• rikitiki

Student umělecké školy maluje, jak patlalové na Karlově mostě a chce se stát největším umělcem své doby. Místo umění však řeší nudnou milostnou rošádu, když dívce ani neřekne, že k ní něco cítí. Do toho se okrajově řeší jakýsi sériový vrah, který řádí kolem univerzitního kampusu. A nenápadně se zjistí, že mladý umělec je podvodník, co chce prorazit prací někoho jiného. Tenhle film jednoduše neví, co chce říct a činí tak dost úmornou a pro diváky nestravitelnou formou.(25.5.2017)

Nesúhlas s moderným umením - jedna z vedľajších dejových línií z Prízračného sveta, v podstate natiahnutá na celovečernú stopáž. Do toho nejaká divná parodická detektívka a komédia, v ktorej chýba humor. Taký je najslabší film Terryho Zwigoffa. Prízračný svet mal srdce, Bad Santa gule. Tomuto chýba oboje. Ako keby Zwigoff nevedel, čo chce vlastne točiť. PS: Dve slová: Katherine Moennig.(3.9.2012)

Tenhle film je geniální pouze pro malou skupinu lidí. Široká veřejnost jeho myšlenku nedocení, kdo bude ovšem nadšen, jsou studenti výtvarných škol. Tedy... alespoň někteří. Krutá, syrová, cynická ale stoprocentně pravdivá výpověď o tom, jak to skutečně chodí na uměleckých "vejtvarkách". Art School Confidental je kvintesence současného světového školství a pohledu na umění. Pokud studujete výtvarku a máte pocit, že 90% vašich spolužáků jsou totálně vymaštěný kreténi bez špetky nápadu, neumětelé nebo ubohé trosky, které svou nemohoucnost maskují za "konceptualismus" nebo "minimalismus" a ještě kolem toho dokážou donekonečna "zasvěceně" plkat, pak vás Terry Zwiggoff a Daniel Clowes přesvědčí, že máte pravdu. Je to film, u kterého řvete smíchy a komentujete "jo, přesně tak to je" a zároveň vás takzvaně "komická" situace naplňuje nejhlubším smutkem. "Umění je mrtvé," říká smutně pan Švankmajer. A Clowes se té živoucí mrtvole směje z vysoka do ksichtu.(6.12.2010)

Příjemný filmek, ve kterém sice neukázal Terry Zwigoff svojí nejlepší formu, ale i tak si myslím, že se jedná o krásnou komedii. Herecké obsazení a jejich výkony mile překvapily. Samotný film se sice na první pohled podobá teenagerským sra*kám, ale jde mnohem dál a svojí vlastní, umělečtější formou.(14.1.2008)

Procházka kteroukoli galerií současného umění naznačí smutnou skutečnost: na těch školách to zřejmě musí vypadat, jak film zobrazuje, když konečným produktem je to, na co užaslý návštěvník vyděšeně hledí. 1) Vlastně jsem se na film díval kvůli 21letému Maxi Minghellovi (Jerome). Roztomilý Malkovich taky neurazil. 2) Protože nevýrazný příběh studentů a poměrů na škole by asi nestačil, přihodil scénárista ještě pár mrtvol stejně jako když přihodím k jídlu trochu koření. 3) Snímek nabízí i intelektuální myšlenky. Zkuste přijít na to, co říká třeba tato: It has the singularity of outsider art, though the conscious rejection of spatial dynamics could only come from an intimacy with the conventions of picture-making. 4) Ale něco jsem se dozvěděl. Jak se stát umělcem? In order to be a great artist, you simply have to *be* a great artist. There's nothing to learn. So... you're all wasting your time. Go home. 5) Zajímavý koment: UncleG*****.(7.8.2016)