Vlak plný peněz

Vlak plný peňazí

Vlak s peniazmi

Akční / Komedie / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1995, 103 min

Wesley Snipes a Woody Harrelson spolu vytvorili výborné duo už v o tri roky staršom Bieli muži nevedia skákať, tentoraz znovu spojili svoje sily v niečom trochu akčnejšom a síce stále z toho nie je žiadny zázrak, ale aspoň opäť veľmi slušná oddychovka. Film síce na prvý pohľad nepôsobí nijak originálne, ale aj tak mi to prevedenie neprišlo zase tak moc ohrané, už len tou samotnou prácou, akú tu vykonávajú hlavní hrdinovia, policajti pracujúci v metre, v ktorom aj reálne chytajú zločincov, čo mi síce neprišlo úplne uveriteľné, ale predsa len mu to pridá na zaujímavosti. Inak na filme určite pekvapí, že na prvý pohľad tomu najdôležitejšiemu sa nakoniec zase ani tak moc nevenuje, krádež vlaku dostane priestor až v záverečnej fáze, ale filmu to ani trochu neškodí. Toto je jednoducho tá pravá oddychovka, ktorá sa venuje v prvom rade týmto dvom nevlastným bratom, ich zaujímavému vzťahu, kedy sa aj napriek odlišnosti pováh stále podržia, čo sa mi veľmi páčilo, k tomu nejaká tá romantická línia, ktorá tomu síce nepridá, ale aspoň ani neškodí a tak sa mi na to pozeralo skutočne dobre. Akčná stránka je kvôli celkovému prevedeniu dosť v úzadí, ale aj tak film ponúkne pár skôr priemerných súbojov, alebo nejaké tie pešie naháňačky. A tak akčným vrcholom filmu je Snipesov prechod podnikom, pri ktorom svojim elegantným štýlom zneškodí každého ochrankára. Lepšie je na tom humor, chémia medzi Snipesom a Harrelsonom funguje perfektne a tak sa postarajú o dostatok vtipných situácií. A sadli mi aj vedľajšie postavy, či už sympatická Jennifer Lopez, ale hlavne šéf metra Robert Blake, ktorý tu má s dvojicou policajtov skvelé rozhovory. A technicky je to celé dostatočne kvalitne zvládnuté. Takže Vlak plný peňazí je ten typ filmu, ktorému nemôžem dať lepšie hodnotenie, na to ani jedna zložka nie je dostatočne výrazná, ale aj tak je to veľmi slušná oddychovka, ktorú som hlavne vďaka obsadeniu a humoru videl viackrát a nikdy sa nenudím. 67%(21.10.2011)

Vlaky mám rád. Štve mě ale, že si z něj Američani pořád dělaj legraci. Dobře, v Nebezpečné rychlosti to byl třeba autobus, párkrát se na scéně objevilo i letadlo...ale když už člověk neví, jaký jiný dopravní prostředek do filmu narvat, aby to mělo něco společného s akcí, narve tam zaručeně vlak. Stejně jako v tomhle filmu, kde se opět setkáme s vlakem, který se nedá zastavit. A přitom to na první pohled vůbec nevypadá. Jinak jako komedie to bylo docela fajn. Wesley Snipes a Woody Harrelson sice nejsou tou nejlepší dvojkou, které jsem ve filmu kdy viděl a jejich smysl humoru taky není to nejlepší, co se kdy ve filmu ukázalo, ale když už nic jiného, na chvíli to zabavit dokázalo. A to mi v případě tohoto filmu bohatě stačilo.(16.5.2011)

Woody Harrelson a Wesley Snipes jako bratři jsou zárukou kvality této akční krimikomedie. Jestliže navíc mezi tyto policajty vstoupí půvabná Jennifer Lopez, je o zábavu postaráno. Woody je narozdíl od svého bratra nezodpovědný a navíc má díky pokeru velké finanční problémy. Rozhodne se tedy ukrást peníze ze silně střeženého vlaku, kterého ostrahu má na starost člověk, jenž oběma bratrům dost zatápí. Komediální kvalitu do filmu přináší jak přítomnost dvou kvalitních herců, tak jejich neustálé hašteření a silné hlášky. Film je navíc zasazen do předvánočního času, přičemž jsem jej viděl už jako adolescent, takže je to pro mě nostalgická záležitost.(1.3.2012)

Film je dostatočne akčný a obsahuje všetko, čo je k správnej zábave nutné, ako vtipných hrdinov, šialeného maniaka, erotickú scénu a pre policajné vyšetrovanie nevyhnutnú návštevu striptízového baru. Skôr by som uprednostnil J.Lo, ktorá tiež niečo ukázala a nielen z umenia boxu. No a samozrejme vlak, teda metro, s tým zopár nereálnych scén, ale dobre sa na to pozerá.(3.2.2015)

„No dobre, ale ty si mi rodina, ty ma urážať smieš.“ Wesley Snipes a jeho „brat“ Woody Harrelson (a Jennifer Lopez) nepatria medzi mojich najobľúbenejších hercov, napriek tomu sa mi Vlak plný peňazí vždy páčil už tým, že sa ani nesnažil vyhlasovať sa za jeden z najlepších akčných filmov 90. rokov. V tomto smere sa na nič nehrá, tvorcovia si evidentne veľmi dobre uvedomovali svoje limity a toto proste nie je ďalší T2, Nebezpečná rýchlosť, Skala, Con Air či Matrix. V najakčnejšej scéne je na pľaci desať hercov a jeden ošarpaný vlak. Napriek pomerne malému rozpočtu táto svieža buddy kriminálka má rytmus, i atmosféru. Môžu za to predovšetkým svižné dialógy, šťavnaté podporné roličky (rasistický šéf, pyroman) a zaujímavé prostredie podzemného metra.(26.12.2004)

• - Vlakový vůz R22 byl po natáčení věnován Automobilovému muzeu v New Yorku. (Terva)

• - V první scéně filmu můžeme vidět na zdi plakát filmu Smrtonosná Past 2. (Pumiiix)

• - Originální hudební score Marka Mancina bylo vydáno roku 2011 v limitované edici v počtu 3 000 kusů. (Terva)