V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

john.h

Předchůdce Avatara, který se mi líbil o kousek víc. Trochu mě štvalo, že Alan Silvestri si jeden motiv doslova vykradl z Predatora a normálně jsem poznal, že jde o Silvestriho, aniž bych věděl, že k filmu složil hudbu. Na tu dobu špičkový efekty a celé to mělo dost dobrou a pohlcující atmosféru. Doporučuji. Viděl jsem prodlouženou verzi. ()

godspeed

jednoduše výtečné. cameron holt sci-fi umí perfektně. nechápu potápěče. nikdo by mě dobrovolně na takového výzkumné stanice a výpravy do hloubek a tmy nedostal. ()

WScully

Film, ve kterém téměř vše funguje na výbornou. Výborná postupně houstnoucí atmosféra, herci díky často folklorně založenému scénáři uvěřitelní, perfektně natočené akční a především!!! jiskřící scény mezi postavami, kdy mám na mysli nejen scény mezi Lindsey a Budem, nýbrž také to přirozené přátelské škádlení jednotlivých členů posádky vždy sehraného kolektivu, výstupy Coffeyeho s ostatními, atd.... Vše bylo v tomto filmu do puntíku dokonalé, komplikace se na hrdiny jen valily, avšak byly naservírovány divákovi s takovým přehledem, že se v ději bez problémů orientoval. Bohužel s přibývajícím závěrem prodloužené verze přichází mírná degradace snímku. Děj plyne k patetickému a senilnímu závěru. Poselství filmu je ve výsledku tak okaté a sugestivní, že jsem trochu litoval shlédnutí této delší verze. ()

Iddea

Tohle je jeden z nejlepších sci-fi filmů vůbec. A to, že si ho pamatuju z dob (obzvlášť scénku kdy voda cestuje ponorkou a napodobuje obličeje :D), kdy mi jinak v paměti zůstává maximálně Tom a Jerry nebo Mickey Mouse mluví za vše. Po 15 letech jsem z toho unešená snad ještě více a pěkně vám tedy děkuji za nalákání na režisérskou verzi, musím ji co nejdříve sehnat :o))) ()

kyLuke

Cameronův návrat do jeho oblíbeného prostředí se vydařil dokonale.Epické dílo,které mě nudilo jen chvíli a to zase napravili skvělé scénky.Obzvlášť miluju tu,kdy se Ed Harris spouští do propasti.Jinak hudba super(všechny hudební motivy v tomto filmu *****).A jinak prodloužená verze stojí za vidění.Vlastně i díky ní dávám *****. ()

Jacques1

Naprosto nepochopitelné jednání všech postav. Nechápu jak někdo mohl takovou skupinu nesvéprávných vůbec pustit do ponorky. Zřejmě nový druh reality show ve které se, aby to nebyla úplná nuda, na konci objeví mimozemšťani a It to zachrání. ()

Rimland

Jo jo, Cameron si zkrátka s filmy umí vyhrát a na tomhle je vidět, jak moc má blízko k hlubinám oceánů. Výborné sci-fi v atraktivním prostředí, s velmi dobrým příběhem a poselstvím. Hodnocena Special Edition. ()

Oudee33

Totálně mě dostalo, když jsem po shlédnutí zjistil že tenhle počin je 24 let starý! Možná proto jsem se k tomu nemohl dokopat... Krásná stupňovitá atmosféra a hra s divákovými emocemi podtržená výborným výkonem všech zůčastněných. Cameron je borec a mistr řemesla! Efekty na tu dobu jsou vymakaný a hudební podkres Silvestriho je tou nejlepší volbou k dramatickým zvratům! Tady se těžko hledají chyby. 95% ()

DjangoDoe

Je veľká škoda, že práve Priepasť je zhasnutá hviezda. Jej filmový potenciál je neuveriteľný a dlhodobo zarývajúci sa do mysle každého diváka, ktorý vie aspoň trochu vnímať filmové príbehy. Možno práve po terminátorovi a votrelcoch ľudia čakali od Camerona niečo viac, a možno bola chyba tlačiť do kina verziu bez ,pre dej podstatnej, poslednej časti filmu. Jednoznačne treba vidieť a nechať sa vtiahnúť do priepasti. ()

denulik

James Cameron si asi zobral príklad od psíka a mačičky. Pomiešal akčné scény z Terminátora, prihodil pár romantických momentov z Titanicu, zalial to efektami a lá Avatar a všetko dochutil priamočiarou pacifisticku agitkou. A definitívne ma presvedčil, že tie jeho guláše sú väčšinou nestráviteľné. ()

Scraffy

Veľmi divný film. Hlavne vďaka svojmu záveru. Zo začiatku to bolo strašne pomalé a dlho som si zvykal na žáner tohto filmu. Neskôr som si to ale začal celkom slušne užívať, pretože to malo celkom slušnú zápletku, obsadenie a vlastne celý dej. Avšak ten koniec... Je divný, čo si budeme hovoriť. Pre mňa osobne ten koniec bol ťažko uveriteľný, pretože presne takéto sci-fi moc nemusím a bolo to pre mňa ťažko dopozerateľné. Ale tie štyri hviezdy tomu dám, len ten koniec... ()

J.e.r.e.c

Propasti chybí krapet větší drajv a punc velkého filmového zážitku, některé triky (hlavně ty ve finální pasáži) malinko zastaraly a pacifistické vyznění už dneska vzbuzuje úsměv na tváři, ale jinak to ani po třiceti letech nevypadá jako film pro pamětníky, právě naopak. Opět se ukazuje, jak má Cameron geniální cit pro budování filmové reality; zatímco dnešní předigitalizované blockbustery budou za pár let vypadat sterilně a přežitě (některé tak vypadají už teď), jeho kousky jsou pořád in. Možná i proto, že u něj mají všechny atrakce své pevné místo v rámci vyprávění příběhu a nejsou jen na ozdobu. Což platí i pro ženské postavy. V současnosti se půlka Hollywoodu snaží na sílu tlačit girl power a většinou to působí dost směšně. Cameron to dělal s naprostou samozřejmostí odjakživa a možná jako první režisér akčních filmů pochopil, že ženská v jeho filmech nemusí být jen kozatá blondýna v nesnázích. I to je jedna z věcí, která z něj dělá vizionáře. (Director's Cut) 74 % ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Moc nechápu tu euforii. 2,5 hodiny kecání a podmořské nudy, kde se scénář točí v kruhu. Asi 3 miniscény s mimozemšťany a konec skončil v "nejlepším". +++ SPOILER 20ti slovy: Posádka podmořské vrtné stanice má zachránit posádku ponorky. 100 minut prázdné vaty, je proloženo blikájícími světly a "UFO" se pak vynoří na hladinu...konec. ()

BFG2000

Hned za Avatary jde o TOP of James Cameron! Ani nevím, kdy jsem film viděl prvně, ale po jeho shlédnutí v roce 2023 nelze jinak, než udiveně konstatovat, jak tohle někdo v roce 1989 dokázal natočit. Tenhle film by dnes potřeboval rozpočet tak 350 mega. Celých 171 min SE nemá jediné hluché místo. Originální a silný příběh, skvěle podaný, skvěla zahraný, s úžasnou kamerou, odehrávající se v perfektním prostředí podmořské stanice a s velmi silným závěrem. Rozhodně jeden z nejlepších Sci-fi všech dob! ()

papadoce

Abyss je klasikou Jamesa Camerona, ktorú natočil keď bol vo svojej najlepšej forme. Ed Harris hraje ako pán, čo ma za sebou sto rokov kariéry, aj keď tu tomu tak ešte nebolo. Scéna kde oživuje ženu je jedna z najemotívnejších ever. Pri tomto filme sa naozaj nemôže nikto hnevať na Camerona kvôli happyendu a zároveň musí každý uznať, že je to nadčasový režisér vizionár. Ani by som sa nečudoval, keby sa práve po tomto filme niektoré manželstvá nerozpadli a páry sa naopak dali dokopy. Tu je to tak nenásilne romantické, takto by to malo fungovať aj v reálnom živote. Ono z polovice to tak aj funguje, lebo muži sa väčšinou snažia napraviť posraté, lenže bez odozvy ženskej polovičky vyznejú zúfalo až trápne. Našťastie tu Cameron rozhodol inak a aj žene dal city. Ďakujem James. Film v jeho režisérskej verzii má bez mála tri hodiny a ja určite odporúčam skuknúť práve túto predĺženú verziu. Toto je pravé sci-fi, ktoré rozohreje srdce všetkých skutočných fanúšikov žánru, dobrého filmu a romantiky. Milujem ťa žena. ()

2scha

Vynikající Sci-fi s hodnými ETky a některými zlými lidmi. Režisérská verze filmu ještě prospěla. Nějak mi podobné snímky chybí. :o( ()

mikhail

Dalo by sa povedať, že čoho sa James Cameron chytí, to sa premení na zlato, alebo v tomto prípade na jeden z najlepších sci-fi snímkov 80-tych rokov. Priepasť nie je rozhodne krátky film, ale ja som sa pri ňom nikdy nenudil (a že som ho už videl najmenej 5-krát :) ). Cameron má veľký dar. Dokáže skvele zvoliť sympatické herecké obsadenie. Dej filmu si drží pevnú líniu s neustálym napätím, kde len občas dovolí divákovi vydýchnuť, aby ho znovu prinútil vtlačiť sa hlbšie do kresla a napäto sledovať márny boj posádky proti neznámemu nepriateľovi. ()

Renie42

Pěkný film, který se Jamesi Cameronovi povedl. Moc se mi líbila scéna s velkou vodní housenkou (kterou jsem si tak pojmenovala), která dělá obličeje a vyplazuje jazyk. Téma filmů pod mořskou hladinou, to musí být pokaždé zajímavé a Propast je toho důkazem. ()

jprmusic

Nevím proč se mi tenhle Cameronův kousek nelíbí. Že by s knírkem příšerně vypadající M.Biehn ?. A nebo nevěrohodná dvojka Ed Harris a M.E.Mastrantonio? A nebo ty průhledný mimozemšťánci? No, možná trikově výborné, možná scénáristicky dobře napsané, možná brilantně natočené - jako celek mi to ale nefunguje - ani napodruhé. ()