Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" z produkce HBO Films vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých “hasičů” se zapojují do televizí přenášených misí zvaných „najdi a znič“ s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání “druhé občanské války,” v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury – pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit. (HBO Europe)

Nechic

Proboha to bylo tak zbytečných 100 minut. Z těch 100 se 80 dělo jen to samé dokola. Nevím jestli nás to mělo strašit víc a víc, ale rozvoj děje byl takřka nulový. Vlastně jo, jeden ze 100 o sobě pochybuje. A ten konec byl tak odfláknutý, že divák zaručeně litoval na co se to díval ()

Dandirion

Equilibrium si půjčuje knihu 451 stupňů fahrenheita, a je to vcelku fajn béčko, tenhle film si půjčuje Equilibrium, a dělá z něj zpátky 451 stupňů fahrenheita, a je z toho levná a uchcaná srajda. Tak levná že radši úplně vymazali mechanický ohaře, který mě v knížce dost bavili. Spíš než jako celovečerní film, to vypadá jako dvoudíl nějakýho zbytečného, německýho, televizního seriálu... ()

Anul

Úspěšná filmová díla by se neměla předělávat, nedělá to dobrotu. Původní film z šedesátých let je bomba. Toto? Výsměch. Herci a jejich výkony se dají srovnat s amatérským divadlem a samotná atmosféra filmu prostě není ono. ()

darius1706

Oslnivý thriller prej. Možná tím, že tam pořád běhali a grilovali, ale jinak to oslnění bylo dost chabé. Ono když tomu chybí úvod, závěr a taky děj a myšlenka se vměstná do cca 5ti minut filmu a je o tom, že napřed knížky pálím a pak už ne, tak získáme cosi, u čeho člověk stráví hodinu a půl a zítra si to už nebude pamatovat. Škoda. ()

maxs

"Zprasený" báječný námět. Hlavní postavy těžko uvěřitelné, vykreslení světa a jeho atmosféry i obyvatel velmi jednoduché až povrchní. Tvůrce se zřejmě potýkal s těžkým nedstatkem prostředků, čemuž odpovídají i neefektivní efekty :/ škoda.. ()

Jirkacek

Snímek 451 stupňů Fahrenheita z roku 2018 jsem si ke sledování nevybral náhodou, protože žánr sci-fi je jednoznačně můj nejoblíbenější, jelikož mi umožňuje uniknout z reality současného šíleně zrychleného světa. V tomto filmu se sice nejednalo o lepší stránku budoucnosti, která by mne přenesla do růžového světa, spíše naopak, protože v něm ve Spojených státech média vymývaly lidem mozky, internetoví roboti kontrolovaly každodenní běžné činnosti, historie byla zkrácena či přepsána a vůbec lidské hodnoty byla velmi pokřivené. Doufám, že se podobného scénáře nedožiji a snad ani moje děti či děti jejich dětí a tak dál. Takže můj optimismus snímek 451 stupňů Fahrenheita nepozvedl a úsměv na rtech rozhodně nevyvolal, přesto svůj účel splnil, neboť jsem měl pocit, že v té naší současnosti ještě není tak zle a že může být ještě hůře. Vše začalo představením moderního přetechnizovaného světa, v němž vedení společnosti dovolilo číst jen tři knihy a ostatní zakázalo, aby lidé neměli zmatek v hlavě a nedej bože aby snad měli jiný názor než většina. Proto se z hasičů stali požárnici, tedy namísto aby požáry hasili, sami tvořili jednotky, které je zakládali. Pálili zejména knihy a pronásledovali lidi, kteří je četli a měli svůj názor. Společnost jim říkala úhoři a bez milosti byli zbavováni práva na svobodu a posíláni do vězení na dlouhá léta či dokonce na smrt. Jedním z těchto hasičů byl mladý požárník Guy Montag (Michael B. Jordan), který se za své činy stal celebritou, protože všechny jejich akce a pálení přenášela jediná televize a okamžitě je živě vysílala do éteru, včetně promítání na zdi domů, takže to viděl opravdu každý. Tohoto černošského mladíka vedl jeho velitel kapitán Beatty, kterého si zahrál Michael Shannon, což bylo jediné jméno ze všech herců, které jsem předtím znal alespoň z jednoho filmu. Bohužel jsem nečetl ani slavný román Raye Bradburyho, jehož děj před lety umístil do 21. století. Nedokázal jsem tak posoudit věrnost zpracování tohoto televizního filmu z produkce HBO a neviděl jsem ani starý film ze šedesátých let 20. století. V této verzi paranoidního světa horlivý požárník Montag brzy začal zpochybňovat názory většiny a postupně si uvědomoval, že pálení knih a jiných graffiti, není tak skvělá věc jak si zprvu myslel. Poté, co se setkal s mladou informátorkou Clarisse McClellanovou (Sofia Boutellová), která byla v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učinil hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury. Byl jsem zvědav, jestli dokážou přelstít všudypřítomné složky, které měli v úmyslu je zničit anebo zda se povstalcům podaří zachránit tajemný OMNIS, který měl být klíčem k záchraně vědomí lidstva a o němž policie nevěděla vůbec nic. O to usilovněji jej hledala a tak bylo na závěr filmu na co koukat. Bohužel předtím to zase taková hitparáda nebyla, ale hodně se mi líbilo vykreslení budoucího světa a různé technické vychytávky. Trochu pokulhával děj, dialogy velmi jsem byl zklamán tím, že se režisér Ramin Bahrani neobtěžoval s nějakým podrobnějším vysvětlováním. Jelikož jsem knihu nečetl, vůbec jsem nepochopil, jak a proč zemřel Montagův otec, který byl také požárníkem nebo zda v jeho úmrtí měl prsty velitel Beatty, který si doma tajně psal citáty z knih na papír, což bylo zásadní porušení zákonů společnosti, kde papír, psaní a čtení nemělo místo. Těch otazníků po 96 minutách zůstalo víc, takže jsem zvažoval udělení dvou hvězd, když jsem však přihlédl k tomu, že se jednalo o televizní film, jednu cípatou jsem přidal. Suma sumárum, 451 stupňů Fahrenheita z produkce HBO Films ode mne získal tři fahrenheitovy hvězdy ***. () (méně) (více)

Dalajlada

Ministerstvo pravdy řeklo, že knihy jsou zlé, tak je bylo třeba zničit. Není to nejlepší, ale ani nejhorší zpracování klasiky. Myšlenku film předal, atmosféru měl. ()

Fisik

Šmankote, to byla kravina. Chápu, že v knize to mohlo být víc rozvedené, ale tady souvislosti nedávají smysl. Od odpadu to dělil jen námět, který má potenciál. Každopádně i herecké výkony bych od známých jmen očekával na vyšší úrovni (nějak mi přišlo, že M B J hraje to samý, co v Creedovi) ()

K1K0

Moc ma to nezaujalo, úprimne mal som inú predstavu o filme, ako sci-fi žáner mi to vobec nesedí, mohol z toho byt celkom dobry akčnák alebo thriller ale budiš. ()

Y3K_Alien

Jsi tady fakt není o čem. Myšlenka dobrá, zpracování pod úroveň. Zlatej film z minulosti o budoucnosti. Všichni podvádí, předstírají loajalitu, ale skutek utek. ()

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)