Režie:
Adam WingardKamera:
Ben SeresinHrají:
Rebecca Hall, Brian Tyree Henry, Dan Stevens, Kaylee Hottle, Alex Ferns, Fala Chen, Rachel House, Ron Smyck, Chantelle Jamieson, Anthony Brandon Wong (více)VOD (4)
Obsahy(1)
Epická bitva pokračuje! Filmový Monsterverse společnosti Legendary Pictures navazuje na explozivní souboj Godzilla vs. Kong zcela novým dobrodružstvím, které postaví všemocného Konga a obávanou Godzillu proti kolosální neobjevené hrozbě ukryté v našem světě, která ohrožuje jejich existenci - a také naši vlastní. Godzilla x Kong: Nové impérium se hlouběji zabývá historií těchto titánů a jejich původem, stejně jako tajemstvími Ostrova lebek a dalších míst, přičemž odhaluje mýtickou bitvu, která pomohla zformovat tyto výjimečné bytosti a navždy je spojila s lidstvem. (Vertical Entertainment)
(více)Videa (8)
Recenze (357)
Kong Skull Island je nepřekonaný z tohodle moderního Monterverse. Být mi 15 jásám radostí, dneska je to prostě jen čistý výplach, který sice v kině neuškodí vidět a vyloženě nepohorší, tak o nějakém velkém nadšení nemůže být řeč. Když se to drželo při zemi, tak to bylo fajn. Souboj opičáků celkem připomněl Planetu Opic a vizuálně je to celkem pěkné, bohužel lidští hrdinové tomu opět podráží nohy, jsou tu zkrátka navíc a zpomalují příběh. V závěru z toho byl už slušný digitální bordel, kde lítaly různé světelné záře od růžové po bílé a to mě už moc nebere. Skoda, že se celý film neodehrával pouze v Duté zemi bez lidí, jen s Kongem a monstrama, to by bylo fajn! 6/10. ()
Pro tohle monstruniversum platí, že už je vytěžené až na dřeň a každý další film včetně tohoto, už bude jen nastavovanou kaší, do které se přidává kdeco. V tomto případě tu vedle klasických potvor potkáte Planetu opic, nedomyslitelné pyramidy, kmen moudrých telepatů a samozřejmě rozflákané světové metropole plus hromadu dalších motivů, které už jste někde viděli. Ale s vypnutým mozkem je tenhle digitální maglajz celkem zábavný a mohl by být ještě zábavnější, kdyby tvůrci zcela nerezignovali na na lidi. Je mi sice jasné, že tady to není o nějakých hlubokých charakterech, ale takhle salbé postavy jsou moc i na tohle. Konga s Godzillou bych zase na čas odložil k ledu a vrátil se k nim nejdřív za 10 let. 55% ()
Blbě se to dissuje, protože je mi jasný, že když si postěžuju na to, kolikrát jsem během sledování zaskučel "Já už nemůžu.", tak vím, že by s tím byli tvůrci spokojení. Nemůžu ale ocenit film za to jak je urvanej ze řetězu, když tam vlastně přítomnost žádnýho řetězu už vůbec není citelná. Ten film je úplně jedno, je to o něčem, nějak, s něčím, protože něco, nevim a není to třeba. Ten film je úplně mrtvej. Během jedný scény nějakej člověk v košili řekne "Oh no! The gravity surge must have taken out the power-battery-thing!" a vám dojde, že tady už je všechno vlastně nějaká "-thing". Furry-fearce-thing bojuje s atomic-lizard-thing prostřednictvím fire-shining-axe-thing a kolem lítá lightning-insecty-thing. Panická filmová éra nihilistického hédonismu je na svém vrcholu a je to čistý Asylum za 150 míčů od tvůrců, u nichž bych klidně věřil, že třeba neuměj číst. Tak bon appetit pane Creosote. ()
Je zajímavé sledovat, jakým směrem se za těch deset let postupně ubraly americké filmy o Godzille, Kongovi a dalších zúčastněných kaiju monster: Zatímco Edwardsova Godzilla se snažila (a místy i celkem úspěšně) o nějakou přidanou uměleckou hodnotu, je aktuální snímek o obří ještěrce a neméně obřím opičákovi v podstatě jedna velká, bezmyšlenkovitá, ultraakční krutojízda, kde je hlavním cílem zabavit diváka v kině - ideálně takového, který vyfiltruje lidské dialogy a soustředí se čistě na akci. A té akce je v Novém impériu naštěstí hodně, a i když se často ona logika filmu ztrácí pod pestrobarevným vizuálem, filmu to lze odpustit, jelikož ten si ani neklade být nějakým hlubokým zamyšlením o vztahu Titánů k lidem a mezi sebou samotnými. Na filmu je místy dost vidět nižší rozpočet, což je škoda - nejvíce jsem to vnímal u Scar Kinga. Rovněž bych se obešel bez postav "amatérského vele-zubaře" a Pana Konspirátora, kteří mi na plátně poněkud přebývali. Přistoupí-li ale divák ohleduplně na pravidla filmu, v němž se může stát (opravdu doslova) cokoli - "antigravitační sekvence" mluví za vše - určitě se v kině nudit nebude. ()
„Tekutý dusík plivala, gorile koule mrazila.“ Sedím vedle Jessicy Lange na špičce Empire State Buildingu a oba hořce pláčeme. Já nostalgicky hážu kamínky dolů na 5th Avenue a snažím se trefit Naomi Wats za výstřih, zatímco Jessica se ošívá: „Nikdy bych nemyslela, že jednou budu ve 102 patře otvírat OKÉNKO PRO ŠIMPANZE: [][] a citovat Enšpígla, ale tentokrát to ten opičák trefil:“ „Člověk od blockbusteru tohoto typu nečeká žádnou myšlenkovou olympiádu, ale pálit tam pátý přes devátý jak smyslu zbavenej s tím, že když je nejhůř necháme monstrum zařvat a jede se dál...“ [][] To já se ošíval i u scény se zubem, neb nedávno se moje zubařka, 45 kg i s botama, hodinu houpala na mé pětce vpravo nahoře jako opička Judy, než se konečně vztyčila na zadní se zakrvácenými kleštěmi v ruce a zabušila se do hrudi: „Ágrrr! Mám ho!“ Faustka zase trpěla při požírání tučného prasovlka nadívaného žabincem a odfukovala: „Hrozná dietní chyba! King Kong hřeší na to, že má ještě žlučník!“ Jules Verne se obrací v hrobě nad Dutozemí, Válka o dutou planetu opic to taky moc nevytrhla a ke všemu se Godzilla rozvaluje v Koloseu a pak demoluje Řím. Tam letos chtěla má žena. Jak jen jí vysvětlím tu rozšlapanou fontánu di Trevi a Pantheon s dírou ve stropě? ()
Galerie (40)
Photo © Warner Bros.
Zajímavosti (17)
- V rámci marketingu byly do centra Londýna umístěny dvě sochy. Ve čtvrti South Bank byla k vidění Kongova ruka „drtící“ červenou telefoní budku, která se na místě nachází. Opičákova ruka měřila takřka 5 metrů a kromě ní ze země vykukovala i část obličeje Konga – tyto makety pak byly potaženy umělou kožešinou. Na řece Temži se zase objevila loutka Godzilly – respektive tedy její hlava a hřbet se světélkujícími ostny. Tato maketa pak zabírala plochu 20 metrů. Na výrobě obou soch, jejichž váha se pohybovala okolo jedné tuny, se podílelo cca 40 lidí a výroba zabrala 2 měsíce. Studio Warner Bros. se k podobné reklamní kampani uchýlilo i v případě filmu Meg 2: Příkop (2023) – tehdy zase byly na řeku Temži umístěny tři veliké hřbetní žraločí ploutve. (fiLLthe3DD)
- Ve filmu Godzilla svede souboj s titánem jménem Scylla. V prequelovém komiksu k filmu je popsána cesta Scylly. Ta nejprve vyplenila jadernou elektrárnu v Indii, poté nukleární laboratoře ve Velké Británii, následně skrytou americkou leteckou základnu až se dostala do Říma, kde ji poprvé uvidíme ve filmu. (NiWi)
- Godzilla ve filmu podstoupí transformaci a díky tomu její ostny získají růžovou barvu, nejedná se jen o pouhé vizuální zbarvení, ale o získání síly a rychlosti. Jared Krichevsky, který stojí za vizuálním ztvárněním monster, se nechal inspirovat seriálem Dragon Ball (od r. 1986). Goku v seriálu používá techniku Kaio-ken, aby díky tomu získal větší sílu a rychlost, aby tak porazil silnější protivníky. „Akira Toriyama nás inspiroval všechny, jsme mu za to vděční,“ řekl Jared Krichevsky. (Yoshitsune)
Reklama