Reklama

Reklama

Komediální drama Air od oceňovaného režiséra Bena Afflecka s Mattem Damonem v hlavní roli podnikavého manažera společnosti Nike, Sonnyho Vaccaroa odhaluje neuvěřitelnou spolupráci mezi tehdejším nováčkem Michaelem Jordanem a začínající basketbalovou divizí Nike, která díky značce Air Jordan způsobila revoluci ve světě sportu a současné kultuře. Dojemný příběh sleduje hazardní hru nekonvenčního týmu, který rozhoduje o kariéře a v němž jde o všechno a nekompromisní vizi matky, která zná hodnotu obrovského talentu svého syna, a basketbalového fenoména, jenž se stane nejlepším hráčem všech dob. (Vertical Entertainment)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (256)

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Někde mezi reklamou na Nike a oslavou Michaela Jordana se skrývá výtečně napsaná a sympatická podívaná, která ze zdánlivě nezajímavého námětu zvládla vymačkat zhruba stejné maximum jako Fincherova Sociální síť. Affleck a Damon si po Dobrém Will Huntingovi a Posledním souboji připisují třetí společnou scenáristickou trefu, Affleck poté na režijní židli dokazuje, že po tvůrčí stránce zraje. I díky tomu se na Air: Zrození legendy bude ještě pár dní po zhlédnutí vzpomínat moc hezky a půjde brát do budoucna jako důkaz, že se dost možná nevyplatí podceňovat zdánlivě nezajímavé náměty. Výsledkem totiž mohou být přesně takováto milá překvápka.... Více zde ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Už prvních pár minut úvodní titulkové sekvence mě spolehlivě přeneslo do roku 1984 (a to ten můj byl značně šedivější). Čekal jsem, že se to dá postavit na dynamických basketbalových záběrech a Michaelu Jordanovi. Což byly přesně ty věci, které ve filmu nejsou. Autoři zřejmě usoudili, že by oboje odvádělo pozornost od příběhu, který se rozhodli vyprávět. Tedy typické americké story o tom, jak prodat co nejvíce tenisek. Herecky to táhnou Matt Damon a Viola Davis, dokonce se tu po delší době objevily vypoulené oči a proříznutá pusa Chrise Tuckera. Natočeno je to citlivě, bez přehnaného patosu a s lehkostí komedie. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Air je zhruba taký, aký som si predstavoval, že bude a z toho dôvodu sa mi páčil, ale neohúril ma. Čo sa týka zrozumiteľnosti, ide určite o prístupnejšiu záležitosť než Soderberghovo nie príliš dávne experimentálne cvičenie High Flying Birds, avšak stále ide o tému, ktorá sa ma nijako zvlášť nedotýka. Koniec koncov ide viac o biznis než o samotný basketbal. Damon je ako Sonny skvelý a presne sú obsadení všetci, vďaka čomu nehrozí nikdy nuda. Pokiaľ ste si napríklad mysleli, že Born in the U.S.A. je o splnení amerického sna a nikdy ste si nepozreli text piesne, tak to za vás urobila Batemanova postava a môže vám zničiť ilúzie. 70% ()

BoPo 

všechny recenze uživatele

Ako návšteva fabriky na kondomy. Má síce súvis s veľmi zábavnou činnosťou, ale je neskutočne sterilná a nudná. Ben Affleck si po niekoľko ročnej pauze opäť sadol na režisérsku stoličku, do hlavnej role obsadil kámoša Damona a natočil film o Jordanovi bez Jordana. Scenáristi si v rámci svojho vlastného štrajku dávajú podobnými sračkami bodné rany do chrbta. Chcú viac prachov, aby mohli vyhoniť z péra viac takýchto bezemočných výstrekov? Nasrat! Ak chcete kvalitný športový film o veci, ktorá ho zmenila, tak si dajte Moneyball. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Do červených čísiel to dotlačilo akurát tak herecké obsadenie, lebo ako drámu tento snímok príliš vnímať nemožno. Ide totiž o čistú konverzačku, ktorá pomerne neemotívne popisuje príbeh jedného modelu tenisiek. Ja osobne, ale tento námet absolútne chápem, keďže pred pár rokmi som bol ešte celkom slušne prejebaný z ich nakupovania. Až po náhodnom stretnutí so psychológom vo vlaku, som po rokoch konečne pochopil, že mať doma 18 párov "Najkov" v rôznych modeloch, je asi predsa len kokotina, pričom po danej debate som si už hádam aj rok žiadne nekúpil. Sa držím čo? :D :D ()

Galerie (34)

Zajímavosti (24)

  • Režisér Ben Affleck neukázal tvár Damiana Delano Younga hrajúceho Jordana úmyselne:Michael Jordan je taký slávny, že som skutočne cítil, že keby ho niekedy mal hrať herec, bolo by ťažké nevzbudiť v publiku pochybnosti, pretože podľa môjho názoru nie je možné niekoho presviedčať, že niekto, kto nie je Michael Jordan, je Michael Jordan." (Arsenal83)
  • Film nemá klasické hudební pozadí – nahradily jej skladby daného období, jejichž názvy mají vztah k danému dění na plátně (mj. ZZ Top – „Legs“, Dire Straits – „Money For Nothing“, Cyndi Lauper – „Time After Time“ či Mike & Mechanics – „All I Need Is a Miracle“). Podobných písní zazní ve filmu na tři desítky. (Robbi)

Související novinky

Ben Affleck a Matt Damon chystají další film

Ben Affleck a Matt Damon chystají další film

22.06.2024

Úspěšná oscarová dvojice tvůrců Ben Affleck & Matt Damon (Dobrý Will Hunting, Poslední souboj) chystá po loňském zábavném dramatu Air: Zrození legendy další spolupráci. Dva letití přátelé by si… (více)

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (více)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Nebýt přesunu druhé Duny na jaro 2024, byl by uplynulý filmový rok výjimečný. I přesto ale byl skvělý, plný filmových překvapení. Tím největším byl “selfmade fenomén” sociálních sítí Barbenheimer,… (více)

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (více)

Reklama

Reklama