Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

(TV film)
  • Velká Británie Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson spolu s režisérem Chrisem Columbem a dalšími herci ze všech osmi filmů o Harrym Potterovi putují zpět do Bradavic a společně oslavují dvacáté výročí od uvedení prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Retrospektivní dokument Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic vypráví okouzlující příběh o natáčení prostřednictvím zcela nových rozhovorů s herci, zvoucí fanoušky na magickou cestu z pohledu první osoby na jednu z nejoblíbenějších filmových franšíz všech dob. (Magic Box)

higuain

Velká nostalgie, bohužel lehce poskvrněná tou směšnou kauzou okolo JKR. Je jasný, že tam všichni dokola budou opakovat, jak všechno bylo super, ono taky spousta těch věcí opravdu byla super. Ale když se tam např. Yates chlubil tím, jak zprasil finální souboj Harryho s Voldemortem, to už jsem začínal otáčet oči v sloup. Tak či onak je to povinnost pro fanoušky HP, která svůj účel splnila. ()

filmfanouch

Na kvality filmové série Harry Potter se mohou názory lišit, o zásadnosti této série ovšem nemůže být pochyb. Na filmových adaptacích románů J. K. Rowlingové vyrostla celá jedna generace, v kinech filmy trhali rekordy a do plného nástupu popularity Marvel Cinematic Universe šlo o nejúspěšnější filmovou franšízu v historii. V letech 2001-2011 mohli diváci postupně sledovat vyrůstání několika dětských herců, především ústřední trojice Daniela Radcliffea, Ruperta Grinta a Emmy Watson. Je to skutečně již přes 20 let a i proto oznámení speciálu, ve kterém se herci a tvůrci ohlíží za touto úspěšnou filmovou franšízu dává ideální smysl. Dá ovšem samotný speciál s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic něco světu?   Osobně jsem se obával, že bude Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic takový navoněný prd po vzoru nedávného speciálu Přátel. Herci se po letech sejdou, projdou nejzásadnější momenty, pobrečí si, že jsou staří a krom mnoha známých informací možná přihodí pár informací nových. A jsem rád, že jsem spletl. Minimálně tak trochu.   Je naprosto zvláštní vidět po letech ty známé lokace s těmi samými herci, kteří ovšem zestárli o dekádu. Je zvláštní pozorovat archivní záběry herců z jejich dětství a podívat se, jak se s nimi pomazlil čas. A je zvláštní pociťovat, jak solidně emocionálně dokáže tohle dojemné ohlédnutí s člověkem zacloumat. Už když na začátku začne hrát ústřední soundtrack od Johna Williamse a člověk začne ty známé tváře poznávat. Jestli se do nového roku ponořit se sentimentem, 20 let filmové magie je pro to ideální volba.   20 let filmové magie dokáže, že je zákulisí realizace všech filmových Harry Potterů stejně jako výsledné filmy. Toho samotného zákulisí ovšem v celku vlastně není zase tolik a speciál se věnuje především vzpomínání na dětství a formování ústředních herců. Jako to nejzajímavější se ve finále dá označit onen pocit, že se herci na známé lokace vrátili skutečně rádi a vzpomínání si neskutečně užívají. I přesto, že se to bez těch pár slziček neodejde.   Návrat do Bradavic nezaujme tím, že by na diváky vrhnul spousty nových zajímavostí, které diváci nikdy předtím neměli šanci zaslechnout. Nedojde k odhalení nových, nikdy nezveřejněných vystřižených scén a dokument se pochopitelně vyhýbá kontroverzním tématům, bez kterých se série za ty roky přeci jen neobešla. Na druhou stranu ovšem skutečně funguje nostalgie a to především v momentech, kdy se vzpomíná na herce, kteří se speciálu z důvodu smrti účastnit nemohli. Richard Harris, Richard Griffiths, Helen McClory, Alan Rickman a další jsou tak uctěni velmi milým sestřihem.   Z těchto dokumentů, které sází na vzpomínání je většinou cítit jistá pachuť toho, že se všichni snaží říct ty nejhezčí možné věci a jsou až tak brutálně milí, že to nepůsobí přirozeně. Tyhle pocity u Návratu do Bradavic naštěstí chybí. Právě i díky tomu, že veškeré výpovědi působí přirozeně a otevřeně. Krom ústřední trojice Radcliffe/Watson/Grint se sice nedá říct, že by každý z ostatních dostal tolik prostoru, přesto i výpovědi ostatních působí upřímně. Především v momentech, kdy dojde na zpovědi Chrise Columbuse, Alfonse Cuaróna, Mikea Newella a Davida Yatese. 4 režisérů, kteří z Harryho Pottera a především ústředních představitelů vytáhli maximum.   Samotný dokument je jinak zpracován velmi poctivě, archivní záběry z filmů jsou používány s rozumem. Návrat do Bradavic možná ve finále celou sérií proletí až příliš rychle, při totální délce všech filmů to ovšem ani nejspíš jinak nešlo. Přesto se ovšem dá říct, že stál Návrat do Bradavic přeci jen za to.   Fanoušci Harryho Pottera budou nadšení a především dojati. Zbytek bude moc trošku fňukat nad tím, že se z výsledného materiálu přeci jen dalo vymačkat něco víc. HBO Max ovšem na první den nového roku nabídla poctivě zpracovaný dokument, který svůj účel splnil. A diváci původních filmů si nad svým zestárnutím mohou rovnou poplakat přímo s herci...... () (méně) (více)

Malarkey

Trošku jsem se bál, aby to nebylo na způsob Přátel, kteří byly totálně poplatné době. Naštěstí ale nebylo. Jen je to plné chvástání, jak to všechno udělali dobře. Ale tak což, oni to udělali dobře, tak ať se chvástají. Sice je tomu něco přes deset let, co vyšel poslední díl, ale já jsem všechny ty herce a režiséry opět hrozně rád viděl. Byla v tom obrovská nostalgie, se kterou se počítalo. Ke konci jsem ale měl co dělat, abych nepustil slzu. Vzpomínka na zesnulé je dojemná, scénka Heleny s Danielem mega vtipná a pár nových zajímavých informací jsem zde taky získal. Takže za mě moc povedené setkání. ()

Stanislaus

Mohu říct, že jsem fanoušek filmů a knih o Harrym Potterovi - v podstatě jsem na nich vyrostl, takže jsem si nemohl nechat ujít reunion herců a tvůrců po letech. Zároveň jsem měl určitá nostalgická očekávání, která se však úplně nenaplnila. Dokument má přes hodinu a půl, přesto mi po většinu stopáže přišel plochý a dělaný čistě na efekt. Tvůrci hráli až příliš moc na city a samotní herci byli ve svých promluvách často méně uvěřitelní než postavy, s nimiž si je divák po léta spojoval. Nicméně - Helena Bonham Carter byla kouzelně potrhlá a při závěrečném komentáři Robbieho Coltranea o Hagridovi jsem i trochu zamáčkl slzu, podobně jako při vzpomínce na zesnulé herce. Archivní účast J.K. Rowlingové člověka zamrzí - alespoň o ní často mluvili ostatní zúčastnění. P.S. Kapesníčky jsem při projekci vytahovat nemusel, nicméně Rupert Grint a jeho ucpaný nos by určitě nějaké uvítali. ()

Streeper

Bylo hezké vidět herce ze série, jak vzpomínají na natáčení Harryho Pottera a jak navštěvují kulisy. Občas byl znát ten tlak, že něco bylo vyloženě nahrané, že jim nakázali, řekněte tohle a řekněte tamto. To se dalo čekat, u Přátel to nebylo nic jiného. Nejvíce mě bavily scény s Helenou a Danielem, to jsem se nasmála nejvíce a taky pěkně zvládli situaci s J.K., protože i když s ní nechtějí mít kvůli jejím výrokům nic společného, pořád je to ona, kdo všechnos tvořil, takže jí nemohli jen tak vynechat a vymysleli to dobře. ()

• V jednom záběru vidíme vedle sebe sedět Jamese Phelpse a Olivera Phelpse. Tvůrci dokumentu jim však v popisku prohodili jména. Tvůrci filmu následně chybu uznali a opravili. (SONY_)
  • Natáčení velké části dokumentu probíhalo v původních filmových kulisách, které jsou nyní součástí exkurze (Harry Potter Studio Tour), jež byla otevřena veřejnosti v roce 2012 v leavesdenských filmových ateliérech. (HellFire)