Reklama

Reklama

Komediální drama Air od oceňovaného režiséra Bena Afflecka s Mattem Damonem v hlavní roli podnikavého manažera společnosti Nike, Sonnyho Vaccaroa odhaluje neuvěřitelnou spolupráci mezi tehdejším nováčkem Michaelem Jordanem a začínající basketbalovou divizí Nike, která díky značce Air Jordan způsobila revoluci ve světě sportu a současné kultuře. Dojemný příběh sleduje hazardní hru nekonvenčního týmu, který rozhoduje o kariéře a v němž jde o všechno a nekompromisní vizi matky, která zná hodnotu obrovského talentu svého syna, a basketbalového fenoména, jenž se stane nejlepším hráčem všech dob. (Vertical Entertainment)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (254)

HellFire 

všechny recenze uživatele

Hodně dobře se na to dívá a to je asi největší chvála, kterou může film dostat. Na rozdíl od mnoha dnešních hollywoodských produkcí jsem nikdy neměl nutkání dívat se na stopáž nebo odbíhat k jiné činnosti. Affleck se rozhodně vyšvihl jako skvělý režisér a je škoda, že film v kinech v podstatě propadl. O Jordanovi jsem před zhlédnutím filmu věděl leda to, že je to jeden z nejlepších basketbalistů světa a dělal reklamu pro Nike. Basketbal není sport, kterému bych věnoval jakoukoliv pozornost, ale to u sledování sportovních filmů není podmínkou. Air se šikovně zaměřuje jenom na strastiplnou cestu firmy Nike k získání Jordana, což bylo správné rozhodnutí. Vadilo mi jen, že nebyly nijak opodstatněny všechny ty řeči o geniálnosti Jordana. V 18 už o něm všichni mluvili, jako kdyby získal všechny tituly a ocenění světa. Spíš to smrdělo snahou o honitbu ega, aby podepsal deal. O peníze jde přece jen na prvním místě. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Mama Jordan díky Viole Davis působí jako geniální mastermind celé té neskutečné dřiny několika snaživých bílých kluků přiživit se na slávě budoucí legendy. Samozřejmě že šlo celou dobu o procenta, ale ta cesta plná osmdesatkového optimismu, chuti do práce a několika... srát na to, tak to uděláme... je podmanivá. Nečekal bych že film o podpisu smlouvy na boty může být tak fajn a já nejen že se těším až se na to mrknu znova, ale jdu hledat kde je nejbližší prodejna basketbalových bot. Affleck s Damonem předvádí špičkové výkony! Měli by se scházet častěji. ()

Reklama

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Je Springsteenova hitovka Born in the U.S.A. motivační vypalovačkou, nebo sžíravou kritikou? Nejspíš od obojího trochu a stejné ambice by možná chtěla mít i tahle sportovní biografie, pod níž jsou podepsáni hlavně Ben Affleck a Matt Damon. Fetišistické nadužívání osmdesátkových propriet a vzájemné popichování korporátních kancelářských krys však má odlehčit a snad i trochu zakrýt fakt, že v jádru vyprávění jde hlavně o reklamu na Nike. Reklama je to však stylová, a to především pro milovníky basketbalu a Michaela Jordana. Affleck se jako režisér nepokouší o bleskově sestříhané dialogy ve stylu Adama McKaye či podobné formální kudrlinky, naopak nechává vyniknout herectví Matta Damona, ve své obyčejnosti tak sympatické. S pomocí hlavně Violy Davis a Chrise Messiny rozehrává upovídané drama, z něhož je patrné, že se autor scénáře Alex Convery učil hlavně od Aarona Sorkina. Takže pokud k aspoň jednomu ze zmíněných jmen (tedy Damon, Sorkin, Jordan) chováte sympatie, nejspíš vás tahle nepřekvapivá, i když zdatně zpracovaná konverzačka zaujme; a i v opačném případě ji přečkáte bez úhony, ale z hlavy se vykouří velmi rychle. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Už prvních pár minut úvodní titulkové sekvence mě spolehlivě přeneslo do roku 1984 (a to ten můj byl značně šedivější). Čekal jsem, že se to dá postavit na dynamických basketbalových záběrech a Michaelu Jordanovi. Což byly přesně ty věci, které ve filmu nejsou. Autoři zřejmě usoudili, že by oboje odvádělo pozornost od příběhu, který se rozhodli vyprávět. Tedy typické americké story o tom, jak prodat co nejvíce tenisek. Herecky to táhnou Matt Damon a Viola Davis, dokonce se tu po delší době objevily vypoulené oči a proříznutá pusa Chrise Tuckera. Natočeno je to citlivě, bez přehnaného patosu a s lehkostí komedie. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Náhodou som pár dní dozadu videl v televízii (asi dvanásty raz) Dobrého Willa Huntinga, takže keď som pozeral Air, tak som sa pri spoločných scénach Afflecka a Damona cítil veľmi zvláštne, ale istým spôsobom krásne a povznášajúco. Ako keby som sledoval dávnych priateľov, ktorí sa roky nestretli, no nikdy jeden na druhého nezabudli a o to náruživejšie si teraz užívajú vzácne spoločné okamihy. Jasné, viem, že sa odvtedy viackrát stretli. Naposledy v Scottovom historickom Poslednom súboji. Ale táto konverzačná civilná podoba, kde hrajú kamošov, je predsa len tá, ktorá im už od polovice 9O. rokov sekne najviac. Môžu si dovoliť to, čo si zrejme nikdy nebudú môcť dovoliť napr. sitkomoví Priatelia, lebo by sa zo sitkomu stala sociálna dráma. U Afflecka a Damona je situácia iná; im pristane, keď vidíme, ako sa po rokoch stretávajú, keď im niečo vyhaslo v očiach, niečo, čo tam ako mladí mali a teraz to tam už nemajú, alebo tam z toho majú už len trochu, ako im okolo pása rastie  pneumatika, ako sa zjavujú prvé vrásky a samozrejme tretie šediny. Jasné, Air nie je o tomto. Nehovoriac o tom, že Matt a Ben majú relatívne málo spoločných scén. Ale JE to tam. Skvelí sú každopádne všetci. Viola Davis je tu absolútne krutovýborná a Chris Tucker taký fantastický bol naposledy... nikdy. Nie som odborník na športovú obuv, čiže som netušil, ako to celé dopadne, takže som bol príjemne napnutý, pretože postavy sú sympatickí ľudia z mäsa a kostí. Ono je to vlastne feel good film s tomu odpovedajúcim soundtrackom a dobovou atmosférou, ktorá je prostredníctvom hudby, módy, či seriálov, dobre známa aj nám (už tie úvodné titulky!). ()

Galerie (34)

Zajímavosti (24)

  • V niektorých scénach vidíme na monitore Sonnyho Vacaru (Matt Damon) položený model auta Shelby Cobra. Je to odkaz na film Le Mans '66 (2019) natočený taktiež podľa skutočnej udalosti, kde si Matt Damon zahral zakladateľa značky Shelby Carrolla Shelbyho. (cargobull)
  • V čase 34:05 je zobrazené pristávajúce lietadlo. Kryty motorov sú ale "vrúbkované" a pravdepodobne teda pochádzajú z Boeingu 787, ktorý sa začal vyrábať až v roku 2011. (MikaelSVK)
  • Kvôli pravidlám NBA dostával Michael Jordan pokutu 5 000 dolárov zakaždým, keď si obul topánky od Nike v zápase. Spoločnosť to vždy za neho zaplatila. (Arsenal83)

Související novinky

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (více)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Nebýt přesunu druhé Duny na jaro 2024, byl by uplynulý filmový rok výjimečný. I přesto ale byl skvělý, plný filmových překvapení. Tím největším byl “selfmade fenomén” sociálních sítí Barbenheimer,… (více)

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (více)

Ben Affleck začal točit svůj nový film

Ben Affleck začal točit svůj nový film

12.06.2022

Minulé pondělí započalo natáčení nového snímku Bena Afflecka (Město, Argo) o tom, jak slavná módní značka Nike v 80. letech uzavřela přelomovou smlouvu s basketbalistou Michaelem Jordanem. Obsazení… (více)

Reklama

Reklama