Malý krámek hrůz

Obchodík hrôzy

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Sci-Fi / Horor / Muzikál

USA, 1986, 94 min (Director's cut: 102 min)

Skvěla komedie snad inspirovaná Adélou (?) s cool kytkou co mluví jak nigga a ze všech nejlépe zpíva, Stevem Martinem co se vyžívá coby zubař na nebohých pacientech (naprosto luxusním je masochistický Bill Murray co se mu v ordinaci vyžíval) a takovou "na pohodu" atmosférou. Nebýt pár slabších pěveckých čísel šel bych možná výš.(28.12.2008)

Mluvící masožravou kytku Audrey II jsem z trikového (loutkohereckého) hlediska obdivoval a "chudinsky" béčkovou stylizaci kulisové výpravy, ujetého příběhu i estrádně živelných výkonů (báječné štěky slavných tváří) si užil, jenže samotné písničky, choreografie či postavy se mi líbily tak půl na půl. Což je u čistokrevného (parodicky hororového) muzikálu trošku problém. Skvělý ovšem byl monstr-apokalyptický (původní) závěr režisérské verze.(16.4.2019)

Počas dvoch dní natočená pôvodná snímka režírovaná Rogerom Cormanom sa stala prekvapivo kultom, v jednej z malých rol sa objavil Jack Nicholson a možno sa ním inšpirovali tvorcovia domácej pecky Adéla ještě nevečeřela. Z chytľavého námetu o mäsožravej rastline vznikol neskôr broadwayský muzikál a podľa neho následne tento remake. Počin pripomínajúci to najlepšie z Tima Burtona je niečím, čo nevzniká každú chvíľu. Mix retroštylizácie 50. - 60. rokov, hororu, čiernej komédie a vynikajúceho muzikálu totiž nepatrí medzi tradičné ponuky programov kín. Na Blu-rayoch nedávno dokonca vyšiel pôvodný zostrih s najdrahším alternatívnym koncom v histórii, ktorý musel byť vo svojej dobe pozmenený. A ak vám je meno režiséra povedomé a neviete odkiaľ, tak vedzte, že je to človek, ktorý nahovoril a viedol bábku majstra Yodu v pôvodných Star Wars. Skvelá, podvratná zábava s výborným castingom hravo prekonávajúca originál. 9/10(16.3.2016)

Bravurní černá komedie, ve které podali všichni dokonalé výkony (Moranis, Murray, i Steve Martin), ale i tak zůstali velmi vzdáleně za zády masozřavce Audrey. Song "I am your dentist" si budete broukat několik měsíců po posledním shlédnutí, ale vzhledem k neodolatelnosti filmu pravděpodobně navěky, jelikož bez něj prostě dlouho nevydržíte :o)(9.8.2002)

Tohle je asi nejlepší komedie Franka Oze, parodující horrory a muzikály, což je zvláštní kombinace, ale s tímhle příběhem to kupodivu vychází. V rozsahem malé excentrické roli uvidíte Steva Martina jako sadistického zubaře a jeho píseň "I am your dentist" je opravdu skvělá, stejně jako scéna s masochistickým pacientem (Bill Murray). Ale, jak už bylo napsáno, skutečnou hvězdou tohoto filmu není Rick Moranis ani Ellen Greenová, ale masožravá rostlina Audrey II. 90 %(22.2.2003)

• - K filmu existuje údajně do té doby nejdražší alternativní závěr. (Toclawer)

• - Na neonovém nápisu "CHOOZ" bliká "OZ", což je režisérovo příjmení. (Chatterer)

• - Spoiler: Roku 1998 byla vydána speciální DVD edice filmu, kde na konci zemřeli všichni hrdinové. Avšak několik dní poté byly všechny DVD staženy z prodeje, protože producent David Geffen chtěl tuto temnější verzi filmu poslat do kin. Nestalo se tomu tak, a tento konec filmu se dočkal vydání až po čtrnácti letech na Bluray. (HellFire)