Jak píše Dadel, podruhé už to tolik nefunguje. Zvláště proto, že Manderlay se drží stejných "hlavních" bodů jako Dogville, i když cesta mezi nimi je samozřejmě jiná. Herci (a nejen Grace a její otec) mi více vyhovovali v Dogville. Konec je však opět úžasný, titulky možná ještě lepší a hlavně to je kratší :-) 85 %(12.7.2005)

Ajajaj... Larse von Trier podle mého maličko narazil, Za prvé jeho Bryce Dallas Howard do krásy Nicole Kidman strčí do kapsy, ale co se týče hereckého umění hraje 2,3 a možná i 4-té housle. Ta holka an to maličko nestačí a bohužel si to Larse zavčas neuvědomí. Stárnoucí Danny Glover už pro mě není zrovna typ do filmu a nechal bych ho dožít někde na slunné pláži v Miami. William Dafoe, který nahrazuje otce hlavní postavy z prvního dílu hranou Jamesem Caanem je dostačující náhradou, která v sobě má něco opravdu dábelského a jen škoda, jak malý prostor dostal. Brechtovo pojetí divadla bez zdí bylo v Dogvillu opravdu skvěle zakomponováno a všichni herci do hraní dávali maximum. Sledovat Nicole, která otvírá dveře s takovou grácií a opravdovostí to je jak sledovat malíře při malování životního díla. Manderlay je možná více promyšlené, více otázek a více odpovědí nám říká, ale tak jako tak mi to už přijde jako pouhý remake Dogvillu, do kterého autor přídal trochu jiný motiv a jiný konec, který ve své podstatě vyzní opravdu mrazivě.(8.11.2006)

Po Dogville už Manderlay originálností nemůže překvapit a tak se Lars von Trier musí spolehnout na příběh a herce. A to je pak pořádný problém, když nefunguje ani jedno. Postava Grace se v Manderlay nachází v úplně jiném postavení, než jaké jí bylo přiděleno v Dogville. Pro mě ale ani zdaleka nebylo otroctví zajímavé tak jako obyvatelé vesnice chránící si své území. B. D. Howard se snaží, ale talentem ani charismatem nesahá Nicole Kidman ani po kotníky. Ostatní herci jsou nevýrazní a typy jako Skarsgard nebo Bettany tady zatraceně hodně chybí. Problémem tady byla i atmosféra, kde v Dogville bylo neustále cítít znepokojivé napětí tady je po něčem podobném pusto prázdno. Snad Trier do dalšího dílu povolá opět Nicole Kidman a ukáže nám pravou Ameriku.(28.9.2008)

Zamrzí jen náhrada Nicole Kidman za nepřesvědčivou Bryce Dallas Howard, jinak Lars pokračuje úspěšně v tom, co začal v Dogville. Poťouchle nastavuje zrcadlo. Všem. Nejsem si jist, jestli je Manderlay projevem cynismu, nadhledu, humoru, nebo upřímné nenávisti, možná všeho najednou. S tímhle se holt musí každý vyrovnat po svém.(31.5.2011)

Manderlay to má na světě těžší, neboť jeho mladší bráška Dogville nasadil laťku příliš vysoko, a to jak scénářem či formou, tak i po stránce herecké. Nepochybuji o kvalitách Bryce Dallas Howardové, ale oproti vnějším i vnitřním bojem zmítáné Nicole Kidman prostě neměla šanci. A právě na ní ležela tíha celého filmu. Scénář jí však nedává možnost hrát, protože až na jednu pasáž o hladu jde všechno víceméně hladce. Lars von Trier si vše schovává až na samotný závěr. Ale tentokráte ne rafinovaně, jako tomu bylo v Dogville, ale vykostruovaně a nepřekvapivě. Navíc se dere na rty velmi významný otazník při otázce inspirace jedním dílkem mistra M. N. Shyamalana. A když už máte za sebou - i když neoriginální, ale velmi povedenou - pointu, tak Lars von Trier divákovi nenechává možnost jeho vlastního názoru, na kterou stranu se přiklonit (opět by se dalo odkázat na genialitu brášky z Dogvillu), ale vrazí nám do očí názor svůj. A teď k hodnocení... Celá tahle kritika (lépe řečeno polemika nad tím, proč je Dogville lepší než aktuální Manderlay) je mou obhajobou za to, proč Manderlay ode mě nedostane pět hvězdiček. Nebýt dokonalosti úvodního filmu této trilogie, bylo by Manderlay oslnivě zářící hvězdou na zatažené a na hvězdy chudé filmové obloze. [srpen 2006](22.8.2006)

• - Bryce Dallas Howard viděla během příprav na roli osmkrát film Dogville (2003). (Brousitch)

• - Filmovanie snímky prebiehalo vo filmových štúdiách vo Švédsku a Dánsku. (MikaelSVK)

• - Snímka nesie aj označenie The Film 'Manderlay' as Told in Eight Straight Chapters - Manderlay - film o ôsmich kapitolách. (MikaelSVK)