36. komnata Shaolinu

• Česko 36 komnat Šaolinu (více)

V 15. století ovládali velkou část Číny Mandžuové. Čínský národ byl krvavě potlačován. Student Liu Ju Té je přesvědčen, že národ má šanci se ubránit jedině když bude ovládat bojovou techniku sha-olinských mnichů. Po dobrodružném útěku z Kantonu se dostává do odlehlého kláštera. Je přijat do řádu a po počátečních těžkostech projde všemi 35 komorami různých stadií techniku kung fu. Jako mistr všech bojových technik se Liu vrací do Kantonu a dává se do boje s nenáviděnými Mandžuy. V divokém souboji pokoří jejich vůdce Tien Taa a zakládá 36. komoru, která má národ vést k odboji… (Intersonic)

Tomco

Kto mal doma v čase VHS boomu video, na 99% vlastnil aj túto kazetu. U nás na dedine chcel mať po tomto filme každý čierny pás aspoň v troch bojových umeniach. ()

klerik

Pre moju mladosť film (spolu s MAJSTROM SHAOLINU) značiaci revolúciu. Ale aj na dnešnú dobu nadštandardné bitky, ktoré by si možno zaslúžili rozmanitejšiu choreografiu, ale na tú dobu majstrovské dielo.... ()

bassator

Kvalita je někde jinde než vyjadřuje moje hodnocení, ale z nostalgie a ze vzpomínek na dětská léta a jediné filmy o kung-fu které byly a tudíž tenkrát i frčely... - Viděno 2x cca - 50% ()

Chrustyn

Akční klasika z Hong Kongu, která ukázala, že z tamní Země nepochází jen Jackie Chan. Ve své době takřka kultovní klasika se spoustou soubojů a akčních scén. Samozřejmě nechybí ani horší pokračování. ()

anais

Snad nejslavnější film Shaw brothers. I přes jeho kultovní status si myslím, že SB natočili daleko lepší filmy (co se výpravy, ale i soubojů týče). 36 komnat Shaolinu je však ryzím příkladem filmů, v nichž se mladík musí naučit ovládat nejen vlastní tělo, ale i vlastní mysl, teprv potom se smí vydat na cestu pomsty. A jako takový má tento film nesmazatelné místo v dějinách kung fu filmů. ()

GigaPudding

Liu Yu-Te jako horkokrevný student se přidá k rebelům proti mandžuské vládě, ale brzo je odhalí a on se rozhodne utéct do Šaolinského kláštera, kde přijme jméno San Te , aby se naučil kungfu a všechny je mohl zmlátit a naučit kungfu i prostý lid :). V klášteře taky přichází to nejzajímavější z celého filmu a to je šaolinský výcvik, který zahrnuje spoustu zvláštních cviků jako nošení vody, přeskakování po kládách nebo hlavičky do pytlů s pískem. San Te si nejdřív myslí že je to brnkačka, ale moc se mu nedaří a dokonce i ze začátku zkouší podvádět, ale protože je vytrvalý a cílevědomý, tak prochází všemi výcvikovými komnatami, aby ukázal divákům zajímavé věci a hlavně pěknou a zábavnou bojovou choreografii, která má vrchol v bojích s trojdílnou tyčí. Protože film má dvě hodiny a samotnému výcviku je věnovaná velká část, tak konec je takový docela rychlý, ale třeba to je jen tím, že San Te je prostě největší borec :). První část před výcvikem mi ale přišla docela vleklá, ale možná je to tím, že jsem se dívala pozdě a chtělo se mi spát, takže při dalším kouknutí to třeba bude na ***** :). ()

HellFire

Prostý příběh chlapce, který se touží pomstít za smrt svého otce je koukatelný díky výcviku v šaolinském chrámu. ()

Othello

Pěkná fightmovie, na kterou se dobře dívá, je zábavná a souboje jsou opravdu vymakané. Pekelná choreografie, dlouhé záběry a střih nezadrhává. Sama o sobě kamera pro mě byla dost příjemné překvapení. Ale je to prostě pohádka. Hodně naivní pohádka kterou nikdo nemůže vzít vážně. Jako zábava ovšem uspěla. ()

eraserhead666

Další z dětských/mládežnických nostalgických kultů. Znám dva lidi, kteří se díky této Shaolinské sérii dali na budhismus. Paradoxně ani jeden z nich nedělá kung-fu. Půlka filmu (začátek a konec) je naprostá klasika o ublížení a haně (začátek – ovšem plný nechutných vlasteneckých žvástů) a pomstě (konec). Co film povyšuje nad ten klasický průměr je střední část odehrávající se v klášteře. To je parádička. 3,5* ()

duklak2

Výborný, takřka dokonalý snímek o bojovém umění. Člověk žasne, co všechno se dá v "komnatě" naučit za triky. Nechtěl bych potkat místní mistry:) ()

Sawy

Začátek slouží jako test pro diváky,nakolik se dokáží na Komnaty naladit.Navnazuje na naprosto tuctový příběh pomsty,navíc způsobem ne úplně atraktivním,kdy jsem dlouhou dobu pátral mezi jednotlivými postavami a nevěděl,komu vlastně fandit.Jakmile se ale hlavní hrdina dostal do kláštera a postupně začal objevovat umění kung fu,pochopil jsem,v čem spočívá kult filmu.Skvělá choreografie,originální rozčlenění komnat a hlavně vývoj,kterým projde hlavní hrdina,tyhle faktory povyšují film vysoko nad průměr a přestože se ze mě asi žádný extra fanda kung fu filmů nestane,tohle byla velmi příjemná zkušenost s výbornou závěrečnou konfrontací,která za těch třicet let skoro nezestárla. 80 % ()

stub

Naprosto klíčové dílo celého toho zběsilého hongkongského kultu, na které jsme se vydrželi (přiznávám, i vzhledem k tehdejšímu nedostatku jiných podobných titulů) dívat pořád dokola. Normálně bych snad váhal mezi **** a *****, ale tohle je těžce srdeční záležitost a já nemohu jinak. ()

ScarPoul

Pamätám si, že ako malý som to zbožňoval. Bol som presvedčený, že prejsť všetkými 35 komnatami je niečo čo môžem spraviť aj ja - malý chlapec zo Záhoria. Dnes samozrejme viem, že aj keby to bolo možné, som na to príliš lenivý. To ale neuberá snímku na pôsobivosti, hravosti a akčnosti. Lau Kar Leung romantizuje Shaolin ako mnoho tvorcov pred ním aj po ňom. Liu v podaní Gordona Liua je typický hrdina tohto žánru. Zbrklý, nepozorný ale v procese napredovania shaolinskou hierarchiou nadobúda silu a schopnosti, ktoré mu pomôžu oslobodiť nádor od utlačovateľov a zároveň vytvoriť 36. komnatu, kde aj obyčajný človek, nezasvätený do tajov Buddhovej cesty, môže prejsť bojovým výcvikom. Je to dobrý film. Nezostarol ani vizuálom ani myšlienkou. Jedno zo styčných diel, ktoré podľa môjho názoru treba vidieť. ()

Lacike

V jadre klasicke kung-fu o prikori, treningu a pomste. Ale podane trochu epickejsie. Aj ked hlavnemu hrdinovi zabiju otca, tak zli Chingovia terorizuju cely Kanton, takze hlavnemu hrdinovi nestaci zabit len jedneho parchanta, ale musi pomôct celemu odboju. Ale to trochu predbiehame. Jadro filmu tvori trening v Shaolinskom klastore. Da sa povedat, ze jednotlive komnaty su dokonca hlavnym tahakom. Lau Kar Leung vymyslel kopu rozmanitych spôsobov treningu, ktore neskôr hlavny hrdina San Te vyuzije aj v boji. Napriek ich rozmanitosti predsalen tych disciplin je prilis a skoda, ze v klastore San Te nemal poriadnu interakciu aj s nejakymi dalsimi postavami. Lee Hoi San ako mnich, ktoremu San Te nie je po chuti ma prilis malo priestoru. Nakoniec ma najviac bavila posledna tretina v ktorej je San Te uz vyzrety clovek, ktory kona spravodlivost a postupne ziskava dalsich stupencov. Trochu rozporuplne na mna pôsobi uroven bitiek. Na slavny kung-fu film ich tu zase tak vela nie je. Ovela castejsie sa trenuje. Ale to mi az tak nevadi. Az na poslednych par celkom dynamickych subojov je väcsina strasne pomala. Aj na dobu vzniku. Co prave dokazuju aj bitky v zavere. Toto si mal Lau Kar Leung lepsie osefovat. Ale potesi aspon choreografia, ktora je rôznoroda a ponuka mnoho zaujmavych kombinacii. Ale necakajte ziadne pôsobive kaskaderske kusky, alebo bolestive kontaktne chvaty. Pre fanusika sucasnych MA filmov to uz asi nie je. Po rokoch som si zato vychutnal mnoho znamych xichtov ci uz vo väcsich alebo len parsekundovych ulohach. Vysledkom je klasika, ktoru som zboznoval v detstve a stale ma bavi. Treba ale brat velky ohlad na dobu vzniku tohto filmu. 8/10. ()

erl

Naprostá řežba! Určitě vrchol produkce studia Shaw bros. Vypadá to na nudu ale to pouze do doby než se děj přesune do Shaolinského chrámu kde začíná nejlepší výcvik jaký jsem měl zatím v kung - fu filmech možnost shlédnout. Ke konci už malinko ztrácí film na tempu ale vše skončí akorát a zachová v divákovy velmi kladné pocity. Musím vyzdvihnout choreografii a nápaditost soubojů které se povedly na výbornou. Skvělá zábava a určitě povinnost pro všechny kung-fu fandy. ()

fishki

Nevyrastal som na tom. Videl som to po prvý raz, keď som mal 23 rokov. Šaolínske filmy nemám príliš v obľube. Ale svojvoľne som sa nechal unášať tou jednoduchosťou a zároveň umením. A že bez tréningu by to nebolo ono? Veď práve preto tam ten tréning bol. Určite top vo svojom žánre. ()

corpsy

Pred 30timi rokmi, bol tento hit vo VHS svete pojmom. Vtedy publikum na kvality až tak nehľadelo ( aj keď tento snímok bol jedným z tých najlepších easternov ), išlo o to spoznať dosiaľ nepoznané ( resp. nepoznané až v takom rozsahu ). 36. KOMNATA je skvelou symbiózou výcvikového kung-fu a revenge fláku. ()

Z0oMb3E

Poriadna dávka čínskych retro kung-fuoviek. Žiadne lietanie, žiadne prehnané budhistické pravdy len čistá podstata. Kopy, údery súboje tréning a pekná legenda o stvorení novej zbrane- sansetsukonmi, ktorá sa radí do "povinnej výbavy". Film sa spočiatku dosť pomaly rozbieha, aby v jadre šlapal na plné obrátky a v závere to opäť zbieha do prehnanej letargie. Nieže by počas celej projekcie nebolo dostatok súbojov a slušne zvládnutej choreografie, ale dve hodiny sledovať viac menej to isté dá zabrať aj tomu najvernejšiemu fanúšikovi. Postupom času, ako divák vyžaduje čoraz prepracovanejšie filmové efekty sa dostávajú podobné lomenice do úzadia a strácajú kus na atraktivite. Je to však škoda, lebo stále majú čo ponúknuť aj tým neskôr narodeným. Druhá vec, ktorú si tieto snímky vyžadujú je sledovať ich s dabingom. Viem, že to nieje moc in, ale kto vie...vie. Škoda toho zrýchleného záveru, no preťahovať film by tiež nebola výhra. ()