Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Arsenal83

Štýl, ktorý mi žiaľ nikdy nebol po chuti. Pripomína mi to Lynchove šialenstvo, takme neprehľadné a teda u mňa vtedy prichádza len málo napätia. Samozrejme, Baleov prejav je vynikajúci, no keď sa už podujal na svoju rolu takýmto smerom a herecky určite úžasným, prečo z toho nevybiť aspoň nomináciu na nejakú cenu? Tu sa to nestalo, film ostal v zabudnutí. Okrem Balea tu už vystupuje do popredia len vynikajúca hudba. ()

Bachy

Mám za sebou dvě zhlédnutí Mechanika a na podruhé se mě film dotkl snad ještě více. Promyšlený od začátku do konce. Christian Bale si zadělal na roli Burtonova zpívajícího kostlivce. Hodně osobitý a atmosférický snímek. Nijak natahovaná temná podívaná s mnoha nápady, kde vévodí ten s lístečky na lednici (lehce mi Mechanik připomínal Memento).Vše se zamotává a vyústí ve skvělý konec....Mechanik je úžasný. ()

Happens

Tak ten film mě velmi překvapil, čekal jsem jakési rozuzlení ve stylu Palahniukova Klubu rváčů, ale Lynchovsky provedený styl, v tom filmu i barvy mluví a vyjadřují mnoho, nejen kontury a herci, spoustu detailů, které perfektně vystihují emoce jednotlivých situací. Navíc je ten závěr pěkné ponaučení. Tohle je špička, a co předvedl Bale - film jsem dokoukal v jednu ránu a celou noc jsem nemohl usnout... ()

Claw

Schizofrenní vykrádačka mnohem lepšího "Klubu rváčů" (můj osobní kult, TOP 2 film). Výborná atmosféra, výtvarná stránka a zejména absolutně špičkový výkon Christiana Balea, který překonává v tomto ohledu i Edwarda Nortona v podobné roli výše zmíněného kultu, nedělá z filmu nic moc výjimečného. Film vede diváka celou dobu na jedné stopě, aby mu pak ve finále předložil naprosto neočekávané finále, které s dějem filmu nemělo nic společného... Na druhou stranu pro představu, jak probíhají psychiatrické poruchy (různé druhy schizofrenních poruch), je tento film výborně zpracovaný... Slušná atmosféra, perfektní herecký výkon, slušně odvedený film, ale pro mě jako celek nic výjimečného... /60%/ ()

klerik

!!! HRA+AMERICKÉ PSYCHO Christian Bale je ozaj diabol. Skvelý film, ktorý dokáže po celú dobu držať diváka v otázke "čo to sakra je?!" Nebyť EQUILIBRIA, ktoré ho poslalo medzi "kladné hviezdy", naveky by asi točil takéto chuťovky a ja by som bol možno aj rád. Menej komerčné ako Am. psycho a rovnako šokujúce... ()

Chrustyn

Temný, atmosferický a originální thriller se skvělým (a nechutně vychrtlým) Christianem Balem a povedeným koncem. Více takových nenápadných ale v jádru skvlěých filmů. ()

iamek

Na snímků mě zaujal pouze dokonalý herecký výkon Christiana Bale, který díky téhle roli riskoval i život a taky depresivní atmosféra. Kdyby konec nebyl tak jednoduchý a patrný už od samého počátku mohl být Mechanik solidním kouskem, ale tak je to jen další průměrný snímek. ()

LaciLC

Netradičná zápletka, no neznesiteľne nudné prevedenie. Aspoň že to rýchlo ubehlo a hral v tom výborný kosťakoža Christian Bale. Inak by som dal *. ()

korbitch22

úžasně svazující film.christiane bale,který kvůli roli nespavostí trpícího mechanika,shodil 30 kilo je úžasnej.nechápu ho,vypadá tam jako vězeň číslo 7235 z terezína,ale hraje skvěle.postupně přichází o rozum,čím dál víc se mu vzdaluje skutečnost,že už ani neví co je realita a fikce,stejně tak jako já,sedíc v křesle,kousajíjc si palec u nohy a zaboha nemůžu přijít nato,co se v tom filmu děje.a bum!totálně šílený ale perfektní finále mě odrovnává a já bez pochyb a s radostí dávám 5.a umisťuji mechanika mezi svých osobních top 10 mezi dramaty samozrejmě,perfektní film. ()

Hellblazer

Film pre ktorý Christian Bale dosť obetoval, ale stojí to za to. Bale hrá famózne a kamerové filtre dokonale podporujú skvelú atmosféru. Jedinou chybičkou je že pointu odhalíte po 10 minútach. ()

heyda

Je mi docela líto Christiana, protože ten si musel hodně vytrpět, když shodil tolik kilo kvůli tomuto filmu a film rozhodně nenaplňuje moje očekávání. Nejdřív bych chtěl zkritizovat hudbu, která je okoukaná z jiných filmů a jen málokdy podtrhuje atmosféru. Spíš jsem měl pocit, že ji narušuje. V komentářích často zaznívá, že konec je tuctový, ale já vidím problém jinde a to v celém rozsahu. Podle mě si sám příběh tak od 20. minuty komplikuje cestu až k závěru spoustou různých chyb, prapodivných iluzí, špatným vykreslením postav či průměrným scénářem. Naštěstí se alespoň konec snaží trochu z té břečky vybrusil, jenže je už pozdě a celý příběh filmu se daří zachránit tak napůl a proto moje hodnocení zůstává někde uprostřed na těch 3 hvězdičkách. A je to velká škoda - hlavně kvůli Baleovi. ()

Natascha

Tak co? Kdo je větší blázen? Trevor Reznik, který rok nespal a má paranoidní dojem, že všichni jsou součástí spiknutí proti jeho osobě... nebo Christian Bale, který si asi chtěl vyzkoušet, jaké to je umřít hlady? Myslím, že odtučňovací kúra vůbec nebyla nutná, uhrál by to přesvědčivě i bez ní, ale proti gustu..... Člověk, který viděl Klub rváčů si sice úplně neužije děj, ale temná a depresivní atmosféra to bohatě vynahradí. ()

Flego

Nenápadný film s neuveriteľne depresívne vykreslenou atmosférou. Nestačil som sa diviť fyzickej premene Christiana Balea kvôli tomuto snímku. Nič však nebolo samoúčelné, príbeh sa kontrolovane rútil hlbšie a hlbšie do psychiky mladého muža až k vlastnej pointe. ()

MontyBrogan

Každý má svojich kostlivcov v skrini. Ale u niekoho sú natoľko silní, až sa stanú ním. Tieňom, ktorý chodí po svete. Zatiaľ čo ten zdravo vyzerajúci relatívne spokojný jedinec, ktorým kedysi býval, ostane uväznený v úzadí. A kľúče k jeho opätovnému rozpoznaniu ostali zapadnuté v kanáli vlastného svedomia. A to dostatočne hlboko, aby k nim nedosiahla ruka vedená silou vôle. Asi jeden z mojej top 10 psychologických thrillerov. 9/10 ()

rikitiki

Utrpení hlavní postavy je drasticky patrné už na Reznikově vzhledu. Na kost vyhublý Christian Bale připomíná vězně z koncentračních táborů. Stejně jako oni, ani on se nepohybuje ve světě žijících bytostí, ale na pomezí říše mrtvých, kdy mu zbývá jediný krok a už nebude návratu. S realitou ho spojuje jen poslední slabé vlákno zdravého rozumu, jehož většinu pohlcuje zoufalství, paranoia a strach. KOUSEK DĚJE Film je portrétem toho, jak vina může sežrat člověka za živa. Christian Bale hraje Reznika postupně propadajícího peklu s takovou jiskrou umanutosti a šílenství v očích, že vzbuzuje soucit i hrůzu zároveň. ____ Naprosto nesouhlasím s komentáři některých uživatelů, že vysvětlení příčin Reznikovy situace bylo banální. Naopak, mělo sílu reálné hrozby. Jakékoliv příliš rafinované zdůvodnění by srazilo film na kolena a zpětně by mu ubralo na emocích. Tady se utahuje šroub až do konce. Je to děs, který máme všichni na dosah. /28. 5. 14./ ()

poz3n

Vyjma konce filmu a "odkrytí" pointy, je Mechanik naprosto parádní film se vším, co od mysteriózního filmu čekám. Christian Bale je neuvěřitelný. Jeho chybějících 30 kilo je až nechutně vidět a jeho postava tak působí téměř hororově. Režisér Anderson natočil novodobý hitchcockovský thriller, který drží diváka po celou dobu v napětí a v naději, že to přeci jenom neskončí tak, jak to už v průběhu filmu vypadá. Bohužel, skončí. 8/10 ()

anderson

Zaujímalo by ma ktorý "expert" sem pridal český názov filmu, ktorý sa síce mihol v Karlových Varoch 2004, ale oficiálne ešte do distribúcie uvedený nebol ??? Ak sa zmenili pravidlá o pridávaní názvov poučte ma prosím. (20.6.2005) ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy