Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" z produkce HBO Films vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých “hasičů” se zapojují do televizí přenášených misí zvaných „najdi a znič“ s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání “druhé občanské války,” v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury – pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit. (HBO Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (115)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Uprimne, divim se, ze to trvalo tak dlouho, nez vznikla dalsi adaptace Bradburyho knihy, ta z roku 1966 je uz precejen hodne stara. Na druhou stranu, nez tohle, to radsi nemuselo vznikat nic. Mozna tu ted urazim nejakyho vyznavace knizni predlohy, ale krome ty jedny zasadni myslenky kniha zadnej zazrak neni, takze v tomhle ohledu to mel film hodne tezky, vystavit dej na tom, ze pozarnici knihy pali, aby si to nakonec jeden rozmyslel, proste neni zrovna dvakrat pevnej zaklad. Jenze bohuzel tady nic jinyho vlastne neni. Ale abych filmu nekrivdil, to nebylo ani ve verzi z roku 66, ktera taky neni zadnej zazrak. Kdyby to alespon, kdyz uz chybi poradnej scenar, tahli herci, ale bohuzel. Jordan je vylozene na presdrzku, jeho promena neni nijak zvlast dobre vysvetlena a Shannon se furt tvari jak uprchlej silenec. Vizualni stranka je sice celkem fajn a triky taky nenastvou, na to ze se jedna o tv film, ale to je tak vsechno. Zhruba po hodine deje jsem byl dotazan, kdy ze se zacne neco dit a zhruba v tu chvili jsem si uvedomil, ze premyslim nad tim samym. Slabsi 3*. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Téma sociální spravedlnosti podle dystopické novely amerického spisovatele Raye Bradburyho z roku 1953. Román byl jedním z jeho pěti nejslavnějších děl a byl ověnčený žánrovou cenou Hugo. Názvem odkazoval na teplotu, při které se papír vznítí a hoří. Kniha reagovala na masivní rozšíření televize v amerických domácnostech a s tím spojený nárůst konzumerismu, na studenou válku, na soudobou politickou éru mccarthismu, projevy totalitarismu, na obřadné pálení knih, které byly ve třicátých letech v Německu označeny jako nepřátelské vůči nacistické ideologii. V roce 1966 román poprvé zfilmoval klasik francouzské nové vlny režisér François Truffaut. Tuto druhou, televizní adaptaci (HBO) provedl Američan íránského původu Ramin Bahrani. Je to "update", částečně i upgrade Bradburyho prozíravého příběhu. Ne však moc povedený. Zde již existují i knihy elektronické a děj se na rozdíl od předchozí adaptace odehrává v úplné tmě. Postavu hasiče zde ztvárnil černošský herec Michael B. Jordan, v původnímu filmu to byl "árijsky" modrooký blonďák Oskar Werner. Tato nová verze byla vytvořena pro generaci diváků odkojených sérií Hunger Games. Potenciál filmu o společnosti v níž jsou zakázány knihy není moc využit. Také další motivy nepůsobí moc rozvinutě (například důvody vzniku "druhé občanské války" a co se stalo po ní, jsou jen mlhavě naznačeny. Dialogy jsou doslovné a motivace postav působí nepřesvědčivě. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Truffautova adaptace mě zase tolik nechytla, takže na ní netrvám jako na "definitivní" verzi. Tenhle film je ale bohužel dobrý jen tím, co s ní sdílí - tedy budování světa a vztahů. Shannonova postava je pak dokonce o level výš, byť nikam nevede. Film ztrácí svým slabým protagonistou a inklinací k akci v závěru. Není to nějaká svatokrádež, mělo to našlápnuto, ale nakonec už jsem se nudil a jen přemýšlel, jak by šlo vlastně dystopické sci-fi udělat, aby ještě fungovalo. Zdá se, že tenhle subžánr ztratil osten. 2 a 1/2 ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Bradbury rotuje v hrobě. Mezi spalovanou literaturou je i Harry Potter. 1) Seriálové produkce HBO bývají mimořádně zdařilá díla. Filmové produkce HBO jsou většinou mizerné blockbustery nevalné hodnoty. Proč tomu tak je, netuším. Za výstižný příklad může sloužit nová verze příběhu o jednom požárníkovi._____ 2) Když Raymond Douglas Bradbury publikoval podle mnohých své vrcholné dílo, novelu 451 stupňů Fahrenheita, bylo mu 33 let a před půl rokem právě zemřel Stalin. Jeden z největších autorů scifi literatury vytvořil jednu z nejslavnějších dystopických vizí světa otroků, v němž jsou otroci sami šťastni, že jsou, co jsou._____ 3) Obecně je velmi těžké převést psané slovo do obrazové podoby, pokud hlavním nositelem sdělení knihy je čtenářova fantasie. Proto se věc taky jen málokdy podaří._____ 4) A zde se to nepovedlo ani trochu. Tento "oslnivý thriller" (text HBO Europe) nedokázal ani to, co jeho předchůdce._____ 5) Filmaři nejprve děj pečlivě zbavili všech duchovních aspektů a diváka zprostili jakékoli potřeby přemýšlet. To nejzajímavější na knize - dílčí náznaky, z nichž si čtenářova fantasie vytváří představu o popisovaném světě, důkladně vyškrtali._____ 6) Pak do světa nasadili z jiných filmů "osvědčené chuťovky". Vznikl tak akční odboj (úhoři - what the fuck) a příprava vzpoury. Do očí se kape tekutina, která vede k amnézii (Muži v černém). Televizi zpřítomňuje 9. kanál. Za hranicemi je "normální" život (Příběh služebnice). Vlastně jde o souboj technologií: protiknižní vs. omnis. Jako byste u dobrého jídla nahradili koření průmyslově vyráběnými ochucovadly. Film se tak stal dalším z mnoha rychloobrátkových "fastfoodových" počinů a zařadil se mezi nejhorší díla žánru._____ 7) Fahrenheit 451 - The temperature at which book paper catches fire and burns... Bradbury se spokojil s první informací o teplotě, při níž dochází k samovznícní papíru (233 stupňů Celsia). Dnes ovšem vědci tuto teplotu stanoví na 218 - 246 stupňů v závislosti na druhu papíru. ()

PKD 

všechny recenze uživatele

Stejně,jako kolega liskam ( i když mnohem přísněji) dávám tu jednu jedinou hvězdu za M.Shanona,neboť on jediný se mi zdá,v této naprosté a zhůvěřilé šaškárně na motivy(?) jedné z nejzásadnějších knih v dějinách literatůry,kterou napsal PAN spisovatel,správně obsazen a umístěn do tohoto výblitku,který se nemůže prostě vymluviti na to,že je ´´jen´´ tv zprasováním/zprasením. Pokaždé,když jsem svědkem něčeho takového (nemělo by se to už konečně nějak sankčně trestat???) ,velmi doufám,že po smrti opravdu nic není,páč jinak by měl Bradbury plné právo,takovýmto kokotům urvat hlavy,a nebo je aspoň strašiti až do konce života. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (4)

  • Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (BMW12)
  • Natáčelo se ve městě Hamilton (Ontario, Kanada). (BMW12)
  • Mezi hořícími knihami v prvních dvou trailerech jsou vidět knihy „Zločin a trest“ od Fjodora Michajloviče Dostojevskiho, „Lolita“ od Vladimira Nabokova, „Kdo chytá v žitě“ od J. D. Sallingera, „Things Fall Apart“ od Chinua Achebe a „Brown Skin, White Masks“ od Hamida Dabashiho. (hansel97)

Související novinky

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)

Reklama

Reklama