VOD (1)

Režisér filmů Přízračný svět a Santa je úchyl! tentokrát přináší film o talentovaném mladém malíři Jerome Platzovi (Max Minghella), který utíká ze střední školy, aby studoval na malé umělecké škole na východním pobřeží. Chce si tu splnit své největší přání – stát se největším světovým malířem, podobně jako jeho vzor Picasso. Krásu a preciznost jeho portrétů bohužel na hodinách umění nikdo neocení. Dokonce ani jeho příkré soudy o práci spolužáků a pozdější pokusy vytvořit své vlastní pseudoumění nenajdou obdivovatele. Ale někdo přeci jen Jeromeho obdivuje. Je to dívka jeho snů. Občas stává modelem a je dcerou slavného umělce. Je krásná a chytrá a jmenuje se Audrey (Sophia Myles). Odmítá přetvářku místní umělecké scény a Jeromova upřímnost se jí líbí. Když ale Audrey přesune svou pozornost k pohlednému Jonahovi (Matt Keeslar), vycházející hvězdě umělecké školy, Jeromemu tím láme srdce. V návalu zoufalství vymýšlí riskantní plán, jak se konečně proslavit a získat Audrey zpět. (oficiální text distributora)

Trailer 2

slunicko2

Procházka kteroukoli galerií současného umění naznačí smutnou skutečnost: na těch školách to zřejmě musí vypadat, jak film zobrazuje, když konečným produktem je to, na co užaslý návštěvník vyděšeně hledí. 1) Vlastně jsem se na film díval kvůli 21letému Maxi Minghellovi (Jerome). Roztomilý Malkovich taky neurazil. 2) Protože nevýrazný příběh studentů a poměrů na škole by asi nestačil, přihodil scénárista ještě pár mrtvol stejně jako když přihodím k jídlu trochu koření. 3) Snímek nabízí i intelektuální myšlenky. Zkuste přijít na to, co říká třeba tato: It has the singularity of outsider art, though the conscious rejection of spatial dynamics could only come from an intimacy with the conventions of picture-making. 4) Ale něco jsem se dozvěděl. Jak se stát umělcem? In order to be a great artist, you simply have to *be* a great artist. There's nothing to learn. So... you're all wasting your time. Go home. 5) Zajímavý koment: UncleG*****. ()

Falko

Nastastie som ziadnu komediu neocakaval, len na par scenach som sa pousmial. Film ma dokazal vtiahnut do deja, ktory bol celkom zaujimavy. Chlapec v podani Maxa Minghella je zalubeny do dievcata, ktore je zalubene do ineho chlapca. Nic originalne, ale zaujimavym sposobom natocene, pretoze sa do deja zapletie vrazda. Len to spravanie Minghellu na konci filmu sa mi zdalo byt nepochopitelne. 70%...... 24.04.2008 ()

B!shop

Tak tohle Zwigoff zrovna dvakrat nezvlad, po jeho dvou skvelejch filmech jsem cekal vic. Sice je to zase takovej ten mix zanru, kterej ve vysledku vypada jako divnej a vcelku originalni film, jenze tohle je desne mdly. Par slusnejch vtipku nezachrani neustaly kecy. Navic 99% vsech postav, co se tu objevi, na me pusobily jak debilove. Z hercu me zaujal jen dokonalej Broadbent, ten nemel chybu a naopak me zklamal Malkovich, kterej vetsinu casu jen telefonuje a vypada jak buzik. A hlavni hrdina sice nehraje spatne, ale je to proste srac, kterej neni moc sympatickej a misty sem mel chut ho spis nakopat do prdele. Navic ma sileny oboci. Taky mi uz zhruba od pulky filmu bylo jasny, kdo je vrah. Proste mdlej, ukecanej a roztahanej film s nejakym tim poucovanim, dobrym koncem a par vtipnejma scenama. Aspon, ze tenhle mix zanru drzi pohromade. ()

UncleG

Tenhle film je geniální pouze pro malou skupinu lidí. Široká veřejnost jeho myšlenku nedocení, kdo bude ovšem nadšen, jsou studenti výtvarných škol. Tedy... alespoň někteří. Krutá, syrová, cynická ale stoprocentně pravdivá výpověď o tom, jak to skutečně chodí na uměleckých "vejtvarkách". Art School Confidental je kvintesence současného světového školství a pohledu na umění. Pokud studujete výtvarku a máte pocit, že 90% vašich spolužáků jsou totálně vymaštěný kreténi bez špetky nápadu, neumětelé nebo ubohé trosky, které svou nemohoucnost maskují za "konceptualismus" nebo "minimalismus" a ještě kolem toho dokážou donekonečna "zasvěceně" plkat, pak vás Terry Zwiggoff a Daniel Clowes přesvědčí, že máte pravdu. Je to film, u kterého řvete smíchy a komentujete "jo, přesně tak to je" a zároveň vás takzvaně "komická" situace naplňuje nejhlubším smutkem. "Umění je mrtvé," říká smutně pan Švankmajer. A Clowes se té živoucí mrtvole směje z vysoka do ksichtu. ()

Lacike

Vo všetkých ohľadoch, kde Ghost World exceloval, tento film zlyháva. Zwigoff sa pokúsil znova o štylizovaný príbeh ale všetka tá divnosť postáv pôsobí nasilu a neprirodzene. hlavný hrdina a jeho príbeh je tiež menej zaujímavý a tak film zaujme len občasnými epizódkami, ktoré sú natoľko WTF, že sú celkom zábavné. Asi najviac rušivo pôsobia všetky tie hviezdy v malých úlohách rôznych magorov. Neznámy herci by vyzneli oveľa lepšie. Výsledkom je divná čierna komédia o umení a umelcoch. Buď nie príliš vydarená alebo príliš umelecká. Ťažko povedať. 6/10. ()