Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

AppleCore

Děsivě realistickej vhled do velkýho civilizačního krachu, kterej nám skrze sedm charakterů vysvětlí, jak moc v prdeli náš svět aktuálně je, a jak moc v hovnech bude ve chvíli, kdy vypnou internet. Tehdy budou fyzický nosiče spásou a příroda náš největší kamarád. Sam Esmail se inspiroval u Finchera, Hitchcocka i Shyamalana a po fenomenálním Mr.Robot opět zaútočil na všechny divákovy smysly, který budou žasnout nad fantastickou kamerou, skvělým, znepokojivým soundtrackem, a ještě více znepokojivým scénářem, ale hlavně nad celkovým vyzněním příběhu a jeho podáním (tohle dost možná zažije spousta z nás). ()

Kothy

Netflix někdy umí i překvapit. A tento film vlastně ani nemá moc daleko od pravdy, protože by se to klidně mohlo stát. Sledujeme tu rodinu, která se rozhodne strávit víkend místo New Yorku na Long Islandu. Ze začátku vše vypadá v pohodě. To se změní, když u nich uprostřed noci zazvoní muž se svou dcerou a tvrdí jim, že je majitel domu a že by tam chtěli přespat. Rodině se to sice moc nezdá, ale nakonec s tím souhlasí. Postupně ale přestane jít televize, internet i mobily a vše začne být čím dál divnější. Země prý čelí kybernetickému útoku a nikdo neví, co se děje. Nemohou ani nikoho potkat, koho by se mohli zeptat na pár informací. Jak dopadne toto soužití dvou rodin v jednom domě a podaří se jím vůbec tento výpadek přežít ve zdraví? Byl pro mě docela nezvyk vidět Julii Roberts v této roli, protože už jsem s ní dlouho nic neviděl. "Pomozte nám!" ()

leila22

Tvorca seriálu Mr. Robot Sam Esmail sa na sklonku roka 2023 postaral o moje najväčšie (netflixové) prekvapenie roka. Intenzívna hudobná zložka, efektné hrátky s kamerou, výborné herecké výkony a dialógy, ktoré treba vnímať a občas aj čítať medzi riadkami. Cez provokáciu, informačnú izoláciu a nepríjemne hutnú atmosféru budujúcu od začiatku do konca (a to prevažne za bieleho dňa), sa vyhráva s fantáziou diváka, ktorý si počas sledovania spomenie na filmy od Peeleho, Shyamalana alebo na ťaživú atmošku z Funny Games. Pri scénach so zvieratami už len čaká na žabí dážď, no keď sa začne rituál odháňania jeleňov, cíti za ním dotyk gréckej divnej vlny. Krásny mix, ktorý mi veľmi ulahodil. ()

DwayneJohnson

Možná je to tím předvánočním obdobím, ale poslední dobou nemám až na pár výjimek na dobré filmy štěstí. Takže nebudu lhát, moc jsem od toho nečekal a o to bylo moje překvapení na konci větší. Velice solidní věc s jen pár herci, zato s velmi napínavou atmosférou, kterou a to pevně doufám, nikdy nezažiju osobně. Teď nemyslím ty jeleny, ale to všechno ostatní na konci, který slouží zároveň jako memento, jak by to mohlo nakonec, nejen v USA dopadnout. ()

PetrPan

SPOILERY: A začnou se dít podivuhodné věci..... Vypnutí internetu vede k prudkému vzestupu inteligence u zvířat, která se začnou shromažďovat za účelem komunikace s lidmi... Planeta opic, ehm, promiňte, jelenů! přichází...    Postuláty apokalypsy naprosto neuvěřitelné, to už jsem víc nakloněný věřit Romerovi a spol, že nás  jednou sežerou  naši  blízcí prohnilí než tomuto maglajzu, kde se na jedné straně tvrdí "hrůzná" pravda o tom, že nikdo nic neřídí, ale pak např. USA taková jistě naprosto dezorganizovaná skupina zcela nespolčených  dezolátů ze zemí nikoho, dříve osy zla, nějakou náhodou  zlikviduje.   Ježíkriste... Na druhou stranu je to slušně zahraný a než se začnou zjevovat ony postuláty a rozbitý Tesly (haha, to jste Muskovi nandali) velmi znepokojivé.   Fajnový byl i pan Bacon a kdyby začal střílet, šel bych na tři.   Třeba ale přijde dvojka a za vším budou emzáci nebo čaroděj ze země Oz, to bych pak šel možná i na čtyři.. ()

Arsenal83

Zaujímavý koncept držal v neistote a napätí do ubytovania AfroLongIslanďákov. Naraz ten koncept šiel z kopca a v tej komplikovanosti nakoniec príde veľmi jednoduchý záver. USA sú stále v boji s nejakým vonkajším zlým nepriateľom, zavše je to Rusko, niekedy sa pridruží aj Čína, Iran, či deelektrifikovaná Korea, ale stávka na Rusko, to je na istotu. A hoci má film svoje mysteriózne polohy a dokonca existuje nádej, že jelene chcú niečo povedať, nakoniec tie jelene síce povedia viac, než hlavné postavy samotné, ale v súhrne nedostanete viac emócií než pri zbieraní húb. No a z tých pozitív sa dá vypichnúť len to, že v budúcich nebezpečenstvách už nebudú musieť otcovia svojim synom prácne vybíjať zuby, už budú našťastie k dispozícii všelijaké silné mikrovlnky, čo zvládnu tu prácu za vás. Tak díky, technologický vývoj! Zvyšok je len reklama na Priateľov. ()

Claw

Hned na začátek musím říci, že jsem snad u žádného snímku z roku 2023 neviděl tak krásně zvládnutou audiovizuální práci. Kamera je naprosto super, přechody jsou kreativní a krásně plynulý a korekce barev je úžasně stylizovaná. Nic není náhodné a vše mi připadá, včetně architektury samotného domu, naprosto skvěle vypointované. Celá kompozice i s příběhem jsou vážně vtahující a korunu tomu nasazují herecká esa, kdy skoro nikdo netahá za slabší konec a každá postava má své místo v příběhu a kvalitní dialogy. Skutečně tu funguje skvěle gradace a napětí, kterému úžasně pomáhá dunící hudba. Film odvedl naprosto dokonalou práci se zvukem, takhle kvalitní ozvučení jsem naposledy zažil snad v "Once Upon a Time in Hollywood". Ale jinak žánrově a zaměřením bych film přirovnal spíš k "Don't Look Up", který ve mě vyvolal stejný pocit aha momentu až na úplném konci filmu. Můj největší problém a zřejmě i většiny uživatelů je právě konec. Já teda čekal asi trochu lepší, a ne až tak zbrklé ukončení. Tvůrci pravděpodobně nechali prostor pro pokračování, protože jinak si to nedovedu vysvětlit. A ano, máme tu i CGI zvířata, která z blízka nevypadají nejlépe, ale myslím, že se to dá jednoduše přejít a stejně působí lépe než většina věcí z posledních filmů od MCU. Celkově mě to moc bavilo, mám rád filmy, o kterých potom mohu ještě dlouho přemýšlet a klidně si je dát znovu. /80%/ ()

Chrustyn

Originál Netflix a další ukázka toho, že i talentovaný tvůrce, potřebuje dohled. Tentokrát naštěstí žádný průser ale rozporuplná satira/thriller s výborným obsazením, skvělou technickou stránkou (výborná kamera, působivá podprahová hudba) a několika opravdu působivými momenty. Na druhou stranu, zbytečně dlouhé a s feelingem začínajícího seriálu, který ještě neví, čím chce být. Pořád ale jeden z lepších kousků made in Netflix. 70% ()

korbitch22

Sugestivní, znepokojující a kurevsky nepříjemný film o dost pravděpodobné podobě třetí světové války. Možná bych ze stopáže ubral tak 25 minut řečí, ale díky nepříjemným výjevům, uvěřitelným hereckým výkonům a děsivě věrohodné možnosti událostí vyobrazených ve filmu vás to i tak vtáhne a nepustí. Přesně takhle to všechno jednou skončí. 80%. ()

Flego

Bolo by veľmi smutné brať tento snímok len ako apokalyptický thriller a nechať sa unášať na tejto vlne.  Leave the World Behind ponúka oveľa viac na zamyslenie a precítenie. Herecký ansámbl je výborný, všetci pracujú pre celok. ()

BMW12

Zajímavý film s dobrým hereckým obsazením. Jen to na mě mělo moc pomalé tempo a scény s depresivní hudbou jsem musel přeskakovat. Ale v jistém napětí mě příběh udržoval, jen škoda toho otevřeného konce... ()

Ivoshek

Julia Roberts mi nebyla sympatická ani zamlada, teď na mne působí zhruba tak sexy jako Josef Kemr. V podstatě kdybych měl na výběr mezi smrtí a pobytem v bunkru s ní, bylo by to těžké dilema. Film jinak není špatný a celkem hezky buduje napětí, bohužel s nim ale pak nic moc zajímavého nevymyslí. Kromě toho se tu na můj vkus moc mluví. Celkově na Netflix dobrý. ()

TheEvilTwin

Sociální satira, slowburn, konec lidstva. Tyhle subžánry miluju a Sam Esmail je prostě bůh, jelikož takový filmový nováček a udělat takhle skvělou pecku, to se často nevidí. Spolu s Někdo klepe na dveře se totiž Leave the world behind může sebevědomě řadit k nejlepším subžánrovým snímkům roku, u kterých nás tvůrci vodí za nos a drží od prvních minut v napětí, kde nevíme, jestli jde o invazi, apokalypsu, světovou válku, kyberútok nebo bioterorizmus a že indicií dostáváme víc než dost, přičemž každá je dostatečně žhavá, aby nás chytilq, ale naopak dostatečně nedoslovná, abychom si hned nebyli jistí. Tímpádem se dostáváme až do finálních minut sice s hromadou nápověd v náručí, no stále dostatečně neznalí finálního rozklíčování a ačkoliv divák, co má nakoukáno, tak nějak tuší, s jakým pocitem film skončí, i tak není pořád nic jasné. Naprosto precizní práce s mindfuck hudbou (zdravím Us), se skvěle zvláštními záběry, hereckými výkony, které utáhnou tu hrstku postav, se kterou si divák dokonale vystačí, a zejména pak s postupným odhalováním kousíčků skládačky až finálním ponurým, melancholickým až artově zahraným finále. Nebudu lhát, že závěr není žádný boom, ke kterému by film mohl vypadat že směřuje, ale i přesto jsem spokojen, jak už dlouho ne - tyhle hrátky s divákem jsou za mě zkrátka top všech žánrů a já s chutí tleskám a musím říct, že se k filmu rozhodně zas vrátím. ()

honajz

Tak jako jo, kompozice obrazů, práce s barvami a průlety kamery různými okny, podlažími, zdmi apod. jsou úchvatné, o tom žádná. Ale jako fakt koukám dvě a čtvrt hodiny na neustálé rozvíjení záhad, které... Žel, dál se bez SPOILERŮ - takže pro ty méně chápavé opakuji, že budou následovat SPOILERY - neobejdu. On totiž celý ten film stojí a padá na jedné věci. Předpokládá, že všude všichni mají elektriku, Netflix, ČT 24 v národních variacích, všichni jsou furt na mobilu, bez GPS nikdo nikam nedojede... A potom ano, potom by takový plán fungoval a pidlivizace (to je výraz z filmu Srdečný pozdrav ze Zeměkoule) by si šla po krku sama. Jenže, ono to tak není a tenhle plán by na víc jak polovinu světa nefungoval. Navíc to celé předpokládá ale kurňa fakt silné hackerské schopnosti, abyste vyřadili CELÉ sítě, včetně všech těch lokálních a mimo hlavní frekvence. Takže mně to přijde vlastně jako efektně natočený, ale blábol. S jemným podtextem, že dezinformátoři jsou zlo, ale i oni se občas mohou zachovat lidsky. KONEC SPOILERŮ. Jinak Julia Roberts vypadá neuvěřitelně hnusně, Ethan Hawk taky, ta dcera je na přes držku, a vlastně jsem si tu nenašel jedinou postavu, které bych fandil. Tak ještě že zbyla ta DVD... ()

HellFire

Leave the World Behind je svým způsobem film, který by v klasické kinové distribuci nevznikl, aspoň ne v téhle podobě. On totiž nechává naprostou většinu faktů na divákovi, který si musí doplnit, co že se to vlastně asi děje. Zároveň bohužel trpí absencí vývoje postav, které tady slouží jen jako panáčci, kteří ze sebe sypou expozici. Což je na jedné straně nepříliš povedené, ale zase to více vystihuje skutečnost v případě takového výpadku. Tahle strohost může být pro některé diváky pochopitelně velkým záporem, protože velkých akčních eskapád je tady všehovšudy nula. Děj se odehrává prakticky v jednom domě a jeho okolí a prim hrají herecké výkony. Tam jsem byl až na Julii Roberts a Myha'lu Herrold spokojený. Teď už jen zbývá doufat, že Netflix nenapadne příběh doplnit třemi pokračováními, dvěma spin-offy a jedním prequelem. Paradoxně by teda bylo lepší, kdyby film upadl do zapomnění a nepustilo si ho příliš mnoho diváků. ()

Janek

Jeden z filmů roku! Navzdory tomu, že je to nejspíš na jedno zhlédnutí. Ale napětí funguje po celou dobu. Má to památné scény a taky kouzlo nechtěného, a sice tu aktuálně podivnou náladu kolem seriálu Přátelé. Přemýšlím, kdy Netflix naposledy doručil takovou parádu. 90% ()

JASON_X

Filmy, které mě nebavily, mě už tuplem nebaví komentovat, takže jen heslovitě: Negativa: Přepálená stopáž (tedy vzhledem k nudnému užvaněnému ději). Prapodivné kotrmelce v chování postav (ačkoliv film zjevně aspiruje na škatulku "psychologický" či aspoň "psychologizující", když už to není ani pořádné sci-fi, ani thriller). Protivné ženské (těžko říct, která mě štvala víc, jestli nesnášenlivá neurotička Amanda, nebo samolibá a nesympatická <-> Ruth). Trapná úlitba fanouškům jistého dementního seriálu. A mraky dalších, už ani nevím. A pozitiva? Možná mysteriózní scény s jeleny a plameňáky, nic víc mě momentálně nenapadá. ()

luka4615

Znepokojivý filmový zážitek, který ale díky své nepřekonatelné touze stát se něčím víc intelektuálním, potažmo i tajemným, vlastně nakonec selhává téměř ve všem. Snímek Leave the World Behind režiséra Sama Esmaila Vás zaujme na první dobrou neobvyklými kamerovými úhly a pomalu houstnoucí atmosférou. Bohužel, z nějakého neznámého důvodu bylo ale do scénáře zahrnuto přehršel nadouvajících se plytkých dialogů což výsledný dojem z celého projektu velmi markantně mění. Z potencionálně zajímavé látky máte totiž najednou roztažený a zoufale vykořeněný film, v němž se to nehezky digitálními zvířaty bez většího zakomponování do děje jenom hemží. Posledním pomyslným hřebíčkem do rakve je pak velmi laciná společenská kritika, z níž jsem měl pocit, že byla přidána na poslední chvíli. Co tedy dodat na závěr? Na Leave the World Behind se hezky kouká, kamerová exhibice Toda Campbella po většinu času velmi baví, což jde ruku v ruce s realistickým zobrazením toho, jak by to mohlo vlastně probíhat. Ale pokud od toho čekáte něco víc, něco, u čeho byste nevěřícně kroutili hlavou a měli uspokojivý pocit při závěrečných titulcích, tak to zde opravdu není. (Netflix) „There is no going back to normal.“ ()

Lacike

Strašná haluz s extrémne nesympatickými postavami a neskutočne debilnými kecami. Jedna hviezda za pár trikových záberov. Ale je ich tu fakt len pár. Netflix znova sklamal na celej čiare. 2/10. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD