36. komnata Shaolinu

• Česko 36 komnat Šaolinu (více)

V 15. století ovládali velkou část Číny Mandžuové. Čínský národ byl krvavě potlačován. Student Liu Ju Té je přesvědčen, že národ má šanci se ubránit jedině když bude ovládat bojovou techniku sha-olinských mnichů. Po dobrodružném útěku z Kantonu se dostává do odlehlého kláštera. Je přijat do řádu a po počátečních těžkostech projde všemi 35 komorami různých stadií techniku kung fu. Jako mistr všech bojových technik se Liu vrací do Kantonu a dává se do boje s nenáviděnými Mandžuy. V divokém souboji pokoří jejich vůdce Tien Taa a zakládá 36. komoru, která má národ vést k odboji… (Intersonic)

ripo

Napriek všeobecnej nechute ženského osadenstva rodiny, som s hrdosťou vložil placku do DVD so sľubom, že to bude dobrý biják ... Obe ženské doslova trpeli a po dvoch hodinách urýchlene opustili obývačku ... Len ja s malým drobcom sme to zhodnotili, ako kvalitný kung-fu film. Kvalitné boli (ako to už napísalo množstvi ľudí predo mnou) najmä scény z výcviku v kláštore. Zbytok bol len nadstavená vata a scény boli len na vyplnenie času. Obzvlášť úvodná bojová scéna s napodobeninami, či malinovo-sirupovité zranenia. ()

liborek_

Na filmy, jejichž obrazy jsou pevně zafixovány v dětské hlavě a jsou spojeny s určitými pozitivními vzpomínkami by se po pětadvaceti letech asi nemělo koukat... Kolik jen úderů schytal ten starý ořešák u babičky na zahradě vedle hromady poskládaného starého dřevěného oplocení, které v dětské představivosti byl klášterem Šaolin...? A to zásluhou především tohoto filmu. Ten posun ve vnímání filmového díla je neuvěřitelný: To, co jsme tenkrát viděli jako fascinující souboj dobra a zla - nám tehdy novými - zvláštními bojovými prostředky, dnes vidím jako směšnost s příšernými herci předvádějícími dobře nacvičenou gymnastiku a potřísněnými krví nepřirozené barvy. Přesto jsem v té legendární výcvikové části určité stopy působivosti našel i po těch letech a moji nejoblíbenější scénu, kdy hladový San Te hledá v jídelně zbytky rýže poté, co po zpackaném přeskoku vodního příkopu přišel pozdě na večeři, jsem si užil s patřičnou dávkou nostalgie. ()

kinej

Dobý béčko. Dávám tomu průměrné hodnocení a to kvůli zábavné stránce filmu, kterou nejspíš tvůrci původně neplánovali. Scéna s bušením do zvonu...Není třeba parodie. Třešničkou na dortu je, že jsem viděl německou verzi předabovanou postaru jednohlasně do češtiny. Fakt prča. ()

cheyene

Zhlédnout tento kultovní snímek v době, kdy mi bylo nějakých 7-10 let, byl bych z něj dost možná paf a řadil bych ho mezi své oblíbené kung fu filmy. V nynějších časech už ale tak dobře nefunguje a jeho kouzlo není zdaleka tak silné, jaké mohlo být před 20 a více lety. Pln čerstvých zážitků ze své návštěvy shaolinského kláštera a pocty trénovat s jedním z mnichů, dávám 3*, byť obraz skutečného kláštera a toho filmového, zvláště pak v současné době, je poněkud někde jinde. ()

juta

Tak jsem se vrátil do dětských let, kdy jsem 36. komnatu viděl na VHSce a mile mě překvapil normální český dabing. Oproti předešlému mnohem lepší poslech. Z filmu jsem si už téměř nic nepamatoval a chvílema jsem si myslel, zda to je vůbec ten samý film. Především mě bavila část postupu komnatama. Bojové scény také ušly, jen ten přidaný zvuk k jednotlivým švihům, kopancům, pěstím atd. mě chvílema otravoval. :-) ()

Ruut

Pane jo. Dlouho jsem se šaolinským filmům vyhýbal, protože kung-fu zas tak nemusím. No byl jsem mile překvapen. Za to čtvrtstoletí 36 komnat vůbec nezestárlo. Skvěle jsem se bavil u výborně vymyšlených jednotlivýck komnat a i bojové scény se mi hodně líbili. Tak hodnotím jako nefanoušek žánru asi maximalně jak můžu. ()

HAL

Možná je ten příběh strašně naivní pitomoučký, souboje mají daleko do dnešních hyperdynamických a realistických řežeb, herci přehrávají jak můžou a vůbec mi to stylem hrozně připomínalo staré Vinnetuovky, ale stejně jako ony je to skvělá zábava a pro spustu lidí kult. Pro mě to sice kult není, přece jen Vinnetua jsem si zamiloval už před nějakými 15ti lety zatímco tohle jsem viděl teprve dnes, ale jedna z největších legend mezi kung-fu filmy je 36 komnat Šaolinu zcela zaslouženě. ()

Snorlax

Většina filmů žánru kung-fu mi přijde nechtěně velice komická, zde jsou takto zábavné pouze heky a vzdechy bojovníků. Jedná se o sympatickou pohádku, v níž dobro vítězí nad zlem. Film postrádá obvyklou křečovitost většiny zástupců svého žánru, nic zásadně nepřehání, takže je na něj příjemné pokoukání. ()

sochoking

Vždy sa mi lúbili u týchto filmov tie zvuky tkdg tkdg, dž dž, šš šš a to uznanlivé pokyvkávanie hlavami starých Majstrov a ich spokojný úsmev! ()

Legas

Snad je to už 15 let, co jsem tento film viděl u známých na VHS s rychlodabingem. Zakoupil jsem DVD a nestačil se divit, že ten film od svého vzniku (1978) prakticky nezestárnul. Většina scén se může svou bojovou choreografií a zdařilou kamerou měřit i s dnešními matrixoidními filmy. Příběh je poutavý hlavně díky procházení hlavního hrdiny skrze výcvikové komnaty. ()

Webb

[6/10] (Shaw Brothers) (Barevný /// Produkce: Mona Fong, Run Run Shaw /// Scénář: Kuang Ni) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

LION-MR.T

Pro mě krásný příklad akčního filmu,který nepostrádá napětí a akci. K tomu skvělá hudba a dobře napsaný scénář. Filmů o Shaolinu je dost a já se setkávám jen s těmi dobrými a tenhle je dost dobrý,choreografie soubojů je opravdu špičková. ()

Frajer42

Opomenu-li krajně nezajímavý úvod do děje a čínských problémů, tak se jednalo o vynikající film. Výcvik v shaolinském chrámu, který naštěstí zabírá většinu stopáže, neměl nejmenších nedostatků. Krásně se mi dařilo z něj nasávat nádhernou atmosféru a vzhledem k tomu, že jsem úžasný, tak jsem se dokázal i lecčemu přiučit z pouhého pozorování. Moji pozornost drželo přikovanou na obrazovce zejména očekávání, co našeho hrdinu ve které komnatě čeká. Nevím, kde tvůrci čerpali, ale krásně si s tím vyhráli. Rozhodně bych se nestyděl snímek komukoli doporučit jakožto nenáročné zpříjemnění kteréhokoli odpoledne. ()

swamp

Tenhle klasický kung-fu snímek jsem viděl, když jsem byl malý - a můžu přiznat, že i po letech neztrácí své kouzlo. Ano, jistěže jeho kvalita visí především na tréninku v 35 komnatách Shaolinu, ale i zbytek je kvalitní a souboje rozhodně nenudí. Hezká vzpomínka na filmy, které se k nám dostaly na začátku devadesátých let. ()

predators

Pamatuju se, že vhsky s šaolin tématy patřily u nás doma k těm nejhranějším. O to víc mé srdce zaplesalo nad kvalitou, v jaké se nám tato série řítí na naše fullHD televizory. Během těch 30-ti let prošly bojové filmy několika změnami, dnes s vyjímkou Tin Mana na podobný žánr jen těžko narazíme a tak jsem se zarputilým a hladovým pohledem nespustil z mistrů Šaolinu oči. Paráda! 80% ()

PetrPan

36 komnat Shaolinu má pro mně nostalgický nádech konce 80. let minulého století, kdy u nás vzkvétala éra amatérsky nadabovaných kopií filmů zcela volně prodávaných na všelijakých burzách a autorská práva u nás tehdy nic neznamenala. Videopřehrávač, který tenkrát za těžce vydělané peníze zakoupený, spokojeně přehrával všechny tyhle filmy a filmečky všemožných žánrů - horory, thrillery, akčňáky a samozřejmě kung-fu filmy už dávno skončil někde na skládce, aby jej nahradil novější a lepší přístroj. A já s přezíravostí dospívání postupem času zanevřel na bojové filmy, Jaké bylo moje překvapení, když jsem si právě z čiré nostalgie nedávno vypůjčil tuhletu klasiku na DVD a zjistil, že se mi víc než líbí, že přes prostoduchost, s jakou hrají asijští herci, přes jejich pitomoučký humor, se dívám na vynikající ukázky bojových asijských umění a hodně, ale opravdu HODNĚ se bavím. 36 komnat Shaolinu by se mohlo v dnešní době Matrixů apod. zdát zastaralé a ošuntělé, ale želbohu tomu tak není, v jednoduchosti je totiž síla. Člověk víceméně vypne jednu část mozku a nechá se prostě BAVIT a BAVIT a BAVIT skvělým bojovým uměním. ()