Hoši z Brazílie

• Česko Kluci z Brazílie (více)

Mladý židovský lovec Barry Kohler kontaktuje svůj velký vzor, Ezru Liebermana. Lieberman je po celém světě známý jako neústupný lovec nacistů. Kohlerovi se podařilo zjistit, že se skupina nacistů vedená dr. Mengelem má sejít na tajném shromáždění v Paraguayi, a informuje o tom Liebermana. Lieberman Kohlera odbude s tím, že ví, že Mengele se v Paraguayi skrývá. Zároveň Kohlera varuje před dalšími kroky, které jsou pro něho nebezpečné. Kohler však varování nebere vážně a pokusí se setkání nacistů nahrát. To se mu sice povede, bohužel je ale při tom odhalen. Mengele Kohlera nechá svými poskoky zabít. Kohlerovu vraždu Lieberman dokonce slyší v telefonu, protože k ní dojde právě ve chvíli, kdy Kohler svoji nahrávku přes telefon Liebermanovi pouští. Lieberman z nahrávky pochopí, že Mengele plánuje zavraždění 94 pětašedesátiletých bývalých státních úředníků během dvou let. Liebermanovi není jasné, proč nacisté plánují takovouto hromadnou vraždu, a začne sbírat informace o podivných úmrtích. Pozůstalé pro mrtvých dokonce sám navštěvuje. Při těchto návštěvách si všimne zvláštního vzhledu synů zavražděných. Vždy se jedná o tmavovlasé chlapce s modrýma očima, kteří jsou svým vzhledem doslova identičtí. Chlapci se chovají panovačně a povýšeně. Lieberman také zjistí, že všichni chlapci byli adoptováni. Adopci zprostředkovala bývalá dozorkyně nacistického koncentračního tábora, Frieda Maloneyová. Lieberman ji navštíví ve vězení, kde se Maloneyová nachází po svém odhalení právě Liebermanem. Maloneyová neochotně přizná, že miminka určená k adopci připlouvala z Brazílie. V té době se k Liebermanově činnosti připojuje mladík David Bennett, člen Organizace mladých Židů. Také on pátrá po okolnostech tajemné smrti Barryho Kohlera. Lieberman navštíví ve vídeňském biologickém ústavu odborníka na klonování a dochází k hrůznému zjištění, že se Mengele snaží naklonovat nového Hitlera. Co však Lieberman neví, je to, že velení nacistické tajné organizace Mengelův projekt ukončilo, a to právě z obav před pátráním Liebermana a jeho možnými kontakty na tajné služby světa. Nicméně Mengele rozhodnutí svých šéfů nemíní respektovat a je odhodlaný v projektu pokračovat dál sám... (TV Prima)

RomanHyde

Přestože musíme na tento snímek nahlížet mírně z odstupu vzhledem k jeho stáří, nemůžu se ubránit negativní kritice. Je spousta starší klasických filmů, které i po tom co si na nich pochroupal zub času, zůstaly nadále velmi atraktivní a hodnotné. U tohoto snímku jsem koukal velmi často na hodinky. Děj se táhne velmi pomalu a scény které by mohly být dramatické a napínavé působí velmi plytce. Prostě se stanou. Na herce nahlížíme díky pohledu nedbalého režiséra jako na loutky, které sledujeme příliš z odstupu, nebo až příliš zblízka a tím se nám dostane pohled buď na chladné až příliš jednoznačné tváře a nebo na přehrávajícího Laurence Oliviera. Opravdu jsem vůbec nikomu jeho roli neuvěřil. Jistě, jde z velké části o nadsázku, film je dokonce označován jako sci-fi. To však byla i Planeta opic, která je naprosto vynikající klasikou a zůstane jí i po dalších několik desetiletí. Tyto dva filmy proto nelze vůbec postavi vedle sebe , natož je podobně hodnotit. ()

El Loco

The Boys from Brazil je napínavý film natočený podľa románu svetoznámeho spisovateľa Iru Levina (o.i. The Stepford Wives, Rosemary´s Baby) z roku 1976, ktorý fiktívne (alebo nie?) vypĺňa biele miesta v živote „Anjela Smrti“, krutého nacistického lekára z Osvienčimu, Josefa Mengeleho. Pár mesiacov po tom, ako tento román vyšiel a zožal celosvetový úspech, chopil sa tejto skvelej predlohy nemenej vynikajúci režisér Franklin J. Schaffner (e.g. Planet Of The Apes, Patton, Papillon). Hlavnou postavou tohto snímku je židovský Nazi-hunter Ezra (v románe Yakov) Liebermann (v podaní legendárneho Laurencea Oliviera), ktorý dostane tip od mladého židovského Američana (nikoho iného ako Stevea „Mahoneyho“ Guttenberga), týkajúci sa chystaného „komplotu“ zo strany skupinky nacistických pohlavárov (združených v Kameradenwerk), skrývajúcich sa pred spravodlivosťou v Paraguaji, na čele ktorých stojí démonický Dr. Mengele (fantastický Gregory Peck). Tento „mrazivý“ thriller, aj s ohľadom na vyššie uvedené skutočnosti, musí predstavovať tú najvyššiu kvalitu (pretavenú do 3 nominácii na Oscara). Viac k tomu ani niet, čo dodať... ()

jilda

Gregory Peck je ve své roli tak energický a charismatický, že je těžké mu nefandit, i když hraje odporného zmetka Mengeleho. K tomu povedená hudba a výborný námět, opravdu dobrý film. ()

husokachna

Die Junge aus Brasil jsou tak trochu jako návštěva u prarodičů. Jako jsi rád, že tam jsi, dostaneš moučník, kterej chutná jako tenkrát, slunce přes ty starý okna svítí tak nějak jemněji a máš tam pěkný vzpomínky na dětství...ale....bábi s dědou už jsou takoví pomalejší, jejich historky už jsi kolikrát slyšel a názory už taky nemají nejčerstvější. Takže i když tam jsi rád, celou tu návštěvu tak nějak spíš přežiješ než prožiješ. A stejně tak jsem já rád, že jsem si Hochy z Brazílie doplnil, sledovat Pecka s Olivierem je čest a ve své době to musela být neskutečná pecka. Ale právě datum výroby je tu pro mě asi ten největší problém, protože tempo vyprávění, některé dialogy a herecké výkony a celá zápletka, která už dnes není tak šokující, jako musela být kdysi, dohromady způsobují, že film už je tak trochu outdated. Dám tři velmi silné, blonďaté a krásné nacisty, trošku vyčůraně, abych podhodnotil očekávání případných dalších diváků. Film je to přesto velmi dobrej. PS: problémem je možná také fakt, že pointa mi došla velmi brzo. Doporučuju nečíst o ději ani řádku. ()

Ulrich

Zpracování a herecké výkony nemají chybu. Gregory Pecka jsem z počátku ani nemohl poznat a jde z něj opravdu hrůza. Problém jsem měl se samotným dějem, který mi přišel jedním slovem - pitomý. Nechci spoilovat, ale jen důvod proč všechny oběti, které si náckové vyhlídli musí umřít ve stejných letech, je taková sociologická pitomost, že jsem se musel smát. Samotná pointa o hoších z Brazílie, v té době asi byla šokující, jako když se v Omen zjistí, že ten chlapeček je fakt satan, ale dneska to působí v lepším případě úsměvně. Schaffner zkrátka točit uměl, bohužel v tomto případě ale nejde o nadčasovou klasiku jako u Motýlka nebo Planety opic, ale spíše o rutiní thrilerovou záležitost. Neurazí, ale občas nechtěně pobaví. ()

Gastovski

Ze snímku lze vidět, že klonování se dá využít k dobré věci, ale dá se i zneužít. Film má tísnivou atmosféru, dobré herecké výkony a klonování, které popisuje Dr. Bruckner Liebermannovi je velice zajímavé. Jedná se sice o fiktivní událot, ale je to opravdu znepokojující, protože v dnešní době, kdy se už klonují zvířata, člověk nikdy neví, s čím vědci přijdou zítra. Můžeme se jenom modlit, ať někde nenaklonojí 94 Adolfíků! ()

RedHot

Nápad to není nejhorší, ale přemýšlím, jestli bylo moudrý pouštět se v sedmdesátkách do otázky klonování. Jeví se mi to s odstupem času jako obyčejná šedivá detektivka, která ničím nepřevyšuje svoje současníky. Jak zpracováním, tak hereckými výkony. ()

Saur.us

Výborný thriller postavený na velice zajímavém a zároveň dost děsivém nápadu. Ďábelský G. Peck a vynikající L. Olivier. ()

Puol

Námet, ktorý je možno teraz znepokojivejší ako v dobe vzniku filmu. Gregory Peck v zápornej úlohe ako Dr.Mengele je veľmi presvedčivý. Nepríjemné mrazenie "čo ak by to je fakt možné" vo mne zostalo ešte dlho po skončení filmu. Knižnú predlohu Ira Levina som nečítal. ()

#47

Není to tak dlouho, co jsem si tenhle film pustil jen tak před spaním, že se podívám co to vlastně je. Nakonec jsem s napětím sledoval až do konce jak se to všechno vyvrbí. Obecně mě zajímají různé konspirační teorie, zejména ty spojené s nacisty, i přesto že jsem brzy tušil o co konrétně jde, postupné rozkrývání příběhu mě udrželo v očekávání až do samého konce. Oba hlavní protagonisté byli samozřejmě výborní, i když projev G. Pecka hodnotím přeci jen výše. Ironíí osudu je, že skutečný Mengele zemřel nedlouho po natočení filmu a mohl se tedy na "sebe" i teoreticky podívat v kině. Celkově je na snímku sice už vidět jeho stáří, ale jinak mne plně uspokojil. ()

Heavyman

Pepik Mengelů se dá na klonování a stvoří 94 kopií....však víte koho :-) Hoši, to fakt nevymyslíš. Škoda jen závěru, když se ví, že Mengele umřel v klidu s doutníkem u bazénu až v roce 1979. ()

GMVajgl

Film připomíná komedii až parodii - postava doktora Mengeleho připomíná spíše Ostrov doktora Moreaua nebo doktora Frankensteina. Příběh je v podstatě založen na absurditě a připomíná argumentační klam "Reductio ad Hitlerum" - předpokládá, že osoba Hitlera byla naprosto klíčová a čisté zlo, které dokáže strhnout a ovlivnit masy. Osobně věřím spíše tomu, že se ty masy a Hitler "strhly" navzájem a že kdyby Hitlera nebylo, tak by si masy byly našly nějakého jiného vůdce. Kdybych si býval přečetl ten příběh předem - třeba zde na csfd, tak bych asi ty 2 hodiny věnoval něčemu jinému. ()

Hightower

Doktor Mengele rozjel na výsost ďábelskou hru. Neb však měl v patách neúnavného bojovníka Liebermana (kterého mimochodem - dle mého gusta - velmi dobře hrál Laurence Olivier). Zaujaly mě dvě myšlenky: první, proč se vůbec stará Liebermann o to dostat německé pohlaváry před soud, když lidská paměť je krátká a rychle zapomíná (platí to i u křivd, neštěstí?); druhá, proč si neustále oživujeme činy A.H., když jsou-li činy či díla apod. námi žijícími lidmi oživována, čtena, je přece zajišťována jistá nesmrtelnost autorova... ()

Iriquindae

Vcelku originální myšlenka, ale film hrozně zastaral - spousta scén je už dnes příliš nevěrohodná nebo dokonce směšná. Zvlášť ty s patosem. Až jsem si vzpomněl na Futuramu a nečekané vyvrcholení "ta planeta byla země!". Celé je to utahané a předvídatelné. Na druhou stranu z toho mám pocit, že v roce 78 to mohla být paráda. Pár silných momentů se tam mihne. ()

Cruchot

Výborná adaptace klasiky Iry Levina, kterou si obzvlášť vychutnáte, pokud neznáte pointu Mengeleho velkého plánu. Jak může zavraždění přesně 94 státních úředníků ve věku 65 let v horizontu 2 a půl let znovunastolit Třetí Říši? Škoda, že spousta komentářů tady kolem tuto pointu prozrazuje. Snímek tak trochu ztrácí své kouzlo. ()

tranquill

"Ano, to je nádherná představa, změnit svět!" Ale tímto způsobem? Parádní námět a skvělé herecké výkony daly vzniknout nadstandardnímu fiktivnímu poválečnému dramatu. Plný počet! ()

Arequipa

Kdo má Gregory Pecka zafixovaného jako filmového klaďase, může ocenit, že tahle legenda umí zahrát i roli opačnou - na výbornou. I když se pointa zdá z dnešního pohledu trošku úsměvná, film to nesráží, neb je natočen ve velkém stylu. Lawrence Olivier Peckovi zdatně sekunduje a jejich finální scéna zahrnující děsivý útok psů film povznáší o miniúroveň výš. Potěšila i drobná role Guttenberga známého jako Mahoney z Policejních akademií. ()

ecis

Velmi netradicny a vyborny napad plny potencialu, ktory podla mna nebol stopercentne vyuzity. Divalo sa na to dobre, zaujimavo, v niektorych momentoch aj napinavo. Chybalo mi ale rychlejsie plynutie deja, iskrivejsie spracovanie dramatickych scen, ktore by ma stiahli do vnutra celeho filmu. Neviem, knihu som necital, ale urcite ma ovela vacsie kvality ako film. Hadam sa raz k nej dopracujem. ()

Vzkříšení Třetí říše

Vzkříšení Třetí říše

10.08.2006

Další z nesmrtelných klasik thrillerového žánru se definitivně dočká nové a zmodernizované verze. Jedná se o snímek Hoši z Brazílie, jehož znepokojivý námět týkající se snahy o vzkříšení nacistické… (více)