Po rozchodu s přítelem se Tereza vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tu tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl. Tragikomedie Spolu nabízí pohled do chodu rodiny, kde se láska nerozdává rovnoměrně a kde není zvykem svěřovat se a mluvit otevřeně o problémech. Přesto nejde o těžké drama, ale o film, který i v dramatických situacích dokáže najít humor a naději. (Bontonfilm)

Streeper

Trohu náročnější film z české produkce, který mě docela překvapil. Štěpán Kozub byl pro mě zajímavou volbou do role Michala, ale zvládl to naprosto na jedničku. Herečka, co ztvárnila jeho sestru Terezu mi na druhou stranu byla velmi nesympatická již od pohledu a averze k ní se nezměnila ani v průběhu filmu. Občas mi přišlo, že scénáč až moc tlačí na pilu v podobě emotivních historech "jak se všechno událo v minulosti a co vše nevíš". ()

Flynn

Skvele vykony a po delsi dobe kvalitni cesky film. Spise by mu ale slusela tv nez kino. Nemuzu si pomoct, ale prislo mi to takove neucelene a nektere napady zrecyklovane. Ovsem nic to nemeni na hereckych vykonech hlavnich protagonistu. Ty byly spickove. ()

zette

Solidni rodinne drama. Osobne si myslim, ze je pro herce mnohdy jednodussi zahrat nejakym zpusobem mentalne postizeneho, jak zdraveh cloveka. A role Kozubovi byla sita na miru. ()

BoXBe

Film skvělý. Kozub i všichni ostatní to dobře zahráli. Jen fakt, ze autismus získal po úraze v dětském věku je asi ojedinělý a nesmyslný. (Slávka Čistolesová) ()

KajusaK

Jeden z nejsilnějších českých filmů. K dokonalosti chybí jen ubrat na stopáži. Kozub i Žilková skvělí, Janovičová mě velmi mile překvapila. ()

FrankSusta

Spolu je moc pěkný český film s jedním z nejlepších tuzemských hereckých výkonů, za který může dost možná nejschopnější současný český herec Štěpán Kozub, který by šel bez problému nazvat hereckým chameleonem. Je zkrátka neuvěřitelné, co dokáže tenhle člověk zahrát a fakt mě překvapuje, že nebyl na toho Českého lva nominován, protože tohle je prostě neuvěřitelné. Celkově mě překvapuje, že je tento film nepovšimnut oceněním, protože ano, občas trošku tlačí na pilu, ale ve skrze to je moc chytře rozehraná a především zahraná věcička, která by se mnohým loňským filmům s přehledem vyrovnala. Především výkony hlavní trojice jsou neuvěřitelně, ale již zmiňovaný Kozub je prostě o bůhvíkolik levelů úplně jinde navrch. Ale Veronika Žilková a Kamila Janovičová tomu teprve dodávají úplně jinou sílu. Osobně si bohužel dokážu ten film představit i bez nich a udělat pouhou one-man-drama-show (kterou bych po Kozubovi někdy strašně chtěl), ve které by byla pouze postava Michala (to je ten hlavní, kdyby někomu nedošlo) a byla by na ni převedena veškerá pozornost, protože ty přechody mezi jeho náladami a myšlenkovými pochody jsou neuvěřitelně zahraná s neuvěřitelnou lehkostí hraní. Kdyby jsme byli v Americe, tohle jde na Oscary. Ale tyto dvě herečky zde zkrátka kvůli příběhu, jaký je, jsou a vůbec tomu nedělají ostudu. Bohužel ''jejich'' linka moc tlačí na pilu a vyžívá se v některých příběhových klišé, které se dali od tématu autistického bratra očekávat. Do toho všeho občas až moc nuceně psycho-vydírání a provokace ze strany matky, které jen tu atmosféru sice podpoří, ale taky jsem je párkrát někde slyšel. Proto bych byl mnohem radši za tu one-man-show, která by byla tématem dle mého mnohem originálnější. Ale ok, chápu. Co se zbytku filmu týče, obsazení některých mě překvapilo, kupříkladu Marka Němce, který mě opravdu, ale opravdu moc mile překvapil. Doposud jsem ho totiž znal spíše jako takového toho šoumena o kterém moc nevíte proč je šoumen, ale kruci, on fakt má talent a takovýhle filmy to jen potvrzujou, tak jsem rád že dostal šanci to dokázat. Co se natočení týče, bohužel to je občas slabší. Kamera taková typicky česká přesvícenější v mnoha situacích s občas prapodivnou kompozicí, což je škoda. Ale ok, beru. Jinak, já jsem s filmem spokojen. Na emoce to tlačit dokáže a jsem rád, že to tvůrci vzali opravdu vážně. jasně, lidský humor si neodpustili, ale proč by taky měli? Zároveň to dokáže pěkně dojmout, což se taky počítá. Takže jsme tady, na čtyřech hvězdách, zcela zasloužených. Ty klišé a občas trošku méně nápadětější kamera se dá prominout, takže to je tak vše. Stále nadprůměrnější film. ()

kjakob

Spolu je strašně fajn film, který svým minimalistickým pojetím odvypráví krátkou epizodu v životech členů jedné rodiny. A daří se mu to zejména kvůli dobrým hercům. Je to vlastně takové malé pohlazení na srdíčku v záplavě českých komedií. Výtky bych měl ke scénáři, který určité pro vývoj postav zásadní momenty řeší dost zkratkovitým způsobem a mnohem více se soustředí na tady a teď. ()

HonzaBez

Film Spolu asi není (hlavně ze scénáristického hlediska) český Rain Man. Přesto ale nějak nechápu, že minimálně někdo z herecké trojice Kozub, Žilková, Janovičová nedostali aspoň nominaci na Českého lva. Letos se tedy těch autistických rolí nějak urodilo, ale postava Kozuba z nich byla rozhodně nejnáročnější. On tedy i celý tento film není jednoduché ustát. Ne proto že by byl špatný, ale proto, že je člověku z jeho sledování občas dost úzko. Hlavně když sledujete vztahovou linku mezi Terezou a její matkou a slyšíte jak dcera své matce vytýká, že kvůli jednomu člověku, který ji potřeboval, vypustila všechny ostatní i sama sebe. Asi dobře za ten cca 2-3 minutový happyend, jinak by to byla dost slušná depka. ()

jedna_vrana

Michal: "Mami, já jsem to vědel, já jsem to vědel!" Film stojí na troch hlavných postavách a nikto viac ani nie je potrebný, aby sme pochopili posolstvo príbehu. Ak máte v rodine niekoho s určitou mierou zdravotného alebo mentálneho postihnutia, do filmu sa plne vcítite. Vysoko hodnotím výkony všetkých troch hercov, Štěpán Kozub ma však v tejto úlohe prekvapil. On to nehral, tú rolu si užíval a dal do nej všetko, bez toho, aby pôsobil smiešne alebo neuveriteľne. Film, pri ktorom si uvedomíte, že ak ste sa zasmiali, v skutočnosti je za tým vážna chvíľa. ()

UhLee

(8/10). Toto drama z našich českých komediálních luhů a hájů jsem měl v hledáčku už nějaký ten pátek. Vyšlo zrovna v dobu, kdy Štěpán Kozub zažíval pomyslný vrchol své slávy a se Třemi tygry jim exponenciálně rostla sledovanost. Štěpán je nesmírně talentovaný herec, hlavně tedy komediální. Ze strany tvůrců tedy považuju jeho obsazení do takto vážné role za odvážný krok. Už u předchozího filmu, který nese název Hrana zlomu jsem měl problém přistoupit na jeho vážnější polohu. Pořád mi na něm svítila nálepka komediálního herce a i v tomto případě jsem s tím měl menší problém. Štěpán zahrál autistického chlapce naprosto perfektně a k jeho hereckému výkonu nemám co vytknout. Bohužel jsem v pár případech měl pocit, že si bere něco i z té komediální stránky. Protože u jeho autistických záchvatů jsem tam viděl jistou podobnost s jeho předchozími komediálními postavami, které ztvárnil. I přesto mě jeho výkon velice oslovil a pořád jej považuji za jednoho z nejtalentovanějších českých herců současnosti. Nebyla to pouze one man show a sekundovaly mu tady dvě ženy. Jeho maminku ztvárnila perfektní Veronika Žilková, která předvedla dechberoucí herecký koncert. Divák se na ní dokázal napojit a soucítit s její pozicí. Poslední ženou na obrazovce byla Kamila Janovičová, kterou můžou diváci znát z pohádky Tajemství staré bambitky. Tato herečka z Ostravy ztvárnila asi nejrozporuplnější postavu z celého filmu a je pouze na divákovi, jaký si na ní udělá obrázek. Spolu je silným dramatem, které ukazuje velice bolestnou skutečnost, že autismus není žádný med. Pokud však kolem sebe máte lidi, kteří vás milují, tak se s tím dá prožít i docela plnohodnotný a krásný život. "Ty ho nenávidíš, že ti zničil život. On ho zachránil nám oběma." ()

Tosi

Tuhle roli tam nasolil Kozub jak z partesu, to je prostě celej von a úplně vidím, jak se při natáčení nařehtali. A ta chemie se Žilkovou byla až neuvěřitelná. ()

Mrkvič

Několikrát jsem měl chuť film vypnout. Sledovat postiženýho Kozuba, který je postižený už tak jako tak (mám ho rád, ale podobné pitvoření je jeho denním chlebem), mi moc zábavné nepřišlo. Asi jako kdyby Jim Carry hrál roli retardovaného chlapce a hrál ho stejně jako Ace Venturu. Ale film jsem zvládl dokoukat a jsem za to i rád. Vydržel jsem sledovat díky Kamile Janovičový, která vypadá trochu zvláštně, ale vždy má své kouzlo. A že jsem dokoukal jsem rád díky tomu, že jsem se dozvěděl, co se v rodině stalo v minulosti. Ta jediná scéna byla dost silná. ()

Lachtaan

Už zpočátku filmu jsem si říkal, zda budu vůbec schopný sežrat Kozubovi roli duševně nemocného člověka, když spoustu jeho zdejších grimas, gest i výkřiků znám skrze dřívější vtipné skeče a role. A přestože snímek chce pojednávat o těžkostech soužití s člověkem, co má o několik koleček navíc, skoro ani v jednom momentě na mě nazapůsobil smutně a to já jsem z lidí, co řvou ve 23 letech i u animáků. Nakonec ode mě jdou pozitiva jen ke Kamile Janovičové, která by si po comebacku s Bambitkou mohla vydobýt ve filmech pořádné místo. [viděno na Netflixu 1.5.2023] ()

Johnny.ARN

Dôvod, prečo je tento film dobré vidieť, je Kozub! Ten človek vie tak hrať retardov, že dovi dopo. Prečo za toto nedostal Lva? Už čo viac by ste od neho chceli? Výkon úplne vo filme s nie až tak primerným dejom, len tie zvraty, len tie zvraty. Dalo sa vžiť s postavami, ich konajie bolo viac ako pochopiteľné a potom prišiel záver, ktorý to celé zobral a poslal do hoven. Výnimočný film hlavne obsadením a výkonmi, mierne nadpriemerný scenárom. 4 z 5 ()

vyfuk

Ještě, že ten Lanka jde taky od posilování taky k filmu. Už bylo na čase. Úvodní část filmu je hodně zvláštní. Jsme vhozeni ambiciózně do něčeho, co vůbec nevíme, jak bude fungovat. Kozub v roli klasicky nejdříve vypadá jako recese a parodie. Co si budeme... on umí roli takového typu zahrát, ale většinou to bylo pro humorné účely a ne pro účely toho, kdy to má člověka spíše dojmout nebo chytit za srdce. Čím víc si zvykáme, tak nám dojde, že to jde. Sice to zadrhne, ale jako jo. Postava sestry je dost zvláštně tendenční. Někdy je s bratrem v pohodě, pak by ho nejraději zabila. Důležité momenty jsou v něčem takové odbyté, ale zase jiné scény jsou schopny být dobře navázané. Jako třeba ústav a Kozubova ruka s autem. Jinak je ale zajímavé, že tvůrci docela dokázali splnit svůj úkol. Jasně, je to na český film docela silné téma, které se v celkovém kontextu neposouvá nikam dál, ale jestli do dál posune český film, tak to beru. Rozhodně to není extra špatný film. Finální fáze je jen trochu přitažená za vlasy, protože finální bod problému šel vyřešit jedním činem nebo větou, ale místo toho se tam chodí kolem horké kaše. Plus teda product placement, který vás nejednou nechá rolovat očima, ale zase díky tomu film mohl vzniknout. Takže za mě milé překvapení. ()

Koryntos

Tak hrozně mě to nebavilo, ani jako podklad pro háčkování.  Takové hrozně uječené a unylé zároveň. Všichni herci tak hrozně nesympatičtí, děj se vleče, ani bych to snad nenazývala dějem. Nedokázala jsem to dokoukat. Viděla jsem první cca 40 minut a kus závěru a stačilo. ()

ghatos

Kozub jako mentálně postižený v něčem ok, v něčem mu to někdy ulétlo a bylo vidět, že byl trochu mimo roli. Žilková podala přesvědčivý výkon svým způsobem také postižené matky. Janovičová mě bavila - její postava v sobě ukrývá více, než se na první pohled zdá. Jinak drama o rodinném zoufalství, kde je třeba si přiznat na rovinu, jak to je. 63%. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022