouhavému rozvodu tím, že by se manželé dohodli mezi sebou a vyměnili by své partnery za vhodnější. Samozřejmě kus za kus, protože párů, kde to v manželství neklape je spousta. Přestože je tento koncept brán s velkým nadhledem, umím si představit, že ultras feministkám z takového filmu vzteky prasknou podvazky...teda suspenzory. Se ženami se kšeftuje, jako na nějaké burze, stěhují se do bytů k mužům, jako nějaký nábytek a tvůrci dokonce schvalují i mnohoženství. Přesto věřím, že se u takového filmu pobaví i dámy, protože ve skutečnosti si tvůrci utahovali spíš z manželství a byrokracie. Odsýpá to svižně, je to lehce stravitelné a příjemně anarchistické. Na tu dobu až překvapivě. I když...klidně bych dal tento film jako klubovou dvojprojekci s Krysami z temnot, které sice nejsou tak bezstarostně rozverné, ale ta anarchie, resp. absurdní způsob, jak obejít zkostnatělou byrokracii... . ()

MJMilan

Přátelé kopretiny je něco naprosto geniálního. Má totiž něco, co považuji u všech filmů za naprostý základ - rychlý rozjezd a skvělé tempo, které si udržuje během celého filmu. Film se vysílal nedávno po dlouhé době a jedině dobře, že byl zachován původní dubbing s Menšíkem (kterého jsem slyšel dabovat snad poprvé) a Kopeckým. ()

HonzaBez

"Žijeme jak mravenci a zahyneme, když porušíme zákon mraveniště. Jenomže my nejsme mravenci. Jsme lidé! A člověk má právo riskovat za svobodu..." Poměrně vtipná francouzská komedie (zvláště v první polovině) s bryskními dialogy a typickou "lehkou" francouzskou hudbou o šikovném falzifikátorovi úředních dokumentů a poněkud nešikovných policistech. Oceňuji, že to na francouzskou komedii nebylo až na výjimky moc ztřeštěné či trapné (viz třeba výstup inspektora Morrise v kostýmu nevěsty). Bonus pro českého diváka je pak parádní dabingová klasika s herci jako Menšík, Munzar, Řanda, Libíček či Kopecký. ()

Faramir

Počet hodnocení a komentářů tohoto filmu svědčí o tom, že v televizi jej v poslední době neuvidíte..., "četníci" (nic proti nim) běží v různých televizích i několikrát do roka. Těžko říct, proč jsou některé filmy tak opomíjené, že by kvůli drahým právům anebo neznalosti televizních dramaturgů? ()

pávek

Velké plus tomuto filmečku dává kvalitní dabing. Doufám, že se jednou některá naše televizní stanice nerozhodne dát tomu nový hlasový kabát. ()

xaver

Špičková komedie s originálním námětem, který nemá chybu, teda má, ale jenom jednu jedinou. Je černobílý. Jinak je to neuvěřitelný koncert gagů a komických scén, které diváka pobaví i po létech. Claude Rich od té doby, co jsem viděl tento film, patří k mým nejoblíbenějším hercům. Matůůů, za 5*. ()

rivah

Výborná komedie rozvíjející originální nápad legální výměny nevhodných manželů. Kvalitně obsazeno a neméně dobře dabováno někdejšími hereckými mistry. Pomalejší tempo musíme prominout s ohledem na víc než půlstoletí od vzniku. ()

Belmondicek

Kdysi u nás velmi populární francouzská komedie. Raritní je dabing Michela Serraulta v netypickém podání Vladimíra Menšíka, který na něj sedí. ()

martins

Skvělá francouzská komedie o padělání matričních listin. Vynikající Claude Rich jako Matouzecek řečený Matů, kterému výborně sekunduje Michael Lonsdale jako komisař Lelupe, který se ho snaží usvědčit, což se mu i podaří, ale nakonec je sám vymazán z Matriky a tudíž oficiálně neexistuje a Matů nemůže být bez svědka obviněn. Skvělý český dabing Munzar - Řanda st. a hlavně dvojice Vladimír Menšík alias Michel Serrault a Jan Libíček alias Jean-Claude Rémoleux, snad jediný film, kde tyto herci dabují. ()

Šumař

Skvělé, báječné, vtipné. Zlatý věk francouzské komedie měl své zlaté hřeby a to je jeden z nich. Je mi líto, ale ať se snažím sebevíc, u žádné současné komedie, a to nejen francouzské, nejsem schopen se tak pobavit, jako u klasiků. Hlavní postava je tak sympatická, že jsem místy fandil nahlas. Nevím čeho se tuzemské televize bojí, že tento film téměř ignorují. Myslím si, že v 99% by kvalitativně současné primetimové vysílání předčil. Aby to však současný divák dokázal ocenit, musel by být film v barvě. BOHUŽEL. ()

dogrose

Je to pořád svěží a vtipné - co by za takový námět možná dali dneska v Hollywoodu? Když je film dobrý, je koukatelný i v černobílé verzi a nemusí mít zdaleka dvě hodiny. Bezva scéna s opékáním holubů v registratuře. Jste-li přáteli komedie, nenechte si ujít. ()

Dodge-I

Miluji scénu s holubem na balkóně a grilem v registru...Povedená komedie, skvělé nápady - tento film si vždy rád vychutnám. ()

Sejkorka

Cesta do dětství. Viděli jsme to v kíně a pak byla oblíbená hláška "Matuuůůů". Jednoduchá zápletka, spousta srandy. Zajímavý dabing, sice to není v titulcích, ale slyšíme Menšíka, Kopeckého, Libíčka .... Matů a jeho žena, se kterou se rozvedl prostřednictvím matriky byli skuteční manželé Claude Rich, a Catherine Rich. Zaujme i jeho druhá žena Paola Pitagora, hlavně tím, že je velice pohledná. ()