Postavy této pohádky sní o lásce, ale také touží po moci. Dokážou pomáhat, milovat, ale i zrazovat. Jsou odvážní i slabošští, krásní i pokřivení. Do nejtemnější věže království byl ukryt obraz krásné panny. Objevil jej princ (J. Čenský) a rozhodl se hledat svou krásnou pannu v širém světě. Jeho vysněná Mahulena (M. Podhradská) skutečně žije a již dávno se jí o princi zdá. Princ musí překonat intriky zlé Macechy (Z. Kocúriková) a také splnit tři přání, které Mahulena vymyslela, aby se zbavila nápadníků. V roli krále, otce hlavního hrdiny, se objevuje Josef Vinklář. Na motivy klasické pohádky B. Němcové ji pro televizi adaptovala B. Šimková. Režie se ujal L. Ráža. Pohádka se natáčela na hradech Pernštejn, Bítov a Buchlov, v zámeckých zahradách v Buchlovicích, v Lednici a na Pavlovských vrších. (Česká televize)

Kuny27

co dodat? .. pohádka pro dospělé kteří jsou asi ujetí... pohádka byla příšerná a hlavně začátek... ten konec tomu kapku dodal něco ani nevím co... ale království Mahuleny bylo jen o 3 lidech... a to je uplná blbost .. vřele nedoporučuji je to ztráta času. ()

Wishkah

Pohádka nepohádka. Jsou tam pohádkově jednoduché situace i pohádkové charaktery. A přitom je tam drsný svět kde se pro trůn vraždí. Být to herecky na vyšší úrovni, kdyby se do toho střelilo trochu víc peněz a kdyby se prohloubily charaktery postav mohlo to být velmi zajímavé. Takhle vznikla pohádka u které se děti budou nudit a dospěli se raději mrknou na jiný historický film ()

Mouzon

Jeden z nejmelancholičtějších českých filmů vůbec (nejen v rámci svého žánru, ale i obecně). Nerad bych vyvozoval mylné závěry, ale mám pocit, že se podobně atmosférickým snímkům u nás moc nedá. Už Hřebejkovy PELÍŠKY nahrazovaly průzračnou melancholii hořko-sladkým retro stylem, který ale nemůže melancholické nálady nikdy dosáhnout, jelikož se bojí tnout do živého. Melancholie SNU O KRÁSNÉ PANNĚ se odkrývá v místech, kde dochází ke střetu reality a snu, ale paradoxně je daleko živější, jde víc "na dřeň", nemá strach ukázat život, jaký skutečně je, vizi a deziluzi. Uprostřed těchto třecích ploch se někdy ocitne každý z nás - a v tom je pravdivost tohoto filmu. SEN O KRÁSNÉ PANNĚ má i jinou hodnotu než tu pohádkovou. Je to poetická kvalita, smutek, hodně obrazových kompozic (jež upomínají na plátna starých mistrů - což se v rámci české kinematografie neděje už vůbec!). ()

zdeny99

Jak mi ta pohádka připomíná tím začátkem TŘETÍHO PRINCE. Princ najde schovaný obraz a zamiluje se do dívky, která je na něm nakreslená. Jenže tento televizní počin zdaleka nedosahuje známé Moskalykovy pohádky. Čenský coby princ zdaleka nedosahuje takových kvalit jako Pavel Zedníček. I on sám si tu zahraje, ale jen malou roli, kdy jsem byl už opravdu zklamaný. Pro mě to byla nezajímavá pohádka, ve které se dalo jen dívat na téměř padesátiletou Zuzanu Kocúrikovou. [944. hodnocení, 38. komentář, 51%] ()

anitae

Temná pohádka/nepohádka, mě se nelíbila, vadil mi přestárlý princ Čenský a hodně mi to celé připomínalo studiové pohádky. 2* ()

quixote

Pohádka určená pro větší děti a dospělé. Místo vnější akce si užijeme spoustu psychologie, mudrování a vnitřních monologů, zvláště od královny, „Lady Macbeth“ , v podání přesvědčivé Zuzany Kocúrikové (s ohledem na to, jakou roli v inscenaci hraje jazyk, je pochopitelné, že Z.K. patří k hercům, kteří jsou dabováni). Na rozdíl od většiny TV nebo filmových pohádek z přelomu tisíciletí, které jsou většinou nevkusné, nekoncepční, překostýmované a zalidněné neuvěřitelně pitvornými postavami, si tato pohádka po celou dobu drží svůj jasný a velmi čistý styl. Zajímavé jsou kompozice obrazu, Hapkova hudba, volba exteriérů a interiérů a především opravdu umělecké a velmi pohledné kostýmy a masky. ()

Uhura

Krásná hudba a slušné herecké výkony Zuzany Kocúrikové a Ondřeje Pavelky. Ale něco tomu chybí. A taky mě doopravdy (a to odjakživa) v pohádkách odpuzují kožené kalhoty upnuté k prasknutí, ještě navíc pokud jsou na zde dlouhovlasém Janu Čenském. ()

dawnie

Moje zapomenutá pohádka z dětství. Přílišně nenadchne, ale rozhodně mě ani neurazila - aspoň jsem tam cítila hint opravdovosti, a to se cení. ()

Pitryx odpad!

Noooo, tak hlavně že se film “ vyznačuje neobvykle bohatou psychologií postav”, to mají děti rády. Do toho všeho hlasité myšlenky královny, no děs. Od začátku nepříjemný film (nebo divadlo), kde kulisáci přitáhli do cimry jednu dvě věci a vymalováno. A to nepíšu o střihu, zvláště na konci. Prostě se mi to celé vůbec nelíbilo. ()

ostravak30

Patnáct let po natočení Zlaté panny přichází remake v podobě Sen o krásné panně. A nezaujal mě ani ten. Srovnání se ale nelze vyhnout. Pohádka je až na malé drobnosti na vlas stejná jako její předchůdkyně. Vlastně se nezměnil ani scénář. Jen nechápu, proč ze stovky pohádek a inscenací, které v ČT byly natočeny si autoři vybrali zrovna tuto. A už vůbec, proč museli scénář de facto okopírovat. Tenhle film je sice lépe obsazen, Zlatá panna ale zase disponuje lepšími interiéry. Jenže exteriéry jsou oku lahodící zde. I hudba je lepší. Pořád ale platí, že obě pohádky - jak je ostatně uvedeno i v obsahu, si hrají především s psychologiemi jednotlivých postav a to někoho bavit může, ale někoho ne. ()

SB

Přestože jakási "manuálová" čistota či divadelní provedení dělá dojem sterilnosti, i tak mě děj vtáhnul. 2,5 *. ()

gpx

Viděl jsem jen konec, kde pobíhá Čenský navelčený v neskutečně gay outfitu. Vcelku odstrašující záležitost. ()

Jeer

Pohádka dramatická byla, ale výpravná? Nevím, nevím. Každopádně kostýmy a paruky byly šílené... ()

carnacv

Pohádka ála iq tykve, která může brát maximálně věkovou kategorii 0 až -1. Žádné napětí, žádná dlouhá cesta za úspěchem, zde si řeknu co chci a hned to mám. Hereckými výkony též neoplývá. ()

a-ja

Temná pohádka s duší, krásnými interiéry, výpravou a nádhernou Zuzanou Kocúrikovou... Takže: Pokud se tady pořád někdo ptá, komu je pohádka vlastně určená, tak rozhodně mně... Dnes, i v době, kdy jsem ji (jako 24 letá) viděla poprvé. A díky bohu, že se tam ještě mluví ´pohádkovou´ řečí (dnes už to umí snad jen Zdeněk Troška). V současných pohádkách mezi sebou postavy v renesančních kostýmech i kulisách mluví jako spratci na technopárty... :-( ()

Nick321

Na tuhle pohádku nemohu zapomenout. I když zlo pocházelo od královny, tak v kůži prince muselo být nejhorší zakusit pokus o vraždu od nejlepšího přítele, který s ním vyrůstal jako bratr, který ho měl chránit na cestách a se kterým se měl také vrátit domů jako vítěz a namísto toho putuje s člověkem, který přemýšlí jen jak ho úkladně zabít. Neuvěřitelné, co dokážou lži a manipulace. Štěstí, že to dobře dopadlo. Moc hezká pohádka. ()