Podvodník z Tinderu

• Velká Británie The Tinder Swindler (více)
všechny plakáty
Velká Británie, 2022, 114 min

Na internetu ze sebe dělal magnáta, který obchoduje s diamanty a je pořád na cestách, a různé ženy pak obral o miliony dolarů. Některé z nich ale teď plánují odvetu. (Netflix)

Marze

Tinder neznám a nikdy jsem tam nebyl. Měl jsem stejnou reakci po zveřejnění podvodníka na Tinderua Googlu, a sice že jde o zlatokopku. Našince potěší, že se část děje odehrává v Praze. Škoda že nebylo upřesněno, kde na samotě podvodník bydlel. Pak si platil pražské hostely za 12 dolarů za noc. Úvod mi připomínal žánr telenovely. 29 leta Norska blondýna je na Tinderu 7 let. "Musím být pořád zaláskovaná" říká. Pak prozradí praktické věci " Základem je fotka vašeho obličeje a pak fotka s přáteli, aby bylo vidět, že jste společenská. Chci, aby na mem  profilu bylo vidět, že mě nezajímají krátké známosti, ale hledám lásku. Hledám na jeho profilu, že máme společné zájmy. Například to, že má rád dobře večeře, nebo to, že má rád pláže, protože já je miluju. Panebože a zvířata! Pohledný muž s kočkou, v tom se nemůžeme splést. Chcete chlapa, který má ambice. Chcete toho, co má všechno. Ale není snadné ho najít. Musíte hodně svajpovat, doleva, doprava". Je nutno uznal, že podvodník, který z žen vylákal deset milionů dolarů měl vše výborně promyšlené a nelze jen říct, že ženy byly hloupé. Avšak v průběhu rande s podvodníkem "milionarem" z ní padají další perly: "Kdyz někoho chcete vidět, tak je ten pocit, že jste jeho přítelkyně ten nejlepší na svete", "On řekl zlato, co bych dělal v Oslu, nemám tam žádné obchody. Ale nasedl na soukromé letadlo ve tři ráno, jen aby mě mohl vidět. A to už jsme byli spolu", "Kladl mi spoustu otázek a naslouchal mě, což mě zaujalo, protože u mužů to je docela vzácné." Tím zábava tohoto druhu v dokumentu konci, protože další podvedená žena je mnohem rozumnější. Třeba riká: "Na světě existují jen dva druhy osobnosti. Buď baterie dobijeji, nebo vybijeji. A on mi rozhodně baterie dobijel. I když mezi námi nepreskocila jiskra, ten den jsem si opravdu užila. Přiletěl za mnou jen aby se mnou zašel na kafe, protože jsem měla blbý den. Měla jsem pocit, že je mezi námi zvláštní pouto. " Vlastně podvedené ženy podvodníka upřímně milovali a on uměl hrát různé postavy, které ženy milovaly. Fil tam ukazuje na potřebu patologické lásky a čekání žen na svého prince. Na návštěvě taneční party se ženě zdali lidé podivni, takže po ctvrthodine odesla a svého milého tam zanechala. Komentuje to: " V klubu bylo spousta holek, říkám jim sampanacky. Tyhle holky se chovají stejně jako mouchy co vidí shnily banán. Kdyz vidí šampaňské, slitnou se" Dale se našinec lacny dovolené v Řecku dozví, že bohatí lidé se shlukuji na ostrově Mykonos (má na délku dvacet kilometrů). Uvidí tu spoustu jachet, celebrit, modelek. V druhém dějství dokumentu se rozjede kriminální zápletka, kterou samozřejmě nebudu prozrazovat.Ukazuje se, jak je těžné takového padoucha polapit, protože stále přelétává z jedné země do druhé. Zoufalý podvodník bez peněz přepíná mezi vyhruznym a sladkým modem, v němž používal slova jako "dobre ráno, lásko", "miluji tě", "chybíš mi", "chci s tebou mít děti" Ženy jsou dost otevřené a prozrazují na sebe důvěrnosti. Přesto je celkový výsledek v jejich neprospěch a myslím že většina mužských diváků je nenávidí a směje se jim. Pobavila mě i závěrečná pointa pomsta povedené ženy. () (méně) (více)

marhoul

Poutavě natočeno, chlap je hajzl, ovšem děvčata mají rozumu, co by se za nehet vešlo. Syn diamantového magnáta se zajisté vycapí na Tinder a bude se tam nabízet, ve vší parádě, zrovna jim. Vidno, že děvenky neměly nikdy tu čest s chlapečkem, který se narodil do movitějších poměrů. Za blbost se platí. Tyhle nebyly zlatokopky, ty totiž mívají za ušima a jinačí výcvik, na špek by vychcánkovi neskočily, prostě naivky a je tragické, o kolik se nechaly grázlem připravit. Snad si nějaké prachy urvaly zpět medializací, s ohledem, že je počin konkrétním a adresným varováním pro další nanynky, které si snad dají větší pozor. ()

rikitiki

Emotivní, vtipný, k zamyšlení. Takový je zábavný dokument o sňatkovém podvodníkovi na síti. Jistě, dokument je hrozný, když se zamyslíme nad tím, co ženám udělal, ale je záměrně podaný (aspoň v první půli) lehkonohou formou. Ty prostřihy z romantických filmů a pohádek pro charakterizaci první, v něžně dokonalou lásku věřící ženu byly navíc a podtrhovaly její image až příliš naivní blondýny. To však ona nebyla. Asi uspěchaná a doufající v až příliš rychle nalezený láskyplný vztah, ale hloupá ne. Sedla na lep chlapíkovi, který si svou predátorskou vysávací taktiku brousil léta a měl k ní i sehraný tým. ______  Další dvě ženy vůbec neměly důvod pochybovat, jedna s ním byla 14 měsíců, druhá ho brala za kamaráda. Samy mu daly do rukou proti sobě zbraně – své lajky, sdílení a příspěvky na sítích. Které on prostudoval, nejspíš i se svými kumpány, aby přesně věděl, jak na kterou ženu jít. ___ Vážně mi vadí, jak je někteří recenzenti zde odsuzují, jakoby snad sami nedělali totéž. Jen mají štěstí, že po nich nikdo cíleně nešel. Ono se také jinak hodnotí dvouhodinový dokument, který celé drama a podvod zestruční a shrne a jinak by bylo prožívat ho v reálném čase, hodinu po hodině, z jedné návštěvy do druhé, ve stovkách a tisících textových a hlasových zpráv. ____  Už vůbec nechápu to odsuzování, že není důvod ženy litovat, protože si to zasloužily. Vážně? Někdo si zaslouží být obětí trestného činu? S touhle optikou si tedy okradený může za to, že ho okradli (měl si peněženku schovat do náprsní tašky, ne do aktovky/neměl jezdit tramvají/neměl parkovat své auto na ulici/neměl mít tak drahé auto/měl si pořídit trezor nebo pancéřové dveře), znásilněný za to, že ho znásilnili (neměl pít/neměl tam chodit/neměl se s nimi bavit) a zmlácený za to, že ho zmlátili (měl držet pusu/měl se jim vyhnout/neměl vycházet po setmění). Vy soudci z gauče, zkuste někdy empatii, protože i váš postoj vede k tomu, že se oběti stydí zločin nahlásit a zločincům tak poskytujete pohodlnější živobytí. ____ Každopádně, dokument rozkrývá taktiku predátora a využívá k tomu jako nosné prvky i záznamy a nejspíš i ilustrační záběry z aplikací a mobilu. Takže forma si vtipně pohrává se zobrazením, které umožnilo páchat trestný čin._____ Douška dokumentu je hořká, ale snad samotný dokument dokáže zjednat přece jen trochu víc spravedlnosti. SHRNUTÍ: Nesdílej, nelajkuj, nedůvěřuj – možná pak budeš v bezpečí, ale možná pak zůstaneš sám. ()

TheEvilTwin

Na jednu stranu zajímavý příběh, o kterém většina z nás dosud ani netušila, natož tak znala takhle zajímavé detaily, na stranu druhou se nejedná o nijak objevnou filmovou záležitost a žádný nadstandartní filmový zážitek. Zajímavé, zábavné a ke konci celkem intenzivní, ale pořád se tak nějak nemůžu ubránit pocitu, že ačkoliv je to kriminálník, tak si za svou situaci ty pipky můžou tak trochu samy kvůli svojí demenci a naivitě:D Čistý průměr. ()

HellFire

Výborný dokument, na kterém mě nejvíce fascinovaly moderní seznamovací metody aka, v tomto případě, Tinder. V tomto směru totiž nemám žádné zkušenosti, ale už jen popis toho, jak takové seznamování přes sociální sítě probíhá, mi nahání husí kůži. Nejdřív swipe doprava na Tinderu, match a následné hledání informací na dalších sociálních sítích, kam lidé samozřejmě postují jen to nejlepší (popřípadě lžou, co jim v tom brání, že ano?), což mnohdy vůbec neodpovídá skutečnosti... Hledat tímhle způsobem partnera asi funguje, ne však, když máte nereálně představy. Každopádně... samotný dokument je natočený skvěle (dokonce doplněný o autentické záběry!) a mistrně se mu podařilo přenést nás do situace, ve které se ocitly podvedené ženy. Na jednu stranu je jejich chování nereálně, ale když se nad tím zamyslíte, je pochopitelné. Když se poprvé seznamujeme a někdo nám opravdu sedne, mozek a srdce přestávají jednat racionálně. V tomto případě je to umocněno faktem, že podvodníček působil jako boháč. Doufám, že lidi tohoto typu dostihne karma a nakope jim zadek. ()

luka4615

Neuvěřitelný příběh o tom, jak moc lze zneužít seznamovací aplikace a ženy hledající pravou lásku. (Netflix) ()

Morholt

Občas mi zůstává rozum stát nad obdivným výkřiky některých komentujících, kteří mají podvodníka za hrdinu. Takže pokud je někdo hloupý či naivní, tak si zaslouží, aby s ním někdo takhle vyjebal? Fajn. Takže pokud jste slabší a neumíte se prát, zasloužíte si, aby vás někdo silnější rozkopal. A ať už jste nebo si o sobě myslíte cokoliv, vždycky se najde někdo silnější. Já byl po celou tu dobu na to parchanta pěkně nabroušenej a přál jsem mu vraždu, smrt, zabití. Bohužel v podobných případech dost často melou Boží mlýny extrémě pomalu, případně úplně stojí. Ale tak snad není všem dnům konec a lze jen doufat, že ten šmejd podvede někoho, koho neměl. Jediné, co mi tu trochu chybí, je náhled z druhé strany, nebo alespoň pokus o analýzu a přípravu samotných podvodů. Celkově to ve mě vyvolalo ty správné emoce a ty necelé dvě hodinky utekly jako voda. A to se u dokumentu počítá dvojnásob. 85% ()

Padme_Anakin

Výborně zpracovaný dokument na základě skutečných událostí a po pravdě mi to vyrazilo dech.. Drzost a až zarážející obludnost (bez)charakteru internetového „prince“ mě nenechala chladnou a moc jsem přála těm mladým ženám, aby byla odhalena jeho pravá totožnost.. S pomocí novinářů a policie se to nakonec podařilo, ovšem s velikým otazníkem - on už je zase na svobodě? Já bych ho v tom vězení nechala hnít.. ()

NinonL

Zajímavý dokument o (všeho) schopném izraelském podvodníkovi, který z žen na celém světě vylákal přes 10 miliónu dolarů. Možná je částka mnohem větší, protože některé ženy se za svou naivitu styděly a policii se nepřihlásily. Šarmantní mladý muž byl již několikrát vězněn za podvody, přesto je stále na Tinderu a oslovuje další mladé dívky, které mu pokaždé naletí. Proč, v čem spočívá jeho kouzlo, o tom se dozvíte v tomto dokumentu. ()

maddy

Úprimne? Čakal som dokument o tupých blondýnach a.k.a. naivných zlatokopkách z Tinderu, ktorým sa budem dve hodiny smiať aké sú to nadržané husy (niečo ako Too Hot to Handle in real life), ktoré sa nechali oklamať sexi týpkom zo zoznamky o prachy. Dostal som však komplexný, citlivý a miestami sakra napínavý dokument o jednom takmer dokonalom internetovom zločine, kde z troch vystupujúcich dievčat mi jednej bolo dokonca ľúto, s druhou som súhlasil a tretej až fandil. Jediné čo mi chýbalo bol pohľad aj z druhej strany, priamo na organizáciu takéhoto podvodu alebo aspoň teoretizovanie o tom ako sa to titulnému Swindlerovi podarilo po celé tie roky zmanežovať. Ono to je totiž zvráteným spôsobom až obdivuhodné. Napriek tomu, že s takýmito dnami ľudskej spoločnosti nezdieľam žiadne sympatie a najprekvapivejšie zistenie je, že to špinavé izrealské hovädo nesedí za mrežami, kde by ho tri krát denne do riti nakladali spotení černoši, ale užíva si ďalej život s modelkami. Medzinárodná policajná spolupráca funguje na svete fakt znamenite, keď aj takýto na verejnosti prepieraní podvodníci si ďalej beztrestne užívajú slobodu. CELKOVO: 7/10 ()

agentmiky

Jednou za čas zavítám na Netflixu i do sekce dokumentů a teď jsem setsakra rád, že jsem si ke zhlédnutí zvolil tento filmeček plný zajímavého materiálu. Aplikaci Tinder znám, ale aktivně ji nepoužívám. Dozajisté si ale dokážu představit, že těch podvodů se tam bude dít nespočet. Nutno podotknout, že tento případ se úplně vymyká všem ostatním, protože tak propracovaný plán se nevídá každý den. Po stránce technické nemám, co bych mohl tomuto počinu vytknout. I z hlediska faktů se člověk dozvěděl tunu věcí. Nejvíce mě asi překvapila třetí žena, jež se rozhodla proti tomuto podvodníkovi jít na zteč a vrátit mu to i s úroky. A hlavně díky ní a jejímu anonymnímu tipu ho nakonec chytli. Jen jsem teda z pozice diváka nevěřícně kroutil hlavou, jak malý trest ho postihl. To vůbec lidi mu podobné od takových podvodů moc neodradí (měli z něj udělat exemplární příklad). Tindler Swindler dost zaujal. 8/10 ()

Paxxx.cz

Parádní dokument od netflixu poukazující na další fenomén dnešní doby - seznamování se přes internet (zde konkrétně přes Tinder). Znáte to - nikdo nechce být sám a každý ma v hlavě svůj vysněný protějšek, který v dnešní době najít je skoro nemožné...Holky samy uvedly, že hledají muže co má všechno a k jejích smůle našly tohoto židovského "magnáta" s dokonale promyšleným příběhem, skrze který si našel cestu jak z důvěřivých (na první pohled i hezkých slečen) vytáhnout několik milionů korun. Jasně racionálně uvažující člověk a jen kroutím nevěřícně hlavou, jak někdo může nekomu cizímu poslat tak obrovské částky peněz (přitom ja bych někomu komu nevěřim nepujčil ani stovku), ale zkrátka podvodník v tom uměl chodit a peníze od několika nešťastnic dokázal řádně roztočit a jeho oběti za to krutě pikají do dnes. Nejvíce zaražející je spíše doslova až justiční selhání v této kauze - v mém světě by takový člověk seděl minimálně dvacet let ve vězení, kde by si ho pěkně podali spoluvězni tak, jak by si jistě zasloužíl. Každá holka co má zájem s ním dnes po tom všem, co vyplynulo na povrch, něco mít je blbá jak struska na cestě. Na závěr bych ještě podotknul, že to není jen o tom, že by hovada byli jen chlapi, znám i případy, které sice nejsou takhle rozsáhlé - např. kluk se zamiloval a investoval do rekonstrukce bytu holky 80 000 a jako odměnu dostal kopačky (a samozřejmě investované peníze zpět nedostal) - todle může zkrátka udělat jen bezcharakterní jedinec. Doporučuji mrknout hlavně ženám/mladým dívkám. Některým to třeba trošku otevře oči a všichni ostatní si snad připomenou, že věřit se v dnešním světě dá ve většině případů jen nejlepším přátelům, rodině a především sám sobě...8/10. ()

Praxis

Dokument, který strhne už na první dobrou. Mistr, co chce vojebat všechny ženský na světě a ještě víc. 80% ()

ABLABLABLA

Netflixu se zase jednou něco povedlo! Skvělý dokument, který vás chytne během prvních minut díky kombinování "hraného filmu", výpovědi obětí a novinářů, ale hlavně autentických fotek, zpráv, hovorů a videí. Trošku mi to připomnělo story z Catch me if you can (ale ten reálně padělal šeky aka to byl zločin) zasazenou do moderního světa. Nejvíc zarážející mi přijde fakt, že si furt vesele běhá po svobodě a žije dál stejným životním stylem. Vlastně je génius. To si člověk ale pak řekne, že svět je opravdu totálně v pr*eli, když za tohle nelze někoho odsoudit, protože to úřady není považováno za zločin. Trochu mi vadí místní komentáře, že ty ženské jsou naivní krávy a blbky a nedejbože zlatokopky a můžou si za to samy. Nedokážete se vžít do jejich pocitů a neviděli jste všechny ty zprávy a co spolu předtím prožili. A co si budeme... zamilovanost dělá z lidí bohužel hlupáky. Avšak pokud s někým "chodíte" 14 měsíců a poprvé vás požádá o půjčku na telefon, když mezitím vám nedal jediný důvod mu nevěřit a myslíte si, že spolu máte milující vztah, máte se společně stěhovat atd., tak vám to nebude připadat tak divné. (I když ta nehorázná suma mohla být nápadná...) Druhá věc jsou ty další a další a další peníze, příběh jak z akčního thrilleru a stupňování do absurdity. Nejvíc mě pobavila ta poslední z Amsterdamu, která osrala jeho. "Takže vy stále prodáváte jeho věci?" - "Ano." :D Savage :D A teda na konci se shodila do roviny "naivity" ta Cecille, která jakoby nic řekne, že je stále na tinderu a furt si tam hledá chlapa, lásku svého života. Já bych měla trauma z takových aplikací do konce života :D ()

slord

Ak niečo vyzerá až príliš dokonale, bude v tom nejaký háčik. O tom sa presvedčilo aj pár užívateliek Tinderu, ktoré to stálo pekných pár tisícok. Netflix opäť prišiel so zaujímavým dokumentom, ktorý bol prekvapivo dosť napínavý a človek neveriacky krútil hlavou nad tým kam je schopný podvodmi človek zájsť, aby mal z toho profit. Bohužiaľ k obetiam som nemal nejaké veľké sympatie, keďže svojim spôsobom si o to koledovali. Videl som na Netflixe aj lepšie dokumenty, ale nenudil som sa. 7/10 ()

sofiapetra

Jsou tam hezké lokace a nóbl věci, ale jinak je to natočené spíš jako parodie na blbky než cokoliv jiného. Dá se to brát snad leda jako svědectví o naší době a co všechno je možné (ti lidé by měli být skutecni, nejsou to prý herci). A každý tady píše, že to bylo napínavé. Ne, nebylo. ()

Netflix vyhodil zásadní manažerku

Netflix vyhodil zásadní manažerku